42-224 Częstochowa
ul. Michałowskiego 32
34 322 22 50
Grupa VI

Zapraszamy do kontaktu poprzez maila grupowego Grupavi_6@interia.pl

TYDZIEŃ 25.05. do 29.05.2020r.

TEMAT TYGODNIA: ŚWIĘTO RODZICÓW
Dzień dobry Rodzice i dzieci...mamy nadzieję, że odpoczęliście przez weekend od klawiatury komputera...przed nami wyjątkowo piękny tydzień...tydzień o naszych kochanych rodzicach...o mamie i tacie, którzy są najcenniejszym skarbem dla dziecka...tak więc kochane rodzinki uśmiechamy się do siebie i zaczynamy nowy tydzień. Życzymy sobie na wzajem zdrowia, optymizmu i jak najszybszego powrotu do normalności. Serdecznie Was pozdrawiają Wasze panie: pani Małgosia, pani Iza i pani Anetka.

DZIEŃ 1: MAMA i TATA
1. ĆWICZENIA Z MAMĄ I TATĄ - dzisiaj wyjątkowo zaproście na gimnastykę poranną Waszych rodziców ha, ha, ha...zapewne w dzieciństwie jeździli na kolonie, czy też obozy harcerskie a tatusiowie wiedzą też jak gimnastyka wyglądała w wojsku, więc poproście ich, żeby poprowadzili ćwiczenia poranne. Oj śmiechu będzie co nie miara...ale to dobrze...to bardzo dobrze...bo śmiech to zdrowie kochani, więc ćwicz przedszkolaku z mamą i tatą!!!
2. KARTY PRACY
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s. 44 - 45. Łączenie pierwszych głosek z nazw rysunków. Rysowanie dla Olka i Ady prezentów, których nazwy powstały z połączenia głosek. Rysowanie po śladach.
/Mikołaj i Mateuszek/
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.2 s. 53
Rysuj krawat i apaszkę po śladach. pokoloruj rysunki tak, by każdy miał inny kolor. Powiedz komu można wręczyć w prezencie krawat, a komu apaszkę.
3. ZABAWA "MOJA MAMA JEST...MÓJ TATA JEST..."

Przygotowujemy kartony z napisami Mama jest…; Tata jest…, flamaster.
Prosimy, aby nasze dzieci dokończyły zdania (poszukiwanie jak największej liczby określeń przymiotnikowych), my zapisujemy określenia wokół napisów: Mama jest…; Tata jest… Wspólnie odczytujemy napisy (zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice w określeniach mamy i taty).
4. SŁUCHANIE I NAUKA WIERSZA "MAMA I TATA" Jadwigi Koczanowskie
Mama i Tata to świat nasz cały,
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.
To są wyprawy do kraju baśni,
wakacje w górach, nad morzem, na wsi,loty huśtawką, prawie do słońca
oraz cierpliwość co nie ma końca.
Kochana Mamo, Kochany Tato
dzisiaj dziękować chcemy Wam za to,
że nas kochacie, że o nas dbacie
i wszystkie psoty nam wybaczacie.
5. ROZMOWA Z DZIECKIEM NA TEMAT WIERSZA INSPIROWANA PYTANIAMI:
Kim dla dzieci jest mama i tata?
Za co dzieci dziękują rodzicom?
Kończenie zdań rozpoczętych przez rodzica:
Moi rodzice są kochani, bo…
Pomagam rodzicom w…
Lubię być w domu, bo…
Z tatą najchętniej robię…
Z mamą najchętniej robię…
6. ZABAWA RUCHOWO - NAŚLADOWCZA "POMOCNICY" - rozwijająca reakcję na ustalone sygnały. Potrzebne rekwizyty: obręcz, bębenek.
Na środku pokoju leży obręcz /można ją zrobić np. z tasiemki lub metra krawieckiego/, w której dziecko lub rodzic przedstawia czynności wykonywane
przez tatę. W rytmie bębenka dzieci maszerują w określonym kierunku po całym mieszkaniu. Podczasprzerwy w grze zatrzymują się i zwracają do dziecka stojącego w obręczy. Naśladują wymyślone przez nie ruchy, obrazujące czynności wykonywane przez tatę:
− przybijanie gwoździ,
− czytanie książki,
− prowadzenie samochodu,
− niesienie zakupów.
7. BAJKA "RODZINKA TREFLIKÓW" odc. 1 "Tęcza" https://youtu.be/tKw2-En1tTw
 

