AAAA+
42-224 Częstochowa
ul. Michałowskiego 32
34 322 22 50
Grupa IV

Zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy grupa4mp15@interia.pl

Witam serdecznie wszystkie dzieciaki i Drogich Rodziców z grupy IV.

 

29.06.2020 Poniedziałek

 

Kart w kalendarzu było nie mało
Codziennie jedną zdejmował czas
I cóż powiecie ot przeleciało
Rok szkolny minął jak z bicza trzasł

 

Drogie dzieci jesteśmy z Was bardzo dumne. Pięknie pracowaliście przez cały rok, dużo już potraficie, nawet jak nie spotykaliśmy się w sali przedszkolnej to wspaniale wykonywaliście zadania i zabawy.

Kochani Rodzice !

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Wszystkim Rodzicom naszych Wychowanków
za zrozumienie zaistniałej, bardzo trudnej sytuacji oraz wielką pomoc w realizowaniu przekazywanych treści.


Serdecznie dziękujemy za ogrom zdjęć z Waszych domów - prac dzieci, samych przedszkolaków..
Wasze zaangażowanie niezwykle nas cieszy!

 

Jesteśmy wdzięczne za każdą okazaną nam formę pomocy i wsparcie naszych działań, za życzliwość, dobre słowo i uśmiech. To dzięki Państwa ofiarności pobyt dzieci w naszej placówce był  bardziej atrakcyjny.

 Za każde miłe

słowo, wspólne rozmowy

uśmiech, życzliwość,

wsparcie i zaangażowanie w grupie

i na rzecz przedszkola

 

DZIĘKUJEMY

 

Pani Ula ,Pani Ewelina i Pani Monika.

 

30.06.2020 Wtorek

Bezpieczne wakacje:
https://youtu.be/W4RHyjQLfCM
https://youtu.be/Ui-ndYWcThA
https://youtu.be/wS4SRvkvLio

==================================================================================================================================

Witam serdecznie wszystkie dzieciaki i Drogich Rodziców z grupy IV.

26.06.2020- Piątek

Drodzy Rodzice już za kilka dni zakończenie roku szkolnego. Nasze dzieci urosły, wyrosły z bucików, bluzek i spodni ,wiele już potrafią ale dalej są dzieciakami.

Pewnie za jakiś czas przyjdzie taki moment, kiedy nasza pociecha stanie przed nami i rzuci „nudzi mi się”. Jak sobie wtedy poradzić? Czym zająć pełnego energii kilkulatka? Sprawdźmy to, a Ty pamiętaj, że też możesz mieć gorszy dzień. Dla Twojego dziecka najważniejsze jest to, że jesteś Rodzicu obok niego.

1.Poranna gimnastyka

Dzieci uwielbiają być w ruchu, który jest im wyjątkowo potrzebny, szczególnie teraz, kiedy wszelkie aktywności ograniczamy do minimum. Przedszkolaki doskonale znają zajęcia ruchowo-taneczne i moment, kiedy mogą do nich zaprosić również rodziców jest dla nich czymś niezwykłym. Włącz waszą ulubioną piosenkę i w rytm muzyki zacznij wraz z dzieckiem tańce, wygłupy czy łaskotki. To idealne rozpoczęcie każdego dnia. Nie od dziś wiadomo, że wszelka aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu endorfin, a to jest równoznaczne z porankiem spędzonym w wyśmienitym humorze.

2.Powrót do przeszłości

Budowanie bazy to zabawa, którą sami doskonale pamiętamy z czasów dzieciństwa, a może być równie ciekawa dla naszego potomstwa. Do zbudowania bazy/domku możemy użyć wszystkiego, co znajduje się w zasięgu ręki. Wykorzystajmy więc stół jako konstrukcję, narzućmy na niego koc czy narzutę, układając wokół poduszki. Dziewczynki z pewnością będą traktowały naszą budowlę jako dom lub zamek, natomiast dla chłopców może być to niesamowita forteca obronna. Dzieciaki uwielbiają zabawy, w których mogą dać się ponieść odrobinie fantazji, a już szczególnie kiedy rodzice pozwalają się zaprosić do tego fascynującego świata.

3.Kolejną zabawą, w którą sami bawiliśmy się w dzieciństwie jest głuchy telefon. Przypomnijmy, na czym ona polega. Pierwsza osoba wymyśla słowo, które szepcze do osoby siedzącej obok, a ta przekazuje je do następnej. Ostatnia osoba mówi na głos to, co sama usłyszała. Czasem bywa naprawdę zabawnie!

4.Czas, który musimy spędzić w domu z dzieckiem warto przeznaczyć na wspominanie i opowiadanie o tym, jak sami dorastaliśmy. Dzieci uwielbiają słuchać, co mama bądź tata robili będąc w ich wieku. Pokażmy dziecku zdjęcia z czasów, kiedy ono samo było niemowlakiem i poopowiadajmy różne historie rodzinne. Z pewnością będzie słuchało nas jak zaczarowane.

5.Kuchenny świat zmysłów

Zabawa polegająca na angażowaniu zmysłów węchu oraz smaku to następna propozycja spędzenia dnia, która spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pokrójcie różne warzywa i owoce, przygotujcie szalik do przewiązania oczu oraz dwa widelce. Jedna z osób zasłania oczy, a druga karmi ją przygotowanymi wcześniej produktami. Osoba z zakrytymi oczami ma za zadanie rozpoznać po smaku oraz zapachu, jaki produkt ma w buzi. Zabawa ta jest też dobrą propozycją w przekonaniu dzieci do spróbowania niektórych warzyw, przy okazji ćwicząc uwagę i koncentrację. Gwarantuje także dużo radości.

Korzystając z produktów, które znajdują się na co dzień w naszej kuchni możemy wykonać również pieczątki. Wystarczy przekroić ziemniaka na pół, wspólnie wykroić jakiś ciekawy wzór, dodać nieco farby i zabawa gotowa. Podążając tym tropem, możemy również zachęcić dziecko do malowania palcami bądź odbijać na kartce jego stopy.

6.Domowe przedszkole

Przygotujmy do zabawy guziki, tasiemki, kolorowy papier, rolki po papierze toaletowym, gazety oraz klej. Dzieci mają olbrzymią wyobraźnię i z wyżej wymienionych rzeczy będą w stanie stworzyć przeróżne cuda. Z rolki po papierze toaletowym, folii aluminiowej i kolorowego papieru jesteśmy w stanie wyczarować z dzieckiem kosmiczną rakietę!

A może tak zróbmy w domu teatrzyk? Pacynki możemy stworzyć ze skarpet, a do ich ozdobienia wykorzystać różne guziki, tasiemki czy patyczki. Sceną teatru zostanie pudełko po butach, a dziecko będzie reżyserem spektaklu.

7.Większość z nas pewnie ma w domu wiele gier i puzzli. Może najwyższa pora odświeżyć pamięć o nich i wziąć się do zabawy? Szachy, warcaby, scrabble czy poczciwy Chińczyk czekają, aż zetrzesz z nich kurz. Takie gry to wspaniały pomysł na ćwiczenie koncentracji, pamięci oraz naukę, jak sobie radzić z przegraną.

8.Większość z dzieci posiada wiele dawno zapomnianych zabawek, a teraz mamy najlepszy moment, aby móc je z powrotem wykorzystać. Daj się ponieść wyobraźni i stwórz dziecku niezapomnianą zabawę, a z pewnością zostanie ona zapamiętana na długi czas.

 

W czerwcu było święto - Dzień Przyjaciela. Przyjaciel to bardzo ważna cząstka naszego życia. Zdarza się, że PRZYJAŹNIE zawarte już w przedszkolu, przetrwają próbę czasu i w dorosłości zbieramy ich owoce, ciesząc się obecnością PRZYJACIELA. Jest to również dzień w którym dziękujemy wszystkim tym, którzy na przestrzenni lat, w jakiś sposób złączyli się ze społecznością przedszkola, darząc nas sympatią, zaufaniem oraz różnego rodzaju wsparciem.  Dbajmy więc o siebie nawzajem i cieszmy się sobą. My też mamy swoje przedszkolne przyjaźnie.

 

Powodzenia życzą

Pani Ula i Pani Ewelina

 

25.06.2020 – Czwartek

1.Tworzenie kolaży Moje wymarzone otoczenie.

Gazety (czarno-białe i kolorowe), foldery reklamowe, katalogi z pejzażami i elementami przyrody, nożyczki, kleje, kredki.

Rodzic prosi, aby dziecko wycięło interesujące je fragmenty z dostępnych materiałów, a następnie stworzyły pracę dotyczącą wymarzonego otoczenia – zadbanego i czystego. Jeśli brakuje jakichś elementów, mogą je dorysować.

2.Zabawa motoryczna Papierowe paski

Gazety, nożyczki.

Dziecko drze lub tnie gazety na paski. Może je wykorzystać do ćwiczeń oddechowych lub zabaw według pomysłów dziecka.

3.Zabawa ruchowa Oczyszczamy miasto.

Pojemniki w kolorach: zielonym, żółtym i niebieskim z symbolicznymi oznaczeniami rodzaju odpadów, które się do nich wrzuca; różnego rodzaju odpady, tamburyn.

Rodzic rozrzuca na podłodze śmieci. Dziecko zamienia się w pracownika oczyszczania miasta. Kiedy rodzic gra na tamburynie, dziecko spaceruje po pokoju i szuka śmieci. Podczas przerwy w muzyce  dziecko bierze jeden przedmiot i zatrzymuje się obok pojemnika we właściwym kolorze. Rodzic pyta dziecko, z jakiego tworzywa ma przedmiot i czy prawidłowo odszukało pojemnik. Dziecko wrzuca śmieci do odpowiednich pojemników. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie śmieci zostaną posegregowane.

4.Wprowadzenie – poznanie różnych rodzajów papieru.

Papier śniadaniowy (pakowy), rysunkowy, papier techniczny, tektura.

Rodzic przekazuje dziecku kolejne rodzaje papieru i prosi, aby go zbadało (powąchały, dotknęły itp.). Następnie zadaje pytania:

−Z czego są zrobione te przedmioty?

−Czy wszystkie są takie same? Czym się różnią?

−Który z nich najłatwiej/najtrudniej zgnieść?

−Co można z nich zrobić?

5. Zabawa klasyfikacyjna Porządkujemy papiery

Przedmioty z różnego rodzaju materiałów, dwie różnokolorowe obręcze – z czego jedna niebieska.

Rodzic  rozkłada przedmioty na dywanie i mówi, że do niebieskich pojemników wrzuca się przedmioty z papieru. Dziecko podchodzi do zgromadzonych rzeczy i wrzuca do niebieskiej obręczy to, co jest wykonane z papieru.  Na zakończenie zadania rodzic weryfikuje poprawność wykonania i jeszcze raz wymienia kolor pojemnika, do którego powinno się wrzucać papier.

6.Zabawa plastyczna Pies z origami.

Kartki w kształcie kwadratu, kredki.

Rodzic mówi dziecku, że istnieje sztuka, dzięki której można tworzyć różne rzeczy z papieru – jest to origami. Następnie rodzic daje dziecku kartki w kształcie kwadratu.

Dziecko:

−−składa kartkę na pół, wzdłuż przekątnej,

−−zagina dwa ostre rogi trójkąta, tak aby powstały uszy psa,

−−jedną kartkę w prostokątnym rogu zagina do środka, tak aby stworzyć mordkę psa z wystającym językiem,

−−rysuje oczy, nos i kolorują psa.

7.Zabawa ruchowa z elementem skoku Pilnujemy naszych gazet.

Gazety.

Dziecko wydziera stronę z gazety i umieszcza ją między kolanami. Następnie dziecko wykonuje skoki obunóż w różnych kierunkach, tak by gazeta nie wypadła.

8.Zabawa plastyczna Kopiujemy rysunki.

Papier śniadaniowy, proste rysunki, ołówki, kredki, kartki.

Zadaniem dziecka jest przekalkowanie przez papier śniadaniowy prostych rysunków i dowolne ich pokolorowanie.

 

Dobrej zabawy życzą

Pani Ula i Pani Ewelina

 

24.06.2020 - Środa

1. Zabawy z wykorzystaniem torebek foliowych.

Torebka foliowa dla każdego dziecka, żółty pojemnik.

Rodzic daje dziecku torebkę. Następnie prosi, aby dziecko:

−−dmuchało na torebkę umieszczoną na dłoni,

−−posłuchało dźwięków, jakie wydaje szeleszcząca torebka,

−−podrzuciło torebkę do góry i obserwowały, jak spada,

−−zgniotło torebkę i wyrzuciły ją do żółtego pojemnika.

2. Zapoznanie z cechami plastikowych przedmiotów.

Plastikowa butelka, zakrętka od butelki, zakrętka od długopisu.

Dziecko ogląda przedmioty i stara się określić och cechy:

−−czy są twarde/miękkie,

−−czy są duże/małe,

−−czy są lekkie/ciężkie,

−−z jakiego materiału są wykonane.

3.Zabawa w kodowanie i dekodowanie Kubki.

Plastikowe kubki.

Dziecko określa, z czego są wykonane kubki. Następnie dziecko odtwarza ustawienie kubków stworzone przez Rodzica (np. trzy kubki u podstawy, wyżej dwa, na samej górze jeden; trzy kubki w ustawieniu pionowym – jeden na drugim).Zadanie można urozmaicić poprzez wykorzystanie kolorowych plastikowych kubków.

4.Zabawa ruchowa Tu wrzucamy plastik.

Żółty pojemnik, plastikowe nakrętki.

Rodzic wyjaśnia, że do żółtych pojemników wrzuca się plastik. Dziecko ustawia się w pewnej odległości od pojemnika i stara się do niego wcelować nakrętkami .

5.Zabawa klasyfikacyjna Metalowe przedmioty.

Małe metalowe przedmioty (np. kapsle, puszki, kluczyk, kłódka), a także wykonane z innych surowców, żółta obręcz.

Rodzic prosi, aby dziecko obejrzało i dotknęło przedmiotów. Następnie dziecko  wybiera jeden – wkładają do obręczy, jeśli jest to przedmiot metalowy, lub odkładają na bok, jeśli jest wykonany z innego tworzywa. Na zakończenie zadania może powiedzieć, gdzie jest więcej, a gdzie mniej przedmiotów.

6.Zabawa matematyczna Mała, średnia i duża puszka.

Trzy lub więcej puszek różniących się wielkością.

Rodzic rozmieszcza luźno na dywanie puszki. Pyta się dziecka, czy wszystkie są takie same, a po uzyskaniu odpowiedzi, prosi, aby  dziecko ustawiło puszki od najmniejszej do największej lub na odwrót. Rodzic weryfikuje poprawność wykonania zadania.

7.Zabawa ruchowa Butelkowy fitness.

Mała plastikowa butelka dla każdego dziecka.

Dziecko stoi w małym rozkroku. Przekłada butelki zgodnie z instrukcjami Rodzica (np. pod kolanem, pod jednym i drugim kolanem – na przemian, wokół talii – podając z ręki do ręki).

8.Tworzenie kompozycji z plastikowych korków

Plastikowe korki różnej wielkości i koloru, tekturowe podkładki.

Dziecko tworzy na podkładkach kompozycje według swoich pomysłów. Następnie mówi, co przedstawiają.

 

Powodzenia

Pani Ula i Pani Ewelina.

 

23.06.2020 - Wtorek

 Drogie dzieci pamiętajcie dzisiaj jest Święto Taty-  przyszykujcie laurkę, dużo całusów i moc uścisków.

1.Zabawa -powtarzanie rytmu muzycznego.

Dwa drewniane klocki dla każdego dziecka.

Rodzic prosi, aby  dziecko wzięło dla siebie po dwa drewniane klocki, a następnie tworzy rytm (np. wolne stuknięcie – wolne stuknięcie – dwa szybkie stuknięcia), a zadaniem dziecka jest powtarzanie rytmu. Następnie może dojść do zamiany ról.

2.Rozmowa w oparciu o wysłuchaną piosenkę Mam zasady na odpady (sł. i muz. Jerzy Kobyliński).

Piosenki Ekodzieci zespołu Orkiestra Dni Naszych.

Dabadabada dab dab daj, dabadaba dab dab daj,

Mam zasady na odpady! x 2

Kto sortuje, świat ratuje!

I. Posłuchajcie, proszę, moi drodzy,

moi mali ekolodzy,

mam zasady

na odpady!

Teraz wam odpowiem na pytanie,

po co komu sortowanie:

Zrób ze śmieci

nowe rzeczy!

Ref.: Metal, plastik, papier

Ref.: Metal, plastik, papier i szkło,

nim wyrzucę, segreguję to! x 2

Piosenka pochodzi z serwisu

II. Wiedzą o tym dobrze zawodowcy,

wszystkie śmieci, to surowce.

Kto sortuje,

świat ratuje!

Posłuchajcie, proszę, moi drodzy,

moi mali ekolodzy:

Mam zasady

na odpady!

Ref.: Metal, plastik, papier i szkło,

nim wyrzucę, segreguję to! x 2

Dabadabada dab dab daj, dabadaba dab dab daj,

Mam zasady na odpady! x 2

Kto sortuje, świat ratuje!

Ref.: Metal, plastik, papier i szkło,

nim wyrzucę, segreguję to! X 2

 

Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=yOj4CN1n-Z8)

3.Rodzic zadaje dziecku pytania:

−Co to znaczy sortować / segregować śmieci?

−Do czego jest nam potrzebne sortowanie śmieci?

−Dlaczego segregowanie śmieci może ratować świat?

−Co to są surowce i jakie znacie ich rodzaje?

−−Jakie są kolory pojemników na śmieci?

−W jaki sposób można dbać o ziemię i czyste środowisko?

−A  co robicie, żeby wasze otoczenie było czyste?

4.Wypowiadanie słów z różnym natężeniem i tempem.

Rodzic podaje słowa zawarte w piosence (np.: odpady, sortuje, segreguje, metal, plastik, papier, szkło, mali ekolodzy) z różnym natężeniem (cicho/głośno) i tempem (wolno/ szybko). Dziecko ma powtórzyć słowa w ten sam sposób.

5. Zabawa Co jest ze szkła?

Duży pojemnik w kolorze zielonym, butelki, słoiki, szklane,opakowania po kosmetykach.

Rodzic ustawia pojemnik na środku. Dziecko podchodzi do niego, wyjmuje jedną rzecz.

Po zapoznaniu się z przedmiotami, Rodzic pyta:

− Jakie są te przedmioty / Co mają ze sobą wspólnego?

− Jakie jeszcze znacie szklane przedmioty?

6.Zabawa dydaktyczna Segregujemy szklane przedmioty.

Zielony pojemnik, przedmioty z różnego rodzaju tworzyw (najwięcej szklanych).

Rodzic rozkłada przedmioty i informuje, że do zielonych pojemników na segregację mogą trafić tylko przedmioty szklane. Dziecko wybiera szklane opakowania i umieszczają je w pojemniku.

7.Zabawa klasyfikacyjna Rodzaje szkła.

Szklane przedmioty w różnych kolorach (bezbarwne i kolorowe), dwie różnokolorowe obręcze.

Rodzic prosi, aby dziecko obserwowało przedmioty, a następnie wskazało różnice między nimi. Później dziecko klasyfikuje przedmioty do dwóch obręczy ze względu na ich kolor lub jego brak.

8.Wykonanie ozdobnego słoiczka.

Szklanki, szklane kubeczki (tzw. ,,musztardówki”) lub słoiczki, farby lub flamastry do malowania na szkle, ochronne podkłady na stolikach, pędzelki, waciki, gąbeczki, patyczki higieniczne, suszarka do włosów. Rodzic rozkłada dziecku szklane przedmioty. Zadaniem jest pomalować je według własnego pomysłu, ale zgodnie z zasadami:

−−farba musi wyschnąć, zanim przystąpimy do nanoszenia na nią kolejnej warstwy – można przyspieszyć ten proces, stosując suszarkę do włosów,

−−do wykonania ciekawych wzorów warto wykorzystać patyczki higieniczne, waciki lub gąbeczki, którymi wystarczy przecierać świeżo nałożoną farbę,

−−kolory farb możemy mieszać albo bezpośrednio na malowanym szkle, albo w osobnym pojemniku lub na palecie.

9. Inscenizacja wiersza „ Rady na odpady”-  można wykonać sylwety koszy

ROZMOWA KOSZY Z MIESZANYMI ODPADAMI:

I. Witam wszystkich tu zebranych!

II. Nie ma chyba kogo witać, raczej trzeba stąd nam zmykać.

III. Masz rację, mój kolego. Jestem pełny od tych śmieci, nie wiem, kto je wrzucił – może dzieci?

IV. Tego nie wiem, choć ci powiem, że butelki można było oddać i nie trzeba było ich wyrzucać.

I. Z papierem jest tak samo.

II. A ten plastik, gdyby zgnieść – byłaby to dla nas dobra wieść.

III. Chyba można tylko marzyć. Czy to może się wydarzyć?

IV. Tego nie wiem, mój kolego. Uciekajmy stąd czym prędzej.

 

ROZMOWA KOSZY Z SEGREGOWANYMI ODPADAMI:

ŻÓŁTY: Witam, witam, cię kolego! Jak miło widzieć cię uśmiechniętego!

ZIELONY: Jak nie cieszyć się, gdy ludzie wiedzą, co do nas wrzucać.

NIEBIESKI: Racja, racja, miły Panie, każdy coś dobrego dostanie.

ŻÓŁTY: Lecz spójrz tylko na tych obok, chyba mają jakiś kłopot?

I.II. III. IV. Źle się czujemy, bo z tymi różnymi odpadami rady sobie nie dajemy!

ŻÓŁTY: Wpadłem właśnie na pomysł, żebyśmy stali obok siebie.

 ZIELONY: Wtedy, gdy ludzie będą w potrzebie i będą chcieli coś wyrzucić, żaden z nas nie będzie się smucić.

NIEBIESKI: Ludzie zobaczą, że jest nas wielu i wtedy posegregują swoje śmieci.

WSZYSTKIE KOSZE RAZEM: Dzięki temu każdy z nas będzie miał w środku to, co lubi mieć! Świetny pomysł, nasz kolego!

DZIECKO 1: Widzisz to, co ja?

DZIECKO 2:Nie widziałem tego wczoraj...

DZIECKO 1: Widzę, widzę. Tyle kolorów, że chętnie podzielę – tu butelki, tam puszki, tam gazety...

WSZYSTKIE KOSZE RAZEM: Zachęcamy was do tego, żeby segregować śmieci!

DZIECKO 1 i 2: Mogą to robić nawet dzieci!

10.Zabawa ruchowa Omijamy butelki.

Kilka szklanych butelek, opaska na oczy.

Rodzic rozstawia butelki. Zadaniem dziecka jest ich ominięcie. Dziecko porusza się ostrożnie po pokoju, tak aby nie przewrócić butelek. Następnie Rodzic  zawiązuje  oczy opaską, prosi drugiego rodzica przewodnika, którego zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie dziecka przez dywan. Oboje idą tak, aby nie przewrócić butelek.

 

Dobrej zabawy życzą

Pani Ula i Pani Ewelina

 

22.06.2020 - Poniedziałek

1. Zabawa integrująca grupę Nasze miny.

Rodzic prosi, aby dziecko  odwróciło się do niego  plecami. Następnie prosi, aby dziecko spróbowało  zrobić różnego rodzaju miny (smutna, zdziwiona, przestraszona, zadowolona), a na klaśnięcie w dłonie przez Rodzica, odwróciło się do środka  z tak wyćwiczoną miną. Rodzic nazywa miny dziecka i powtarza zabawę.

2.Zabawa matematyczna Śmieci.

Książka, butelka z wodą, długopis, zgnieciony papierek,korek, butelka, zgnieciona puszka, torebka foliowa, dwie obręcze.

Rodzic rozkłada na dywanie kolejno przedmioty i prosi dziecko o ich nazwanie. Następnym zadaniem jest dokonanie podziału i umieszczenie w jednej obręczy śmieci, a w drugiej pozostałych przedmiotów. Dziecko przelicza przedmioty i mówi, czego jest więcej.

3.Zabawa ruchowo-ilustracyjna Pachnie śmierdzi.

Tamburyn.

Rodzic wygrywa rytm na tamburynie, a dziecko chodzi swobodnie po pokoju. Na przerwę w muzyce i polecenie Rodzica, wykonuje odpowiedni ruch ilustrujący. Pachnie! – wciąga powietrze nosem. Śmierdzi! – zatyka nos.

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza Zbieramy śmieci.

Dla dziecka po kilka pogniecionych papierków; kosz na śmieci. Rodzic rozrzuca po pokoju papierki. Zadaniem dziecka jest je pozbierać i wyrzucić do śmieci

5.Zabawa ruchowa z elementem rzutu Śmieci precz!

Dla dziecka zgnieciony kawałek gazety; kosz na śmieci.

Dzieci ustawiają się w określonym miejscu. W pewnej odległości od nich Rodzic ustawia kosz. Dziecko  stara się trafić kulką z gazety do kosza.

6.Zabawa ruchowa z elementem skoku Zgniatamy butelki.

Dla dziecka: plastikowa butelka – bez zakrętki.

Rodzic rozkłada w pokoju butelki. Na jego znak dziecko podchodzi do wybranej butelki i skacze na nią. Zabawę można powtarzać aż do momentu upewnienia się, że butelki zostały całkowicie zgniecione.

7. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Omijamy śmieci.

Taśma malarska, śmieci (mogą to być zgniecione kulki papieru).

Rodzic nakleja na podłodze taśmę, a wokół rozrzuca śmieci. Zadaniem dziecka będzie takie przejście po ławce/taśmie, aby ominąć śmieci.

8.Rozmowa kierowana na temat Co wiemy o śmieciach?

Dwa obrazki pokazujące czysty park i jego przeciwieństwo.

Rodzic zadaje  pytania:

−Co to są śmieci?

−Gdzie najczęściej widujecie śmieci?

−Czy śmieci można rozrzucać wokół siebie? Dlaczego?

Rodzic pokazuje dwa obrazki i omawia ich elementy:

−Który obrazek podoba się  bardziej? Dlaczego?

9.Tworzenie siatki pytań Co wiemy o segregacji śmieci?

Arkusz papieru z napisem SEGREGACJA ŚMIECI w centralnym punkcie, flamaster.

Rodzic rozkłada arkusz i prosi, aby dziecko podało mu swoje pytania dotyczące segregacji śmieci. Co już wie i czego chciałyby się jeszcze dowiedzieć. Każdy pomysł powinien zostać zapisany.

10.Oglądanie zawartości skrzyni skarbów.

Karton, plastikowa butelka, plastikowa siatka, szklana butelka, puszka, gazeta, zeszyt, trzy obręcze.

Rodzic pokazuje dziecku karton – skrzynię skarbów. Dziecko losuje jeden przedmiot i określa, z czego jest on zrobiony. Następnie dziecko ustala, jak można ułożyć przedmioty w obręczach – tak, aby miały cechy wspólne. Na zakończenie uzasadniają swój wybór.

11.Zabawa plastyczno-techniczna Nasze pudełka.

Dla dziecka: pudełko po butach z przykrywką (lub podobne), papier kolorowy, kleje, nożyczki, kredki, flamastry.

Rodzic daje dziecku pudełko. Tłumaczy, że będzie ono prezentem dla rodziców albo dla nich samych i że można będzie w nich przechowywać skarby. Następnie dziecko w dowolny sposób ozdabia swoje pudełka.

12.Zabawa rozwijająca szybkość myślenia Czyste – brudne.

Pary obrazków (czyste rzeka – brudna rzeka, czysty park – brudny park, czyste ręce – brudne ręce, czyste skarpetki – brudne skarpetki itp.)

Rodzic układa przed sobą pary obrazków (każda para na osobnej kupce), ilustracjami do dołu – tak, aby dziecko nie widziało, co znajduje się na obrazkach. Następnie Rodzic podnosi obrazek z pierwszej kupki i pyta, jaki przedmiot jest na nim przedstawiony. Następnie mówi: Skoro ten przedmiot jest… brudny, to ten pewnie będzie… czysty. (i podnosi obrazek z pary). Zadaniem dziecka jest głośne wypowiadanie wyrazów: czysty, brudny.

 

Dobrej zabawy

życzą Pani Ula i Pani Ewelina

=============================================================================================================================

19.06.2020 – Piątek

1. Ćwiczenie manualne Drzewa.

Rodzic mówi dziecku zagadkę: Szumią w gęstym lesie, szum ten wiatr w dal niesie (drzewa).

Po rozwiązaniu zagadki dziecko zastanawia się, o czym mogą szumieć (rozmawiać) drzewa latem. Rodzic daje dziecku narysowany na kartce kontur drzewa. Dziecko wykleja go plasteliną – toczy z niej cienkie wałeczki i nakleja na kontur drzewa. Wodzi po nich palcami. Następnie rysuje drzewo palcem w powietrzu, na stoliku, na podłodze.

2. Układanie rytmów z kolorowych kół.

Przygotowujemy: wycięte z papieru czerwone i fioletowe koła (po 10 elementów), tacki.

Rodzic ustawia na stole tacki z wyciętymi z papieru czerwonymi i fioletowymi kołami. Układa z nich prosty rytm np. dwa czerwone koła, jedno fioletowe, dwa czerwone koła, jedno fioletowe, dwa czerwone koła, jedno fioletowe. Dziecko kontynuuje rytm. Następnie rodzic lub dziecko proponuje inny rytm.

3. Karta pracy, cz. 2, nr 62.

Dziecko:

- czyta tekst z osobą dorosłą, osoba czyta tekst, a dziecko mówi nazwy obrazków,

- rysuje po szarych liniach wokół przedmiotów, mówi, do czego służą te przedmioty.

Rozmowa kierowana na temat minionego roku.                                                                            

Rodzic nawiązuje do przeczytanego tekstu i zadaje dziecku pytanie: Co najbardziej podobało ci się w przedszkolu?

4. Zgadywanki o porach roku.                                                                                                                      

a) Rozwiązywanie zagadek obrazkowych.                                                                                          

Potrzebne będą: obrazki lub zdjęcia przedstawiające krajobrazy w różnych porach roku. Rodzic umieszcza na stole obrazki przedstawiające krajobrazy w różnych porach roku. Opowiada o jednym z nim. Dziecko zgaduje, o którym obrazku jest mowa. Uzasadnia swoją odpowiedź. Nazywa przedstawioną na obrazku porę roku. Zastanawia się, jaka była pora roku, kiedy rozpoczynało przedszkole we wrześniu, a jaka pora roku będzie, kiedy przyjdzie czas wyjazdu na wakacje.

b) Rozwiązywanie zagadek Iwony Fabiszewskiej o porach roku.

