AAAA+
42-224 Częstochowa
ul. Michałowskiego 32
34 322 22 50
Lepiej zapobiegać niż leczyć- wady postawy.
Dodano: 2020-01-26 13:21:31

WADY POSTAWY

Wady postawy u dzieci w ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost występowania wad postawy u dzieci. Statystyki są alarmujące– ponad 80 procent dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana i krzywy kręgosłup. Głównej przyczyny tego stanu rzeczy należy upatrywać w zmianie naszego trybu życia – z aktywnego ruchowo na tzw. siedzący. Nasze dzieci od kilku do kilkunastu godzin dziennie przebywają w pozycji siedzącej. Siedzą w przedszkolu, szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych, a kiedy uwolnią się już od obowiązków najchętniej „odpoczywają” również w pozycji siedzącej – czytają, oglądają TV, grają na komputerze. Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka, powoduje osłabienie siły mięśni i obniżenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Konsekwencją tego jest pojawienie się zaburzeń postawy ciała, które nieleczone z czasem pogłębiają się i utrwalają w postaci poważnych wad postawy. Wady postawy znajdują się na czele listy chorób cywilizacyjnych. Wprawdzie nie powodują zagrożenia życia,ale są przyczyną długotrwałych dolegliwości i znacznego dyskomfortu. Mogą powodować zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów i układów organizmu człowieka. Pogłębienie przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa, może pogarszać wentylację płuc i utrudniać dopływ krwi do mózgu. Kręgosłup prosty na skutek zbyt słabej amortyzacji może powodować mikrourazy głowy podczas chodzenia czy skakania.

Skoliozy(boczne skrzywienie kręgosłupa) pogarszają wentylację płuc, powodują bóle międzyżebrowe, utrudniają pracę serca i wielu dużych naczyń krwionośnych. Płaskostopie i koślawe lub szpotawe kolana utrudniają długotrwałe stanie i chodzenie. Ogólnie wady postawy pogarszają warunki statyki ciała, powodują zwiększenie zużycia energii, poczucie znużenia i nerwowość.

 

      CHARAKTERYSTYKA WAD POSTAWY:

PLECY OKRĄGŁE

Najczęściej są efektem długotrwałego siedzenia przy komputerze. Charakteryzują się pozycją zgarbioną, co jest związane z pogłębieniem kifozy piersiowej. Dzieci z plecami okrągłymi często mają pochyloną głowę, wysunięte barki do przodu oraz przykurczoną klatkę piersiową, co może skutkować nie tylko bólami pleców, ale i problemami z oddychaniem.

SKOLIOZ (BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA)

Jest to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Dzielimy je na:

  • skrzywienie w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie)
  • skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej 
  • skrzywienie w płaszczyźnie poprzecznej (rotacja i torsja kręgów)

Charakterystyczne dla tej wady są asymetrie ciała dziecka, które można zauważyć patrząc na dziecko z przodu i z tyłu. Skoliozy mogą być wrodzone i nabyte. Wymagają natychmiastowej terapii, ponieważ są przyczyną dużej deformacji sylwetki dziecka.

PŁASKOSTOPIE

To wada dotycząca stóp dziecka. Charakteryzuje się obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy, co oznacza, że stopa jest spłaszczona i praktycznie cała przylega do podłoża. Płaskostopie bardzo często jest skutkiem dużych obciążeń statycznych i dynamicznych, a także konsekwencją źle dobranego obuwia czy też nadwagi.                    

KOŚLAWOŚĆ

To wada dotycząca kończyn dolnych, która charakteryzuje się układaniem przez dzieci nóg w kształt litery X. Może być skutkiem szybkiego wzrostu dziecka. Bardzo często wpływa na chód dziecka, który staje się niezgrabny, chwiejny, a także sprawiający ból. Koślawość ma szansę wyleczenia tylko w wieku dziecięcym.

Na rehabilitację dzieci i młodzieży składa się:

  • pełna diagnostyka lekarska oraz fizjoterapeutyczna
  • terapia manualna
  • zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń
  • praca nad poprawą codziennych nawyków dziecka

                                                                                                           

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

 

                                                                                                                       Opracowała Katarzyna Jarzyna