DZIEŃ 2: MAMA
Hej przedszkolaku wstawaj szybciutko, bo dzisiaj jest wielkie święto...już od wczesnego ranka obchodzimy DZIEŃ MATKI, więc prosimy nie ociągaj się nóżki na podłogę, gimnastyka krótka, toaleta raz, dwa ,trzy i brykaj do kuchni zrobić mamusi śniadanko...a potem biegnij szybko dać jej słodkiego buziaczka i wiesz...powiedz jej...to jedyne...najpiękniejsze...najpiękniejsze słowo...KOCHAM CIĘ MAMUSIU!!! DZIĘKUJĘ CI, ZA TO, ŻE JESTEŚ...oj na pewno Twoja mamusia się wzruszy takim powitaniem w tym wyjątkowym dla niej dniu... DNIU MAMY!!!

1. GIMNASTYKA PORANNA - umówmy się, że dzisiaj to kilka skłonów z rączkami na bioderkach w prawo i w lewo, 5 przysiadów, wdech, wydech i bryk do łazienki...dzisiaj od rana mamy ważniejsze sprawy ha, ha, ha!!!
2. ŚNIADANKO DLA MAMY https://youtu.be/-Hyge7RoW3s
Udostępniamy Ci filmik z kanapkowymi inspiracjami...ale oczywiście kanapkę dla mamy możesz zrobić wg własnego pomysłu...jeśli nie masz swojego plastikowego nożyka o pomoc poproś tatę...albo starsze rodzeństwo...albo po prostu zaproś do kuchni mamę oczywiście po słodkim buziaczku na "dzień dobry" i razem zróbcie świąteczne śniadanko. Oj bezcenne chwile - brawo, brawo. Jeśli komuś z was uda się taki poranek to prosimy o fotorelację pt. "Śniadanko z mamą"z góry dziękujemy i oczywiście życzymy smacznego!!!
3. PIOSENKA DLA MAMY "JESTEŚ MAMO SKARBEM MYM" przepiękna piosenka proponujemy, żebyś przytulił się do swojej ukochanej mamy i razem z nią zaśpiewał        https://youtu.be/RvHfN-4Va4g


Kiedy mija noc i dzień nastaje, zawsze mówisz mi witaj kochanie
po czym tulisz mnie, czule całujesz, więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję
proszę otwórz serce swe, niech w nie wpadną słowa te, 
które Tobie teraz ja podarować właśnie chcę.
 
Jesteś mamo skarbem mym, kocham Ciebie z całych sił
jesteś wszystkim tym co mam, wszystko Tobie jednej dam!!!

Kiedy mija dzień i noc nastaje, mówisz miłych snów moje kochanie
po czym tulisz mnie, czule całujesz, więc zaśpiewam Ci to, co ja czuję
proszę otwórz serce swe, niech w nie wpadną słowa te, 
które Tobie teraz ja podarować właśnie chcę.
4. RYSUNEK DLA MAMY - nasz zdolny przedszkolaku a teraz weź ołówek i kredki udaj się w zacisze swojego pokoju i narysuj proszę portret swojej mamy. Jesteśmy przekonane, że będzie to najpiękniejsze dzieło świata a wiecie dlaczego??? Bo na tym świecie nie ma nic piękniejszego od rysunku dziecka dla mamy. Jak już narysujesz portret swojej mamy to mocno przytul się do mamy i powiedz: "Mamo to Ty" i daj jej buziaczka...zobaczysz jak mamusia się ucieszy.
5. KARTY PRACY  /jeśli znajdziesz czas, w tym dniu to je wykonaj/
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 46 - 48 
Przeczytaj zdania z pomocą rodzica. Rysowanie swojej mamy i swojego taty. Nazywanie kwiatów. Kolorowanie ubrań tej osoby z pary, która jest wyższa. Naklejanie zdjęć odpowiedniego kwiatu. Wyklaskiwanie podanego rytmu, w powtarzaniu tekstu za rodzicem. Określanie, w którą stronę zwrócone są serduszka. Naklejanie brakujących serduszek. Rysowanie po śladach dużych serduszek. Rysowanie w ich wnętrzu małych serduszek.
/Mikołaj i Mateuszek/
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 2 s. 54
Rysowanie rodziców w ramkach. Przeczytaj z pomocą rodziców wyrazy w bilecikach. Rysuj bileciki o śladach. Dotknij każdego serduszka paluszkiem i nazwij ich kolory.
6. ZABAWY Z MAMĄ w tle włącz wesołą muzyczkę
https://youtu.be/imoS6Wkr04w 

Zabawa "Lustro" - Mama i dziecko dobierają się parę i stają naprzeciwko siebie. Dziecko wykonuje dowolne ruchy, a mama je naśladuje. Po chwili następuje zmiana ról.