Na drzewach liście kolorowe.                                                                                   

W sadzie owoce zdrowe.                                                                                                                   

W spiżarni różne zapasy,                                                                                                                       

na trudne zimowe czasy. (jesień)

 

Śniegiem pola zasypało,                                                                                                           

gdzie nie spojrzysz, wszędzie biało.                                                                                                 

Biały puszek z nieba leci,                                                                                                           

 już bałwanka lepią dzieci (zima)

 

Bociany z podróży wracają,                                                                                                                   

wokół kwiaty rozkwitają.                                                                                                                              

Motyle pojawiły się na łące,                                                                                                                      

ale dni nie są jeszcze gorące. (wiosna)

 

Jest gorąco, słońce świeci.

Na wakacje jadą dzieci.

W wodzie będą się pluskały                                                                                                                   

i na plaży w piłkę grały.  (lato)

c) Rozwiązywanie zagadek muzycznych.

Przygotowujemy: nagranie utworów Antoniego Vivaldiego Cztery Pory Roku: Jesień, Zima, Wiosna, Lato, kolorową chustę.

Rodzic włącza kolejno fragmenty utworów. Dziecko po wysłuchaniu każdego fragmentu stara się odgadnąć, z jaką porą roku jest on związany i wykonuje krótką improwizację taneczną z kolorową chustą. Rodzic zwraca uwagę na ostatnią porę roku – lato. Wyjaśnia, że teraz właśnie odchodzi wiosna, a jej miejsce zajmuje lato.

5. Powitanie lata. Wypowiadanie rymowanki Iwony Fabiszewskiej.

Rodzic proponuje dziecku powitanie lata wspólną rymowanką i piosenką. Dziecko wspólnie rodzicem wypowiada tekst rymowanki z różnym natężeniem głosu: cicho, głośno.

Kolorowe lato! Z radością cię witamy                                      

i do wspólnych zabaw gorąco zapraszamy.

Bardzo się cieszymy, że jesteś już z nami.

Ogrzewaj nas codziennie ciepłymi promykami.

Następnie dziecko ustala, która z poznanych w tym roku szkolnym piosenek podobała mu się najbardziej. Śpiewa ją latu na powitanie.

6. Ćwiczenie relaksacyjne Moje wspomnienia.                                                                                      Rodzic włącza muzykę relaksacyjną. Dziecko kładzie się na dywanie i wspomina w ciszy wspólne zabawy z koleżankami i kolegami w przedszkolu lub najciekawsze dni, które tam spędziło. Następnie wypowiada się na temat swoich wspomnień.

Dobrej zabawy życzą Pani Ula i Pani Ewelina

 

18.06.2020 - Czwartek

1.Rozmowy telefoniczne – zabawy tematyczne w kąciku lalek.

Dwa zabawkowe aparaty telefoniczne.

Rodzic zachęca do podjęcia w kąciku lalek zabawy tematycznej Telefon do babci. Dziecko prowadzi

rozmowy telefoniczne. Rodzic zwraca uwagę na konieczność przedstawiania się na początku rozmowy telefonicznej oraz na stosowanie zwrotów grzecznościowych np. dzień dobry, do widzenia, słucham, nie rozumiem, proszę.

2.Ćwiczenie Leniwa ósemka – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej (według Paula Dennisona).

Kartka w formacie A3 z narysowaną na niej czarnym mazakiem ósemką w układzie poziomym.

Rodzic proponuje dziecku wycieczkę po krętych leśnych ścieżkach. Układa na stole kartkę z narysowaną na niej czarnym mazakiem ósemką w układzie poziomym. Dziecko na zmianę wodzi palcem po wzorze raz jedną, raz drugą ręką, a potem obiema rękami.

3.Wycieczka do krainy życzliwości – zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem Iwony Fabiszewskiej Uprzejmość.

Słuchanie wiersza Iwony Fabiszewskiej Uprzejmość.

Na piaszczystej plaży

Zuzia zamek buduje.

Nagle Krzyś piłką rzuca

i cały zamek psuje.

Potem szybko podbiega,

piłkę z piachu wyjmuje,

a tym, że zamek zniszczył

wcale się nie przejmuje.

Jednak mama to widzi,

woła Krzysia do siebie.

– Czemu nie przeprosiłeś?

Wstyd mi Krzysiu za ciebie.

4.Rozmowa na temat wiersza.

Rodzic zadaje pytania:

− Co robiła Zuzia na plaży?

− Co zrobił Krzyś?

− Jak zachował się Krzyś po zniszczeniu zamku?

− Dlaczego mamie było wstyd za Krzysia?

5.Rozmowa na temat uprzejmości.

Żółte koło wycięte z papieru, żółte prostokąty (na promyki słońca), flamaster.

Królowa pyta dziecko, co to znaczy uprzejmość. Wyjaśnia, że w Krainie uprzejmości wszyscy są uprzejmi. Tu zawsze świeci słońce, a na jego promykach zapisane są czarodziejskie słowa, których na co dzień używają mieszkańcy. Układa przed dzieckiem żółte koło. Pyta, czy dziecko wie, jakie to słowa. Dziecko podaje propozycje. Królowa zapisuje je na promykach (żółtych prostokątach). Dziecko dokłada je do żółtego koła, tworząc słońce. Królowa wyjaśnia, że w tym kraju mieszkańcy oprócz tego, że używają czarodziejskich słów, codziennie mówią sobie coś miłego. Zaprasza dziecko do testu sprawdzającego, czy mogłyby zamieszkać w Krainie uprzejmości.

6.Dopasowywanie słów grzecznościowych do odpowiednich sytuacji społecznych.

Odtwarzacz CD, nagranie muzyki do marszu.

Królowa zaprasza dziecko do spaceru po Krainie uprzejmości. Dziecko napotka po drodze różne sytuacje społeczne, o których opowiada królowa. Zgodnie z panującymi tu zasadami musi wiedzieć, jakich słów grzecznościowych użyć w konkretnej sytuacji. Królowa przypomina,

że te słowa to: proszę, dziękuję, przepraszam. Królowa włącza muzykę w rytmie marsza.

Dziecko spaceruje, poruszając się w różnych kierunkach. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się. Królowa opisuje sytuację, w której zachodzi konieczność użycia jednego ze słów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam np. dziecko dostaje od mamy lizaka, niechcący potrąca podczas rysowania inne dziecko, podaje książkę koledze. Dziecko uważnie słucha i wypowiada głośno odpowiednie słowo. Po wykonaniu wszystkich zadań królowa dziękuje za przybycie do swojej krainy i zaprasza do kolejnej wizyty.

7. Zabawa ruchowa ze śpiewem Stoi różyczka.

Wianek z kwiatów.

Rodzic zaprasza  dziecko, które będzie różyczką. Różyczka  stoi na dywanie. Rodzic zakłada jej na głowę wianek z kwiatów.

Stoi różyczka w czerwonym wieńcu – śpiewają dzieci, idąc w kole.

My się kłaniamy jej po książęcu – zatrzymują się i kłaniają się różyczce.

Ty, różyczko dobrze wiesz, dobrze wiesz, dobrze wiesz – stojąc w kole klaszczą w ręce, kogo kochasz, tego bierz, tego bierz – różyczka wybiera jedno dziecko, które teraz staje się różyczką i wchodzi do środka koła.

8.Wakacje w górach – zajęcie plastyczne.

Obrazek lub zdjęcie przedstawiające góry.

Rodzic pokazuje obrazek lub zdjęcie przedstawiające góry.

Pyta: Gdzie dzieci spędzają wakacje? Po czym poznałyście, że to są góry? W jaki sposób turyści okazują sobie uprzejmość na górskich szlakach? Rodzic uzupełnia i porządkuje wypowiedzi dziecka.

9. Praca plastyczna Wakacje w górach.

10.Utrwalenie zasad zachowania podczas posiłków – quiz na temat Wiem, jak zachować się przy stole.

Sylwety smutnych i wesołych buziek.

Rodzic rozdaje dziecku sylwety uśmiechniętych i smutnych buzi. Mówi różne zdania. Jeśli dziecko zgadza się z wypowiedzią, podnosi do góry uśmiechniętą buzię. Jeśli nie zgadza się, podnosi do góry smutną buzię. Podają przykłady poprawnego zachowania w miejsce tych, z którymi się nie zgadzają.

Przykłady zdań:

− Przed każdym posiłkiem myję ręce.

− Ziemniaki jem łyżką.

− Po zjedzeniu obiadu mówię „dziękuję”.

− Mówię z pełną buzią.

− Obiad jem palcami.

− Uważam, aby nie rozlewać zupy.

− Kładę głowę na stole.

11.Opowieść ruchowa.

Zamykamy na chwilę oczy. Są wakacje.                   naśladują głos fal, wypowiadają zgłoski:

                                                                                 szuuuuuu,

Jesteśmy nad morzem. Szumią morskie fale.           równocześnie rysują w powietrzu fale,

Małe fale szumią cicho.                                        naśladują szum fal cichym głosem,

Duże fale szumią głośno.                                      naśladują szum fal donośnym głosem,

Teraz wchodzimy do morza.                                     wykonują ruchy zgodnie z opowieścią  ,

Skaczemy przez fale.                                                wykonują mały wyskok w górę,

Uwaga! Mała fala.

Teraz zbliża się duża fala.                                       wykonują wysoki wyskok w górę,

Pływamy w morzu.                                                  kładą się na brzuchach, naśladują pływanie,

Trochę jesteśmy zmęczeni.                                      kładą się na plecach i zamykają oczy,

Wychodzimy na brzeg

i przez chwilę odpoczywamy.

Leżymy na ciepłym piasku

i słuchamy głosów mew.

Czas wyruszyć w góry.                                             wstają, miarowo oddychają, wykonują

Zdobywamy wysokie szczyty.                                    ciężkie kroki,

W górach można spotkać echo, echo, echo…          powtarzają słowo: echo, wypowiadane przez R.

 

Powodzenia życzą

Pani Ula I Pani Ewelina

 

17.06.2020 – Środa

1. Ćwiczenia pamięci Piknik.                                                                                                             

 Przygotowujemy: obrazek lub zdjęcie przedstawiające rodzinę na pikniku w lesie, koc, koszyk, butelkę po wodzie mineralnej, plastikowy kubek, jabłko.

Rodzic pokazuje dziecku obrazek przedstawiający rodzinę na pikniku w lesie. Pyta, co przedstawia obrazek i co to jest piknik. Prosi o podzielenie się wrażeniami z pobytu na pikniku. Zwraca uwagę na przedstawione na obrazku przedmioty, które mogą być przydatne podczas organizacji pikniku.  Prosi, aby dziecko wymieniło ich nazwę. Następnie rozkłada na dywanie koc. Umieszcza na nim koszyk, plastikową butelkę po wodzie mineralnej, plastikowy kubek, jabłko. Dziecko nazywa poszczególne przedmioty (koszyk, kubek, jabłko, butelka). Następnie odwraca się w drugą stronę, zamyka oczy, a rodzic chowa jeden przedmiot. Dziecko odgaduje, czego brakuje.

Zabawę w zależności od możliwości dziecka można urozmaicić. Rodzic dokłada więcej przedmiotów, które mogą się przydać podczas pikniku i np. zamiast jednego przedmiotu chowa dwa.

2. Rozpoznawanie materiału przyrodniczego po dotyku.

Potrzebne będą naturalne okazy: szyszka, kawałek mchu, kawałek kory, kawałek cienkiej, ale nieprzezroczystej tkaniny, lupa.

Rodzic pokazuje dziecku szyszkę, mech, korę. Pyta, co to jest. Zachęca do oglądania, dotykania, wąchania, określania charakterystycznych cech, wskazywania tego, co jest dla dziecka miłe lub niemiłe w dotyku. Następnie umieszcza zgromadzony materiał przyrodniczy pod tkaniną w wybranej przez siebie kolejności. Dziecko, wkładając rękę pod tkaninę, stara się odgadnąć za pomocą dotyku w jakiej kolejności ułożony jest wcześniej prezentowany materiał. Dziecko może rozpoznawać materiał przyrodniczy, dotykając go przez tkaninę (musi to być jednak cienka tkanina).

3. Wycieczka do lasu – zajęcie matematyczne.

a) Wprowadzenie:

Rodzic zaprasza dziecko na wycieczkę do lasu, gdzie rosną bardzo smaczne jagody i poziomki. Dziecko improwizuje ruchem: maszeruje, kierując się w stronę lasu, przedziera się przez gęste zarośla – odgarnia gałęzie, zatrzymuje się – słucha śpiewu ptaków, pokonuje przeszkody np. czołga się pod nisko położonymi gałęziami, zatrzymuje się i wdycha leśne powietrze – wciąga powietrze nosem, a wydycha ustami, przeskakuje przez kamienie, dochodzi do leśnej polany.

b) Układanie na tkaninie odpowiedniej liczby sylwet  jagód i poziomek.

Przygotowujemy: zieloną tkaninę lub bibułę, woreczek nieprzezroczysty, 4 łodyżki wycięte z zielonego papieru i sylwety jagód (10 fioletowych kółek) oraz poziomek (10 czerwonych kółek), kartoniki z różną liczbą kółek (1–5) fioletowych i czerwonych.

Rodzic rozkłada na środku dywanu zieloną tkaninę i umieszcza na niej 4 sylwety zielonych łodyżek. Pyta dziecko, jakie owoce mogłyby się teraz na nich znaleźć. Ustawia obok tkaniny tacę, na której znajdują się wycięte z papieru kolorowego sylwety jagód i poziomek. Pokazuje ukryte w woreczku kartoniki z narysowanymi na nich kółkami w takich samych kolorach. Dziecko losuje kartonik, przelicza głośno znajdujące się na nich kółka (sylwety jagód lub poziomek), odkłada kartonik w wyznaczone miejsce, a następnie bierze z tacy odpowiednią liczbę kółek i układa je na wybranej łodyżce. Potem razem z rodzicem sprawdza poprawność wykonania zadania – liczy głośno sylwety jagód lub poziomek, a wynik pokazuje na palcach.

c) Liczenie wygrywanych przez rodzica dźwięków. Zdejmowanie z tkaniny takiej samej liczby sylwet jagód i poziomek.                Rodzic układa na tkaninie na łodyżkach po pięć sylwet jagód i poziomek. Zaprasza dziecko do ich zbierania. Uderza w wolnym tempie w bębenek. Dziecko liczy dźwięki, podchodzi do tkaniny i zdejmuje z niej odpowiednią liczbę sylwet jagód lub poziomek. Układa je obok tkaniny.

d) Określanie liczebności zbioru.                                                                                                          

Rodzic układa na środku dywanu dwa duże papierowe koła. Układa na nich sylwety jagód i poziomek tak, aby ich liczba różniła się lub była taka sama. Gra na bębenku. Na przerwę w grze dziecko ustawia się obok koła, w którym jest więcej elementów lub staje między kołami, jeśli elementów jest tyle samo.

e) Liczenie i rysowanie na kartkach odpowiedniej liczby sylwet jagódek lub poziomek.                           

Rodzic wręcza dziecku kartkę z narysowanymi na niej sylwetami krzaków jagód lub poziomek (same łodyżki) oraz narysowanymi w dolnym lewym rogu kartki fioletowymi i czerwonymi kropkami. Dziecko liczy kropki (poziomki i jagody) i rysuje na sylwetach krzaków taką samą liczbę jagód i poziomek.

4. Zestaw ćwiczeń ruchowych.

Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żabka.

Dziecko jest żabką. Kuca i kładzie na dywanie szyfonową apaszkę, a potem skacze jak żaba po całym pokoju. Na hasło: Żabka skacze, wykonuje skok do leżącej apaszki. Rodzic powtarza zabawę kilka razy.

Ćwiczenie z elementem pełzania – Gąsienice.

Rodzic ustawia krzesła w rzędzie jedno obok drugiego i tworzy tunel. Dziecko pokonuje tunel, czołgając się.

Skrętoskłony –Trawa na wietrze.

Dziecko siedzi w siadzie rozkrocznym, apaszkę trzyma oburącz w górze, jest źdźbłem trawy, wykonuje skrętoskłon raz do jednej, raz do drugiej stopy, starając się nie zginać kolan. Powtarza ćwiczenie kilkakrotnie.

Ćwiczenie mięśni grzbietu – Kolorowe lato.

Dziecko leży przodem, trzyma apaszkę oburącz przed głową. Unosi głowę, ręce trzyma prosto, ogląda apaszkę – stara się przez chwilę utrzymać taką pozycję. Następnie wraca do leżenia i powtarza ćwiczenie.

Ćwiczenie uspokajające – Kwiaty w dzień i w nocy.

Dziecko leży na plecach. Kładzie dłonie na dolnej części brzucha, ściskając apaszkę – kwiat. Jest dzień, bierze głęboki wdech, oddala dłonie – kwiat rozchyla swoje płatki. Nadchodzi noc, wykonuje wydech – zbliża ponownie dłonie – kwiat zwija swoje płatki. Rodzic powtarza ćwiczenie kilka razy.

Marsz z apaszką po obwodzie koła.

Dziecko maszeruje po obwodzie koła, licząc od 1 do 5. Na: Pięć! unosi rękę z apaszką, mówi: Hej! i puszcza apaszkę na podłogę. Następnie podnosi apaszkę i powtarza ćwiczenie kilka razy.

5. Zabawa Gdzie jest dzięcioł? – rozwijanie orientacji przestrzennej.                                              

Przygotowujemy: zdjęcie przedstawiające dzięcioła, sylwetę dzięcioła.                                                 

Rodzic pokazuje dziecku zdjęcie przedstawiające dzięcioła. Prosi, aby opisało jego wygląd. Opowiada ciekawostki na jego temat, zwracając szczególną uwagę na rolę, jaką pełni on w lesie. Następnie chowa w pokoju sylwetę dzięcioła. Dziecko odnajduje jego kryjówkę. Nazywając to miejsce, używa określeń wysoko, nisko, na, pod, za, obok, przed itp.

 

Dobrej zabawy życzą Pani Ula i Pani Ewelina

 

16.06.2020 – Wtorek

1. Składanie w całość obrazka według wzoru.                                                                                

 Potrzebne będą: obrazki lub zdjęcia przedstawiające różne miejsca letniego wypoczynku np. morze, las, góry, wieś, miasto.                                                                                                                        

Rodzic układa na stole obrazki przedstawiające różne miejsca letniego wypoczynku. Dziecko podaje ich nazwy. Następnie rodzic wręcza dziecku takie same obrazki, ale przecięte na kilka części. Dziecko, przyglądając się wzorowi, składa obrazek w całość. Zastanawia się, jaką czynność w tym miejscu lubi wykonywać najchętniej.

2. Co najpierw, co potem? – zabawa rozwijająca umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego.

Rodzic układa na stoliku dwa obrazki. Na jednym z nich znajduje się np. chłopiec jedzący posiłek, a na drugim ten sam chłopiec bawiący się klockami. Pokazuje dziecku, który obrazek jest pierwszy. Pyta: Co chłopiec robił najpierw? Co chłopiec robił potem? albo Co chłopiec robił po jedzeniu? Co chłopiec robił przed zabawą klockami? Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z zadaniem, można zwiększyć liczbę obrazków do trzech. Można również podawać wtedy tylko słowne określenie czynności np. Chłopiec zjadł obiad i poszedł bawić się klockami.  Dziecko ma je zapamiętać i w odpowiedni sposób ułożyć obrazki. Dalszą część zabawy prowadzimy według tych samych zasad.

3.Słuchanie wiersza Barbary Kosmowskiej „Podjudzajka”.                                                              

Rodzic czyta dziecku wiersz.

Zawsze jadę na wakacje w towarzystwie podjudzajki.

To istotka bardzo sprytna, pewnie rodem z jakiejś bajki.

I ma ulubione zdanie, gdy na pomysł wpadam zły,

Mówi: – Zrób to, zrób kochanie. I nie słuchaj swojej mamy!

Podjudzajka mnie podjudza, zakłócając letnie sny.

Wykąp się na dzikiej plaży, może się nieszczęście zdarzy?

Będzie potem płacz i łzy! Rozpal dziś ognisko w lesie,

To się szybko wieść rozniesie, kto z ostrzeżeń ważnych kpi!

Schowaj się przed mamą w sklepie, niech cię szuka i oblepi plakatami wszystkie drzwi!

Wymknij się po cichu z domu, nie mów o tym nic nikomu.

Zgub się w tym okropnym mieście, będzie działo się nareszcie, będzie świetnie, mówię ci!

A ja śnię, że tak się dzieje, że drżę cała i truchleję,

I gdy budzę się nad ranem, pytam moją biedną mamę,

Czy niegrzeczna byłam znów? Czy uciekłam, zaginęłam, gdzieś przepadłam i zniknęłam w gąszczu moich strasznych snów?

Nic z tych rzeczy! – mówi mama. – To nie wakacyjny Dramat, tylko podjudzajki gra.

Kto rodziców zawsze słucha, nie chochlika i kłamczucha, ten wakacje piękne ma!

 

Rozmowa na temat wiersza.

Rodzic zadaje dziecku pytania:

Kim była podjudzajka?

Do czego podjudzajka namawiała dzieci?

Dlaczego nie warto słuchać podjudzajki?

4. Wykonanie plakatu Bezpieczne wakacje. Ustalenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w różnych miejscach letniego wypoczynku.

Potrzebne będą: obrazki lub zdjęcia przedstawiające morze, góry, las, miasto, biały arkusz papieru w formacie A2 lub A3, czarny flamaster.

Rodzic umieszcza na stole duży arkusz białego papieru. Dzieli go na cztery kolumny (rysuje czarnym flamastrem linie). W dłoni trzyma obrazki lub zdjęcia przedstawiające morze, góry, las, miasto. Dziecko podchodzi do rodzica, losuje obrazek i podaje nazwę widniejącego na nim środowiska przyrodniczego. Rodzic nakleja obrazek na biały karton. Pyta np.: Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas pobytu nad morzem? Czego nie wolno robić? Zapisuje odpowiedzi dziecka na białym kartonie pod obrazkiem. W podobny sposób rodzic omawia i zapisuje zasady bezpiecznego wypoczynku w pozostałych miejscach.

5. Zabawa ruchowa Pamiątkowe zdjęcie.

Dziecko porusza się po pokoju w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce naśladuje pozowanie do pamiątkowego zdjęcia. Podczas każdej przerwy wykonuje inną pozę.

6. Zabawa z elementem czworakowania Dzień – noc.

Gdy rodzic włączy światło, dziecko porusza się jak kot. Gdy rodzic wyłączy światło, dziecko zwija się w kłębek i chrapie. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

7. Karta pracy, cz. 2, nr 61.

Dziecko:

− ogląda obrazek, mówi co przedstawia, koloruje go,

− odszukuje w naklejkach obrazki ryb, nakleja je w akwariach tak, aby w każdym akwarium były takie same rybki.

 

Dobrej zabawy życzą Pani Ula i Pani Ewelina

 

15.06.2020 – Poniedziałek

1.Słyszę, rozumiem, zapamiętuję – ustawianie zabawek zgodnie z instrukcją.

Trzy zabawki (lub więcej) .

Rodzic ustawia przed dzieckiem np. trzy zabawki: lalkę, misia, pajacyka.

Dziecko wymienia ich nazwy, dzieląc wyraz na sylaby. Następnie Rodzic wypowiada nazwy w zmienionej kolejności, a dziecko ustawia zabawki w odpowiedni sposób. Warto pokazać dziecku kierunek ustawiania zabawek. Dobrym sposobem jest położenie np. klocka w jaskrawym kolorze i wyjaśnienie dziecku, że w tym miejscu zawsze musi stać pierwsza zabawka. Jest to bardzo dobre ćwiczenie przygotowujące do pisania. Można zwiększyć liczbę zabawek, jeśli dziecko będzie dobrze sobie radziło z tym zadaniem.

2. Płyniemy z wiatrem – ćwiczenia oddechowe.

Połowa umytego ziemniaka, chusteczka higieniczna, sznurek, patyk do szaszłyków.

Rodzic układa na plastikowej tacy połowę ziemniaka. Wbija w niego po środku patyk do szaszłyków, do którego przywiązuje sznurkiem chusteczkę higieniczną. Pyta dziecko, co im to przypomina. Wyjaśnia, że jest to model żaglówki. Dziecko mocno dmucha na chusteczkę higieniczną, powodując jej poruszanie się w wyniku kierowanego na nią strumienia powietrza. Zastanawia się, dokąd chciałyby popłynąć.

3.Zabawa bieżna Wiatr i chmurki.

Bębenek.

Dziecko-chmurka porusza się przy dźwiękach bębenka w różne strony. Na przerwę w grze Rodzic podaje liczbę małych chmurek, z których tworzą się większe chmurki (dziecko układa na dywanie podaną ilość sylwet chmurek). Na ponowny dźwięk bębenka wiatr rozpędza chmury i znowu każda z nich jest osobno. Zabawę powtarzamy kilka razy.

4.Zabawa ruchowa z elementem czworakowania W poszukiwaniu muszelek.

Pięć dużych, żółtych kół, sylwety muszelek wycięte z jasnobrązowego papieru (kawałki papieru w różnych kształtach przypominających muszle). Rodzic rozkłada na dywanie pięć dużych, żółtych obręczy – to zamki z piasku, a pomiędzy nimi wycięte z jasnobrązowego papieru skrawki w różnych kształtach (przypominające muszle). Dziecko porusza się na czworakach pomiędzy obręczami – szukają muszelek do ozdobienia zamków. Jeśli znajdzie, wkładają muszlę do najbliższego kółka– ozdabiają zamek.

5.Zabawa ruchowa z elementem równowagi Bieg brzegiem morza.

Tamburyn.

 Przy dźwiękach tamburynu porusza się w różnych kierunkach – biega po piaszczystej, nadmorskiej plaży. Na przerwę w muzyce staje na jednej nodze i naśladuje czyszczenie z piasku stóp – naprzemiennie jednej i drugiej.

6. Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku Góry piasku.

Żółte szarfy, bębenek.

Rodzic układa z żółtych szarf kółka – zamki z piasku. Dziecko przy dźwiękach bębenka biega między szarfami, starając się nie dotknąć żadnej z nich. Na mocne uderzenie przeskakuje obunóż żółte szarfy.

7.Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Zabawkowe smutki.

Zabawki, podobnie jak dzieci, wiedziały, że zbliżają się wakacje.

– Znowu lato – westchnęła lalka Emilka – i, jak co roku, za kilka dni zrobi się w przedszkolu tak cicho. Będę tęsknić za dziećmi.

– Łatwo ci mówić – powiedziała lalka Rozalka. – Masz wszystkie ręce i nogi. A ja? Popatrz na mnie. Jakiś rozrabiaka wyrwał mi rękę.

– Nie jakiś, tylko Krzyś – zawołał pajacyk i fiknął koziołka.

– A ja tam lubię wakacje. W ciągu dnia przez okno zagląda słoneczko, a wieczorem księżyc.

Cisza, spokój… – powiedział miś Łatek i pogłaskał się po naderwanym uchu. – Może ktoś mi je w końcu przyszyje.

– Tak, tak, nareszcie będzie można odsapnąć. Do tej pory nie mogę odnaleźć mojego kółka – zawołała wyścigówka. – Jak mam jeździć? Na trzech kołach? Nie da rady.

– Coś nas uwiera – westchnęły chórem klocki, ledwie wystając z wielkiego pudła. – Może to właśnie twoje kółko? Mógłbyś je w końcu zabrać, a nie tylko narzekasz!

– Lubię dzieci. Lubię, jak mnie biorą do swoich rączek i patrzą na mnie z zachwytem – dodał zajączek Kłapek. – Mają taki miły dotyk. Pamiętam, jak pierwszy raz trafiłem do przedszkola.

Okropnie się bałem. Myślałem, że może dzieci mnie nie polubią. Ala tylko raz na mnie spojrzała

i już wiedziałem, że wszystko będzie dobrze.

– A mnie Ania woziła w wózeczku – Rozmarzyła się Rozalka. – Zaraz po tym, gdy Krzyś wyrwał mi rękę. A później Zosia próbowała ją wsadzić z powrotem, ale jej się nie udało.

– A z tym kółkiem to też troszkę była moja wina. Niepotrzebnie najechałem na klocek. Kiedy dzieci mną się bawią, to wiem, że jestem potrzebny. A na dodatek, gdy Pawełek płakał, to Maciek dał mu mnie do zabawy. I od razu Pawełek się uspokoił. Fajnie jest, gdy wywołujemy u dzieci uśmiech na twarzach.

– I jak się nami dzielą – odezwał się z rogu sali tygrysek.

– Ja też wolę jeździć po torach, gdy słyszę dziecięce głosy – wyszeptała kolejka, zagwizdała przeciągle i pojechała dalej.

– Mam nadzieję, że te wakacje szybko miną i znów będziemy wesoło bawić się z dziećmi – odezwał się po chwili zastanowienia misio. – A może dostanę całkiem nowe ucho i będzie ładniejsze od tego? – powiedział i znowu pogłaskał się po głowie. – Chciałbym, żeby było w kratkę!

– Na pewno dostaniesz nowe ucho. Pani Ewa potrafi tak pięknie szyć. Spójrz na mnie – powiedziała lalka Emilka i zerknęła na swoją nową, koronkową sukieneczkę.

– Będzie dobrze – zawołał pajacyk. – Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i zebrać siły oraz energię na cały przyszły rok. Zobaczycie, na pewno nie będziemy się nudzić od września.

– Na pewno – odpowiedziały chórem lalki i uszczęśliwione zasnęły Misio i inne zabawki też poszli spać, śniąc o nadchodzących zabawach. Pajacyk po raz ostatni fiknął koziołka i usnął przytulony do zajączka.

8. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania .

Rodzic zadaje pytania:

− Co przytrafiło się lalce Rozalce, misiowi Łatkowi i wyścigówce podczas zabaw z dziećmi?

− Za jakimi przedszkolnymi zabawami i zabawkami będziecie tęsknić w czasie wakacyjnej przerwy?

9.Zabawa ruchowa Pajacyki i misie.

Bębenek.

Dziecko  maszeruje po dywanie w rytm bębenka. Na przerwę w grze naśladuje wesołego pajacyka (skaczą, jak pajacyk) lub smutnego misia (powoli chodzą ze spuszczoną w dół głową na czworakach).

10.Odnajdywanie zabawki po opisie słownym. Odgadywanie, jakie ważne informacje chciałaby zabawka przekazać dzieciom.

Zabawki z pokoju np. miś pluszowy.