Zabawa ruchowa z elementem równowagi "Podwieczorek dla rodziców" - potrzebujemy krążki, kubeczki jednorazowe. Wyznaczamy w pokoju lub w ogrodzie jak kto woli, no więc wyznaczamy start i metę i proszę kto pierwszy dojdzie do mety tak, żeby z krążka nie padł mu kubeczek, oczywiście kubeczek można napełnić wodą ha, ha, ha.

7. BAJKA "RODZINKA TREFLIKÓW" sezon 1. odc. 2 "Kołysanka' https://youtu.be/wCOwPkLIr70 

 

DZIEŃ 3: MÓJ TATA
Dzień dobry wszystkim dzieciom, mamom i tatusiom i im właśnie poświęcamy ten dzień naszym tatom, choć swoje święto maja dopiero 22 czerwca...no ale przecież niezależnie czy to święto czy nie nasi tatusiowie są przy nas blisko, by nas strzec i uczyć odwagi. Tata to tata, kiedy rozpieszcza to rozpieszcza ale kiedy powie: "STOP - miarka się przebrała" oj oj to wtedy nie ma to tamto ha, ha, ha!!!
1. ĆWICZENIA PORANNE - z zestawu nr 36
Zabawa orientacyjno-porządkowa "Wysoko – nisko" /potrzebujemy tamburyn lub coś brzęczącego/

Dzieci biegają po pokoju przy akompaniamencie tamburynu. Podczas przerwy w grze, na hasło: Wysoko! stają na palcach, wyciągają w górę ręce i klaszczą nad głową; hasło: Nisko! jest sygnałem do wykonania przysiadu i uderzenia rękami o podłogę.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych "Myjemy z tatą samochód".
Dzieci naśladują mycie samochodu i spłukiwanie go wodą z wiadra.

Ćwiczenie wyprostne "Rodzic zmęczony i rodzic wypoczęty".
Dzieci siedzą skrzyżnie, ręce trzymają na kolanach. Na hasło: Rodzic zmęczony wykonują luźny skłon tułowia w przód. Na hasło: Rodzic wypoczęty – prostują tułów, głowę trzymają prosto.

Ćwiczenie ożywiające "Rodzinna wycieczka rowerowa".
Dzieci biegają w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan i naprzemiennym uginaniem i prostowaniem rąk w łokciach. Następnie wszyscy kładziemy się na podłodze unosimy nogi w górę i pedałujemy szybciej szybciej z górki, wolniej wolniej pod górkę.

Ćwiczenie uspokajające "Mama i tata".
Dzieci maszerują po obwodzie koła z rytmicznym wytupywaniem i powtarzaniem rymowanki: Mama i tata kochają nas, na słowo nas zatrzymują się i klaszczą w dłonie; Mama i tata mają dla nas czas – na słowo czas zatrzymują się i klaszczą w dłonie.

2. KARTY PRACY
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s. 49 - 50
Opowiadanie o tym, jak Olek i Ada pomagają rodzicom. Przedstawianie za pomocą rysunku sposobów, w jakie dzieci pomagają rodzicom. Rysowanie po śladzie serduszek, kolorowanie ich. Kolorowanie rysunku bukietu dla mamy. Rysowanie po śladzie drogi Olka i Ady do mamy.
/Mikołaj i Mateuszek/
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 2 s. 55
Obejrzyj obrazki. Powiedz co robią Olek i Ada z rodzicami. Opowiedz jak spędzasz wspólny czas z rodzicami. Dokończ kolorowanie serduszek wg wzoru.
3. SŁUCHANIE WIERSZA Stanisława Grabowskiego "Nie jesteś sam".
Mama biega po pokojach
ze ścierką,
z odkurzaczem,
z froterką.
Tata biega po pokojach
z fajką,
z książką
z pomysłami.
A ja siedzę szczęśliwa
w pokoju, gdzie lalka Rozalka,
zeszyty do pierwszej klasy,
atlasy…
Gdy w domu tatuś i mama,
nie jestem sama.
4. ROZMOWA NA TEMAT WIERSZA INSPIROWANA PYTANIAMI:
Co robi mama?
Co robi tata?
Gdzie jest dziewczynka?
Dlaczego jest szczęśliwa?
Wypowiadanie fragmentami tekstu wiersza z radością – najpierw cicho, a później coraz głośniej: Gdy w domu tatuś i mama, nie jestem sam (-a).
Przygotowujemy dziecku zdanie pisząc je ołówkiem na kartce w linie lub na czystej kartce: To mama i tata. Odczytujemy zdanie razem z dzieckiem a następnie rosimy, aby dziecko rysowało flamastrem po śladach liter i połączeń między nimi (w powiększonej liniaturze), po wzorze, który dziecku przygotowaliśmy.
5. ZABAWA RUCHOWA Z TATĄ przy piosence "Mama i tata to nie są roboty"
https://youtu.be/imoS6Wkr04w
W przygrywkach między zwrotkami naśladujemy różne czynności domowe: wycieramy kurze, odkurzamy, zmywamy naczynia, wieszamy panie, ścielimy łóżka, układamy książki itp.
6. PRACA PLASTYCZNA "SAMOCHODZIK DLA TATY" - lepienie z plasteliny /inspiracje - patrz mail grupowy/
7. BAJKA "RODZINKA TREFLIKÓW" sezon 1 odc. 3 "Drzewko"https://youtu.be/aJJouUSSAqY