Rodzic mówi dziecku, że jest w pokoju zabawka, która chciałaby dzieciom coś powiedzieć. Podaje opis słowny np. znajdującego się w pokoju pluszowego misia. Dziecko odnajduje zabawkę. Wskazuje na te cechy wymienione przez Rodzica, które pozwoliło odgadnąć, że chodziło właśnie o misia. Następnie zgaduje, co miś chciałby  powiedzieć. Rodzic wybiera najbardziej adekwatne wypowiedzi (np. miś prosi, aby dziecko po wakacjach nie zapominało o sprzątaniu zabawek, aby szanowało zabawki) lub dopowiada kierowane przez misia prośby.

11. Karta pracy, cz. 2, nr 60.

Dziecko:

−− nazywa miejsca przedstawione na zdjęciach i to, co znajduje się pod nimi,

−− łączy zdjęcia z odpowiednim krajobrazem,

−− koloruje muszelki, liczy je i pokazuje ich liczbę na palcach.

12.Moja ulubiona zabawka z przedszkola – rysowanie pastelami olejnymi.

Pastele olejne, białą kartka, chusteczka higieniczna.

Rodzic proponuje dziecku wykonanie pracy plastycznej na temat Moja ulubiona zabawka z przedszkola za pomocą techniki rysowania pastelami olejnymi. Przypomina,  jak należy posługiwać się tym rodzajem kredek, aby uzyskać odpowiedni efekt. Pokazuje również, w jaki sposób rozcierać kredkę, aby powstał efekt barwnej smugi i jak wielokrotnie nakładać na siebie kolejne warstwy kredki.

Aby narysować cienką i delikatną kreskę, wystarczy rysować czubkiem kredki. Natomiast aby uzyskać szeroką linię, należy rysować bokiem kredki. Efekt barwnej smugi powstanie poprzez rozcieranie kredki np. chusteczką higieniczną.

13.Wymyślanie prostych piosenek mówiących o pożegnaniu zabawek.

Rodzic śpiewa na dowolnym fragmencie melodycznym wymyślone przez siebie słowa piosenki mówiącej o pożegnaniu z przedszkolem, z zabawkami lub z kolegami z przedszkola np. Jedziemy na wakacje, bo odpocząć czas. A zabawki tu zostaną, choć nie będzie nas. Następnie dziecko wymyśla własne piosenki (może to być proste zdanie np. Żegnaj pajacyku. Niedługo do ciebie wrócę, które dziecko zaśpiewa na dowolną melodię.)

 

Dobrej zabawy życzą

Pani Ula i Pani Ewelina

=========================================================================================================================================

12.06.2020 – Piątek

1.Ćwiczenie rytmiczne przy rymowance Bożeny Formy.

 Dziecko powtarza go zgodnie z rytmem oraz w tempie proponowanym przez Rodzica.:

Na wycieczkę wyruszamy

przecież już wakacje mamy.

Mama, tato, siostra, brat

na rowerach jadą w świat.

Morze, góry już czekają,

na spotkanie zapraszają.

2.Kolorowanie rysunków różnych pojazdów.

Rysunki do kolorowania przedstawiające pojazdy, kredki.

 Dziecko koloruje rysunek, na którym znajduje się ich ulubiony środek lokomocji. Rodzic zwraca uwagę na budowę pojazdów. Prosi, aby dziecko policzyło liczbę kół we wskazanych pojazdach.

3.Po lądzie, powietrzu czy wodzie? – zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem Laury Łącz Letnie wakacje.

4.Rozmowa na temat wiersza.

Rodzic zadaje pytania:

− Gdzie możemy wyjechać na wakacje?

− Dlaczego na wakacjach miło spędzamy czas?

− W jaki sposób możemy dojechać w różne miejsca letniego wypoczynku?

5.Rozwiązywanie zagadek słuchowych.

Odtwarzacz CD, płyta z odgłosami różnych środków lokomocji, obrazki lub zdjęcia przedstawiające różne środki lokomocji.

Rodzic układa na dywanie obrazki lub zdjęcia przedstawiające różne środki lokomocji. Proponuje dziecku wysłuchanie różnych dźwięków i wskazanie obrazków, na których przedstawione są pojazdy wydające te dźwięki. Włącza kolejno nagrane na płytę odgłosy różnych środków

lokomocji. Dziecko podaje ich nazwy, dzieli je rytmicznie (na sylaby) i powtarza dźwięki. Następnie odszukuje i wskazuje odpowiednie pojazdy wśród obrazków leżących na dywanie.

6.Ćwiczenia klasyfikacyjne Po lądzie, powietrzu czy wodzie?

Obrazki lub zdjęcia przedstawiające środki lokomocji (np. samolot, pociąg, samochód, statek, motocykl, autobus).

Rodzic układa przed dzieckiem trzy obrazki: pierwszy przedstawiający ulicę (w oddali widać tory kolejowe), drugi – niebo z chmurami, trzeci – wodę. Dziecko omawia co jest na nich jest przedstawione. Następnie układa pod nimi obrazki różnych pojazdów. Uzasadnia, dlaczego

zrobił to w określony sposób. Po zakończonym zadaniu wymienia środki lokomocji poruszające się po lądzie, po wodzie oraz w powietrzu.

7. Zagadki ruchowe Naśladujemy pojazdy.

Obrazki lub zdjęcia przedstawiające samochód, pociąg, statek, samolot, tekturowe pudełko z otworem wyciętym w górnej części.

Dziecko dostaje obrazki , rozpoznaje je i nazywa. Następnie chowa obrazki do pudełka, w którego górnej części wycięty jest otwór. Dziecko podchodzi do pudełka, wyjmuje jeden obrazek, naśladuje sposób poruszania się przedstawionego na nim pojazdu (może także naśladować dźwięk).

8.Zabawa Znikający pociąg – zapamiętywanie i wymienianie przedstawionych na obrazku elementów. Obrazki przedstawiające czerwoną lokomotywę ciągnącą np. dwa niebieskie wagoniki, trzy czerwone wagoniki, dwa czerwone i jeden żółty wagonik.

Rodzic pokazuje obrazek przedstawiający np. czerwoną lokomotywę z dwoma niebieskimi wagonikami. Prosi, aby dziecko dokładnie się przyjrzało. Następnie chowa obrazek i zadaje pytania, związane z treścią obrazka np. Co przedstawiał obrazek? Jakiego koloru była lokomotywa? Ile wagoników ciągnęła lokomotywa? Jakiego koloru były wagoniki? Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z zadaniem, Rodzic może położyć obrazek z większą liczbą wagoników lub z wagonikami różniącymi się kolorem.

9.Zabawa Mój rower – doskonaląca koordynację słuchowo-ruchową i poczucie rytmu.

Woreczek gimnastyczny.

Rodzic recytuje tekst krótkiego wierszyka Bożeny Formy.

Dziecko:

−− powtarza kolejne wersy,

−− powtarza wiersz w całości zbiorowo, a następnie indywidualnie,

Rodzic zwraca uwagę na prawidłową koordynację ruchu z recytacją oraz na wyraźny sposóbmwypowiadania tekstu. Początkowo robią to w bardzo wolnym tempie.

Mój rower mknie wesoło

mój dzwonek głośno dzwoni

mój rower ma hamulce

i grube ma opony.

Na rowerze jadę ja.

To zabawa na sto dwa!

 

10.06.2020 – Środa

1.Ćwiczenia artykulacyjne i ruchowe na podstawie rymowanki Iwony Fabiszewskiej Wakacyjne plany.

Rodzic mówi rymowankę. Za pierwszym razem wspólnie z dzieckiem wykonuje określone ruchy i wypowiada sylaby. Podczas kolejnego powtórzenia zachęca dziecko do samodzielności.

Dzieci:

Słonko mocno świeci,                         podnoszą ręce i naśladują wkręcanie żarówek,

cieszą się więc dzieci                         podskakują obunóż,

Chi, chi, cha, chi, chi, cha,                powtarzają sylaby i klaszczą a dłonie,

moc promyków słonko da                   podnoszą ręce i naśladują wkręcanie żarówek,

Chodźmy więc nad wodę                    maszerują w miejscu,

po letnią przygodę                              kontynuują marsz,

Plum, plum, plum, plum, plum, plum, powtarzają sylaby i pokazują dłonią kształt fali,

to strumyka słychać szum                   wypowiadają długo głoskę sz.

Wejdźmy też na górę                           naśladują wchodzenie na górę,

podziwiać naturę.                               przykładają dłoń do czoła, tworząc nad oczami daszek i 

                                                           rozglądają się  w obie strony,

Och, och, och, puch, puch, puch       powtarzają sylaby i klaszczą w dłonie,

to przedszkolak dzielny zuch.            wskazują ręką siebie.

2.Układanie z klocków w kształcie figur geometrycznych sylwety żaglówki.

Klocki np. drewniane w kształcie figur geometrycznych, pojemnik na klocki. 

Rodzic umieszcza obok dziecka pojemnik z klockami w kształcie figur geometrycznych. Układa z nich sylwetę żaglówki. Dziecko, patrząc na wzór,tworzą taką samą kompozycję. Na koniec układa inne kształty według własnej inwencji.

3Wakacyjne bagaże – zajęcie matematyczne.

 Dziecko pełniące rolę lokomotywy porusza się po pokoju, naśladując ruch pociągu (obiema rękami zgiętymi w łokciach wykonuje małe koła). Kiedy rodzic wyłączy muzykę, lokomotywa zatrzymuje się. Dziecko wymienia głośno, dzieląc rytmicznie (na sylaby) imiona dzieci, które mogłyby dołączyć do lokomotywy jako wagoniki. Kiedy usłyszy ponownie muzykę, rusza w podróż.

4. Zapoznanie z zawartością walizki. Liczenie przedmiotów umieszczonych w walizce.

Mała walizka, w której znajduje się np. 5 foremek i 4 łopatki do piasku, koło do pływania (dmuchane), czepek, koc, dwie letnie czapki, okulary przeciwsłoneczne, 3 małe piłeczki.

Rodzic umieszcza  walizkę z całą jej zawartością przed dzieckiem. Dziecko wyjmuje kolejno poszczególne przedmioty i układa je na dywanie. Określa  przeznaczenie przedmiotów i układa obok siebie te, których przeznaczenie jest takie samo (do zabawy, do pływania, do ochrony przed słońcem). Liczy przedmioty.

5. Karta pracy, cz. 2, nr 58

6. Zabawa ruchowa Wakacyjne bagaże.

Woreczek, pluszowa zabawka dla dziecka.

Dziecko pochyla się do przodu i kładzie woreczek-plecak na swoich plecach. Stara się przejść na drugi koniec pokoju tak, aby nie zrzucić woreczka. Zabawę powtarzamy trzy razy.

7.Karta pracy, cz. 2, nr 59.

8.Zabawa ruchowa z elementem skoku W sam środek.

Rodzic rysuje na chodniku duże koło, a w jego środku małe koło. Dziecko staje na linii większego koła. Dziecko  skacze obunóż tak daleko, aby wskoczyć do małego koła. Jeśli się to nie uda, wraca na linię startu i próbuje kolejny raz.

9.Zabawa Prawda czy fałsz – rozwijanie zdolności koncentracji podczas działania przy muzyce.

Dzieci maszeruje po pokoju. Na przerwę w muzyce rodzic prezentuje dziecku zdania prawdziwe lub fałszywe. Jeżeli zdanie jest prawdziwe, dziecko unosi ręce, jeżeli jest fałszywe, przechodzi do przysiadu. np. :

Rower musi mieć sprawne hamulce.

− Na rowerze jeździmy w wyznaczonych miejscach.

− Rower to rodzaj samochodu.

− Rowerem możemy zjeżdżać z góry bez hamulców.

− Na rowerze jeżdżą tylko dziewczynki.

 

9.06.2020 - Wtorek

1.Obrysowywanie, wycinanie i kolorowanie sylwet ryb.

Szablon przedstawiający sylwety ryby, dla dziecka biała kartka z bloku technicznego, nożyczki, kredki.

Rodzic mówi dziecku zagadkę: W wodzie pływają, głosu nie mają. (ryby)

Układa na stole szablon przedstawiający rybę. Dziecko obrysowują sylwetę ryby na białej kartce, wycina i koloruje według własnego pomysłu. Następnie odkłada sylwety ryb we wskazane przez rodzica miejsce.

2. Zabawa Ryby w rzece. Rozwijanie sprawności manualnej.

Dla dziecka rolka po ręczniku papierowym, kawałki włóczki, wykonane wcześniej przez dziecko sylwety ryb, dziurkacz, kawałek niebieskiej krepiny.

Rodzic proponuje dziecku zabawę z rybkami. Dziecku wręcza rolkę po ręczniku papierowym. Przywiązuje do niej koniec włóczki. Pozostałą część włóczki dziecko nawija na rolkę. W wykonanej wcześniej sylwecie ryby robi dziurkaczem otwór. Samodzielnie lub z pomocą rodzica przywiązują sylwetę rybki do końca włóczki. Rodzic rozkłada na podłodze niebieską krepinę – to rzeka. Proponuje dziecku,  aby wszystkie rybki wypuścić do rzeki. Dziecko ustawia się przy krepiny. Trzyma za końce w obu dłoniach rolkę po ręcznikach. Powoli obraca rolkę, odwijając z niej włóczkę. Sylweta rybki znajduje się coraz niżej. Zadanie jest wykonane, gdy sylweta rybki dotknie niebieskiej krepiny, czyli rybka zanurzy się w wodzie. Podczas powtórzenia zabawy można dziecku zaproponować łowienie ryb tj. nawijanie włóczki ze znajdująca się na końcu sylwetą ryby na rolkę.

3.Co pływa, co tonie? – zajęcia badawcze.

Głębokie naczynie z wodą, tekturowe pudełko.

Rodzic ustawia za wysokim pudełkiem głębokie naczynie z wodą. Dziecko odwraca się do rodzica plecami. Rodzic energicznymi ruchami wywołuje dźwięk pluskania wody. Rodzic pyta, co dziecko najbardziej lubią robić podczas wakacji nad wodą. Proponuje wspólne eksperymenty, podczas których dziecko dowie się co pływa, a co tonie.

Wykonują następujące doświadczenia:

sprawdza, czy ich łódki pływają – umieszczają je na wodzie, obserwuje, swobodnie wypowiada się na temat sposobu poruszania się łódek,

dmucha na łódki umieszczone na wodzie. Obserwuje, jak łódki poruszają się pod wpływem strumienia powietrza (dmuchają raz mocno, raz lekko),

obciąża łódkę kamykami, uważając, aby nie zatonęła. Obserwuje, która łódka udźwignęła większy ciężar. Swobodnie wypowiada się na temat wykonywanego doświadczenia.

Rodzic zwraca uwagę na ograniczenia, jakie obowiązują przy obciążeniu np. statków. Wyjaśnia, że załadowany zbyt duży ciężar może spowodować zatonięcie statku. Odkładają łódki na bok,

sprawdza, czy plastelina utrzyma się na wodzie. Robi z plasteliny kuleczkę, placek, robi dziurkę w placku, lepi kształt spodeczka. Ostrożnie umieszczają na powierzchni wody,

kładzie na wodzie kartki z zeszytu. Układa na nich piórko, monetę, mały kamyk itp. Wykonuje ćwiczenie ostrożnie, tak, aby kartka utrzymała ciężar,

sprawdza, które z ułożonych na tackach przedmiotów po wrzuceniu ich do wody zatoną, a które nie,

układa na jednej tacce przedmioty, które toną, na drugiej przedmioty, które pływają.

Zastanawiają się, dlaczego tak się dzieje. Rodzic wyjaśnia, że wszystko zależy od ciężaru przedmiotów. Ciężkie przedmioty toną, lekkie pływają.

4.Zabawa Szum morskich fal.

Folia malarska.

Dziecko i rodzic chwytają za końce folię malarską. Poruszają powoli folią wywołując dźwięk przypominający szum morskich fal. Nasłuchują dobiegających dźwięków. Zastanawiają się, dlaczego nie zawsze są takie same.

5.Ćwiczenie oddechowe – Podmuch wiatru.

Dziecko leży na podłodze,  naśladuje nogami jazdę na rowerze. Na dźwięk bębenka przechodzi do siadu i naśladują podmuch wiatru. Nabierają powietrza nosem i wypuszcza ustami.

6.Zabawy badawcze – oglądanie i porównywanie ziaren piasku.

Plastikowe tacki, piasek (przynajmniej dwa rodzaje piasku różniące się np. kolorem lub

wielkością ziaren), lupy, szkła powiększające.

Rodzic wysypuje na dwie płaskie tacki piasek (piasek na tackach różni się np. kolorem lub wielkością ziaren). Dziecko ogląda ziarnka piasku przez szkła powiększające lub lupy, dotyka.

Stara się określić, jaki jest piasek. Rodzic zwraca uwagę na bezpieczeństwo (np. niedotykanie oczu zapiaszczonymi rękami, nierzucanie w siebie piaskiem, niejedzenie piasku).

 

8.06.2020 – Poniedziałek

1.Zabawa ruchowa z elementem pełzania Górskie wycieczki.

Dziecko wraz z rodzicem rozstawiaj krzesła w pokoju na dywanie - tworzy się tunel (udający np. korytarz jaskini, którą zwiedzają podczas wakacji z rodzicami). Dziecko przechodzi przez tunel, czołgając się lub pełzając. Zabawa kończy się, kiedy dziecko przejdzie przez tunel.

2. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Samolot.

Bębenek.

Dziecko przy dźwiękach bębenka maszeruje po pokoju w różnych kierunkach. Na hasło: Samolot! próbuje stanąć na jednej nodze z ramionami wyciągniętymi w bok. Naśladuje samolot przygotowujący się do startu. Dźwięk bębenka jest sygnałem do ponownego marszu.

3.Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Wakacyjne podróże.

4. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania .

Rodzic zadaje pytania:

− Gdzie wybrali się Olek i Ada z rodzicami i dziadkami na wakacje?

− Co stało się z Dinusiem tuż przed tym, jak tata zrobił jemu i Adzie zdjęcie?

− Jakie miejsce odwiedziła cała rodzina Olka i Ady?

Rodzic prosi, aby dziecko opowiedziało, jak wygląda Fontanna Pszczół. Następnie kontynuuje

rozmowę z dzieckiem na temat opowiadania.

− Co jeszcze robili na wakacjach Olek, Ada i ich rodzina?

− W jaki sposób rodzina Olka i Ady dotarła do Włoch?

5.Zabawy z globusem.

Globus.

Rodzic pokazuje dziecku globus. Wyjaśnia, co on przedstawia. Dziecko opisuje jego wygląd, wymienia kolory, których jest na nim najwięcej. Rodzic zwraca uwagę na kolor niebieski. Informuje, że tym kolorem oznaczone są jeziora, rzeki, morza i oceany. Następnie dziecko kręci globusem i wskazuje na mapie dowolne miejsce. Rodzic odczytuje jego nazwę, dzieli ją rytmicznie na sylaby, a dziecko powtarza.

6.Zabawa ruchowa Samoloty.

Dziecko-samolot przykuca i szeroko rozstawia ramiona. Na hasło: Start! powoli się podnosi

i naśladuje lot. Biega w różnych kierunkach. Na hasło: Lądujemy! powoli zwalnia swój bieg, zatrzymuje się w miejscu, kuca i opuszcza ramiona.

7. Moje wymarzone wakacje – malowanie na podkładzie z gazy.

 Wyjaśnienie pojęcia wakacje. Podawanie skojarzeń ze słowem wakacje.

Następnie rodzic prosi o podanie skojarzeń z tym słowem i określenie uczuć, jakie ono  budzi.

Dla dziecka kartka z bloku technicznego, klej, farby plakatowe, pędzel, gaza opatrunkowa.

Kartkę z bloku technicznego dzieci pokrywają klejem. Na całej powierzchni kartki przyklejają

gazę. Na tak przygotowanym podłożu malują farbami plakatowymi na temat Moje wymarzone wakacje

8. Zabawa ruchowa z elementem rzutu Podniebne zawody.

Dwa samoloty wykonane z papieru techniką origami.

Rodzic proponuje dziecku udział w wyścigu samolotów. Wyznacza linię startu i mety. Dziecko i rodzic stają w dwóch rzędach na wyznaczonej linii. Dziecko rzuca go jak najdalej w kierunku mety następnie rodzic. Następnie sprawdzają, który samolot wylądował dalej.

9. Zabawy w piaskownicy – sprawdzanie, w którym wiaderku zmieści się więcej piasku.

Dwa wiaderka do piasku różniące się wielkością, kubeczki jednorazowe, tworzywo przyrodnicze np. patyki.

Dziecko za pomocą jednorazowego kubka wsypuje do wiaderek piasek. Liczbę wsypanych kubków z piaskiem zaznacza poprzez ułożenie obok każdego wiaderka np. patyków. Po całkowitym wypełnieniu wiaderek piaskiem sprawdza obok którego wiaderka jest więcej

patyków (łączą patyki w pary). Zgodnie z wynikiem porównania wskazuje wiaderko, w którym jest więcej piasku.

10. Zabawy konstrukcyjne Na lotnisku.

Rodzic zachęca dziecko do zabawy tematycznej Na lotnisku. Dziecko buduje z różnego rodzaju klocków samoloty. Nadaje im nazwy i uzasadnia, dlaczego właśnie tak chce je nazwać. Następnie buduje z klocków hangary (garaże) dla samolotów. Dalszą część zabawy wymyśla samodzielnie.

===================================================================================================================================

06.06.2020 – Piątek

1. Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej pt. Podwórko.

Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzic pyta:

 -Jakie zabawki znajdują się na podwórku?

 -Co dostarcza dzieciom wspólna zabawa?

2. Rozwiązywanie zagadek:

Są na nim huśtawki
ławki i drabinki.
Latem się tu bawią,
chłopcy i dziewczynki.  (plac zabaw)

 

Na czym jeździsz wesoło?
I kręcisz się wkoło?          (karuzela)

 

Jest szufelka, jest wiaderko
i wilgotny piasek.
Co też z tego można zrobić?
Czy nie wiecie czasem?       (babki  piasku)

 

Plastikowe rączki
na dość długim sznurku.
Można na niej skakać
latem na podwórku.      (skakanka)

 

Kolorowa kula,
trzeba ją nadmuchać,
by przez całe lato
turlać ją i rzucać.     (piłka)

3. Zabawa z chustką szyfonową.

Dziecko powtarza ruchy za rodzicem:

- macha chustką za sobą, przed sobą, a następnie puszcza ją na podłogę i podnosi,

- porusza chustką wysoko nad swoją głową, a następnie nisko nad podłogą,

- umieszcza chustkę na głowie, wykonuje skłon i patrzy, jak chustka opada, staje na chustce,

- kładzie chustkę obok siebie i wykonuje taniec wokół chustki.

Dziecko tworzy parę z rodzicem i stają naprzeciwko siebie:

- wachlują partnera tak, aby poczuł ruch powietrza, podrzucają swoją chustkę w kierunku partnera;
chwytają chustkę partnera oburącz z okrzykiem,

- tańczą i śpiewają, trzymając się za chustki (przy piosence Dwóm tańczyć się zachciało, albo przy innej piosence, którą zna dziecko).

Dziecko wykonuje taniec z chustką, własną improwizację taneczną do dowolnej muzyki.

4. Karta pracy, cz. 2, nr 57.

 

04.06.2020 - Czwartek

1.Zabawa słuchowo-rytmiczna Ruszaj się, jak ci zagram.

Rodzic wygrywa rytm na przedmiotach znajdujących się w domu .Dziecko  klaszcze w ustalonym rytmie. Dziecko  może podskakiwać, maszerować we wskazanym rytmie itd.

2.Słuchanie wiersza Agaty Widzowskiej Dzieci na Ziemi.

3. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza.

Rodzic pyta dziecka:

− O jakim święcie była mowa?

− Jakie są dzieci na całym świecie?

− Co to znaczy, że dzieci na całym świecie są takie same?

− Co najbardziej lubią robić dzieci?

− Jakie imiona miały dzieci z wiersza?

Dziecko wypowiada imiona dzieci, dzieląc je rytmicznie (na sylaby).

4. Afrykański taniec przy dźwiękach bębnów.

Zdjęcie maski, bębny, odtwarzacz CD, nagranie muzyki afrykańskiej.

Rodzic przekazuje krótko ciekawostki na temat Afryki i życia dzieci w Afryce. Proponuje zabawę.

Pokazuje maskę afrykańską. Informuje, że dzieci afrykańskie lubią tańczyć i w wielu afrykańskich

plemionach podczas tańca wykorzystuje się właśnie takie maski. Wcześniej dziecko może wykonać maskę .

Podczas nagrania muzyki z afrykańskimi rytmami rodzic uderza rytmicznie  np. w bębenek,  dziecko tańczy, poruszając się dookoła dywanu, naśladując dziki taniec wodza. Po wykonaniu jednego okrążenia następuje zmiana wodza  i zabawa powtarza się.

5. Przesuwanie po dywanie.

Potrzebny koc.

Rodzic przekazuje krótko ciekawostki z życia dzieci innuickich. Informuje, że dzieci z obszarów

arktycznych lubią śpiewać i opowiadać niezwykłe historie. Rodzic rozkłada na dywanie koc, na środku którego kładzie się  dziecko. Rodzice chwytają koc za brzegi i delikatnie przesuwają go po dywanie w wyznaczone miejsce. Zabawę powtarzamy kilka razy.

6. Meksykańskie ponczo – zajęcie plastyczne

Rodzic pokazuje dziecku obrazki przedstawiające różnokolorowe poncza. Dziecko wypowiada się

na temat obrazków. Rodzic wyjaśnia znaczenie słowa ponczo. Ponczo to rodzaj wierzchniego męskiego okrycia wykonanego z prostokątnego kawałka wełnianej lub bawełnianej tkaniny z otworem na głowę pośrodku.

Rodzic zwraca uwagę dziecku na kolory pasków na ponczu. Dziecko  nazywa wskazywane kolory. Dowiaduje się, że układ kolorów pasków na ponczu powtarza się. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie pasków na sylwecie poncza.

7. Zabawa ruchowa Kolorowe wstążeczki.

Kolorowe wstążki (zielone, czerwone, żółte, niebieskie)

Rodzic daje  dziecku kolorowe wstążki. Dziecko nazywa swoje kolory. Przy dźwiękach muzyki porusza się po pokoju , machając swobodnie wstążkami. Na pauzę w grze podnoszą rękę z podanym przez rodzica kolorem wstążki.

8. Zabawa doskonaląca reakcję na zmiany dynamiczne Cicho – głośno.

Rodzic bierze do jednej ręki grzechotkę, do drugiej tamburyn. Umawia się z dzieckiem, że na jednym instrumencie będzie grał cicho (grzechotka) i dziecko będzie cichutko biegało na palcach, na drugim głośno (tamburyn) i dziecko będzie mocno tupało.

 

03.06.2020 – Środa

1. Zabawa rozwijająca słuch fonematyczny Imieninowe echo.                                                             

Rodzic rzuca piłkę do dziecka i jednocześnie wymawia sylabę np. ma. Dziecko odrzuca piłkę, wypowiada tę samą sylabę i kończy słowo, mówiąc imię dziecka rozpoczynające się na tę sylabę np. Ma-te-usz. Następnie podaje inne imiona na podaną sylabę, np. Mar-ta, Mal-wi-na. Przykłady innych sylab: Zo-, Le-, Ku-.  Rodzic podaje także obcobrzmiące imiona, np. Bruno, Zoja, Milana.

2. Karta pracy, cz. 2, nr 56.

Rodzic kontynuuje rozmowę na temat obrazków. Pyta dziecko:

- Jakie są dzieci na całym świecie?

- Co to znaczy, że dzieci na całym świecie są takie same?

Rodzic opisuje wygląd wybranego dziecka z obrazka i podaje jego imię, dzieląc słowo na sylaby, np. A-da, Pa-lo-ma, Die-go, Ka-zu-o. Dzieci wypowiadają imię w całości, a następnie klaszczą tyle razy, z ilu sylab składa się to imię.

3. Oglądanie filmu edukacyjnego „Dzieci z różnych stron świata”

https://youtu.be/s0NCq8-lP20

     4. Zestaw ćwiczeń ruchowych.

Przygotowujemy dla dziecka woreczek (może to być np. torebka z ryżem, albo z kaszą) i szarfę (zrobioną z zawiązanego na końcach szalika, albo z cienkiej chustki). Potrzebna będzie też grzechotka (do małego pudełka wsypujemy kaszę, fasolę, itp.).

Dziecko maszeruje początkowo po obwodzie koła na dywanie, w rytmie wygrywanym przez rodzica przy pomocy grzechotki.

  • Zabawa orientacyjno-porządkowa Do domu.

Dziecko układa z szarfy i formuje na podłodze koło (dom), a następnie siada w jego środku skrzyżnie. Rodzic przypomina o przyjmowaniu prawidłowej postawy (proste plecy). Kiedy rodzic gra na grzechotce, dziecko spaceruje, a na przerwę w grze – wraca do swojego domu.

  • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Przebieramy się.

Szarfa leży na podłodze – to ubranie. Dziecko staje w jej środku. Następnie, chwytając oburącz, przeciąga szarfę przez całe ciało od dołu do góry. Ćwiczenie można kilkukrotnie powtórzyć.

  • Ćwiczenie mięśni grzbietu – Podnieś patyk.

Dziecko leży na brzuchu, a szarfa – patyk – przed nim. Następnie dziecko chwyta szarfę za jej końce i lekko unosi ręce, bez zginania w łokciach. Aby utrudnić zadanie, dziecko może jednocześnie wykonywać ruchy rękami na boki.

  • Ćwiczenie z elementem rzutu do celu – Rzut workiem.

Dziecko staje na linii utworzonej z szarfy i stara się trafić woreczkiem do celu – utworzonego również z szarfy rozłożonej na podłodze.

  • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok.

Szarfa leży na podłodze. Rodzic gra rytmicznie na grzechotce, dziecko maszeruje. Na hasło: Skok! dziecko wskakuje do środka szarfy i radośnie skacze (nie przekraczając linii). Rodzic ponownie gra na grzechotce, dziecko maszeruje.

  • Ćwiczenia stóp – Sprzątamy.

Rodzic rozkłada na podłodze szarfę i formuje ją w kształt koła. Obok szarfy kładzie woreczek. Dziecko siada z lekko ugiętymi nogami i rękami opartymi za sobą. Jego zadaniem jest złapać woreczek palcami stóp i umieścić go w szarfie.

  • Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Spacer z woreczkiem.

  Rodzic wyznacza linię startu i mety. Dziecko ustawia się na linii startu. Kładzie sobie na głowie woreczek i kieruje się w stronę mety. Uważa, aby woreczek nie spadł na podłogę.

 

02.06.2020 – Wtorek

1. Powitanie zabawą Miłe powitania.

     Rodzic włącza nagranie dowolnej melodii. Dziecko i rodzic poruszają się po pokoju w rytmie słyszanej melodii. Na pauzę w muzyce witają się miłymi gestami, np. podają sobie ręce, uśmiechają się, przytulają.

2. Wysłuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej Przyjaciel

       Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzic pyta dziecko:

Ilu przyjaciół wystarczy mieć?

Kogo możemy nazwać przyjacielem?

Po czym można poznać przyjaciela?

       3. Zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej Podróż do Krainy uprzejmości.

       Przygotowujemy napisy: proszę, dziękuję, przepraszam.

      Rodzic zaprasza dziecko do Krainy uprzejmości. Dziecko wędruje, wysoko podnosząc kolana, przedziera się przez krzaki, przeskakuje przez przeszkody, idzie na palcach, przechodzi na czworakach przez tunel itp. Po dotarciu na miejsce mama – królowa Krainy uprzejmości wita dziecko. Kłania się, mówi dzień dobry i przedstawia się. Dziecko jej się odkłania. Królowa mówi, że dotarło do Krainy uprzejmości. Królowa opowiada o różnych sytuacjach społecznych, np. dziecko dostaje od mamy lizaka, podaje książkę koledze. Zgodnie z panującymi tu zasadami dziecko musi wiedzieć, jakich słów użyć w konkretnej sytuacji. Królowa pokazuje i odczytuje zapisane na kolorowych kartkach wyrazy proszę, dziękuję, przepraszam. Następnie głośno, z pomocą rodzica, odczytuje je dziecko.

       4. Wypowiadanie się na temat: Co to znaczy być dobrym kolegą i przyjacielem?

Dziecko wypowiada się na temat: Co to znaczy być dobrym kolegą i przyjacielem. Mama –  królowa Krainy uprzejmości – utrwala zasady i normy zachowania obowiązujące w grupie. Podsumowuje stwierdzeniem, że aby wspólne zabawy się udały, wszyscy muszą odnosić się do siebie życzliwie.

       5. Przygotowanie niespodzianki dla przyjaciela.

Dziecko zastanawia się, kogo może nazwać przyjacielem. Następnie mama – królowa Krainy uprzejmości – zachęca dziecko do przygotowania niespodzianki. Dziecko siada do stołu i rysuje Czarodziejski obrazek dla kolegi lub koleżanki. Po skończeniu rysowania dziecko prezentuje swoją prace. Królowa dziękuje za przybycie do swojej krainy, zwraca uwagę na stosowanie podczas zabaw zwrotów grzecznościowych i zaprasza do kolejnej wizyty. Zachęca dziecko do wręczenia obrazka swojemu przyjacielowi.

       6. Ćwiczenie rytmiczne Dzieci – doskonalące aparat mowy.

Dziecko swobodnie maszeruje w rytmie tamburynu albo bębenka. Na mocne uderzenie dziecko zatrzymuje się i głośno recytuje proponowany przez rodzica tekst (Bożeny Formy) w nadanym przez niego rytmie oraz z różnym natężeniem głosu.

Na całym świecie dzieci mieszkają  lubią się bawić dobre serca mają.

7. Słuchanie i śpiewanie z rodzicami piosenki „Jesteśmy dziećmi” Śpiewające Brzdące.

https://youtu.be/7K3_mSb1zRQ

8. Zagadki obrazkowe Zgadnij, co narysowałem?

       Rodzic wykonuje patykiem na ziemi rysunki. Dziecko odgaduje, co on narysował. Następnie   zagadki rysunkowe dla rodzica wykonuje dziecko.

 

01.06.2020 – Poniedziałek

Drodzy Rodzice, bardzo prosimy w miarę możliwości o wypełnienie wcześniej wysłanej ankiety dotyczącej Innowacji pedagogicznej „ Czytanie to miłe czasu spędzanie” i przesłanie na maila grupowego. Dziękujemy

1. Zabawa ruchowa Stajemy przy ....

Odtwarzacz CD, nagranie skocznej melodii w żywym tempie.

Dziecko biega w rytm muzyki w jednym kierunku. Na pauzę Rodzic w muzyce  wypowiada głośno  nazwę zabawki  , mebla lub innego miejsca w domu.

2.Zabawa ruchowa Na cztery i na dwa.

Odtwarzacz CD, nagranie skocznej melodii w żywym tempie.

Przy dźwiękach muzyki  maszeruje po obwodzie koła, licząc do czterech. Na dwa – dziecko klaszcze w dłonie, na cztery – tupie nogą.

3. Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Język migowy.

4.Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.

Rodzic  zadaje pytania:

− Jak nazywa się język, którym porozumiewa się Kasia?

− Jakby się czuła, gdybyś nie słyszała tego, co ktoś mówi?

− Spróbuj, jak Ada, zatkać uszy i sprawdzić, czy rozumiesz, co mówi kolega/koleżanka.

Rodzic wyjaśnia dziecku znaczenie pojęcia tolerancja. Tolerancja to poszanowanie odmienności innych, ich wyglądu, sposobu komunikowania się, wiary, kultury itd.

5. Zabawa Wiem, kim jesteś.

Opaska na oczy.

Rodzic prosi dziecko, by dokładnie przyjrzało się rozstawionym zabawkom , następnie zakrywa mu oczy opaską. Z pomocą  Rodzica dziecko podchodzi do wybranej zabawki i za pomocą dotyku stara się rozpoznać dotykiem i podać nazwę.

6. Zabawa ruchowo-pantomimiczna Wiem, co chcesz pokazać.

Dziecko staje w parze wraz z rodzicem,  dziecko pokazuje czynność, rodzic je naśladuje. Dziecko i rodzic pokazują sobie nawzajem – ruchem ciała, gestem i mimiką – różne czynności wymieniane przez Rodzica i dziecko., np. powitanie się, czesanie, bieganie, mycie się, pomaganie, pocieszanie, niezgodzenie się na coś, zastanawianie się, okazanie zdziwienia itp.

7. Zabawy badawcze z wodą i piaskiem.

Potrzebne będą :miski z wodą, papierowe łódeczki, słomki do napojów, kilka tac z piaskiem, ręcznik papierowy.

 Dziecko:

I puszcza papierowe łódeczki w misce z wodą i dmucha na nie,

II lekko uderza dłonią o powierzchnię wody,

III dmucha w wodę przez słomki,

IV na tacach z piaskiem rysuje palcem różnego rodzaju kreski i fale, stawia kropki. Porusza tacami, wyrównując powierzchnię piasku i rysuje ponownie.

8. Zabawa Wodny masaż.

Odtwarzacz CD, nagranie melodii o zróżnicowanym tempie.

Dziecko, w rytm muzyki, rysuje palcem na plecach rodzica zgodnie z instrukcją dorosłego, kropki, kreski pionowe, poziome, linie faliste, stuka opuszkami palców itp. Na koniec masażu potrząsa dłońmi, tak jakby strzepywało wodę z rąk.

9.Zabawy sensoryczne z wodą i piaskiem.

Wiaderka, kubeczki, foremki, plastikowe przezroczyste butelki, łyżki, lejek, sitko, kawałki kolorowej krepiny.

Dziecko przynosi wodę w wiaderku, przelewa ją do kubeczka, z kubeczka do foremki lub do plastikowej przezroczystej butelki, wykorzystuje łyżki, lejek i sitko, zwilża piasek, stawia babki z mokrego piasku, podlewa kwiaty na rabatkach, zabarwia wodę w butelce poprzez wrzucanie kawałków kolorowej krepiny, obserwuje zachodzące zjawiska, rysuje na chodniku kolorową wodą z butelki z podziurkowaną zakrętką.

10.Zabawa ze światłem i cieniem.

Lampka, mazak, ciemne kredki lub flamastry, karton i wizytówka z imieniem dla każdego dziecka.

Rodzic umieszcza na ścianie karton i włącza lampkę. Dziecko zajmuje miejsce przy ścianie tak, aby jego głowa znajdowała się na wysokości kartonu. Rodzic zaznacza na kartonie profil dziecka, wykorzystując cień rzucany na arkusz papieru.  Dziecko i na odwrocie kartonu przykleja swoją wizytówkę. Zamalowuje kontur swojego profilu ciemnym kolorem. Rodzic wyjaśnia znaczenie słowa profil.

==========================================================================================================================

29.05.2020- PIĄTEK

1.Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej i sprawności rachunkowej – Kwiaty i serduszka. Wycięte z kolorowego kartonu kwiaty, czerwone serduszka, bębenek lub inny instrument perkusyjny. N. dzieli dzieci na 2 zespoły. Dzieciom z pierwszego zespołu wręcza wycięte z kolorowego kartonu kwiaty, a dzieciom z drugiego – czerwone serduszka. Następnie N. uderza kilka razy w bębenek lub inny instrument perkusyjny. Dzieci układają tyle kwiatów lub serduszek, ile dźwięków usłyszały. Na koniec zabawy dzieci wraz z N. dekorują salę – zawieszają kwiaty i serduszka w widocznym miejscu.

2. Masażyk – według Bożeny Formy.

Dziecko siada za Rodzicem .Każde swobodnie sięga dłońmi do pleców siedzącego z przodu.   

Wędruję z mamusią hen leśną dróżką –  rysują palcami wskazującymi ścieżkę

                                                                od góry  do dołu pleców,

 przez góry wysokie i łąki,                  -   rysują góry, wykonują ruchy koliste,

                                                                 pocierając  dłońmi o plecy,

 dla nas wesoło wietrzyk powiewa,     -  delikatnie uderzają w plecy pięściami obu rąk,

a w górze śpiewają skowronki.           - uderzają delikatnie opuszkami palców w 

                                                                górną  część pleców,

Zza chmury nagle spogląda słońce,     - rysują słońce,

ciepłe wysyła promienie,                     -  mocno pocierają rozwartymi dłońmi o plecy,

zbieramy kwiaty, pięknie pachnące      -rysują kontury kwiatów, naśladują ich wąchanie,                      

                                                               zbliżając dłonie do nosa,

stokrotki, rumianki, złocienie.             - rysują linie faliste w dowolnych kierunkach,

Potem leżymy sobie na trawie             - delikatnie przykładają policzek do pleców kolegi,

 i w niebo spoglądamy,                        -  przesuwają dłoń od dołu do góry pleców,

 najcudowniejsze są takie chwile,       -  dmuchają we włosy kolegi,

 bo mamę mocno kochamy.                 - rysują na plecach serduszko.

3. Karta pracy, cz. 2, nr 55.

4. Wykonanie plakatu. Burza mózgów na temat: W co się bawię z mamą, a w co z tatą?

 Potrzebny karton, mazak. Rodzic  pyta się w  co jeszcze można bawić się z mamą, a w co z tatą? Dziecko wypowiada się próbuje narysować swoją wypowiedź.

5. Karta pracy, cz. 2, nr 55.

 

28.05.2020 - Czwartek

1.Zabawa słownikowo-obrazkowa – W czym pomagam rodzicom?

 Obrazki przedstawiające różne czynności wykonywane w domu, np.: sprzątanie, gotowanie, prasowanie itp. Rodzic prosi dziecko, aby pomyślało o swojej mamie i swoim tacie, o tym, co robią ich rodzice w domu. Dziecko wypowiada się. Następnie Rodzic rozkłada przygotowane obrazki. Dziecko wybiera jeden z nich i nazywa przedstawioną czynność.

2. Portret mamy – zabawa pobudzająco-hamująca.

Dla dziecka:  kredki i duże kartki papieru, muzyka. Dziecko słucha muzyki ,na przerwę w  muzyce oraz hasło: Mama  rysuje portret swojej  mamy.

3. Co cieszy rodziców? – rozmowa inspirowana wierszem Krystyny Datkun-Czerniak „Szczęście”.

 • Wysłuchanie wiersza Krystyny Datkun-Czerniak Szczęście.

4. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza.

Rodzic pyta dziecko: − Co to jest szczęście?

− Co dla dziecka jest szczęściem?

− Kto jest dla dziecka najbliższą osobą?

5. Zabawa rozwijająca umiejętność formułowania dłuższych wypowiedzi  –„ Z czego ucieszy się mama, a z czego – tata?”

 Rodzic rozpoczyna różne zdania, np. Mój tata bardzo lubi, kiedy…  Dziecko  powtarza początek zdania i kończy je zgodnie ze swoimi wyobrażeniami. Przykłady: − Moja mama cieszy się, ……...gdy jej pomagam.

W tej zabawie ważne jest, aby Rodzic pomagał w wypowiedziach dziecka.

6. Zabawa naśladowcza „Pomagam mamie”.

Odtwarzacz CD, nagranie melodii do tańca. Rodzic włącza nagranie muzyki. Dziecko wykonuje dowolne improwizacje taneczne. Na przerwę w muzyce Rodzic podaje nazwy czynności, które dziecko naśladuje, np.: odkurzanie, wycieranie kurzu, zmywanie naczyń, podlewanie kwiatów.

7. Karta pracy, cz. 2, nr 54.

8. Improwizacja ruchowa przy muzyce – „Taniec ze wstążkami”.

Dla dziecka: kolorowe wstążki, dla Rodzica karteczki w kolorze wstążek . Dziecko trzyma wszystkie wstążki w ręce. Spaceruje po pokoju w rytm muzyki, poruszając swobodnie wstążkami. Na pauzę w muzyce  Rodzic podnosi jeden kartonik w kolorze dowolnej wstążki. Dziecko podnosi do góry wstążkę w kolorze kartonika.

9.Niespodzianka dla mamy i taty – „ Kolorowy kwiat” Można użyć wszelkich materiałów ,które znajdują się w domu.

 10.Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową oraz umiejętności językowe – „Prezenty dla mamy i taty”. Zdjęcia różnych przedmiotów wycięte z czasopism, np. torebki, parasolki, butów, portmonetki. Rodzic rozkłada przed dzieckiem różne zdjęcia wycięte z czasopism. Dziecko wybiera jedno z nich i nazywa przedstawiony na nim przedmiot. Następnie  zastanawia się, czy taki prezent ucieszyłby  mamę czy tatę. Snują przypuszczenia, co ich mama lub tata najbardziej chcieliby otrzymać w prezencie. Uzasadniają swój wybór. 

11.Zabawa ruchowa „Kolorowe rodzinki”.

Dla dziecka kółka w czterech dowolnych kolorów. Podczas trwania muzyki dziecko skacze, biega lub podskakuje. Na pauzę w muzyce  rodzic wymienia kolor kółka , zadaniem dziecka jest znaleźć kółko i wykonać siad na kółku.

12.Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej – „Roztargniona mama”

Damska torebka , parasolka. Rodzic chowa w pokoju damską torebkę. Opowiada o roztargnionej mamie, która położyła gdzieś torebkę i teraz nie może jej odnaleźć. Opisuje wygląd torebki. Zachęca dziecko do pomocy mamie w jej odszukaniu. Dziecko odszukuje torebkę.

 

27.05.2020 - Środa

1.Zabawa z piłką w kole – Co robi mama? Co robi tata?

 Dziecko odpowiada na wybrane pytanie:

− Kim z zawodu jest twoja mama?

− Co robi twoja mama?

− Kim z zawodu jest twój tata?

− Co robi twój tata?

Rodzice wcześniej ustalają, kim z zawodu są rodzice dziecka lub dziadkowie, znajomi.

2.Wysłuchanie wiersza Ireny Róży Salach Tata jest…

3.Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.

Rodzic pyta dziecka :

− Jakie zawody wykonywali ojcowie Olka, Ani i Iwony w wierszu?

− Jaki zawód wykonuje tata Tomka, jeśli wiemy, że leczy ludzi?

− Czy gubienie szelek to zawód?

− Skoro tata Marty lubi żarty, to jaki zawód mógłby wykonywać?

4.Zabawa z obrazkami – Pomieszane zawody.

Obrazki przedstawiające osoby wykonujące różne zawody: kucharz, marynarz, piekarz, lekarz, sprzedawca, komik (obrazki są rozcięte na pół).

Rodzic rozkłada przed dzieckiem rozcięte na pół obrazki przedstawiające osoby wykonujące różne zawody. Następnie łączy obrazki w niepoprawny sposób. Pyta dziecko, czy ten sposób ułożenia jest prawidłowy. Dziecko wypowiada się, a następnie odnajduje pasujące do siebie połówki i nazywa zawód, jaki wykonuje osoba na obrazku.

5. Rozpoznawanie zawodu po przedmiotach – Do kogo to należy?

Atrybuty różnych zawodów, np.: biały fartuch, drewniana łyżka, grzebień, zmiotka i szufelka itp.

Rodzic pokazuje dziecku zgromadzone przedmioty. Pyta dziecko, z jakimi zawodami kojarzą się te przedmioty. Dziecko wypowiada się. Przykłady:

grzebień – fryzjerka, drewniana łyżka – kucharz itp.

6.Zabawa ruchowa Poszukaj pary.

Obrazki przedstawiające osoby w charakterystycznym ubiorze, wykonujące wybrane zawody, np.: nauczyciel, kucharz, lekarz, marynarz, piekarz, i obrazki ich atrybutów: odpowiednio – kreda, łyżka drewniana, stetoskop czapka marynarza, mąka.

Dziecko losuje z rozsypanki obrazkowej obrazek przedstawiający atrybut lub osobę w charakterystycznym

ubiorze wykonującą dany zawód, następnie kolejno unosi obrazek i go nazywa.

 7.Zabawa podsumowująca – Prawda czy fałsz?

Dla dziecka minki: smutna i wesoła.

Rodzic rozdaje  minki (smutne i wesołe) i mówi zdania dotyczące różnych zawodów. Dziecko podnosi do góry minkę wesołą, jeśli zdanie jest prawdziwe,lub minkę smutną, jeśli zdanie jest fałszywe. Przykłady zdań:

Strażak gasi pożary.

Fryzjer sprzedaje w sklepie.

8. Zabawa ruchowa Tato, tato, ile kroków do domu?

Dziecko stoi na wyznaczonej linii. Naprzeciwko stoi tata. Dziecko woła: Tato, tato, ile kroków do domu? Tata odwraca się i mówi, np.: Dwa kroki. Dziecko przemieszcza się w stronę taty, wykonując dwa kroki. Liczy głośno kroki. Zabawa kończy się, kiedy dziecko dojdzie do taty.

9. Zabawa w kole, z piłką – Z czym się kojarzy?

Piłka.

Rodzic rzuca piłkę  do dziecka. Wypowiada nazwę dowolnego zawodu. Dziecko,  złapie piłkę, wymienia przedmiot kojarzący się mu z tym zawodem, np. kierowca – kierownica itp. W razie potrzeby Rodzic pomaga – opisuje przedmioty.

10. Zabawa plastyczna „ Kim chciałbym zostać gdy urosnę” - czekamy na zdjęcia prac :)

 

26.05.2020 – Wtorek  DZIEŃ MAMY

1.Zabawa rozwijająca zmysł dotyku – Co to jest?

Nieprzezroczysty worek, różne przedmioty wykorzystywane przez kobietę i mężczyznę, np.: apaszka, pomadka, torebka, pasek męski, krawat, portfel, pianka do golenia itp.

Rodzic  rozkłada na dywanie przygotowane przedmioty używane przez kobietę i mężczyznę. Nazywa je i przekazuje dziecku, aby mogło się z nimi zapoznać za pomocą dotyku. Następnie chowa je do worka, a  dziecko wkłada rękę do środka i próbuje nazwać trzymany przedmiot.

2. Zabawa słownikowa Dzwonię do mamy.

Sylweta telefonu komórkowego wycięta ze sztywnego kartonu, dyktafon.

Rodzic  bierze do ręki wycięty z kartonu telefon, naśladuje wybieranie numeru i mówi: Mamo,kocham cię za… Następnie zachęca dziecko, aby zadzwoniły do swojej mamy lub do swojego taty i powiedziały, za co kochają swoich rodziców.Dziecko kontynuuje zabawę.

3. Nauka wiersza Jadwigi Koczanowskiej Mama i tata.

4.Rozmowa kierowana na podstawie wiersza.

Rodzic pyta:

− Jaki wydaje się świat, gdy obok są mama i tata?

− Za co dzieci chcą podziękować rodzicom?

-- dlaczego mama i tata odgrywają w życiu dziecka najważniejszą rolę.

5. Zabawa ruchowa Rodzice i dzieci.

Przedmioty wykorzystywane przez mamę i tatę, muzyka CD

Muzyka gra, przerwa i na hasło: Do mamy i taty, dziecko bierze jeden z przedmiotów i staje przed swoimi

rodzicami, określa dla kogo jest ten przedmiot i do czego służy

6. Kilkakrotne powtórzenie wiersza.

Obrazki przedstawiające elementy wymienione w wierszu: postać kobiety i mężczyzny, dłonie,

serce, książkę z baśniami, obrazki przedstawiające góry, morze, wieś, huśtawkę, słońce.

• Ułóż w kolejności.

Rodzic prosi dziecko o odszukiwanie obrazków przedstawiających wymienione elementy i układanie ich w jednej linii, w odpowiedniej kolejności. Następnie, wskazując kolejne obrazki, prosi dziecko o wspólne powtarzanie wiersza. Zwraca uwagę, aby dziecko mówiło wiersz spokojnie, głośno i wyraźnie.

• Czy się zgadza?

Rodzic  prosi dziecko o zakrycie oczu dłońmi. W tym czasie zmienia ułożenie kilku obrazków. Następnie

pyta dzieciko czy wszystko się zgadza. Dziecko z pomocą rodzica ustala kolejność występowania

elementów w wierszu, po czym, patrząc na obrazki, ponownie recytują z rodzicem wiersz

• Ja układam, a ty mówisz.

Przy trzecim powtórzeniu wiersza rodzic najpierw układa obrazki. Dziecko stara się wyrecytować

poszczególne wersy wiersza samodzielnie.

7. Karta pracy, cz. 2, nr 53.

8. Najważniejsze zadanie dla dzieci ; Proszę mocno,bardzo mocno uściskać mamusię , powiedziec jak mocno ją kochasz i za co. Jeszcze do tego BUZIAKA I PODAROWAĆ SAMODZIELNIE WYKONANĄ LAURKĘ

 

25.05.2020 - poniedziałek
1. Wspólne oglądanie z dzieckiem kalendarza. Zwracanie uwagi na Dzień Matki i Dzień Ojca.
Dzieci rozmawiają z  rodzicem na temat znaczenia słowa „święto”. Rodzic  wyjaśnia dziecku, że 26 maja
obchodzimy Dzień Matki, a 23 czerwca – Dzień Ojca.
2. „Nasi rodzice” – słuchanie opowiadania Ewy Stadtmüller „Rodzicielska niespodzianka”.

3. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.
Rodzic  zadaje pytania:
− Kto odwiedził dzieci w grupie Ady?
− Czy wiesz czym my zajmujemy się zawodowo?
− Czy byliście kiedyś w gabinecie dentystycznym?
− Na czym polega praca dentysty?

4.Zabawa ruchowa (rodzinna )” Z mamą i tatą na fotografii”.
Odtwarzacz CD, nagranie spokojnej melodii. Rodzic włącza nagranie spokojnej melodii. Dziecko wykonuje własne improwizacje taneczne. Na przerwę w muzyce tworzą rodzinę – rodziców i dzieci – i pozują do fotografii.Rodzic podchodzi i na niby wykonuje zdjęcia.

5.” Portrety naszych rodziców” – zajęcia plastyczne.
• Wprowadzenie. Oglądanie reprodukcji dzieł malarskich.
Wybrane reprodukcje malarskie dzieł dowolnych artystów, przedstawiające portrety matki
i ojca, np. Stanisława Wyspiańskiego Macierzyństwo i Portret Ojca. Rodzic zachęca dziecko do wypowiadania się na temat tego, co widzi. Opisywanie wyglądu kobiety i mężczyzny. Rodzic prosi dziecko o zwrócenie uwagi na wygląd kobiety i mężczyzny i przypomnienie, co znaczy słowo portret.

6. Zabawa ruchowa „W galerii portretów”.
Odtwarzacz CD, nagranie spokojnej melodii.Podczas muzyki dziecko spaceruje w pomieszczeniu. Na pauzę zatrzymuje się i wykonuje dowolną pozę

7.Część plastyczna – wykonanie portretów swoich rodziców.
Biała kartka z bloku technicznego, formatu A3, podzielona pionową kreską na pół, kredki i flamastry, nagranie spokojnej melodii, odtwarzacz CD. Rodzic zachęca dziecko do wykonania portretów swoich rodziców. Omawia sposób wykonania pracy. Włącza muzykę relaksacyjną a dziecko zamyka oczy i przypomina sobie wygląd swoich rodziców.
− dziecko na jednej części kartki rysuje według instrukcji portret mamy,
− na drugiej części kartki rysuje portret taty.
- wykonane portrety przez dziecko  zawiesza w wybranym przez siebie miejscu.
- dziecko wypowiada się na temat wyglądu swoich rodziców.

8. Zabawa słuchowa O kim mówię?
Obrazki przedstawiające kobiety i mężczyzn. Rodzic rozkłada obrazki przedstawiające kobiety i mężczyzn. Opisuje wygląd wybranej osoby na obrazku i podaje jej wymyślone imię, dzieląc słowo na sylaby, np. Mo-ni-ka. Dziecko, jeśli odgadnie, o kim mówi Rodzic wyklaskuje sylaby, wypowiadając imię w całości, i wybiera odpowiedni obrazek. Następnie ono stara się opisać wygląd kolejnej osoby na obrazku, a uczestnicy zabawy odgadują, o kim ono mówi.

================================================================================================================================================

22.05.2020 – Piątek

1. Poznawanie wyglądu ślimaka. Układanie z kolorowego sznurka sylwetki ślimaka.

Do tego ćwiczenia potrzebne będzie: zdjęcie przedstawiające ślimaka, kolorowy sznurek.

Dziecko siedzi przy stole. Rodzic pokazuje zdjęcie przedstawiające ślimaka. Dziecko opisuje jego wygląd. Rodzic zwraca uwagę na wygląd muszli oraz na wyraźnie zaznaczone czułki. Opowiada dziecku ciekawostki o życiu ślimaków.                                                                            Ślimak winniczek to największy ślimak występujący w Polsce. Zamieszkuje tereny o dużej wilgotności – lasy, parki, ogrody. Żywi się świeżymi liśćmi. Zimuje w ściółce, ukryty pod roślinnością. Ze ślimaków winniczków robi się różne potrawy. Popularne są zwłaszcza w kuchni francuskiej.   Następnie rodzic wręcza dziecku kolorowy sznurek, a ono układa ze sznurka skręconą muszlę ślimaka.                                                                                                                                                           

2. Słuchanie utworu „Lot trzmiela”. Opisywanie wrażeń. https://youtu.be/Q3jBhSFZTDM

Dziecko kładzie się na dywanie. Rodzic włącza nagranie utworu. Dziecko opisuje swoje wrażenia. Określa tempo i nastrój utworu, wymienia nazwy owadów, które wydają dźwięki podobne do tych usłyszanych w utworze. Potem dziecko wykonuje własną improwizację taneczną do utworu.

3. Oglądanie filmu edukacyjnego „Łąka” https://youtu.be/jFIm5X7xS-U

4. Słuchanie piosenki „Bąki z łąki” https://youtu.be/eOOfjYBIyak

Po wysłuchaniu piosenki rodzic pyta dziecko: Kto pomaga kwitnąć kwiatom? Dziecko odpowiada na podstawie piosenki, a potem rodzic uzupełnia i porządkuje wypowiedzi dziecka. Zwraca uwagę na pożyteczną rolę owadów.

Owady lubią kwiaty, bo znajdują na nich pożywienie: pyłek i nektar. Jednocześnie przenoszą pyłek na inne kwiaty, co umożliwia ich zapylenie. To bardzo ważne dla kwiatów. Dopiero po zapyleniu bowiem mogą powstać owoce. To dlatego kwiaty przyciągają do siebie owady na różne sposoby, np. poprzez piękne kolory, aromatyczny zapach i pyszny, słodki pyłek.                                                                                                                           
  5. Wykonanie makiety łąki.

Do tego zadania potrzebne będą: duży karton A3 lub A2, wycięte z papieru sylwety kwiatów,   złożone na pół kółka w kolorach czerwonym i żółtym, sylwety chmur, klej, kredki.

Rodzic układa na dywanie duży arkusz białego papieru, a obok – wykorzystywane w tym tygodniu       pomoce, np. sylwety kwiatów, elementy do wykonania sylwet biedronek, sylwety chmur. Zachęca  dziecko do wykonania makiety łąki. Dziecko przykleja przygotowane elementy na kartonie.  Następnie dorysowuje na łące inne kwiaty, zwierzęta lub szczegóły, które jego zdaniem powinny się tutaj znaleźć.

 

21.05.2020 – Czwartek

1. Kwiaty w wazonie                                                         

Potrzebny będzie: wazon, naturalne okazy kwiatów (można wykorzystać kwiaty zebrane na łące lub podczas spaceru z dzieckiem w parku), biała kartka, kredki.

Rodzic umieszcza w wazonie naturalne okazy kwiatów, charakterystyczne dla środowiska łąki. Dziecko rozpoznaje i nazywa znane gatunki kwiatów. Wącha każdy kwiat, określa zapach. Wybiera kwiat, który najbardziej mu się podoba, i rysuje go na kartce.

2. Układanie kompozycji z odpowiedniej liczby sylwet kwiatów.

Potrzebne będą: wycięte z kolorowych kartek sylwety kwiatów, sylweta wazonu i biała kartka, kartoniki z narysowanymi na nich sylwetami kwiatów (można wykorzystać pomoce z wczorajszych zajęć).

Rodzic układa przed dzieckiem białą kartkę, sylwetę wazonu, a na środku stołu umieszcza tacę z wyciętymi z papieru sylwetami kwiatów. Dziecko układa sylwetę wazonu na kartce. Następnie losuje kartonik, na którym znajdują się narysowane sylwety kwiatów. Liczy je głośno i mówi wynik. Układa w wazonie bukiet składający się z takiej samej liczby kwiatów jak na kartoniku. Zabawę powtarzamy kilka razy.                                                                                 

3. Słuchanie wiersza Grażyny Lech „Kwiaty na łące”.

       Rozmowa na temat wiersza. Rodzic zadaje dziecku pytania:

− O jakim miejscu jest ten wiersz?

− Jakie rośliny rosły na łące?

− Jakie zwierzęta tam przebywały?

− Jak wyglądała łąka?

4. Karty pracy, cz. 2, nr 52.

5. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żuczki.

Rodzic wyznacza linie – startu i mety. Dziecko ustawia się na linii startu, otrzymuje od rodzica lekką piłkę i przemieszcza się na czworakach, toczy piłkę do mety, odpychając ją głową jak żuczek, po czym wstaje i wraca biegiem na metę. Zabawę można powtórzyć.

6. Rumianek – zajęcia plastyczne.

Rodzic pokazuje dziecku zdjęcie przedstawiające rumianek. Dziecko wskazuje jego charakterystyczne cechy. Rodzic opowiada ciekawostki na temat kwiatu:

Rumianek to roślina często spotykana na łące. Kwiaty mają kolor biały, z żółtym środkiem. Cała roślina bardzo ładnie pachnie. Rumianek wykorzystywany jest w leczeniu ludzi, np. gdy boli gardło, bolą dziąsła lub przy podrażnieniach skóry.

Do wykonania pracy plastycznej będzie potrzebny: klej, biała, żółta i zielona bibuła, wzór rumianku.    

Proszę wydrukować dla dziecka wzór rumianku (link poniżej)                                                                    

https://www.e-kolorowanki.eu/kwiaty/kwiat-rumianek-kolorowanka/

Dziecko odrywa lub wycina kawałki bibuły i ugniata z nich kulki podobnej wielkości. Następnie wykleja nimi wzór rumianku – żółty środek, białe płatki, zielone liście i łodygę.

7. Opowieść ruchowa przy muzyce – Na łące (według Bożeny Formy).

Rodzic włącza spokojną muzykę i rozpoczyna opowiadanie, a dziecko odwzorowuje je swoim ruchem.

Jest piękna pogoda. Świeci słońce.  (dziecko maszeruje w różnych kierunkach)

Wszyscy mieszkańcy łąki już dawno  (unosi ugięte ręce na boki i szybko macha dłońmi)

wstali i wykonują swoją pracę.  (biega na palcach po całym pokoju)

Mrówki budują swoje mrowisko.  (maszeruje w miejscu)

Pszczoły zbierają nektar,  (naśladuje lot pszczoły)                                      

frunąc z kwiatka na kwiatek.

Powiał wiatr. Kwiaty i trawa  (wyciąga proste ręce do góry i  kołysze nimi)                             

kołyszą się w różne strony.

Nagle pojawiają się piękne motyle.  (naśladuje lot motyla)

 

20.05.2020 – Środa

1. Zagadka:

  Wiosną kolorowa, pełno kwiatów wkoło.

  Wiele tu owadów, wszystkim jest wesoło.

  Trawa się zieleni, pszczoła nektar spija.

 Dzieci grają w piłkę, czas tu szybko mija. (łąka)

2. Wycinanie kół z kolorowych kartek. Tworzenie kompozycji kwiatowych.      

Do tego ćwiczenia potrzebne będą: kartka w białym kolorze i kartki w różnych kolorach, nożyczki, ołówek, szablony kół.                                  Rodzic układa na stole kartki oraz szablony kół. Dziecko odrysowuje na kolorowych kartkach koła, a następnie je wycina. Układa z kolorowych kół na białej kartce dowolne kompozycje kwiatowe.

3. Utrwalenie liczenia w zakresie 10. Naśladowanie odgłosów owadów.

Przygotowujemy kartoniki z narysowanymi na nich kwiatami (od 3 do 10).

Dziecko losuje kartonik i liczy, ile kwiatków jest na kartoniku. Wynik mówi i pokazuje na palcach. Rodzic proponuje rozpoczęcie wiosennego koncertu. Kolejno wymienia nazwy zwierząt mieszkających na łące, a dziecko naśladuje ich odgłosy.                                                            

4. Grupowanie sylwet kwiatów według koloru lub kształtu.                                                          

Przygotowujemy: sylwety kwiatów wycięte z papieru kolorowego: po pięć czerwonych maków, żółtych złocieni, białej koniczyny, fioletowej koniczyny, białych stokrotek, zieloną bibułę lub zieloną tkaninę.                                                                                                                              

Rodzic układa na stole zieloną bibułę – łąkę. Umieszcza na łące sylwety kwiatów – rozmieszcza je w sposób dowolny. Zastanawia się, czy łąka nie wyglądałaby ładniej, gdyby kwiaty rosły na niej w bardziej uporządkowany sposób. Pyta dziecko, jak można to zrobić. (Jeśli dziecko nie będzie wiedziało, rodzic podpowiada, jakie kryterium zastosować). Dziecko układa sylwety kwiatów na łące według kolorów, a potem według kształtów. Przygląda się łące. Zastanawia się, kiedy łąka jest ładniejsza: wtedy, gdy kwiaty rosną w dowolny sposób, czy wtedy, gdy są uporządkowane według koloru lub kształtu. Odpowiada i uzasadnia swoją opinię.

5. Układanie z kół sylwety biedronki. Rysowanie na sylwecie odpowiedniej liczby kropek.

Przygotowujemy: dwa czerwone koła (na skrzydła biedronki), jedno małe czarne koło (na głowę biedronki) i jedno większe czarne koło, na które naklejone będą skrzydła biedronki, czarną kredkę, klej.                                                                                                                                       Rodzic wręcza dziecku dwa czerwone koła i dwa czarne koła – większe i mniejsze i czarną kredkę. Większe czerwone koła dziecko składa na pół. Układa i nakleja je na większym czarnym kole tak, aby utworzyły skrzydła biedronki. Małe, czarne kółko (głowę biedronki) dokleja od spodu do większego czarnego koła. Rodzic pyta, czego brakuje biedronce. Klaszcze w dłonie cztery razy. Dziecko rysuje na czerwonych skrzydłach cztery kropki. Rodzic klaszcze trzy razy, a dziecko dorysowuje kolejne trzy kropki na skrzydłach. Następnie liczy, ile kropek ma biedronka.

6. Zabawa ruchowa Mrówki.

Dziecko układa przed sobą skakankę (drogę do mrowiska) w dowolny sposób. Następnie maszeruje małymi krokami po skakance w rytmie dowolnej muzyki tanecznej. Podczas przerwy w muzyce przechodzi do przysiadu i przez chwilę odpoczywa.

7. Karty pracy, cz. 2, nr 50–51.

 

19.05.2020 – Wtorek

1. Słuchanie opowiadania Ewy Stadmüller Smok łąkowy wielogłowy.

Rozmowa kierowana z dzieckiem na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.

Rodzic zadaje pytania:

- Co można robić podczas pobytu na łące?

- Jakie zwierzęta można spotkać na łące?

       2. Komponowanie całości z sylwet chmur.

       Rodzic układa przed dzieckiem 10 sylwet chmur. Dziecko tworzy z nich na niebieskiej kartce    dowolną całość (dowolny kształt). Nazywa to, co powstało.

3. Zabawa rozwijająca sprawność ruchową – Bębenek.

Dziecko porusza się zgodnie z rytmem dźwięków instrumentu np. bębenka. Maszeruje, biega drobnymi krokami, unosząc ręce w górę, wykonuje podskoki obunóż. Podczas przerwy w muzyce przechodzi do przysiadu.

       4. Ćwiczenie oddechowe.

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne będą: szablony żabek, słomka; szablon jeziora z kartonu, dwustronna taśma klejąca.

Na środku stolika znajduje się staw wycięty z brystolu, przyklejony do niego taśmą dwustronną. Dziecko ma przed sobą wycięte z zielonego papieru szablony żabek. Stara się je przenieść do stawu za pomocą słomki.

       5. Ćwiczenie rozwijające słuch – Czyj to głos?

Rodzic  przypomina charakterystyczne odgłosy mieszkańców łąki. Następnie dziecko siada na krzesełku tyłem do rodzica. Rodzic naśladuje głos dowolnie wybranego zwierzątka mieszkającego na łące (pszczoły, ptaka, żaby, bociana). Dziecko odgaduje jego nazwę.

       6. Karty pracy, cz. 2, nr 48–50.

 

18.05.2020 – Poniedziałek

1.Rozpoznawanie i nazywanie roślin i zwierząt – mieszkańców łąki.

Książki o tematyce przyrodniczej, przedstawiające rośliny i zwierzęta – mieszkańców łąki.

Dziecko ogląda książki o tematyce przyrodniczej. Rozpoznaje i nazywa znane  rośliny i zwierzęta zamieszkujące łąkę. Rodzic zapoznaje z nazwami tych, które są dziecku nieznane. Przekazuje podstawowe informacje na ich temat. Następnie wskazuje kolejno obrazki, pyta o nazwę rośliny lub zwierzęcia i prosi o opisanie jej/jego wyglądu.

2.Zapachy dochodzące z łąki – rozpoznawanie ziół po zapachu.

Zdjęcia przedstawiające np. .:miętę, lawendę, szałwię a jeśli  możliwe udostępnienie dziecku prawdziwych roślin. Dziecko zapoznaje się z budową roślin, zapachem i smakiem.

3.Ćwiczenia oddechowe „Biedronka” dzieci za pomocą słomek do picia przenoszą kropki biedronki na przygotowany szablon owada.

4.Słuchanie wiersz I. Salach „Łąka”

5.Prezentacja portretów owadów- zagadki -  odpowiedzi dziecko rysuje

W czarne kropeczki spódniczkę ma
siada na trawie panienka ta. /biedronka/

 

Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko
mają skrzydła kolorowe i małe czułki na głowie./motyle/

 

Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły
to dla dzieci robią miodek pracowite…/pszczoły/

 

6.Analiza wyglądu wybranych owadów:

-przeliczanie odnóży, czułek , kropek
-zwrócenie uwagi na zróżnicowaną budowę : głowa, tułów, odwłok
-szukanie cech wspólnych : skrzydła , czułki, sześć odnóży
-poszukiwanie różnic: dłuższe i krótsze czułki, kolor, kształt.

7. A kto może i chce może zabrać Swoją rodzinkę na spacer na łąkę lub najbliższy skwerek zieleni i poobserwować co w trawie piszczy.

8. Zabawa orientacyjno-porządkowa Motyle na łące.

Dla dziecka  krążki w kolorach: zielonym, czerwonym, niebieskim, żółtym, odtwarzacz CD, nagranie skocznej melodii w żywym tempie.

Dziecko rozkłada na dywanie krążki – kwiaty. Dziecko (motyle) porusza się  między kwiatami przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w muzyce motyl siada skrzyżnie na kwiatku w kolorze zgodnym z podanym hasłem przez rodzica.

9.Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku – Żabie skoki..

Dziecko  układa na podłodze  koła w różnych kolorach – kwiaty. Dziecko(żabka) przy dźwiękach tamburynu skaczą pomiędzy kwiatami. Na przerwę w grze rodzic podnosi do góry kartonik z narysowanymi na nim sylwetami kwiatów (od 1 do 5). Dziecko zatrzymuje się przy dowolnej  kwiatku. Dziecko wskakuje na kwiatek  tyle razy, ile kwiatków znajduje się na kartoniku.

10. Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Kwiaty na łące.

Dziecko jest kwiatem, które rośnie na łące. Stoi z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Rodzic pokazuje żółty krążek symbolizujący słońce. Kwiaty rozkwitają – dziec staje na jednej nodze, unosi powoli wyprostowane ręce, najpierw do boku, a następnie do góry.

Rodzic opuszcza krążek – słońce zachodzi. Dziecko opuszcza wolno ręce, układają je wzdłuż tułowia, ponownie staje na dwóch nogach. Następuje zmiana nóg.

==========================================================================================================================================

15.05.2020 - Piątek

1. Rozwiązywanie zagadek słownych. Dzieci mogą narysować odpowiedzi .

Bywają duże albo króciutkie.

Można wziąć rower, sanie, łódkę.

Można je odbyć samolotem,

albo zwyczajnie – na piechotę… (podróże)

Kierownica, dzwonek, koła z oponami.

 Jedzie na nim człowiek i rusza nogami. (rower)

Toczy się po szynach, głośno dzwonkiem dzwoni.

Dziś go prąd porusza, dawniej para koni. (tramwaj)

Choć nóg nie posiada, szybko pędzi szosą,

bo nie nogi, ale koła po szosie go niosą. (samochód)

Nie jest ptakiem, a ma skrzydła.

Możesz się nim w podróż wybrać. (samolot)

W tunelu pod miastem drogę swoją ma.

I drogą tą co dzień z ludźmi szybko gna. (metro)

Pływa jak ryba, lecz się od niej różni: brak mu ogona.

Płyną nim podróżni. (statek)

2. Wysłuchanie wiersza Iwony Róży Salach Wycieczka. Zabawa ortofoniczna , dziecko powtarza za rodzicem dźwięki  powtarzające się np. wrr,mniam,tur itp.

3.Karta pracy, cz. 3, nr 43.

4. Zabawa ruchowa Od gór do morza.

Potrzebna mapa Polski.

Rodzic zaprasza dziecko na wycieczkę. Wskazuje na mapie Polski:

– góry – dziecko naśladuje wspinanie się po górach,

– miasto – dziecko spaceruje i rozgląda się,

– morze – dziecko kładzie się na dywanie i naśladuje pływanie.

5. Słuchanie wiersza „ Cała Polska” wraz z pokazywanie na mapie Polski miejsc z wiersza.:

6. Zabawa słowna „Znamy symbole narodowe”- dokończ zdanie:
Moją ojczyzną jest…
Nasze godło narodowe to…
Flaga polska jest…
Stolicą Polski jest…

Moje miasto to....

Mój adres domowy to...

Chodzę do przedszkola nr ….. im.........

7. Zapraszam do zabawy plastycznej, wyklejanki itp. Temat „ Gdzie chciałabym/ chciałbym spędzić wakacje ?”

 

14.05.2020 -Czwartek

1.Wycinanie obrazków z gazet i czasopism. Przygotowanie pomocy do zajęć.

Potrzebne będą do zadania  kolorowa prasa lokalna, 2 koperty,  nożyczki.

Dziecko przegląda zgromadzone przez rodziców gazety i czasopisma. Rodzic wraz z dzieckiem oglądają czasopisma ,dowiaduje się, co jest na nich przedstawione (np. instytucje użyteczności publicznej, miejsca i osoby). Dziecko swobodnie wypowiada się na temat zdjęć. Następnie wycina zdjęcia przedstawiające miasto i wieś. Dziecko grupuje i wkłada do kopert.

2.Oglądanie zdjęć przedstawiających krajobraz wiejski i krajobraz miejski.

Duże zdjęcia przedstawiające krajobraz wiejski i krajobraz miejski, 2 białe kartki z naciętymi oknami – dużymi i małymi, w kształcie figur geometrycznych (kwadratów, kół i prostokątów). Rodzic układa przed dzieckiem zdjęcia przedstawiające krajobraz miejski i krajobraz wiejski. Dziecko ogląda zdjęcia ,a potem się odwraca tyłem do stołu. Rodzic  zakrywa zdjęcia białą kartką, w której wcześniej naciął różnej wielkości okienka w kształcie figur geometrycznych. Dziecko wskazuje figurę, którą chciałoby, aby rodzic odsłonił.  Dziecko nazywa figurę i określa jej wielkość. Odgaduje, czy na obrazku przedstawione jest miasto, czy wieś. Po odsłonięciu wszystkich okienek rodzic zdejmuje kartki. Dziecko wypowiada się na temat miejsca, które najbardziej się podoba. Próbuje uzasadnić swój wybór.

3.Zabawa dydaktyczna Co jest na wsi? Co jest w mieście?

Potrzebne będą  obrazki przedstawiające elementy charakterystyczne dla wsi, np.: traktor, pole, zwierzęta , i dla miasta, np.:wieżowiec, zoo, tramwaj;  napisy: wioska, miasto. Obrazki są rozłożone na stole , zadaniem dziecka jest pogrupować na obrazki ,które można  spotkać w mieście i na wsi. Rodzic zwraca uwagę dziecka na konkretne obrazki, prosi o nazwanie tego, co jest na nich przedstawione. Eksponuje napisy do czytania całościowego: wioska, miasto. Prosi dziecko o przyporządkowanie napisów do odpowiednich grup obrazków. Na koniec dziecko ponownie nazywa wszystkie obrazki,dzieląc ich nazwy na sylaby.

4.Karta pracy, cz. 2, nr 42.

5. Zielona wieś, kolorowe miasto – zajęcia plastyczne. Zapraszam do pracy plastycznej ,konstrukcyjnej.

6. A teraz zapraszam do do piosenki ,którą śpiewaliśmy sobie w przedszkolu aby poćwiczyć trochę nasza buzię.  https://www.youtube.com/watch?v=11UN4WRdamA  -Pan McDonald farmę miał

 

13.05.2020 – Środa

1.Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wycinanie figur geometrycznych.

 Potrzebne do ćwiczenia  będą  :nożyczki, papier kolorowy . Zadaniem dzieci będzie – wycięcie różnych  figur geometrycznych. Następnie segregują je do kopert.

2.Zabawa twórcza Dom.

Rodzic pyta się dziecka, jakie budynki znajdują się w ich okolicy lub np. u babci. Dziecko opisuje wygląd budynków. Następnie dziecko  rozkłada na dywanie papierowe figury geometryczne,nazywa ,opisuje i przelicza  figury, a następnie układa dom z wyciętych figur na kartonie.

3.Dom niski i dom wysoki.

 Potrzebne będą 2 pudełka różniące się wysokością, wycięte figury, papier kolorowy i klej.

Rodzic ustawia przed dzieckiem 2 pudełka – domy. Wskazuje dom niski i dom wysoki. Pyta, który dom jest według niego charakterystyczny dla wsi, a który dla miasta, jakie budynki znajdują się w jego miejscowości zamieszkania: niskie czy wysokie. Staramy się aby dziecko wypowiadało się samodzielnie. A następnie samodzielnie okleja, przykleja figury na wybranym pudełku. ( Dom)

4."W moim domu"- słuchanie wiersza Elizy Piotrowskiej; rozmowa na podstawie jego treści.
5.Po przeczytaniu wiersza rodzic może zadać dziecku pytania:
- co się dzieje w domu, o którym mowa w wierszu?
- kto mieszka w tym domu?
- jak czują się tam członkowie rodziny?
Następnie zadaniem dziecka jest dokończyć zdania:
- "Dom, w którym mieszka moja rodzina, to dom....
- "W moim domu rodzinnym mieszka...
- "Lubię, gdy w moim domu...
- "Nie lubię, gdy w moim domu...
- "Chciałabym , aby w moim domu...

6.Układanie figur według instrukcji.

Rodzic prosi dziecko o wybudowanie niskiego domu. Mówi:

− Wybuduj niski dom, który ma dwoje drzwi i trzy okna.

Dziecko układa karton w pozycji poziomej i na nim odpowiednio 2 małe prostokąty i 3 małe kwadraty. Rodzic sprawdza wykonanie zadania. Następnie rodzic prosi dziecko o wybudowanie wysokiego domu. Mówi:

− Wybuduj wysoki dom, który ma jedne duże drzwi oraz dwa duże okna.

Dziecko układa kartkę w pozycji pionowej i na niej układa odpowiednio 1 duży prostokąt i 2 duże kwadraty. Rodzic sprawdza wykonanie zadania.

7 Wykonanie pracy plastycznej „ Mój dom rodzinny” technika dowolna .

8.Zabawa „Domowe dźwięki? – wyrabiająca słuch

Rodzic wraz z dzieckiem gromadzą na stole różne przedmioty z domu, które mogą wydawać dźwięki .Dziecko siada tyłem do stołu a rodzic próbuje danym przedmiotem wydać dźwięk. Zadaniem dziecka jest odgadnąć źródło dźwięku. A następnie zmiana ról.

 

12.05.2020 - Wtorek

1.Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej – Widok na góry.

Do tego ćwiczenia potrzebne będą zdjęcia/pocztówki przedstawiające górskie krajobrazy.

Dziecko ogląda zdjęcia przedstawiające górskie krajobrazy. Wypowiada się na ich temat i wymienia charakterystyczne elementy krajobrazu górskiego. Rodzic uzupełnia  wypowiedzi. Następnie rozkłada przed dzieckiem widokówki przedstawiające krajobraz górski (pocięte na 2 lub 4 części). Dziecko składa je w całość.

2.Wycieczka w góry – słuchanie opowiadania Ewy Stadtmüller Jak dobrze nam zdobywać góry.

3.Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania .

Mapa Polski, widokówki lub zdjęcia przedstawiające widok na pasma górskie.

Rodzic zadaje pytania:

Co ciekawego zobaczyli Olek i Ada podczas pobytu w górach?

Dlaczego baca mówił językiem niezrozumiałym dla Olka i Ady?

4.Pamiątki z gór. Układanie elementów.

Potzrebne będą zdjęcia , rysunki ( wycięte):ciupaga, oscypek, kapelusz góralski z piórkiem, owieczka itp.

Rodzic pokazuje dziecku charakterystyczne dla regionów górskich elementy, np.: ciupagę, oscypek, kapelusz góralski z piórkiem, pluszową owieczkę. Pyta się dziecka, czy wie, jak się  nazywają te elementy i co o nich wie. Następnie rodzic układa obrazki  przed dzieckiem.  Dziecko zamyka oczy, a rodzic w tym czasie zmienia ułożenie elementów. Zadaniem dziecka, które zamknęło oczy, jest wskazanie i nazwanie, co się zmieniło, a następnie ułożenie elementów tak, jak były na początku.

5.Tańcząca woda – ćwiczenie oddechowe.

Dla każdego uczestnika : kubek z wodą i słomka.

Dziecko  otrzymuje kubek z wodą i słomkę. Dziecko nabiera powietrze nosem i powoli dmucha w słomkę. Obserwuje, w jaki sposób powietrze wydostaje się z wody. Zabawę powtarzamy, zmieniając sposób dmuchania na krótki, przerywany.

6.Jestem zadowolony – ćwiczenie artykulacyjne.

Dziecko maszeruje w dowolnych kierunkach, w rytmie piosenki Tu mieszkam. Podczas przerwy

w muzyce rodzic zwraca się do dziecka:

− Uśmiechnij się, pokazując zęby, bardzo szeroko.

− Uśmiechnij się jedną stroną buzi, następnie drugą stroną.

− Uśmiechnij się raz jedną stroną, raz drugą stroną, na zakończenie pokażcie szeroki uśmiech.

7.Zabawa z chustami – rozwijanie umiejętności improwizacji ruchowych do muzyki.

Dla każdego dziecka szyfonowa chusta, tamburyn, nagranie wesołej melodii

Dziecko trzyma w ręce szyfonową chustę. Swobodnie maszeruje w określonym kierunku.

 Kiedy usłyszy dźwięki, zaczyna wykonywać dowolne improwizacje ruchowe: kołysanie chustami nad głowami, bieg na palcach, dowolne płynne ruchy rękami.

9.Słuchanie piosenki Tu mieszkam (sł. Edyta Jarząbek, muz. Krzysztof Żesławski)
Piosenka „Tu mieszkam”
https://www.youtube.com/watch?v=ufeOnDxnMjAI.

 

11.05.2020 - Poniedziałek

1. Ćwiczenie oddechowe - Rodzina.

Potrzebujemy szablon domu i członków rodziny, słomki.
Dziecko i dorosły zajmują miejsce przy stole. Przy każdym znajduje się wycięty z kolorowych kartek szablon domu oraz członków rodziny. Zadaniem każdej osoby jest przeniesienie za pomocą słomki szablonów członków rodziny na szablon domu.

2. Oglądanie obrazków, widokówek, zdjęć, folderów przedstawiających miejscowość, w której
mieszkają dzieci.
Dziecko pod kierunkiem Dorosłego prowadzi swobodne rozmowy na temat miejsca, w których mieszka, adresu zamieszkania i adresu przedszkola. Dziecko dzieli nazwę miejscowości na sylaby. Wypowiada nazwę miejscowości z różnym natężeniem głosu, intonacją i w różnym tempie. Dziecko układa zdania z nazwą miejscowości, w której mieszka. Śpiewa je na wymyślone przez siebie melodie.

3. Wprowadzenie- wsłuchanie informacji na temat miejsca swojego zamieszkania.

Proponuję poszukać na stronach internetowych legendy o Częstochowie i okolicy i spróbować zapoznać dzieci. A może drodzy Rodzice macie stare pocztówki lub zdjęcia z naszego miasta ? Proszę też o pokazanie na mapie Polski ,gdzie leży nasze miasto .

A teraz skrót wiadomości o naszym mieście :

Częstochowa to miasto leżące na południu Polski, nad rzeką Wartą. Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego imienia Częstoch.  Historia Częstochowy zaczęła się w XI wieku(bardzo bardzo dawno temu). Kiedyś, ponad 200 lat temu Częstochowa podzielona była na miasta: Starą Częstochowę i Częstochówkę. 

Na terenie tego miasta znajduje się bazylika i klasztor na Jasnej Górze, w którym to można zobaczyć obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jasna Góra stanowi główny ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce.

Największymi atrakcjami tego miasta są: park jasnogórski, w których wystawiane są ekspozycje Muzeum Częstochowskiego; aleja Najświętszej Maryi Panny oraz ulica 7 kamienic z XIX-wieczną zabudową.

Można tu również zobaczyć: Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Historii Kolei, zabytkowy ratusz miejski, Filharmonię Częstochowską, Teatr im. Adama Mickiewicza, neogotycką archikatedrą Świętej Rodziny oraz Kamienicę Kupiecką.

Osobami związanymi z Częstochową są m.in.: Zdzisław Beksiński (artysta posługujący się grafiką komputerową, malarz, rzeźbiarz), Tomasz Bugaj (polski dyrygent), Sambor Czarnota (aktor), Marek Czerny (żużlowiec), Magdalena Cielecka (aktorka), Jerzy Duda-Gracz (malarz, rysownik), Dariusz Gajewski (reżyser),  Kalina Jędrusik (aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka), Piotr Machalica (aktor), Halina Poświatowska (poetka),  Zygmunt Staszczyk (lider zespołu T.Love).

4.Wykonanie albumu swojej miejscowości.

Potrzebne do zabawy będą :kartki, widokówki, obrazki, klej, mazak, wstążeczka, dziurkacz, kartonowa okładka z herbem miejscowości, napis Moja miejscowość.
• Dziecko nakleja na kartkach widokówki, obrazki przedstawiające daną miejscowość.
• Następnie przykleja pod widokówkami, obrazkami podpisy (przygotowane przez dorosłego) informujące, o tym co przedstawiają.
• Łączy kartki w jedną całość, za pomocą wstążeczki przewleczonej przez otwory wykonane dziurkaczem.
• Dołącza kartonową okładkę z herbem miejscowości i tytułem albumu: Moja miejscowość.
 A kto chce się pochwalić to  zapraszam do prezentacji albumu w formie zdjęć na naszej grupowej skrzynce mailowej.

5.Pamięciowe opanowanie wiersza Bożeny Formy:" Droga do przedszkola".

Zachęcam Rodziców do ćwiczenia pamięci swoich dzieci, a na koniec wierszyka, proszę nauczyć  dziecko własnego adresu zamieszkania (wiem, że większa część grupy już to opanowała- to sobie przypomni, a reszta do pracy:)

=============================================================================================================================================

08.05.2020 – Piątek

1. Zabawa na powitanie.

Dziecko i rodzic witają się, wypowiadając razem słowa powitania: Dzień dobry! według wzoru podanego przez rodzica, np. w różnym tempie: szybko – wolno, z różnym natężeniem głosu: głośno – cicho, z różną intonacją głosu: wesoło – smutno.

2. Pocztówki z różnych miejsc w Polsce.

   Rodzic pokazuje dziecku pocztówki lub zdjęcia przedstawiające różne miejsca w Polsce (np.:  morze, las, góry). Dziecko zastanawia się, co one przedstawiają. Wymienia charakterystyczne elementy krajobrazu. Następnie grupuje pocztówki według samodzielnie wybranego kryterium. Uzasadnia swój wybór. Jeśli dziecko będzie miało problem z wyborem kryterium, rodzic pomaga mu, proponując, aby pogrupowało pocztówki według tego, co jest na nich przedstawione, a więc np. las, morze, góry.

3. Zagadki (Iwony Fabiszewskiej):

 Biały i czerwony kolor ma.                                                                                                  

Każdy Polak dobrze ją zna. (flaga)

 

Gdy znaleźć chcesz jakieś miejsce                                                                                                        

lub w podróż się długą wybierasz,                                                                                        

spoglądasz na nią uważnie                                                                                                                       

lub ją ze sobą zabierasz. (mapa)

 

Najdłuższa rzeka, co przez Polskę płynie,                                                                               

Warszawy i Krakowa, płynąc, nie ominie. (Wisła)

 

Jaki to znak: w czerwonym polu biały ptak? (godło Polski)

4. Układanka.

Rodzic przygotowuje zdjęcia charakterystycznych miejsc w Polsce i przecina je na kilka części.

Dziecko składa zdjęcie w całość i odgaduje, co ono przedstawia.

5. Zabawa „Prawda czy fałsz”.

Rodzic czyta głośno zdanie. Dziecko ustala, czy zdanie jest prawdziwe i odpowiada Tak – jeśli zgadza się z treścią zdania – lub Nie, jeśli się nie zgadza.

Przykłady zdań:

Godłem Polski jest czerwony orzeł w złotej koronie na białym tle.

Stolicą Polski jest Zakopane.

Syrenka warszawska trzyma w ręce kwiaty.

Najsmaczniejsze pierniki są w Toruniu.

W majowe święta wieszamy flagi.

Najdłuższa rzeka w Polsce to Odra.

6. Karta pracy, cz. 2, nr 47.

 

07.05.2020 - Czwartek

1. Metro – zabawy konstrukcyjne.

Potrzebne do zabawy :dwa lub trzy duże kartony, kredki, papier kolorowy, klej, taśmy samoprzylepne, nożyczki.

Rodzic pokazuje zdjęcia metra. Następnie proponuje wykonanie tunelu metra z kartonów. Pomaga dziecku w łączeniu pudeł za pomocą taśmy klejącej. Zachęca do ich ozdobienia według własnych pomysłów. Kiedy tunel będzie już skończony, dziecko może samodzielnie ozdobionym pociągiem przejeżdżać tunelem z jednej stacji na drugą.

2. Ulica w dużym mieście – ćwiczenie słuchu fonematycznego.

Potrzebny będzie obrazek przedstawiający ulicę w dużym mieście.

Rodzic pokazuje dziecku zdjęcie i nazywa jego wybrane elementy, np.: ulica, samochód, przystanek itp. Dziecko wskazuje je na zdjęciu i powtarzają głośno ich nazwy. Dzieli je rytmicznie (na sylaby).

3. Wyjaśnienie pojęcia stolica. Zapoznanie z herbem Warszawy.

Zdjęcie warszawskiej Syrenki, herb Warszawy, mapa Polski.

Rodzic wyjaśnia dziecku znaczenie słów: stolica, herb. Pokazuje Warszawę na mapie Polski.

Zapoznaje z herbem Warszawy. Prosi, aby dziecko opisało jego wygląd.