========================================================================================================================================
TEMAT TYGODNIA: ŁĄKA W MAJU

DZIEŃ 5: "ŻABY NA ABY, ABY..."

1. GIMNASTYKA ZUCHA - każdy wie, że to ważna sprawa, bo ruch to zdrowie...więc dzisiaj jak już twoje małe stópki dotkną rano podłogi to sam wymyśl sobie ćwiczenia...tak żebyś poczuł się dobrze sam ze sobą...jak poćwiczysz to nie zapomnij umyć zębów no i zjedz pełnowartościowe śniadanko, które da Ci siłę na cały dzień, bo śniadanie to podstawowy posiłek dnia...serio, serio zapytaj o to dietetyka...ha...ha...ha.

2. KARTY PRACY
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady /książka różowa/ przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 73. Czytanie z rodzicem nazw zwierząt i roślin, odszukiwanie ich na rysunku. Kolorowanie rysunku.

3. FILMIK EDUKACYJNY "OPOWIEM CI MAMO, CO ROBIĄ ŻABY" odc.1 i 2
https://youtu.be/fUeTJb0CqQs 
https://youtu.be/aopKuxr4G-o 

4. PRACA PLASTYCZNA "ŻABKA" - forma pracy i pomysł tak jak sobie zaplanujesz przedszkolaku /inspiracje, sugestie patrz mail grupowy i profil/. podczas, gdy będziesz wykonywał swoją żabkę możesz w tle posłuchać poniższej piosenki...Twoi rodzice na pewno ją znają.

5. SŁUCHANIE PIOSENKI "JESTEŚMY ŻABY ABY, ABY" https://youtu.be/ulPGOIKOWM0 

6. KOŃCZENIE RYMOWANEK O ŁĄCE:

Trawa, kwiaty, biedronka – to na pewno… (łąka)
Czerwone jak gotowane raki – to… (maki)
Ma żółty środek, białe płatki, łodyga u niej wiotka. Ten łąkowy kwiat to… (stokrotka)
Piegowata dama. Po łące chodzi od rana. Wygrzewa się w promykach słonka. To maleńka… (biedronka)
Czy to fruwające kwiaty? Jest ich tyle! Nie, to… (motyle)
Lata, lata koło nosa. Uwaga! To groźna… (osa)
Lata, lata obok czoła. To miodna… (pszczoła)

7. BAJKA "HISTORIA PEWNEJ ŻABY"  https://youtu.be/byBEH-3U5BQ
 

DZIEŃ 4: WIOSENNA ŁĄKA
1. ĆWICZENIA PORANNE - zestaw 35.
Na zdrowy początek dnia wybierz sobie, którąś z poniższych zabaw.