Herb Warszawy to umieszczona na czerwonym polu postać kobiety z długim, rybim ogonem – Syrena. W lewej ręce trzyma tarczę, a w prawej ręce wzniesiony do góry miecz. Nad postacią Syreny znajduje się złota korona, która symbolizuje zwycięstwo. Syrena pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. Tarcza i miecz jej w tym pomagają.

4. Słuchanie legendy o Syrence warszawskiej (opracowanie redakcyjne legendy Artura Oppmana Syrenka).

5. Rozmowa kierowana na podstawie usłyszanej legendy.

Rodzic zadaje pytania:

Jak wyglądała Syrenka?

Dlaczego rybacy chcieli ją schwytać?

Kto uwolnił Syrenkę?

Co obiecała Syrenka warszawiakom?

5. Karta pracy, cz. 2, nr 46.

6. Godło Polski – zajęcia plastyczne.

A dla chętnych dzieciaków  zajęcie plastyczne, kto ma może rysować, malować lub wyklejać to bardzo zachęcamy

7. Zabawa pobudzająco-hamująca Barwy narodowe.

Dziecko swobodnie maszeruje . Na przerwę w muzyce powtarza rymowankę: Wiedzieć o tym wypada, że biało-czerwona jest polska flaga.

 

06.05.2020 – Środa

1. Podróż po Polsce – zabawy matematyczne.

       a) Zabawa na powitanie.

Rodzic i dziecko trzymają w rękach kilka niebieskich pasków papieru. Przeliczają swoje paski, a następnie rodzic układa na środku dywanu jeden pasek i wypowiada słowa: Dzień dobry mówimy, z pasków rzeczkę robimy. Dziecko łączy swój jeden pasek z paskiem rodzica i mówi te same słowa, które wypowiedział rodzic. Zabawa kończy się, kiedy wszystkie paski zostaną ułożone.

       b) Zapoznanie z biegiem Wisły.

  Rodzic pokazuje dziecku mapę Polski i wyjaśnia w jaki sposób zaznaczone są na niej rzeki.
  Porównuje je do kształtu ułożonego z niebieskich pasków na dywanie. Pyta dziecko: Jak nazywa się najdłuższa rzeka, która przepływa przez Polskę? Pokazuje na mapie Wisłę, wyjaśniając jednocześnie, że Wisła wypływa z gór i wpada do morza. Zaprasza dziecko na wycieczkę z biegiem Wisły. Dziecko i rodzic siadają skrzyżnie i odpychając się rękami z jednej i z drugiej strony, udają, że płyną łódką z biegiem Wisły.

       c) W górach. Liczenie owiec na pastwisku i porównywanie ich liczby.

Potrzebne będą: wycięte z białego papieru koła (lub kształty chmurek), które zastąpią owieczki – 10 sztuk dla rodzica., zielona bibuła (pastwisko) oraz 5 klocków dla dziecka.

  Rodzic informuje dziecko, że dotarli do pierwszego celu podróży, czyli do Zakopanego. Pokazuje tę miejscowość na mapie. Mieszkają tutaj górale, którzy pasą owieczki. Układa na dywanie dwa zielone kawałki bibuły – pastwiska. Umieszcza na nich dowolną liczbę wyciętych z białego papieru kół (lub chmurek) – owieczek (maksymalnie pięć na jednym pastwisku). Daje dziecku pięć klocków. Dziecko liczy owieczki na wskazanym przez rodzica pastwisku, pokazuje liczbę na palcach, a  następnie układa przed sobą tyle samo klocków ile jest owieczek. Potem rodzic prosi,
  aby dziecko porównało liczbę owieczek na jednym i na drugim pastwisku i powiedziało, czy jest ch tyle samo, czy mniej, czy więcej.

  Dziecko i rodzic płyną łódką w dalszą podróż.

       d) W Warszawie. Budowanie domów z klocków według wzoru. Liczenie pięter.

Potrzebne będą: klocki, kartoniki z narysowanymi domami (od jednopiętrowego do mającego 5 pięter).

  Rodzic informuje dziecko, że dotarli do drugiego celu podróży – stolicy Polski, Warszawy (pokazuje na mapie). Płynąc łódką, widzą budynki różnej wysokości. Rodzic umieszcza na dywanie kolejno kartoniki, na których są narysowane domy z różną liczbą pięter (od 1 do 5). Przed dzieckiem ustawia pojemnik z klockami. Dziecko bierze odpowiednią liczbę klocków i układa z nich domy o takiej samej wysokości (może postawić klocek na klocku lub położyć klocki na dywanie jeden nad drugim). Nie burzy domów, tylko układa jeden obok drugiego. Wskazuje wysoki dom i niski dom. Po zakończeniu zadania odkłada klocki na miejsce i płynie dalej.

       e) W Toruniu. Segregowanie wyciętych z papieru pierników według kształtów.

Potrzebne będą: wycięte z brązowego papieru sylwety pierników w trzech kształtach, trzy papierowe koła.

  Rodzic informuje dziecko, że dotarli do trzeciego celu podróży, jakim jest Toruń – miasto słynące z bardzo smacznych pierników. Pokazuje miejscowość na mapie. Układa na dywanie trzy papierowe koła, a obok nich wycięte z papieru sylwety pierników różniące się kształtem. Prosi, aby dziecko pomogło w ich porządkowaniu. Dziecko umieszcza sylwety pierników w odpowiednich kołach. Następnie kontynuuje podróż łódką, a rodzic w tym czasie odkłada na bok zgromadzone wcześniej pomoce.

       f) W Gdańsku. Liczenie statków na morzu.

Potrzebne będą: niebieska bibuła, półkola wycięte z papieru kolorowego (symbolizujące statki).

Rodzic informuje dziecko, że dotarli do ostatniego celu podróży, a mianowicie do leżącego nad morzem miasta Gdańsk (pokazuje na mapie). Rozkłada niebieską bibułę – morze. Po morzu pływają statki. Dziecko liczy, ile statków pływa po morzu. Rodzic kładzie np. 5 statków i mówi, że 2 odpłynęły (chowa je), a dziecko odpowiada, ile statków pozostało, itd.

       g) Zakończenie podróży.

  Rodzic dziękuje dziecku za wspólną podróż. Razem oglądają albumy lub książki, w których znajdują się zdjęcia miejsc odwiedzonych podczas zabawy.

       2. Wisła - wykonanie pracy plastycznej.

       Do zrobienia tej pracy potrzebne będą: niebieska plastelina, kredki, biała kartka z korytem rzeki Wisły narysowanym ołówkiem.

       Rodzic rysuje ołówkiem koryto rzeki Wisły. Dziecko wypełnia je niebieską plasteliną. Następnie według własnego pomysłu dorysowuje kredkami elementy obrazka. Nadaje tytuł swojej pracy.

 

05.05.2020 – Wtorek

1. Układanie wzorów z biało-czerwonych prostokątów.

Do tej zabawy dla dziecka i rodzica potrzebne będą: niebieska lub zielona kartka oraz kilka białych i czerwonych prostokątów.

Dziecko dostaje swoją kartkę i zestaw białych i czerwonych prostokątów. Rodzic układa na swojej kartce dowolny wzór z białych i z czerwonych prostokątów. Dziecko go ogląda i układa taki sam wzór na swojej kartce. Następnie to dziecko układa prostokąty, a rodzic odwzorowuje ten układ.

2. Proszę przygotować zdjęcia godła narodowego (obecnego i wcześniejszych), wycięty z papieru szablon korony oraz kredki.

Rodzic układa na stole zdjęcia przedstawiające polskie godło. Dziecko odszukuje różnice między nimi. Rodzic zwraca szczególną uwagę na koronę. Następnie kładzie na stole przygotowany szablon i prosi dziecko, aby odrysowało koronę. Dziecko odrysowuje koronę i koloruje ją zgodnie z przedstawionym na zdjęciu wzorem.

3. Zabawa bieżna Orły.

Dziecko biega przy dźwiękach muzyki w jedną stronę. Naśladuje lot orła. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się, wyciąga wyprostowane ręce w bok, odwraca głowę w tę samą stronę co orzeł na godle – w prawą stronę (rodzic może wskazać kierunek, stając tyłem do dziecka).

4. Słuchanie wiersza. Rodzic recytuje dziecku wiersz Iwony Fabiszewskiej Moja Ojczyzna.

Rozmowa na temat wiersza. Rodzic pyta dziecko:

- Jak nazywa się nasza ojczyzna?
- Co to znaczy być Polakiem?

- Dlaczego kochamy orła białego?
- Jak wygląda nasze godło?

Nauka wiersza Moja Ojczyzna na pamięć.

Rodzic pokazuje dziecku mapę Polski i obrysowuje palcem jej granice. Mówi, że to wszystko, co  znajduje się między granicami, to jest Polska. Następnie prosi, aby dziecko wybrało sobie jedną pluszową zabawkę i usiadło z nią w kole. Mówi: Przytul pluszową zabawkę tak mocno, jak mocno kochasz naszą ojczyznę. Powtórz za mną pierwszy fragment wiersza, po cichu, pluszowej zabawce do jednego ucha.

Potem rodzic pokazuje na mapie, jak są zaznaczone góry. Proponuje powtórzenie za nim drugiego fragmentu wiersza pluszowej maskotce na drugie ucho.

Następnie rodzic mówi do dziecka: Teraz spróbuj powiedzieć twojemu pluszowemu przyjacielowi cały wiersz. Posadź go przed sobą, aby dobrze słyszał. Dziecko próbuje wyrecytować wiersz samodzielnie.

6. Zabawa ruchowa Jedziemy na wycieczkę.

Do tej zabawy potrzebny będzie pomarańczowy kartonik i zielony kartonik, dowolny instrument muzyczny, np. bębenek.

Rodzic gra na bębenku. Na przerwę w grze dziecko zatrzymuje się. Rodzic pokazuje pomarańczowy kartonik – dziecko wspina się po górach (wysoko unosi kolana, maszerując w miejscu) – lub zielony kartonik – dziecko schyla się i naśladuje wąchanie kwiatków.

7. Karta pracy, cz. 2, nr 45.

8. Zabawa Mój kraj – rozwijająca zdolność logicznego myślenia.

Dziecko maszeruje w rytmie muzyki, w określonym kierunku. Na przerwę w muzyce rodzic mówi różne zdania dotyczące Polski, a dziecko określa, które z nich jest prawdziwe, podnosząc ręce w górę.

Przykładowe zdania:

Stolicą Polski jest Warszawa.

Polska flaga ma barwy biało-czerwone.

Polskie morze to Bałtyk.

Najwyższe góry w Polsce to Tatry.

Największe miasto w Polsce to Londyn.

W Polsce językiem ojczystym jest język angielski.

W naszym kraju rosną palmy.  

 

04.05.2020 - Poniedziałek

1. „Poznajemy majowe święta” – słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Majowe święta

2. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

− Jakie barwy ma flaga Polski?

− Dlaczego na początku maja wywiesza się polskie flagi?

− Jakie miejsce odwiedziła grupa Ady?

− Co ciekawego zobaczyły dzieci w muzeum?

3. Karta pracy, cz. 2, nr 44.

4.”Moje osiedle w barwach narodowych” – rysowanie kredą na papierze ściernym.

Do  zajęcia potrzebny będzie :papier ścierny, drobnoziarnisty, w ciemnym kolorze, kreda w kolorach czerwonym i białym.

Rodzic pokazuje papier ścierny. Wyjaśnia, do czego jest on przeznaczony, informuje, że czasem papier ścierny wykorzystywany jest także do prac plastycznych, bo takie prace są bardzo ciekawe. Wręcza dziecku kawałek papieru. Dzieci dotykają go, określają jego fakturę oraz opisują

swoje wrażenia. Rodzic zwraca uwagę na zachowanie przez dziecko szczególnej ostrożności ze względu na szorstkość papieru.

Dzieci rysują na papierze ściernym czerwoną kredą i białą kredą. Starają się zapełnić całą powierzchnię arkusza papieru. Po zakończeniu pracy przez dziecko rodzic utrwala barwy, spryskując kartkę lakierem do włosów.

==================================================================================================================================================

30.04.2020 - Czwartek

1.Gimnastyka dla paluszków: Na stole rozłożyć najlepiej małe pomponiki albo małe kuleczki papierowe (nie za małe aby były bezpieczne), papierowe foremki do babeczek – dla każdego uczestnika zabawy ( dziecka i rodzica) po min. jednej i teraz są schody ? pałeczki do jedzenia chińszczyzny- mogą być też zwykłe patyczki. Zadaniem jest przenoszenie pomponów (kuleczek) do foremek ale nie można używać dłoni, tylko patyczków. Można trzymać je dwoma rączkami albo w jednej (tak jak się ich używa do jedzenia). Na koniec zabawy wspólnie liczymy ile razem udało się zebrać (a nie kto więcej) aby nie wprowadzać rywalizacji – no chyba, że chcecie.

2. Symetryczna zabawa : Do zabawy wystarczy kartka przedzielona na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 szt np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo zwiększmy liczbę przedmiotów, lub wykorzystujemy do zabawy kolorowe figury geometryczne.

3.Zabawy klamerkami. Wystarczy koło z kartonu oklejone kolorowym papierem oraz drewniane klamerki pomalowane w kolory pokrywające się z tymi uwzględnionymi na tekturze. Zadaniem dziecka jest dobranie kolorów do pary i doczepienie klamerek w odpowiednich miejscach.

4.„Tor przeszkód”  ‒ wspólnie z dzieckiem zbuduj z mebli tor przeszkód: możecie wykorzystać krzesła, stołki, materace, koce, poduszki itp. Poproś, aby dziecko przeszło tor przeszkód  w określony sposób, np. pod krzesłem, wchodząc na stołek, układając się na brzuchu na kocu i odpychając rękami od podłogi, skacząc z poduszki na poduszkę.  Dołącz do zabawy i zorganizujcie wyścigi!

5.„Po nitce do kłębka”  ‒ ułóż na podłodze linę (sznurek, grubą włóczkę, związane sznurowadła itp.).  Poproś, aby dziecko przeszło po linie stopa za stopą. Dla młodszych dzieci możesz przygotować ścieżkę z taśmy malarskiej (nie suwa się po podłodze i łatwo ją usunąć).

 6.”Babcia placek ugniatała” Podobnie jak w poprzednich dniach mówimy wierszyk, wykonując masaż, który z pewnością rozbawi niejednego dzieciaka:

Babcia placek ugniatała,(naciskamy plecy dziecka płasko ułożonymi dłońmi)

wyciskała, wałkowała.(ściskamy dziecko za boki, przesuwamy płasko obie dłonie jednocześnie)

raz na prawo, raz na lewo.(przesuwamy dłonie w odpowiednich kierunkach)

Potem trochę w przód i w tył,

żeby placek równy był.

Cicho… cicho… placek rośnie(nakrywamy dziecko rękoma lub całym ciałem)

w ciepłym piecu u babuni.

A gdy będzie upieczony(głaszczemy dziecko po plecach)

każdy brzuch zadowolony.

7. Jutro 1 MAJA  może chętne dziecko zrobi własnoręcznie flagę naszego kraju ?

 

29.04.2020 -Środa

1. Eksperyment "Tęcza z cukierków Skittles". Potrzebne są: małe opakowanie cukierków/draży Skittles,– talerz/patera, najlepiej z lekko uniesionymi brzegami (lepszy efekt, gdy otoczka cukierków zaczyna się rozpuszczać),– woda (ilość taka, żeby wszystkie cukierki miały zanurzony w wodzie spód)
Na talerzu ułóżcie kolorowy okrąg. Nie wykorzystujcie całej paczki smakołyków… część z nich będzie na deser. Delikatnie wlejcie wodę na środek talerza, sprawdzając, czy znajduje się ona pod każdym cukierkiem. Czekajcie… po krótkiej chwili spod cukierków popłyną kolorowe strużki, tworząc wyjątkowy obrazek, tęczę barw!

2.„Puzzle z gazety” Przygotujcie stare czasopismo z ilustracjami, nożyczki, klej i kartki z bloku. Rodzicu potnij wybraną stronę z czasopisma na części (liczba elementów zależy od możliwości dziecka), zachęć dziecko do ich złożenia i naklejenia całej ilustracji na kartce z bloku. Możesz ciąć kolejne strony w coraz bardziej skomplikowany sposób (pod względem liczby elementów i ich kształtu), starszym dzieciom możesz utrudnić zabawę – zmieszać elementy z dwóch ilustracji, a także poprosić, aby same cięły strony.

3.Liczenie klamerek do bielizny. Materiały potrzebne do zabawy: Tektura, mazak, klamerki do bielizny
Przebieg: Do budowy planszy może być wykorzystany dowolny rodzaj tektury. Podziel tekturę na pięć części. Narysuj jedną kolorową kropkę w pierwszej części, dwie w drugiej itd., aż do pięciu. Podobnie jak na tekturce, narysuj na klamerkach kropki – jedną na pierwszej, dwie na drugiej itd. Oprócz tego ponumeruj kropki od 1 do 5. Po kilku próbach dziecko z przyjemnością samo będzie przypinało klamerki do części tektury z odpowiednią liczbą kropek. Po pewnym czasie dziecko skojarzy nazwy liczb z liczbą kropek. To jest prosta dla naszych dzieci. Kto ma dużo klamerek  może karton podzielić na większą ilość części.

4.Zgaduj-zgadula .Zagraj z dzieckiem w prostą grę. Pozwól dziecku trzymać w dłoniach od 2 do 10 przedmiotów i potrząsać nimi (monety, guziki lub inne małe przedmioty, które przy potrząsaniu powodują hałas). Potrząsając nimi dziecko powie: „Zgadnij, ile ich mam!” Trzeba zgadnąć, iloma przedmiotami dziecko potrząsa (sądząc po odgłosie). Następnie ty potrząsaj przedmiotami, a dziecko niech zgaduje. Po każdej zgadywance sprawdź, ile było przedmiotów licząc je.

5.„Wyścigi ” .

Na podłodze w jednej części pokoju ułóż linię startu, a po przeciwnej stronie – linię mety (możesz do tego wykorzystać np. skakankę). Poproś, aby dziecko stanęło  na linii startu i na hasło „start!” przemieściło się do linii mety w ustalony sposób, np. skacząc obunóż, na jednej noce, układając stopę za stopą. Możesz mierzyć czas, proponować inny sposób przemieszczania się, a także  wziąć udział w rywalizacji!

Zabawa rozwija sprawność fizyczną dziecka, równowagę i koordynację ruchową. Element rywalizacji wpływa na rozwój w obszarze emocjonalnym, a udział  w zabawie rodzeństwa i rodziców przyczynia się do kształtowania poczucia przynależności do rodziny.

6.”Pisała pani na maszynie” -Sympatyczny masaż, wykonywany przy akompaniamencie wierszyka:

Pisała pani na maszynie (stukamy palcami po plecach)

A, B, C, przecinek (ciągniemy delikatnie za włosy dziecka)

że idą słonie, (na plecach dziecka kładziemy na zmianę całe dłonie)

potem konie. (piąstki)

Panieneczki na szpileczkach (palce wskazujące)

z gryzącymi pieseczkami. (szczypanie)

Świeci słońce, (dłonią zataczamy kółka)

płynie rzeczka, (rysujemy linię)

pada deszczyk. (wszystkimi palcami)

Czujesz dreszczyk? (łaskotanie)

7. Zapraszam do „Gimnastyki buzi i języka”- plansza widoczna na naszym mailu grupowym

 

28.04.2020 - Wtorek

1.Eksperymenty dla dzieci: kolorowa mozaika. W celu wykonania tego doświadczenia niezbędne będą: talerz, barwnik do żywności, mleko, płyn do mycia naczyń oraz patyczek higieniczny. Zabawę zaczynamy od nalania mleka na talerzyk w takiej ilości, by mleko zakryło cale dno, ale by się nie wylewało. Następnie bierzemy barwniki do żywności i tworzymy z nich kolorowe plamki. Potem patyczek kosmetyczny moczymy w płynie i robimy na mleku piękną, wielobarwną mozaikę.

2.Liczenie wykałaczek.  Materiały potrzebne: Dwie tekturowe kwadratowe plansze 1-9, wykałaczki.
Rodzicu pomóż dziecku wykonać dwie plansze do liczenia. Użyj tekturowej planszy i okrągłych wykałaczek. Ponumeruj obie plansze liczbami od 1 do 9, zaczynając od lewego górnego rogu; na jednej z nich napisz liczby w kolejności 1 – 9, na drugiej zaś odwrotnie. Ostrym narzędziem zrób otwory odpowiadające liczbom na obu planszach. Dziecko ma za zadanie włożyć wykałaczki w zrobione dziurki- policzyć. A następnie porównać dwie plansze (gdzie znajduje się np. pole z 4 wykałaczkami  a gdzie pole z 4 wykałaczkami na drugiej planszy).

3.Co zniknęło ? – ćwiczenie na spostrzegawczość

Rodzicu poproś, aby dziecko przyjrzało się wybranemu miejscu w domu, np. przedmiotom ustawionym na półce, i zapamiętało je. Poproś, aby się odwróciło, a w tym czasie zmień ułożenie elementów, dodaj lub schowaj wybrany przedmiot.  Zachęć dziecko do odgadnięcia, co się zmieniło

4. Na budowie‒ przygotuj ulubione klocki dziecka. Połóż je na podłodze w jednej części pokoju. Poproś dziecko, aby zbudowało z nich budowlę w drugiej części pokoju.  Zadaniem dziecka jest przeniesienie klocków w z jednego miejsca na drugie,  ale bez wykorzystania dłoni – może je przesuwać nogą, łokciem, przenosić palcami stóp itp. Gdy wszystkie klocki będą przeniesione, poproś o stworzenie z nich budowli.

5.Zgadnij, co mam na myśli .Rodzicu wybierz jeden przedmiot z otoczenia, następnie opisz jego wygląd i funkcje tak, żeby dziecko mogło odgadnąć, o co chodzi, np. „Jest niewielki, zielony, stoi na półce, można do niego nalać wodę” (wazonik). Stopień trudności (wybór przedmiotu i jego opis) możesz zmieniać w zależności od możliwości dziecka.

6. Matematyczne wyliczanki. Wyliczanki można się nauczyć na pamięć i zmieniać ilość powtórzeń.

 Jabłko, gruszka i daktyle – klaśnij w ręce razy tyle (3 razy)                                                 

Kapusta i ogórek – tyle razy podskocz w górę (2 razy)                                                    

Marchewka, pietruszka, bób – tyle razy przysiad zrób (3)                                                      

Kalarepka i mak – za uszy 2 razy się złap.

7. Ciekawe figury, budowle – zabawy konstrukcyjne . Do tej zabawy będzie potrzebna plastelina i wykałaczki lub patyczki do szaszłyków. Za pomocą małych kuleczek z plasteliny łączymy wykałaczki tak ,żeby powstał trójkąt, kwadrat, prostokąt, wielokąt itp. Jak już zrobicie dużo takich figur, można teraz stworzyć ciekawe budowle.

 

27.04.2020- Poniedziałek

1.Eksperymenty dla dzieci: eksperyment z wędrującą wodą. Eksperyment z wędrującą wodą spodoba się młodszym i starszym dzieciom, ale trzeba się uzbroić w małą dawkę cierpliwości. Należy przygotować od czterech do sześciu przezroczystych szklanek lub kubków podobnej wielkości. Co drugą szklankę wypełniamy wodą i dodajemy do niej barwnik (jeśli go nie macie, do barwienia wody można użyć kolorowej bibuły). Bibułę wkładamy do ciepłej wody, a do szklanych kubków wkładamy papierowe ręczniki, złożone w paski. Co się dzieje z wodą? Po upływie krótkiej chwili woda zacznie się przemieszczać, wypełniając puste pojemniki.

2. Wyścig ziarenek- zabawa. przygotuj kartkę, słomkę do napojów, klej, flamaster i ziarenko fasoli . Jeśli nie masz słomki, możesz zrolować i skleić fragment papieru lub sztywnej folii. Ważne, żeby ziarenko było większe niż otwór w rurce. Na kartce  narysuj drogę – dwie linie ułożone około 2 cm od siebie. Na początku narysuj linię startu, a na końcu – linie mety. Droga może być kręta – stopień skomplikowania zależy od możliwości dziecka. Ułóż ziarenko na początku drogi poproś dziecko,  aby dmuchając przez słomkę przeprowadziło ziarenko do mety.

3. Fasola w słoiku - przygotuj :pusty, przezroczysty słoik, ziarna fasoli. Jest to bardzo  pouczająca gra, zwłaszcza gdy jest ona połączona z nagrodami. Weź pusty, przezroczysty słoik o dowolnej pojemności i kształcie. Włóż do niego dowolną liczbę nasion fasoli (od 1 do 9). Poproś dziecko, by spojrzało na nasiona fasoli i spróbowało odgadnąć, ile jest ich w słoiku. Następnie wysyp fasolę ze słoika i pomóż mu policzyć ziarenka. Jeśli zgadło, otrzymuje symboliczną nagrodę. Zadziwiające jest, jak szybko dzieci dochodzą do wprawy w zgadywaniu. Liczbę ziaren fasoli można stopniowo zwiększać.

 4.Korale z makaronu- zabawa plastyczna .Zabawa rozwija kreatywność dziecka oraz sprawność rąk.‒   przygotuj makaron, który ma otwór w środku, np. rurki (penne), sznurek oraz farby plakatowe, pędzelek i kubeczek z wodą. Poproś, aby dziecko pomalowało farbami makaron. Po wyschnięciu zachęć do nawleczenia makaronu na sznurek. Powstanie piękny sznur makaronowych korali.

5. Dzieciaki a pamiętacie naszą zabawę paluszkową  „Bawiły się dzieci paluszkami”

 Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.(uderzamy palcami obydwu rąk o podłogę),

jak pierwszy nie może to drugi mu pomoże  (Uderzamy pierwszym palcem ,a potem pokazujemy drugi palec )

Jak drugi nie może, to trzeci mu pomoże.(pokazujemy trzeci palec))

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.(uderzamy palcami obydwu rąk o podłogę)

Jak trzeci nie może, to czwarty mu pomoże.(i tak dalej………)

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.

Jak czwarty nie może, to piąty mu pomoże.

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.

Jak piąty nie może, to szósty mu pomoże.

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.

Jak szósty nie może, to siódmy mu pomoże.

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.

Jak siódmy nie może, to ósmy  mu pomoże.

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.

Jak ósmy  nie może, to dziewiąty  mu pomoże.

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.

Jak dziewiąty  nie może, to dziesiąty  mu pomoże.

Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami.

Jak dziesiąty nie może, to nic już nie pomoże.

6. A teraz na wesoło „ Gimnastyka buzi i języka”

(grafika z ćwiczeniami na mailu grupowym)

====================================================================================================================================================

24.04.2020 – Piątek

1.  Wysłuchanie wiersza Ireny Róży Salach Wszędzie czysto.

Rozmowa kierowana na podstawie wiersza. Rodzic pyta dziecko:

− W jakich miejscach wymienionych w wierszu jest czysto?

− Od kogo zależy czystość świata?

− Jak wygląda świat, kiedy jest czysty?

2. Zabawa Wiem, jak dbać o przyrodę.

Proszę przygotować pojemnik z klockami.

Rodzic kontynuuje rozpoczętą wcześniej rozmowę. Pyta dziecko: Co możemy robić, by chronić przyrodę? Dziecko wypowiada się swobodnie. Rodzic uzupełnia te wypowiedzi. Następnie proponuje zabawę. Wypowiada zdania prawdziwe albo fałszywe o ochronie przyrody. Jeśli dziecko zgadza się z tym, co mówi rodzic, bierze z pojemnika stojącego na środku dywanu jeden klocek, wraca na swoje miejsce i układa klocek przed sobą. Po zakończeniu zabawy dziecko samodzielnie lub z pomocą rodzica liczy, ile klocków udało mu się zebrać.

Przykłady zdań:

Oszczędzamy wodę.

Wyrzucamy śmieci do kosza.

Segregujemy śmieci, wrzucając je do odpowiednich pojemników.

Sadzimy drzewa i kwiaty.

Nie depczemy roślin.

Nie zrywamy roślin, które są pod ochroną.

Nie łamiemy gałęzi.

Chodzimy po chodnikach.                                 

Oszczędzamy papier.    

3. Wręczenie odznaki Przyjaciel przyrody.

Proszę przygotować dla dziecka sylwetę koniczynki i podkleić taśmą dwustronną.

Rodzic wyraża pewność, że dziecko już wie, jak dbać o przyrodę i że będzie ją szanować. Wręcza dziecku odznakę Przyjaciel przyrody, nakleja mu sylwetę koniczynki na ubranie.

4. Improwizacja ruchowa – W ogrodzie pełnym muzyki.

Potrzebny będzie odtwarzacz CD, nagranie wesołej melodii, szyfonowa chustka.

Dziecko wykonuje siad klęczny i chowa w dłoni szyfonową chustkę (symbol pączka kwiatowego, który za chwilę rozkwitnie). Po włączeniu muzyki wolno rozkłada dłoń i uwalnia chustkę – kwiatek rozkwita. Następnie w takt muzyki tańczy swobodnie po pokoju, poruszając chustką – kwiatem.

5. Karta pracy, cz. 2, nr 40.

 

23.04.2020 - Czwartek

1.Zagadki słuchowe – Co trzymam w ręce?

Potrzebne będą  : różne przedmioty wykonane z papieru, plastiku i ze szkła.

Rodzic pokazuje  zgromadzone przedmioty, wykonane z papieru, plastiku i ze szkła, i je nazywa. Demonstruje dźwięki, jakie one wydają. Następnie siada tyłem do rodzica . Rodzic wytwarza dźwięki przy użyciu tych przedmiotów, np. stuka o siebie dwoma szklanymi talerzykami. Dziecko odgaduje, co rodzic trzyma w ręce.

2. Zajęcia badawcze – Papier, plastik, szkło.

Dziecko siada  wspólnie z rodzicem przy zgromadzonych przedmiotach i zastanawia się, z jakiego materiału są wykonane zgromadzone  przedmioty.

Zadanie 1. Badanie właściwości papieru - propozycje

Przygotujcie kawałki papieru (najlepiej z recyklingu) o zróżnicowanej strukturze: papier szary, delikatny papier ścierny, tapeta fakturowa, papier śniadaniowy, serweta tortowa, tektura falista, ręcznik kuchenny, papier gazetowy, bibuła itp. Dobrej zabawy!