Zabawa orientacyjno-porządkowa "Owady na łące".
Dziecko porusza się w różnych kierunkach na palcach, naśladując głosem ciche brzęczenie. Na dźwięk tamburynu przykuca – owady odpoczywają na kwiatach. Na dwa dźwięki tamburynu ponownie porusza się w różnych kierunkach.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych "Bukiety kwiatów".
Dziecko spaceruje po łące, co pewien czas schyla się i zrywa kwiatek. Na hasło: "Bukiety kwiatów" zatrzymuje się i podnosi do góry raz prawą, raz lewą rękę prezentując w ten sposób bukiet kwiatów.
Zabawa ruchowa z elementem skoków "Ostrożne żabki".
Dziecko - żabka porusza się, skacząc w przysiadzie. Hasło "Nie ma bociana" jest sygnałem, że niebezpieczeństwa nie ma, żabki mogą skakać dalej.
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 43.
Odszukanie na obrazku ukrytych zwierząt. Nazywanie ich. Określanie, dlaczego trudno było je odszukać. Oglądanie zdjęć. Słuchanie nazw produktów z roślin zielnych.
/Mateuszek i Mikołaj/
Karta pracy Nowe przygody Olka i  Ady cz.2 s. 52
Nazwij z pomocą osoby dorosłej kwiaty na obrazkach i je policz. Pod każdym obrazkiem narysuj tyle kresek, le jest kwiatów w bukiecie. Rysuj kwiaty po śladach.
3. WYCIECZKA NA ŁĄKĘ - FILMIK EDUKACYJNY "WĘDRÓWKI SKRZATA BORÓWKI - ŁĄKA" https://youtu.be/LKLf5EN1Ff4
4. POROZMAWIAJMY O ŁĄCE - podsumowanie wiadomości  łące:
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wrażeń z wycieczki inspirowane pytaniami::
Co im się najbardziej podobało? 
Co je zainteresowało, zdziwiło?
Co najbardziej chciałyby zapamiętać? O czym opowiedzieć rodzicom?
Jakiego koloru było na łące najwięcej? Itp.
5. ZABAWA MATEMATYCZNA "KROPKI BIEDRONKI"
Przygotowujemy dzieciom 5 czerwonych kół to będzie biedronka oraz kilkanaście czarnych kropek /mniejszych kółeczek wyciętych z papieru/. Rodzic przygotowuje duże kartoniki z wypisanymi osobno cyframi od 1 do 10. Pokazujemy dziecku kartonik z cyfrą i prosimy, aby określiło jaka to cyfra i umieściło na skrzydłach biedronki tyle kropek ile wskazuje cyfra. Kolejny wariant może być taki, że dzielimy czerwone koło kreską na połowę czyli mamy dwa skrzydełka i prosimy dziecko, aby np. liczbę 6, czyli 6 kropek podzieliło na dwa skrzydełka i możemy tutaj utrwalać również dodawanie i odejmowanie.
6. ZABAWA TANECZNA PRZY PIOSENCE "BAL NA ŁĄCE" https://youtu.be//VL-IW-Xy0Jo
7. BAJKA "PSZCZÓŁKA MAJA" cz.1 https://youtu.be/5LVIbB3uyXM
 

DZIEŃ 3: WIOSNA NA ŁĄCE

1. ĆWICZENIA PORANNE
Nie śpimy już, nie marudzimy spod kołdry "Mamusiu jeszcze pięć minut" oj nie marudzimy...nóżki na dywan proszę...i przeciągamy się jak...jak kotki...łapki przednie czyli nasze ręce w górę i na boki wyciągamy, wyciągamy jak najdalej od siebie...a teraz łapki tylne czyli nasze nogi...robimy duży wykrok prawej nogi do przodu zginając ją w kolanie lewa noga zostaje z tyłu...a teraz zmiana lewa nogą robisz wykrok do przodu a prawa zostaje w tyle i znów zmiana - powtórz 3x. A teraz brykaj do łazienki umyj się, uczesz się a potem zdrowe śniadanie zjedz...i wracaj do nas hej, heej!!!
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 42. Liczenie pszczół. Łączenie pszczół z obrazkiem plastrów, do których lecą. Kończenie kolorowania plastrów miodu. Oglądanie zdjęć. Słuchanie nazw produktów, które otrzymujemy dzięki pszczołom.
/Mateuszek i Mikołaj/
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.2, s. 51
Połącz w pary zwierzęta z kwiatami. Powiedz, czego jest więcej - zwierząt czy kwiatów. Nazwij zwierzęta przedstawione na zdjęciach. Naśladuj ich ruchy.
3. ZABAWA RUCHOWA "WIOSENNA POGODA".