1. Oglądanie i nazywanie różnych gatunków papieru. Przyglądajcie się kawałkom papieru i próbujcie je opisać: co to za papier, jaki ma kolor, grubość, przeznaczenie, przezroczystość itp.
2. Dotykanie papieru. Badajcie i opisujcie faktury: szorstki, gładki, śliski itp. Powtórzcie z zamkniętymi oczami.
3. Mięcie papieru. Badajcie plastyczność i twardość: twardy, sztywny, miękki itp. (Należy dobrać dość miękkie gatunki papieru, np. gazetowy i pakowy).
4. Szeleszczenie papieru. Słuchajcie dźwięków, jakie wydają różne rodzaje papieru przy pocieraniu.
5. Darcie pasków papieru. Obserwujcie krawędzie, słuchajcie dźwięku dartego papieru.
6. Kulki z makulatury. Formujcie kulki z papieru, podrzucajcie i łapcie, toczcie, rzucajcie do celu.
7. Rozprostowywanie miętego papieru. Rozwijajcie kulki, wygładzajcie papier i obserwujcie zmiany na jego powierzchni.
8. Malowanie miętego papieru. Po rozprostowaniu papieru malujcie po nim rozwodnionymi farbami. Obserwujcie efekty.
9. Skręcanie i rolowanie papieru. Obserwujcie plastyczność papieru i zmiany kształtu.
10. Cięcie papieru po lini prostej, krzywej, dośrodkowo „w ślimaka”. Zachowajcie kawałki papieru do wykorzystania w kolażu (punkt 25).
11. Zaginanie papieru – „wachlarzyk”. Zróbcie wachlarzyki, zaginając kartkę papieru i wachlujcie się nimi.
12. Składanie papieru i wycinanie wzorków – „serwetka”. Złóżcie kawałek papieru i wytnijcie proste wzorki. Rozłóżcie, przykładajcie do ciemnego tła i porównujcie, jak wyglądał przedtem i potem.
13. Dziurkowanie papieru. Złóżcie kawałek papieru i podziurkujcie dziurkaczem. Rozłóżcie, przykładajcie do ciemnego tła i porównujcie jak wyglądał przedtem i potem.
14. „Latanie” papieru. Opuśćcie kartkę papieru A4, kulkę papieru, drobne kawałki papieru. Obserwujcie i porównujcie sposób i szybkość opadania.
15. „Pływanie” papieru. Umieśćcie papiery (jw.) w misce na powierzchni wody. Obserwujcie i porównujcie sposób i szybkość nasiąkania.
16. Suszenie papieru. Wyłówcie z wody szczypcami kuchennymi różnego rodzaju kawałki papieru i ułóżcie  do wysuszenia. Obserwujcie i porównujcie stan mokrego i wysuszonego papieru.
17. Turlanie papieru. Turlajcie otwartą rolkę papieru toaletowego po płaskiej powierzchni, odwijajcie papier z rolki, owijajcie różne przedmioty itp. Badajcie i opisujcie jego właściwości: miękki, lekki, delikatny, łatwo się targa itp.
18. Luneta. Popatrzcie na świat przez długą papierową rolkę.
19. Tuba. Mówcie i śpiewajcie przez długą papierową rolkę.
20. Wąż. Nawlekajcie na sznurek papierowe rolki.
21. Okulary. Patrzcie „na różowo” przez bibułkową zasłonę. Powtórzcie z innym kolorem.
22. Tunel. Przechodźcie przez kartonowe pudło otwarte na wylot.
23. „Fruwanie” papieru. Przygotujcie kilka długich, wąskich pasków bibuły . Zamotajcie na krzaku lub drzewku w wietrzny dzień i obserwujcie, jak fruwa na wietrze.
24. Marmurkowanie papieru kredą rysunkową. Zetrzyjcie trochę kolorowej kredy na wodę w misce i przyłóżcie papier. Wysuszcie.
25. Collage z kawałków (ścinków) różnego rodzaju papieru. Posmarujcie klejem kawałek tektury z recyklingu i naklejajcie wybrane kawałki papieru.
26. Farbowanie papieru. Zanurzcie papier w misce z zabarwioną wodą i odłóżcie do wysuszenia.
27. Postarzanie papieru. Zalejcie torebkę czarnej herbaty odrobiną gorącej wody. Poczekajcie aż przestygnie. Pomalujcie białą kartkę papieru i obserwujcie efekty.
28. Tańczący papier. Eksperyment z konfetti. Przygotujcie miskę z wodą, łyżkę, kolorowe konfetti. Wysypcie papierki na taflę wody. Mieszajcie wodę łyżką i obserwujcie jak „tańczy” konfetti.
29. Spragniony papier. Eksperyment z wodą: ustawcie szklany słoik z wodą zabarwioną farbą. Zwińcie kawałek ręcznika kuchennego, włóżcie jednym końcem do wody, drugim na zewnątrz i obserwujcie, jak papier „pije wodę”.
30. Czerwone światło. Eksperyment z latarką. Przygotujcie latarkę, bibułę gładką w wybranych kolorach, gumkę. Zasłońcie czerwoną bibułą szkło latarki i przypnijcie gumką. Świećcie na biały papier. Obserwujcie, jak zmienił się kolor światła. Prześwietlajcie inne rodzaje papieru, obserwujcie grubość papieru i przenikalność światła.

3. Karta pracy, cz. 2, nr 41.

4.Zabawą Czarodziejski worek.

 Potrzebne : worek, pognieciona kartka, pudełko tekturowe, torebka po cukrze, pusta butelka po soku,

słoiczki po dżemie, puste pudełko po margarynie, plastikowy kubek.

Rodzic prosi dziecko o wyjęcie z worka jednego przedmiotu i odgadnięcie, co to jest. Dziecko  wkłada rękę do worka i zgaduje, co chwyciło, po czym układa na stoliku wyjęte przedmioty: gazetę, plastikowy kubek, puszkę, słoik. Rodzic pyta, z jakiego materiału są wykonane poszczególne przedmioty.

5. Zabawa ruchowa Papier, plastik, szkło.

Dziecko porusza się zgodnie z rytmem wygrywanym na  posiadanym instrumencie. Na pauzę w grze rodzic wypowiada

słowa: papier, plastik lub szkło. Dziecko wyszukuje w pokoju  przedmioty wykonane z danego rodzaju materiału i staje przy nich.

6. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Szukamy kolorowych klocków.

Potrzebne kolorowe klocki

Przed wyjściem dziecka do pokoju rodzic  umieszcza klocki ( można określić liczbę klocków) , w różnych miejscach.

 Dziecko odnajduje klocki i informuje, gdzie je znalazł ( przelicza). Przy kolejnym powtórzeniu zabawy klocki może chować chętne dziecko.

 

22.04.2020 – Środa

1. Ćwiczenie pamięci – Kwiaty ogrodowe.

Proszę przygotować sylwety albo zdjęcia kwiatów ogrodowych, np.: hiacynta, tulipana, bratka, róży. Układamy na stole sylwety kwiatów. Dziecko podaje nazwy kwiatów uprawianych w ogrodzie i je liczy. Wskazuje, który kwiat jest: pierwszy, drugi, trzeci, a który – czwarty. Następnie odwraca się. Rodzic chowa sylwetę jednego kwiatu. Dziecko patrzy i odgaduje, którego kwiatu brakuje, po czym odtwarza początkowy układ kwiatów – dokłada odpowiedni kwiat.

2. Ćwiczenia rachunkowe – Kwiaty na rabatkach.

Proszę przygotować 3 wąskie prostokąty i sylwety lub zdjęcia kwiatów: hiacyntów, bratków, tulipanów, róż (od 1 do 3 sylwet każdego gatunku), w kolorach: białym, żółtym i różowym. Rodzic tłumaczy dziecku, że prostokąty to są rabatki, na których sadzimy kwiaty, pokazuje sylwety kwiatów i je nazywa. Proponuje zabawę w sadzenie kwiatów na rabatkach.

       a) Sadzenie kwiatów według kolorów płatków.

Dziecko rozkłada prostokąty. Na każdym z nich układa kwiaty w danym kolorze. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania. Dziecko przelicza kwiaty i mówi, ile kwiatów danego koloru rośnie na ich rabatkach.

       b) Sadzenie kwiatów według gatunków.

Dziecko sadzi kwiaty według gatunków: na każdej rabatce (każdym prostokącie) układa kwiaty danego gatunku. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania. Dziecko przelicza kwiaty. Mówi, ile kwiatów danego gatunku zasadziło na swojej rabatce.

       c) Sadzenie kwiatów według instrukcji rodzica

Dziecko sadzi kwiaty według polecenia rodzica, np.: Na każdej rabatce zasadź po 3 kwiaty.

  Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania. Dziecko przelicza kwiaty. Mówi, jakie kwiaty, jakiego koloru zasadziło na rabatce.

  d) Sadzenie kwiatów według własnego pomysłu.

Dziecko układa sylwety kwiatów na rabatkach tak jak chce, a następnie wskazując palcem, mówi, ile kwiatów zasadziło na każdej rabatce. Nazywa kwiaty i określa ich kolory.

       3. Zabawa ruchowa Bukiety.

Potrzebne będą sylwety kwiatów z poprzedniej zabawy, odtwarzacz CD, nagranie spokojnej melodii.

  Dziecko rozrzuca sylwety kwiatów na dywanie. Przy dźwiękach muzyki spaceruje swobodnie po kwiatowym ogrodzie, omijając leżące sylwety. Na przerwę w muzyce podnosi wysoko jeden kwiatek i mówi jego nazwę. Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Na koniec zabawy dziecko tworzy
  bukiet – zbiera wszystkie kwiatki, a potem liczy w dostępnym dla siebie zakresie, z ilu kwiatów składa się jego bukiet.

       4. Karta pracy, cz. 2, nr 39.

       5. Zabawa ruchowa z elementem rzutu i celowania – Celuj do butelek.

Ustawiamy 5 plastikowych butelek tak, aby na pierwszej linii stały 2 butelki, a na drugiej linii – 3 butelki. Dziecko kolejno rzuca piłeczką tak, aby przewrócić jak najwięcej butelek. Po każdym rzucie liczy, ile butelek udało mu się przewrócić.

       6. Stemplowanie palcem na temat: Kwitnący ogród.

       Proszę przygotować dla dziecka kartkę z narysowaną trawą i łodygami kwiatów oraz pojemniki
  z kolorową farbą. Dziecko macza palce w kolorowych farbach i kończy obrazek. Domalowuje inne
  elementy przyrody, np.: motyle, słońce, chmury, drzewa.

 

21.04.2020 – Wtorek

1. Zabawa ruchowa – Figury.

Do tej zabawy potrzebny będzie bębenek. Może być taki zabawkowy, jeśli nie macie takiego w domu, zróbcie bębenek np. z talerza i łyżki. Rodzic gra na bębenku. Dziecko porusza się zgodnie z rytmem dźwięków instrumentu. Maszeruje, biega drobnymi krokami, unosząc ręce w górę, podskakuje: raz na jednej, raz na drugiej nodze. Podczas przerwy w muzyce wymyśla dowolną figurę i przez chwilę pozostaje w bezruchu.

2. Ćwiczenie oddechowe - Piórko.

Dziecko wykonuje dowolne improwizacje ruchowe w rytmie piosenki Ekologiczne reggae. W dłoni trzyma piórko. Podczas przerwy w muzyce unosi piórko na wysokość głowy, wypuszcza je z dłoni i zaczyna w nie dmuchać. Stara się, żeby piórko nie spadło na podłogę.

3. Dzieci dbają o środowisko – masażyk według Bożeny Formy.

Dziecko i rodzic siadają w siadzie skrzyżnym, jedno za drugim. Rodzic czyta wierszyk i rysuje na plecach dziecka. Potem następuje zamiana ról i dziecko rysuje na plecach rodzica.

W zgodzie z przyrodą  (rysuje powoli całą dłonią koła, zaczynając od środka pleców)

żyją wszystkie dzieci.  (uderza delikatnie pięściami w różne części pleców)                                          

Kochają jasne słonko,  (delikatnie uderza palcami lewej ręki i prawej ręki, dotykając pleców opuszkami palców)                                              

które na niebie świeci.  (wykonuje koliste ruchy całą dłonią)                                                                           

Nie łamią gałęzi,  (delikatnie uderza bokiem dłoni w różne części pleców)                                 

dbają o rośliny,  (rysuje kwiatek)                                                                                                        

podczas wycieczek do lasu  (delikatnie uderza rozwartymi dłońmi od dołu pleców do góry)               

nie płoszą zwierzyny.  (przesuwa rozwarte dłonie od góry pleców w dół)                                       

Często też dorosłym  (kładzie dłonie na środku pleców i delikatnie naciska)                                       

dobry przykład dają,                                                                                                                                      

w wyznaczonych miejscach  (uciska delikatnie ramiona)                                                                  

śmieci zostawiają.

4. Wysłuchanie wiersza Iwony Róży Salach Ogrodnicy

Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.

Rodzic pyta dziecko:

Dokąd idą dzieci?

Co dzieci niosą ze sobą do ogrodu?

Co dzieci będą robiły w ogrodzie?

5. Zabawa ruchowo-ortofoniczna Co robimy w ogrodzie?

Rodzic rozkłada w pokoju skakanki albo sznurki – będą to ścieżki między grządkami. Dziecko swobodnie maszeruje wzdłuż skakanek tak, aby nie nadepnąć na grządki. Powtarza słowa dźwiękonaśladowcze: tup, tup, tup. Na uderzenie w bębenka zatrzymuje się i naśladuje czynności, jakie wykonuje się w wiosną w ogrodzie, np.:

- kopiemy grządki łopatką – puk, puk, puk,

- grabimy grządki – szu, szu, szu,

- podlewamy kwiaty – palcami naśladuje spadanie kropel i mówi: kap, kap, kap.

6. Karta pracy, cz. 2, nr 38.

 

20.04.2020 – Poniedziałek

1.Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!

2.Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania .

W jaki sposób Ada myła zęby?

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Rozmowa na temat sposobów oszczędzania wody.

 Dzieci podają sposoby oszczędzania wody. Przykłady:

branie prysznica zamiast kąpieli w wannie,

dokładne zakręcanie kranu przed wyjściem z łazienki,

gromadzenie wody deszczowej i podlewanie nią roślin w ogrodzie.

3.Zabawa ruchowa Przeprawa przez wodę.

Jeśli mama pozwoli,można wykorzystać poduszki ( w przedszkolu byłyby woreczki)

Rodzic rozkłada na dywanie (wodzie) poduszki, w odległości jednego kroku od dziecka. Umawia się z dzieckiem, że są to kamienie. Dziecko  na znak rodzica  przechodzi po kamieniach tak, aby nie wpaść do wody – nie stanąć na dywanie.

4.Karta pracy, cz. 2, nr 37.

5. Słuchanie piosenki Ekologiczne reggae (sł. Radosław Rogan, muz. Magdalena Ziółkowska),

Nagranie piosenki Ekologiczne reggae (dostępne na stronie: www.mac.pl/edukacja-przedszkolna/piosenki-olekiada#npa).

6. Ćwiczenie relaksacyjneMasaż wodny.

Rodzic siada za dzieckiem ,włącza nagranie spokojnej melodii. Rodzic rysuje palcem na plecach siedzącego przed nim dziecka według według własnego pomysłu .: kropki, kreski i linie, stukają opuszkami palców itp. Na koniec naśladuje strząsanie wody z rąk i powtarza rymowankę: Oszczędzając wodę, dbamy o przyrodę! Dziecko i rodzic wykonują obrót o 180 stopni, po czym  powtarzamy zabawę.

===================================================================================================================================

17.04.2020- piątek

1.Inscenizacja wiersza Iwony Róży Salach Bajka.

Kukiełki, pacynki lub zdjęcia zwierząt: kota, kury, koguta, indyka, kozy, gęsi, kaczki, świni,krowy, barana, konia, szczenięcia.

2. Rozmowa na temat wiersza.

Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?

Jakimi głosami odzywały się zwierzęta?

Dlaczego zwierzęta nie opowiedziały bajki?

3.Zabawa ruchowa z elementem toczenia – Zabawy piesków.

Potrzebna piłka, elementy np.:butelki, papier toaletowy lub  krzesełka.

 Dziecko  toczy piłkę  po dywanie tak, aby przetoczyła się pomiędzy elementami rozstawionymi na dywanie.

Następnie dziecko zamienia się z rodzicami.

4. Niespodzianka dla pieska – nawijanie wełny na rolkę. Usprawnianie mięśni drobnych palców.

Dla dziecka rolka po ręczniku papierowym, kawałki wełny, rolki po papierze toaletowym.

Dziecko (piesek)  otrzymuje rolkę, np. po ręcznikach jednorazowych, do których jest przymocowany koniec rozwiniętego kawałka wełny. Do drugiego końca wełny jest przywiązana rolka po papierze toaletowym – kość dla psa. Dziecko  nawija wełnę na rolkę, obracając ją palcami dookoła własnej osi – piesek stara się w jak najszybszym tempie zdobyć smakowitą kość.

5. Odtwarzanie z pamięci ustawienia zabawek przedstawiających wiejskie zwierzęta, wskazywanie brakującej zabawki.

Maskotki przedstawiające wiejskie zwierzęta.

Rodzic ustawia na stole, jedną obok drugiej, maskotki przedstawiające wiejskie zwierzęta, np.:krowę, świnkę, kaczkę, konia. Dziecko podaje nazwy zwierząt. Następnie stara się zapamiętać, jakie zwierzęta znajdują się przed nimi i jak są ustawione. Rodzic prosi, aby dziecko odwróciło się tyłem. Zmienia w tym czasie ustawienie zwierząt lub chowa jedno z nich. Dziecko odgaduje, jakiego zwierzęcia zabrakło lub co zmieniło się w ich ustawieniu.

6. Drogie dzieci a może się pochwalicie jakie zwierzątko macie w domku ( Zdjęcie) albo chcielibyście mieć ( Rysunek).

 

16.04.2020- czwartek

1.Ćwiczenie określania położenia przedmiotów – Kłębek wełny.

Maskotka kota, kłębek wełny.

Dziecko siedzi na dywanie ,rodzic  ustawia na  środku krzesełko. Umieszcza na nim maskotkę kota. Wyjaśnia dziecku, że kot bawi się kłębkiem wełny. Dziecko układa kłębek wełny według polecenia rodzica., np.: na krześle, pod krzesłem, obok krzesła, przed krzesłem, za krzesłem, nad krzesłem (trzyma w ręce). Dziecko samodzielnie może układać i określać położenie  kłębka względem kotka.

2. Słuchanie wiersza Iwony Fabiszewskiej Domy zwierząt.

3.Rozmowa na temat wiersza.

  • O jakich zwierzętach była mowa w wierszu?
  • Jak nazywa się dom świnki (psa, konia,kury, krowy)?
  • Jakie jeszcze inne zwierzęta oprócz kury mogą mieszkać w kurniku?

4.Odtwarzanie z pamięci ustawienia zabawek przedstawiających wiejskie zwierzęta, wskazywanie brakującej zabawki.

Maskotki przedstawiające wiejskie zwierzęta.

Rodzic ustawia na stole, jedną obok drugiej, maskotki przedstawiające wiejskie zwierzęta, np.:krowę, świnkę, kaczkę, konia. Dziecko podaje nazwy zwierząt. Następnie stara się zapamiętać, jakie zwierzęta znajdują się przed nimi i jak są ustawione. Rodzic prosi, aby dziecko odwróciło się tyłem. Zmienia w tym czasie ustawienie zwierząt lub chowa jedno z nich. Dziecko odgaduje, jakiego zwierzęcia zabrakło lub co zmieniło się w ich ustawieniu.

5.Karta pracy, cz. 4, nr 36.

6.Wiejski zwierzyniec – zajęcia plastyczne.

Proponuję  dzieciom i rodzicom wykonanie makiety przedstawiającej wiejską zagrodę. Potrzebne : duże, płaskie, tekturowe pudełko, bibuła, plastelina, małe pudełeczka.

 Zachęcam do wykonania  zwierzątek z plasteliny lub sylwet zwierząt wiejskich, które będą przebywały w zagrodzie.

 Z pomocą dziecka  dzielimy zagrodę na  części (wykorzystując puste pudełka ). W każdej z nich znajdzie się inny gatunek zwierząt. Można też wykonać pozostałe elementy zagrody: drzewa, trawę, krzewy.

7.Zabawa ruchowa z elementem toczenia – Kręgle z butelek.

Pięć butelek plastikowych wypełnionych wodą lub piaskiem, piłka.

Rodzic lub dziecko  ustawia bardzo blisko siebie pięć plastikowych butelek (najlepiej, aby stykały się ściankami).

Dziecko stoi przed wyznaczoną przez rodzica linią rzutu. Dziecko toczy piłkę  w kierunku butelek tak, aby jak najwięcej z nich przewróciło się. Liczą, ile butelek leży na ziemi. Zabawę powtarzamy kilka razy. Zachęcam do zabawy rodziców.

 

15.04.2020 – środa

1. Ćwiczenia oddechowe – liczenie elementów wyciętych z papieru, przenoszenie ich za pomocą słomki.

 Potrzebne będą wycięte z papieru łaty, kartoniki z narysowanymi na nich kropkami (od 2 do 5), dla  dziecka słomka do napojów, pojemnik, taca.

Rodzic umieszcza na stole tacę, na której znajdują się sylwety łat wycięte z białego papieru. Dziecko będzie je przenosił

np.: na sylwetę krowy. W tym celu losuje z pojemnika kartonik z narysowanymi na nim kropkami (od 2 do 5). Dziecko bierze z tacy odpowiednią liczbę sylwet łat. Za pomocą rurki do napojów przenosi je na sylwetę krowy. Powtarza te czynności kilka razy, za każdym razem losując inny kartonik. Na zakończenie zadania przykleja na sylwecie krowy tyle sylwet łat, ile kropek wylosowały na ostatnim kartoniku.

2.Zabawy konstrukcyjne – budowanie domu dla ulubionego wiejskiego zwierzęcia.

Klocki, zdjęcia dowolnych zwierząt wiejskich.

Rodzic układa na stole zdjęcia dowolnych zwierząt wiejskich. Dziecko wskazuje swoje ulubione zwierzę. Uzasadnia wybór. Następnie buduje dla tego zwierzęcia dom z klocków i nadają mu nazwę.

3. Dorosłe zwierzęta i młode zwierzęta – zagadki słowno – obrazkowe

Na śniadanie owies je,

czasem rżeniem wita cię. (koń)

 

Ma ryjek różowy

i małe kopytka.

Wszystko ładnie zjada

ze swego korytka. (świnia)

 

Ptak domowy,

jajka znosi

i o ziarnka, gdacząc, prosi. (kura)

 

Je trawę na łące,

czasem łaty ma.

A gdy rolnik ją wydoi,

to mu mleko da. (krowa)

 

Kiedy idzie polną ścieżką,

kwacze głośno: kwa, kwa, kwa. (kaczka)

Po usłyszeniu każdej zagadki dziecko podaje jej rozwiązanie, wyszukuje wśród obrazków odpowiednie zwierzę i wymienia nazwy  młodych zwierząt do zwierząt dorosłych. Wskazywanie różnic

4. Zabawa ruchowa Jakie to zwierzątko?

Kostka ze ściankami w kolorach: białym, brązowym, różowym, żółtym, czarnym, niebieskim.

Rodzic pokazuje dziecku kostkę, która ma każdą ściankę w innym kolorze: brązowa to źrebię, czarna to cielę, biała to kaczę, różowa to prosię, żółta to kurczę, a niebieska to dowolne młode zwierzę. Dziecko rzuca kostką i odgaduje nazwę zwierzątka, po czym wszyscy naśladują sposób jego poruszania się i głos.

5. Karty pracy, cz. 2, nr 34–35.

6. Zabawa ruchowa Kaczki na spacerze.

Dziecko jest kaczką. Spaceruje po całym pokoju w sposób charakterystyczny dla tych zwierząt (w przysiadzie, trzymając się rękami za kostki nóg). Na umówiony sygnał  – kaczka zatrzymuje się i poruszają skrzydłami (dzieci wyciągają ręce, zgięte w łokciach, w bok i w szybkim tempie poruszają nimi w górę i w dół).

7.Zabawa Koniki – wyrabiająca reakcję na zmiany tempa.

Rodzic wystukuje rytm w wolnym tempie. Dziecko (koniki) naśladuje rżenie, parskanie konia, poruszanie ogonem, głową. Kiedy usłyszy szybkie uderzenia  konie wyruszają na wycieczkę: podskakują, poruszają się cwałem bocznym, następnie podskakują w rytmie dźwięków instrumentu, przeskakując z nogi na nogę.

8. Rytmiczne dzielenie nazw zwierząt (na sylaby). Rozpoznawanie nazw zwierząt wypowiadanych sylabami.

Obrazki lub zdjęcia przedstawiające zwierzęta wiejskie, klocki.

Rodzic układa na stole sylwety różnych wiejskich zwierząt . Następnie rytmicznie (sylabami) wymawia ich nazwy. Dziecko łączy sylaby, wypowiadają całe słowo i wskazują odpowiedni obrazek. Następnie ponownie dzieli nazwę rytmicznie (na sylaby), układa odpowiednią liczbę klocków, głośno je liczy i podają wynik. Wymawiać sylaby mogą również dzieci. Wtedy rodzic odgaduje słowo i wskazuje odpowiedni obrazek .

 

14.04. 2020 – wtorek

 

1.Słuchanie opowiadania Ewy Stadtmüller Wiejskie ustronie.

2. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.

− Co zobaczyły dzieci w gospodarstwie syna pana Stasia?

− Co robili Olek i Ada podczas wizyty w gospodarstwie?

− Jakie obowiązki ma do wykonania rolnik?

3. Zagadki ruchowe – Jakim jestem zwierzęciem?

W domu można wykorzystać Memory „ Zwierzątka” lub obrazki w książeczkach dzieci  przedstawiające zwierzę z wiejskiego podwórka. Dziecko pokazuje za pomocą ruchu, jakim jest zwierzątkiem. Pozostali domownicy próbują odgadnąć zagadkę. Jeśli zadanie jest zbyt trudne, dziecko naśladuje głos tego zwierzęcia.

4. Karta pracy, cz. 2, nr 33.

5. Mieszkańcy wiejskiego podwórka – zajęcie plastyczne

Białe kartki z bloku technicznego, kordonek lub wełna, szablony zwierząt wiejskich, mocny klej, kredki.

 Rodzic może wykonać szablony zwierząt domowych a dziecko odrysowuje na kartce szablon wybranego zwierzęcia domowego. Następnie wykleja jego kontury kolorowym kordonkiem lub wełną ,a następnie rysuje brakujące elementy wiejskiego krajobrazu, np.: słońce, chmury, domu, płotek, trawę, drzewa.

6.Zapamiętywanie i powtarzanie nazw obrazków – ćwiczenia pamięci.

Zdjęcia lub obrazki przedstawiające zwierzęta z wiejskiego podwórka.

Rodzic układa na stole dwa lub trzy zdjęcia (obrazki) zwierząt z wiejskiego podwórka. Dziecko wymienia ich nazwy. Następnie rodzic chowa obrazki. Pyta: Jakie zwierzęta były przedstawione na obrazkach? Po wysłuchaniu odpowiedzi dziecko ponownie umieszcza obrazki na stole. Dziecko sprawdza, czy udzieliło poprawnej odpowiedzi.

7 Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie słów piosenki „Na naszym podwórku „(sł. Danuta Zawadzka, muz. s. Adriana Miś). Dziecko naśladuje głosy zwierząt i ptaków  występujących w tekście.

8.Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Sprytny kotek.

Rodzic rozciąga w  pokoju kolorowy sznurek (płotek), mniej więcej na wysokości kolan dziecka. Dziecko jest kotem. Ustawia się przed płotkiem. Następnie przechodzi nad nim tak, aby go nie dotknąć. Jeśli dziecko dotknie sznurka, próbuje przejść kolejny raz. A następnie przechodzi pod sznureczkiem, który można obniżyć.

=========================================================================================================================

10.04.2020 – Piątek

  1. Zabawa Której pisanki brakuje? – utrwalanie nazw kolorów.

Do tej zabawy będą potrzebne sylwety jajka w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielony, żółtym, pomarańczowym, można też użyć np. klocków w tych kolorach.

  Układamy na stole (jedną obok drugiej) sylwety pięciu jajek w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym (zadanie można również rozpocząć od sylwet trzech jajek).
  Dziecko przelicza sylwety jajek. Podaje ich kolory. Następnie prosimy, aby dziecko odwróciło się tyłem. Chowamy sylwetę jednego jajka. Dziecko odgaduje, której sylwety brakuje. Zadanie można nieco utrudnić, możemy zmieniać ustawienie sylwet w szeregu.

  2. Wykonanie karty świątecznej.

  Przypomnijmy dzieciom o tradycji składania sobie życzeń świątecznych i wysyłania kart. Zadaniem dziecka jest narysowanie karty według własnego pomysłu. Powinny znaleźć się na niej symbole wielkanocne. Po zakończeniu pracy, na odwrocie karty można napisać życzenia, które dziecko samodzielnie ułoży.

 3. Karta pracy, cz. 2, nr 32.

4. Zabawa ruchowa z elementem rzutu – Celuj w mur.

  Ustawiamy w pokoju mur z kilku tekturowych pudełek. Dziecko (z wyznaczonej linii) rzuca piłką tak, aby rozbić mur. Przelicza za każdym razem, z ewentualną pomocą rodzica, ile pudełek udało mu się strącić.

 5. Z czym kojarzy ci się Wielkanoc? – zabawa w skojarzenia.

Toczymy piłkę do dziecka i zadajemy mu pytanie: Z czym kojarzy ci się Wielkanoc? Dziecko odpowiada, a następnie toczy piłkę do kolejnej osoby z rodziny i zadaje to samo pytanie.

 

09.04.2020 – Czwartek

1. Zabawa na spostrzegawczość -

Szukanie na kartach świątecznych symboli związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

2. Zabawa Symbole wielkanocne  - jajko.

Potrzebnej ajko ugotowane na twardo!!!!

 Podajemy sobie jajko z rąk do rąk, śpiewając na melodię Mam chusteczkę haftowaną lub inną dowolną melodię następujące słowa:

Podaj jajko, podaj jajko, niechaj krąży wkoło.

Niechaj wszystkim w naszej grupie będzie dziś wesoło.

Przestajemy śpiewać i zabawa kończy się, gdy jajko wróci do rąk osoby, która podawała je jako pierwsza.

3.Karta pracy, cz. 2, nr 31.

4.Jajo wielkanocne – zajęcia plastyczne – wykorzystanie karty nr 11(ozdabianie według własnej pomysłowości ).

Słuchanie rymowanki Iwony Fabiszewskiej Wielkanocne jajka.

5. Rozmowa na temat rymowanki.

− O czym była ta rymowanka?

− Jak były pomalowane jajka?

− Jak jeszcze inaczej można ozdobić jajka?

6. Kurczątko – zabawa wyrabiająca poczucie rytmu.

Można wykorzystać instrumenty domowe lub inne przedmioty  ( najlepiej z kuchni – tylko będzie hałas )!!!!!

 Dzieci wspólnie z rodzicami recytują tekst wierszyka Bożeny Formy, a następnie recytują tekst. Dzieci w wolnym tempie próbują wykonać instrumentację wiersza pod kierunkiem rodzica., a następnie wykonuje instrumentację samodzielnie.

Dzieci:

Puk, puk, puk.

Kto tak puka?

Kto w skorupkę dziobem stuka?

To kurczątko – żółte, małe,

ze skorupki wyszło całe.

 

 A kto z Was przy pomocy Rodziców zrobi zajączka wielkanocnego np. z skarpetki ?

Zapraszam wszystkich chętnych – czekamy na zdjęcia  ZAJĄCZKÓW !!!!!

 

08.04.2020 – Środa

  1. Wielkanocni goście – zabawa paluszkowa.

Rodzic mówi rymowankę, dziecko pokazuje odpowiednią liczbę palców i odpowiada na pytania.

Przy wielkanocnym stole pięciu gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?

Przy wielkanocnym stole czterech gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?

Przy wielkanocnym stole trzech gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?

Przy wielkanocnym stole dwóch gości siedziało. Dwóch poszło do domu, to ile zostało?

Przy wielkanocnym stole smutno się zrobiło, bo pyszne śniadanie właśnie się skończyło.

2. Stół wielkanocny – zabawa matematyczna.

       Do przeprowadzenie tego zajęcia będą potrzebne: po pięć: talerzy, łyżek, widelców, kubeczków (mogą być plastikowe), wazon z baziami, rzeżucha w doniczce, baranek z cukru, obrus. Mogą być też inne dekoracje świąteczne.

  Ustawiamy przed dzieckiem mały stolik. Nakrywamy go białym obrusem. Proponujemy dziecku przygotowanie wielkanocnego stołu dla pięciu osób. Ustawia ono na stole odpowiednią liczbę talerzy, sztućców, kubeczków. Na środku stołu umieszcza np. plastikowy wazon z palemką, a obok
  wazonu – rzeżuchę w doniczce i baranka z cukru. Po zakończeniu liczy, czy postawiło odpowiednią ilość naczyń.

3. Sylaby

Dziecko dzieli na sylaby słowa: jajko, mazurek, pisanka, baranek, Wielkanoc, zajączek, święta.

Obrusy wielkanocne – malowanie watką wzorów na kartce.

Do wykonania tej pracy plastycznej potrzebne będą: biała kartka, spinacz do bielizny, farby w pojemnikach lub w miseczkach, wata kosmetyczna, tacka plastikowa.

Układamy na stole przed dzieckiem białą kartkę – obrus. Przygotowujemy farby w miseczkach. Proponujemy dziecku ozdobienie wielkanocnego obrusa kolorowymi wzorami. Dziecko bierze do ręki spinacz do bielizny, chwyta nim kawałek watki kosmetycznej, macza delikatnie watkę w farbie i za jej pomocą robi na obrusie kolorowe wzory. Wykorzystane kawałki watki układa na plastikowej tacy. Przestrzega zasady, że do farby w jednym kolorze wykorzystuje jeden kawałek watki.

  5. Co było na obrazku? – wymienianie z pamięci szczegółów obrazka.

Układamy na środku stołu obrazek związany tematycznie ze Świętami Wielkanocnymi. Prosimy, aby dziecko uważnie mu się przyjrzało i zapamiętało jak najwięcej szczegółów. Następnie odwracamy go tak, aby nie było widać tego, co się na nim znajduje. Dziecko kolejno wymienia zapamiętane szczegóły. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje punkt, np. jeden guzik. Po zakończonej zabawie liczy, przy ewentualnej pomocy rodzica, ile zdobyło punktów.

6. Zabawy ruchowe

  Ćwiczenie na rozgrzewkę – Słuchamy kukułki.

Dziecko nasłuchuje, ile razy rodzic zakuka. Następnie tyle samo razy wykonuje ustalone przez rodzica ćwiczenia, np.: przysiad z wyprostowanymi rękami, podskok obunóż.

Ćwiczenie równoważne – Pisklęta rosną.

Dziecko maszeruje po pokoju. Na zawołanie: Pisklęta rosną! – zatrzymuje się i wykonuje przysiad. Powoli prostuje się i wspina się na palce. Rodzic powtarza zabawę kilka razy.

  Ćwiczenie z elementem skoku – Do gniazda.

  Układamy na podłodze ze skakanki albo sznurka duże koło – gniazdo. Dziecko swobodnie biega
  po pokoju w jednym kierunku. Na zawołanie: Do gniazda! – staje przed skakanką i wykonuje skok
  obunóż – wskakuje do koła.

 Ćwiczenie uspokajające – Relaks z piórkiem.

Dziecko leży na plecach, kładzie piórko na klatce piersiowej – wykonuje wdech nosem, wydech ustami.

 

07.04.2020 – Wtorek

  1. „Barwienie jajek” - zabawa badawcza.

  Do wykonania pisanek będą potrzebne: jajka ugotowane na twardo, łupiny z cebuli, buraki,
  barwniki do jajek, plastikowe pojemniki, ręczniki jednorazowe, taca, łyżka.

Drodzy rodzice: Przygotowujcie z dziećmi na stołach pojemniki, w których znajdują się: woda zabarwiona sokiem z buraków, ugotowanymi łupinami cebuli, barwnikami do jajek. Obok pojemników umieśćcie tacę, na której rozłożycie ręczniki jednorazowe. Dzieci barwią jajka według własnego pomysłu. Odkładają je do wyschnięcia na ręcznikach papierowych. Dzieci mogą zanurzyć całe jajko w wodzie znajdującej się w wybranym pojemniku i odłożyć na tacę do wyschnięcia. Mogą również poczekać, aż jajko trochę przeschnie, i umieścić je w kolejnym roztworze. Dobrym pomysłem jest też częściowe zamaczanie jajek w kolejnych pojemnikach (z każdej strony po trochu). Jajka będą wtedy kolorowe. Dzieci mogą również lekko rozbić łyżką skorupkę jajka, oderwać jej małą część, zanurzyć jajko w zabarwionej wodzie, a następnie, po wyschnięciu, obrać jajko. Będzie ono miało kolorowe plamy.

  2. Karta pracy, cz. 2, nr 30.

 3. Zabawa ruchowa Turlające się jajo.

  Dzieci kładą się na dywanie. Są pisankami. Turlają się we wskazaną przez rodzica stronę, np.

w stronę okna, w stronę drzwi. Uważają, aby nie zderzyć się z bratem, siostrą, albo z jakimś meblem – wtedy pisanka może pęknąć. Jeśli tak się stanie (dzieci zderzą się), rodzic podchodzi do dziecka, sprawdza, czy pisanka jest cała, lekko naciskając dziecko w różnych miejscach. Stwierdza, że wszystko jest w porządku, i zabawa toczy się dalej.

  4. Pisanka wielkanocna – składanie obrazka według wzoru.

Proszę wydrukować obrazek przedstawiający pisankę wielkanocną (będzie on wzorem) oraz drugi taki sam obrazek i pociąć go na kilka części (w zależności od umiejętności dziecka). Zadaniem dziecka jest złożenie obrazka w całość. Po wykonaniu zadania dziecko opisuje pisankę.

5. W tym tygodniu do słuchania i śpiewania proponuję piosenkę „Znaki Wielkanocy” w wykonaniu ZoZi oraz piosenkę „Hopla, hopla”, którą wykonują Śpiewające Brzdące. Linki poniżej.

https://youtu.be/OCmZrAz3t-U          https://youtu.be/t-jVEPrPR9c

 

06.04.2020 – Poniedziałek

1.Zabawa na powitanie.

Teraz wszyscy się witamy

i gorąco pozdrawiamy.

Już zabawy zacząć czas,

więc podskoczmy razem raz ( a może i dwa i więcej).

2.Opowiadanie Barbary Szelągowskiej „Wielkanocne pyszności”.

3.Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.

− Z czego dzieci wykonały pyszności do koszyka wielkanocnego?

− Dlaczego Olek powstrzymał Maćka przed skosztowaniem babki z kącika wielkanocnego?

− O jakich tradycjach wielkanocnych była mowa w opowiadaniu?

− Jakie smakołyki z wielkanocnego stołu lubicie najbardziej?

- Jakie smakołyki zrobiły dzieci z masy solnej w przedszkolu Olka i Ady?

- Jakie jeszcze inne smakołyki mogą się znaleźć na wielkanocnym stole?

- Gdzie dzieci z grupy Ady umieściły ulepione przez siebie smakołyki?

4.Karta pracy, cz. 2, nr 29.

5.Przysmaki wielkanocne – zajęcia plastyczne z wykorzystaniem masy solnej. Lepienie smakołyków wielkanocnych.

Masa solna:

Przede wszystkim: w przypadku mąki i soli zawsze stosujcie proporcje 1 do 1 (choć niektóre przepisy podają również 2 do 1), a więc na jedną szklankę mąki będziecie potrzebować szklanki soli. Wody dodajcie tyle, aby otrzymać zbitą masę, czyli około połowy szklanki. Mąkę i sól wsypcie do głębokiej miski, wymieszajcie i zacznijcie dolewać wody (trzeba to robić stopniowo). Następnie ciasto należy zagniatać , tak długo, aż powstanie lepka, plastyczna masa. To najprostszy przepis na masę solną, który zawsze się sprawdza. Jeżeli chcecie „zaszaleć”, do podstawowego przepisu możecie dodać przyprawy, na przykład cynamon, kakao lub kurkumę – uzyskacie w ten sposób ciekawe kolory. Innym rozwiązaniem będzie dorzucenie barwników spożywczych lub bardzo drobno zmielonego brokatu.  Albo  dzieciaki po wyschnięciu masy solnej mogą samodzielnie pomalować  farbami!!!

6.Zabawa ruchowa z elementem toczenia – Ruchome jajko.

Potrzebne będą do zabawy :butelki po wodzie mineralnej ( było dobrze,gdyby były wypełnione wodą), łyżka lub łopatka drewniana, piłeczka  (jajko) i koszyczek.

Ustawiamy, w wyznaczonych miejscach, butelki – tworzymy z nich slalom  oraz koszyk (na mecie). Na sygnał  dzieci toczą piłeczki po podłodze pomiędzy butelkami, aż do miejsca, w którym znajduje się koszyczek Następnie podnosi piłeczkę i umieszcza ją w koszyczku. Zapraszam też do zabawy Rodziców. Będzie dużo radości.

7.Zabawa zręcznościowa – Jajko w dziurze.

Potrzebne będzie pudełko  ( im większe tym lepsze,ale takie by dziecko mogło utrzymać). Rodzic może wyciąć otwór w pudełko trochę większe od piłeczki . Dziecko wkłada piłeczkę ( jajko) i tak rusza pudełkiem ,aby wypadło przez dziurkę.

===========================================================================================================================

W tym tygodniu 30.03 -03.04.2020 temat tygodnia „ Wiosenne powroty”.

03.04.2020 - Piątek

Dzisiaj polecam  wierszyk w wykonaniu Artura Barcisia „ Koronawirus”, który w sposób zabawny  wyjaśnia dzieciom co to za choroba.

1.Rozwijanie percepcji słuchowej – Dzięcioł stuka w drzewo.

Dzieci biorą  klocki. Rodzic gra na  kilka dźwięków (do pięciu lub więcej). Dzieci liczą uderzenia, wybierają z pojemnika odpowiednią liczbę klocków i układają je przed sobą. Rodzic sprawdza wykonanie zadania. Następnie dzieci mówią, ile razy dzięcioł zastukał w drzewo, i dla utrwalenia tyle samo razy klaszczą w dłonie.

2.Zabawa „Wiosenne rymowanki”. Dzieci tworzą rymy do podanych zdań:

  • Przez deszczyk pokropione rosną listeczki ….….(zielone)
  • Zajączki kicają i trawki ……… (szukają)
  • Na gałęzi siedzi wrona, czarna wrona bez ……… (ogona)
  • Nad stawem żabki kumkają, przed bocianem się….. (chowają)
  • Bocian ma ostro zakończony dziób ….. (czerwony)

3. Praca w książce -Karta pracy, cz. 1, nr 28.

Dzieci: czytają z Rodzicem. tekst wyrazowo-obrazkowy (Rodzic. czyta wyrazy, a dziecko podaje nazwy obrazków).

Rozmowa kierowana na podstawie tekstu.

Dokąd wybrali się Olek i Ada z dziadkiem?

Co zobaczyli na spacerze w parku?

4. Rozwiązywanie zagadek tekstowych.

Ten ptaszek,

co w górze robi kółka,

nazywa się…

 

Kiedy słyszę,

że coś ćwierka,

to już wiem,

że chodzi o…

 

Siedzi ptaszek na buku

i powtarza: kuku, kuku.

 

Pióra biało-czarne, buciki czerwone.

Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę.

Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, gdy się ten owad po łąkach błąka, a nazywa się on …...

Rośnie w lesie lub przy drodze,
ma koronę oraz pień.
Mogą na nim mieszkać ptaki,
ludziom daje miły cień.

5.Ćwiczenia plastyczne – Ptasie gniazdka. ( potrzebna plastelina, cienkie patyczki , wykałaczki, piórka itp.)

Dzieci lepią z plasteliny na tekturowych podkładkach ptasie gniazdka z jajeczkami: ugniatają plastelinę, spłaszczają ją i ponowne ugniatają. Następnie formują kulki rożnej wielkości i w rożnych kolorach. Na koniec wykonują gniazdka i umieszczają w nich wykonane jajeczka. A może ktoś ulepi ptaszka w gniazdku ?

 

02.04.2020 -Czwartek

Dzieciaki pamiętacie jak uczyliśmy się myć rączki oraz zasad zdrowego i bezpiecznego zachowania się podczas pandemii koronawirusa : nie wkładamy nic do buzi, kichamy w rękę zgiętą w łokciu, witamy się w sposób bezpieczny a zarazem śmieszny i myjemy często ręce. Przesyłam wierszyk aby pomógł Wam  pamiętać jak myć rączki:

Najpierw umyj rączką brzuszki,
potem plecki i paluszki,
potem palce złap na wędkę,
pokręć kciuki śrubokrętem,
i na koniec swe paluszki potrzyj jeszcze o dwa brzuszki.

Dbajcie Państwo o siebie i osoby Wam najbliższe.

1.Ćwiczenie oddechowe – Turlaj jajko.

Dziecko siada przy stoliku, naprzeciwko rodzica. Para otrzymuje piłeczkę pingpongową lub kuleczkę papierową – jajko. Zadaniem uczestników jest podawanie sobie piłeczki, dmuchając na nią przez rurkę.

2. Praca w książce -Karta pracy, cz. 2, nr 27.

3.Wysłuchanie wiersza Iwony Róży Salach Tyle... (Wiersze dla Krzysia i Weroniki).

 Rozmowa kierowana na podstawie wiersza.

O jakich owadach była mowa w wierszu?

Ile było motyli i jak one wyglądały?

4.Część plastyczna – Pierwszy motyl. -Wyprawka, karta nr 22,

5.Dzieci wraz z rodzicami zajmują miejsca na okręgu, za plecami  siedzącego z przodu, i wykonują masażyk na jego plecach.

Dzieci:

Rozsiewa kwiaty na łące, delikatnie dotykają pleców  osoby w rożnych miejscach, opuszkami palców, prosi o promyki słońce, wykonują ruchy koliste całymi dłońmi, maluje na zielono liście na drzewach rysują kontury liści, i słucha, jak pięknie skowronek śpiewa. zbliżają dłonie do uszu, naśladując nasłuchiwanie, Na miękkiej trawie usiądzie czasami delikatnie uciskają ramiona, i śpiewa wesoło z przedszkolakami. delikatnie uderzają

 

01.04.2020 – Środa

1.Ćwiczenie oddechowe – Śmiech to zdrowie.

Dziecko porusza się przy wesołej muzyce, w dowolnych kierunkach pokoju.

Na hasło: Dzieci:

Śmieją się czarodzieje nabierają powietrze nosem, następnie wypuszczają je ustami na sylabach ho, ho, ho,

Śmieją się księżniczki nabierają powietrze nosem, następnie wypuszczają je ustami na sylabach hi, hi, hi,

Śmieją się krasnoludki nabierają powietrze nosem, następnie wypuszczają je ustami na sylabach he, he, he.

 2.Ćwiczenie wyobraźni i koordynacji słuchowo-ruchowej – Masażyk.

Dzieci  wraz z domownikami zajmują miejsca na okręgu, jedno za drugim, blisko siebie. Wykonują masażyk na

plecach dziecka, które stoi przed nimi, zgodnie z instrukcjami rodzica. Rodzic mówi wierszyk i instrukcje dla dziecka.

Jestem małym ludkiem, delikatnie szczypią plecy dziecka, które stoi przed nimi,

bajkowym krasnoludkiem, szybko przesuwają rozwarte dłonie w dół,

krasnoludek wspina się po skale, przesuwają palce po plecach od dołu do góry,

krasnoludek pływa wspaniale, wykonują ruchy koliste całymi dłońmi,

krasnoludek szybko biega, uderzają delikatnie palcami po całych plecach,

krasnoludek podskakuje aż do nieba, delikatnie uderzają pięściami po górnej części pleców,

krasnoludek wcześnie kładzie się spać, łagodnie głaszczą,

żeby ze słoneczkiem wcześnie rano wstać. delikatnie stukają opuszkami palców

3. Zabawa matematyczna – Kukułka podrzuca jajka.

Do zabawy będą potrzebne np. : jajka styropianowe, opakowania po jajku niespodziance lub papierowe kulki  i imitacja gniazda .

Kukułka nie buduje gniazda. Swoje jajka podrzuca do gniazd innych ptaków. Obserwuje się także zwyczaj wyrzucania przez kukułkę jajek innych ptaków z ich gniazd.

Dziecko ptaszek – rodzic „kukułka”. Dziecko odwraca się a rodzic kukułka wrzuca „ jajka”. Dziecko przelicza używając prawidłowo liczebników. Następnie albo dokładamy albo ujmujemy jajka potem  następuje  zamiana ról.

4. Karta pracy, cz. 2, nr 26.

5.Ćwiczenie z elementem skłonu – Ptaki budują gniazda. Potrzebne będą skarpetki , rajstopy, skakanka , z których dzieci ułożą sobie kółko na dywanie.

Dzieci są ptakami.  Stają przed nimi w rozkroku i budują gniazda, wykonują skłon: raz do jednej nogi, raz do drugiej – naśladując wkładanie patyczków do koła. Następnie dzieci  zamieniają się rolami z rodzicami lub rodzeństwem.

7. Ćwiczenie z elementem skoku – Do gniazda, z gniazda.

Dziecko układa na podłodze  duże koło – gniazdo. Dziecko swobodnie biega po pokoju w jednym kierunku. Na zawołanie: Do gniazda! – stają przed skakanką i wykonują skok obunóż – wskakują do koła i wyskakują.

6.Ćwiczenie równoważne – Pisklęta rosną.

Dzieci maszeruje po pokoju .Na zawołanie: Pisklęta rosną! – zatrzymują się i wykonują przysiad. Powoli prostują się i wspinają się na palce ,jak najwyżej powtarzamy zabawę kilka razy.

7. Drogie dzieci zapraszam Was do obserwacji przyrody za oknem z pokoju. Spróbujcie narysować to co widzicie np: ptaszki, drzewka, a może kwiatuszki i przyślijcie zdjęcie swoich prac.

 

31.03.2020 – Wtorek

Proponuję zabawy dla dzieci wraz z rodzicami .

1.Zabawa ruchowo-rytmiczna – Jakie odgłosy wydaje deszcz?wg. Rymowanki Iwony Fabiszewskiej:

Plim, plim, plam – uderzają palcami o podłogę,

lecą krople z nieba. opuszczają powoli ręce, poruszając jednocześnie palcami,

Plim, plim, plum – uderzają palcami o podłogę,

więcej ich nie trzeba. uderzają dłońmi o kolana,

Plim, plim, plam – uderzają palcami o podłogę,

na słońce czekamy. klaszczą w dłonie,

Plim, plim, plum – uderzają palcami o podłogę,

dość już deszczu mamy. układają dłonie na kolanach.

2.Zabawa Żaby, bociany, wróble – rozwijająca reakcję na ustalone sygnały.

 Dzieci wraz z rodzicami ustalają sygnał, dźwięk na żabę np. (pocierania butelki o butelkę plastikową) , bociana np. ( łyżki drewniane), wróbla np.( zgniatanie gazety). To tylko propozycje ,można modyfikować w zależności co kto ma w domu i wg umowy z dzieckiem. Rodzic wybiera dowolny instrument -przyrząd ,wydobywa dźwięk, a dzieci naśladują ruchem, głosem przyporządkowane  im zwierzę zgodnie z ustaleniami. Potem zmieniamy  się rolami.

3.Praca w książce  - Karta pracy, cz. 2, nr 25.

 Pytamy dzieci, co wiedzą o bocianie.

Przekazuję im ciekawostki na jego temat.

Bociany są gatunkiem chronionym w Polsce. Po powrocie z ciepłych krajów zajmują się przebudową starego gniazda lub budują nowe. Po złożeniu jaj (zazwyczaj do 4) samica, na zmianę z samcem, wysiaduje jaja. Można też poszukać w internecie  i pokazać dzieciom - „ Bociany na żywo” ,www.bocianyonline.pl

4.Zabawy konstrukcyjne. Budowanie budek lęgowych dla ptaków z wykorzystaniem różnorodnych klocków.

5.Ćwiczenie oddechowe – Gdzie mieszkają żabki?

Dziecko i pozostali domownicy zajmują miejsca przy stoliku.  Przed każdym uczestnikiem znajdują się małe szablony

żabek, wycięte z zielonego papieru. albo tylko zielone papierowe kółeczka  Na środku stolika przyklejamy taśmą dwustronną szablon jeziora, wycięty z niebieskiego brystolu. Uczestnicy za pomocą słomek przenoszą żabki

do jeziora. A może każdy ozdobi swoje żabki i w prowadzimy trochę rywalizacji ?

6. Ćwiczenie graficzne „ Żabka” -kserówka


30.03.2020 – Poniedziałek

1.Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Ptasia narada.

2. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania , dzieci odpowiadają na pytania:

−  Od kogo ptaki dostały list?

− Czego się z niego dowiedziały?

− Jakie ptaki przylatują wiosną do Polski?

3.Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Przenieś jajko.

Zapraszam do wspólnej zabawy. Rodzice oznaczą miejsce „Start” oraz kółeczko „ gniazdo” (np. papieru lub talerz) Na łyżkach układamy piłeczki pingpongowe – jajka lub inne piłeczki.. Dziecko idzie z jajkiem na łyżce , po czym wraca do miejsca „ Start”. Stara się, aby jajko nie spadło z łyżki. Jeśli jajko spadnie, podnosi piłeczkę, kładzie na łyżce i kontynuują zabawę. A teraz czas na domowników. Wygrywa ten , komu jajko nie spadnie!!. A teraz może kto szybciej dotrze do gniazda ?

3. Zabawa ruchowa – Bociany na łące.

Dzieci naśladują chód bociana po wysokiej trawie (podnoszą nogi wysoko do góry). Na przerwę w grze zatrzymują się, stają na jednej nodze, wyciągają ręce przed siebie i klaszczą w nie. Naśladują odgłosy wydawane przez bociana, mówią: kle,kle, kle i żabki . Do wykorzystania tekst Bożeny Formy „Zielona wyspa”

Bociek ,bociek spaceruje,  w trawie żabek wypatruje (rodzic)    - kle,kle,kle ( dziecko)

Żabki w trawie się schowały i wesoło zakumkały ( rodzic)         -rech,rech,rech, kum, kum,kum( dziecko)

4. Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi – Jestem lekki jak piórko.

Rodzic daje dziecku  piórko ( jak nie ma w domu to,można zrobić z papieru) .Dziecko spaceruje po pokoju i podrzuca piórko do góry. Za pomocą wydychanego powietrza próbują utrzymać piórko jak najdłużej w powietrzu,  zatrzymuje się i patrzy, jak piórko opada na podłogę, po czym kładzie się na dywanie i obserwuje piórko.

5.Ćwiczenie ortofoniczne na podstawie piosenki Zielona wiosna (sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło). Rodzic czyta słowa zwrotek a dzieci samodzielnie  ćwiczą : kum, kle, ćwir.

6. Ćwiczenie graficzne „ Bocian” - kserówka

=========================================================================================================================
Tydzień 23-27.03.2020
Drodzy Rodzice!
Zapraszamy do kontaktu z nami poprzez naszą pocztę grupową. Na stronie przedszkolnej w zakładce Grupa IV, znajdziecie Państwo materiały związane z tematyką zajęć na dany tydzień i linki do różnych stron edukacyjnych.
Pozdrawiamy, Pani Ula i Pani Ewelina

W tym tygodniu witamy wiosnę. Temat tygodnia to: „Wiosenne przebudzenia”
1. Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej pt. „Leniwa cebulka”.
Proszę przeczytać dziecku opowiadanie, a potem porozmawiać o nim oraz o pierwszych oznakach wiosny.
Co robiły dzieci z grupy Olka?
Powiedz, co jest potrzebne do wzrostu roślin?
Co oznacza powiedzenie „Rosnąć jak szczypiorek na wiosnę”?
Jakie są pierwsze oznaki wiosny?
Jakie kwiaty kwitną wiosną? (przebiśniegi, krokusy, sasanki, tulipany, krzewy forsycji, bazie)
2. Zadanie do wykonania
Zachęcamy do posadzenia z dzieckiem, w małej doniczce z ziemią cebulki kwiatowej lub cebuli spożywczej (np. dymki), a potem do obserwowania jej wzrostu.
3. Proszę zrobić z dzieckiem ćwiczenia w książce od str. 20 do str. 24. Książkę można pobrać na stronie www.mac.pl lub klikając w poniższy link:
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-aplus-kp-cz2.pdf
4. Praca plastyczna pt. „Postać Pani Wiosny”. Do jej wykonania można użyć różnych materiałów: kredek, farb, plasteliny, papieru kolorowego. Wszystko zależy od kreatywności dzieci oraz od tego, co maja Państwo w domu.

http://www.lulek.tv/ filmy, gry i zabawy edukacyjne
https://ciufcia.pl/ strona zawiera darmowe gry dla dzieci w wieku od 4-6 lat.
https://www.buliba.pl/ wartościowe, edukacyjne gry dla dzieci
https://wordwall.net/pl/resource/901664/wychowanie-fizyczne/%c4%87wiczenia gimnastyka dla dzieci
https://www.bajkowyzakatek.eu/ bajki i legendy dla dziec
https://eduzabawy.com/
https://szaloneliczby.pl/przedszkole/

Witamy wszystkie dzieciaki oraz Rodziców z grupy IV.
Dzisiaj tj czwartek 26.03.2020. Zapraszamy do nauki poprzez zabawę. Proponujemy :
1 Zabawę na dobry dzień „Witam kolory”.
Dziecko wraz z rodzeństwem, rodzicami siedzą w kole. Osoba wyznaczona wita wszystkich , którzy mają na sobie ubranie (lub element ubrania) np.: w kolorze fioletowym, pomarańczowym, białym a następnie określają co znajduje się w domu w danym kolorze.
2. Improwizacja ruchowa – „Rosnące kwiaty”. Dla dziecka ale też zapraszamy do zabawy rodziców - chusteczka szyfonowa , nagranie spokojnej melodii. Następnie rozchodzimy się po pokoju i wykonujemy siad klęczny. Uczestnicy chowają chusteczki w dłoniach. Informujemy dziecko że chusteczka to pączek kwiatowy, który za chwilę rozkwitnie. Włączamy nagranie spokojnej melodii. Uczestnicy wolno podnoszą się, wstają, unoszą dłonie nad głowę i powoli je rozchylają, uwalniając w ten sposób chusteczki – kwiaty rozkwitają. Następnie stojąc w miejscu, poruszamy się w takt muzyki, swobodnie falując chusteczkami.
3. A teraz zapraszam do zajęcia plastycznego „ Gąsienica w wiosennych kolorach”. Technika dowolna , wskazana pomysłowość i chęci.
4. A po pracy plastycznej zapraszamy zabawy z elementem pełzania i biegu – „Gąsienice i motyle”. Potrzebne nagranie spokojnej melodii. Dziecko kładzie się na dywanie. Zamyka oczy jest gąsienicą. Włącza nagranie i je przycisza. Gąsienice pełzają – czołgają się po dywanie. Następnie R.. mówi: Gąsienice za chwilę przemienią się w motyle i stopniowo zwiększa głośność muzyki. Dziecko podnosi się, zamienia w motyla i biegają na palcach po całym pokoju w jednym kierunku. Macha delikatnie rękami jak motyl skrzydłami.

5.Zabawa rozwijająca logiczne myślenie – Prawda czy fałsz?
Dla każdego uczestnika po 2 obrazki z buziami – uśmiechniętą i smutną. Można samodzielnie wykonać . Następnie wypowiada zdania.
Dziecko ocenia, czy zdania są prawdziwe czy fałszywe, i podnoszą obrazki z odpowiednią buzią. Przykłady zdań: Gąsienice żyją w wodzie. Gąsienice przeobrażają się w niedźwiedzie. Gąsienice pełzają, itp.
A może, prace plastyczne „ Gąsienica w wiosennych kolorach” wykonane przez chętne dzieci prześlecie Drodzy Rodzice w formie ( ZDJĘCIA )na naszego maila grupowego, aby się pochwalić.

Dobrej zabawy życzą Panie Ula i Ewelina.

Drodzy Rodzice!
Dzisiaj zapraszamy na gimnastykę, ale najpierw krótki wierszyk Krystyny Datkun-Czerniak pt. „Wiosna”
Proszę przeczytać dziecku wierszyk i porozmawiać z nim na jego temat. Pomocne mogą
być poniższe pytania.
− Co zakwita tam, gdzie stopę stawia wiosna?
− Jak zmienia się świat po spacerze wiosny?
− Co robią wiosną: kwiaty, ptaki, motyle i świerszcze?
− Jaki byłby świat, gdyby nie czary wiosny?

Gimnastyka
Jak przekonać dziecko do gimnastyki w domu? Mamy na to sposób! Elementy losowania i niecierpliwego wyczekiwania na swoją kolej na pewno pomogą w zachęceniu do aktywności. Magiczne koło to świetny pomysł na zabawy ruchowe w domu. Proszę kliknąć w poniższy link lub skopiować go do przeglądarki internetowej. Życzymy dobrej zabawy!
https://miastodzieci.pl/zabawy/mini-gimnastyka-dla-mlodszych-dzieci/