Dzieci spacerują po sali. Na hasło "Burza" zatrzymują się, klaszcząc nad głową i równocześnie mówiąc: bum, bum, bum. Ponownie spacerują, na hasło Lekki wiatr – dzieci podskakują z nogi na nogę. Ponowny marsz, na hasło "Słońce" unoszą ręce w górę, poruszają nimi w nadgarstkach.
4. TANIEC PRZY PIOSENCE "BIEDRONECZKI SĄ W KROPECZKI"
https://youtu.be/wKqliPZBV6g
Po wspólnym tańcu do piosenki rozmawiamy na temat budowy biedronki. Duże zdjęcie/obrazek biedronki, na którym dorosły razem z dzieckiem pokazują części ciała biedronki, nazywają je (pancerz, pod nim skrzydła, głowa, oczy, aparat gębowy, nogi, czułki). Biedronki należą do rodziny chrząszczy. Przechodzą przez stadia przeobrażenia (jak np. motyl). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami biedronek są dwukropki i siedmiokropki, co oznacza, że liczba kropek nie wskazuje na wiek, tylko na gatunek. Biedronki są pożyteczne, bo zjadają mszyce – szkodniki roślin.

5. WYKONANIE BIEDRONEK - lepimy z plasteliny
6. ZABAWA "OWAD CZY NIE" - ćwiczymy koncentrację
Jest to zabawa rozwijająca koncentrację uwagi oraz umiejętność określania, kto należy do rodziny owadów: Owad czy nie? Potrzebujemy obrazki zwierząt, w tym owadów, np. motyl, ćma, mucha, biedronka, mrówka, konik polny, pszczoła, osa, szerszeń, bąk, komar, chrabąszcz, żuk, ważka, napis owady. Układamy na dywanie odwrócone obrazki zwierząt. Dzieci odkrywają kolejne obrazki, nazywają zwierzęta na nich przedstawione, i jeśli jest to owad, układają obrazek pod napisem owady, np. motyl, ćma, mucha, biedronka, mrówka, konik polny, pszczoła, osa, szerszeń, bąk, komar, chrabąszcz, żuk, ważka. Dzieci spacerują po pokoju czy też ogrodzie rodzic wypowiada nazwy różnych zwierząt. Jeśli będzie to nazwa owada, dzieci zatrzymują się w miejscu przy obrazku tego owada, którego nazwę wymienił rodzic.

7. ZUMBA KIDS SUPERHEROES: https://youtu.be/f9KqF_11EYc

 

DZIEŃ 2: MOTYLE I KWIATY
1. GIMNASTYKA PORANNA - gimnastykę poranną proponujemy z pszczółką Mają bawiąc się i tańcząc do jej piosenki "Taniec Mai'
https://youtu.be/UG-WUOZbgKB
2. FILMIK EDUKACYJNY "ZAGADKOWA ŁĄKA"  https://youtu.be/ele_iAcpOJg
3. KARTY PRACY

Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady /książka różowa/, przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 74. Odszukiwanie na obrazku ukrytych zwierząt, nazywanie ich. Kolorowanie rysunku.
Karta pracy cz. 4, s. 39 - 41
Nazywanie zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Otaczanie pętlą owadów. Dokańczanie rysunku motyla według wzoru. Oglądanie sześcianów. Określanie różnic i podobieństw między nimi. Oglądanie rozłożonego sześcianu – jego siatki. Liczenie kwadratów. Rysowanie na każdej ścianie innego owada. Oglądanie obrazków sześcianu w różnym położeniu. Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie motyla po śladach.
Kolorowanie rysunku. Rysowanie po śladzie drogi motyla do stokrotki.
/Mateuszek i Mikołaj/
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.2 s. 50
Rysuj ślimaka po śladzie. pokoloruj rysunek. Nazwij zwierzęta przedstawione na zdjęciach. Naśladuj ich ruchy.
4. ZABAWA RUCHOWA 'MOTYLE I KWIATY"
Dziecko motyl otrzymuje koła wycięte z papieru w kolorach /żółty, niebieski, czerwony, zielony/. Z kół w takich samych barwach układamy kwiaty na podłodze. Dziecko porusza się pomiędzy kwiatami przy piosence "Wiosna na łące". Podczas przerwy w grze przykuca na kwiatku w takim samym kolorze, w jakim jest koło, które wcześniej sobie wybrało.
5. ĆWICZENIA W OKREŚLANIU WARTOŚCI LOGICZNEJ ZDAŃ - zabawa "Czy o prawda, czy o fałsz?"
Dziecko ma przed sobą dwa koła w kolorach: czerwony i zielony . Można wykorzystać koła z poprzedniej zabawy. Rodzic wypowiada zdanie. Jeżeli dziecko uzna, że zdanie jest prawdziwe, podnosi koło zielone. Jeżeli sądzi, że nie jest prawdziwe koło czerwone. Rodzic recytuje razem z dzieckiem: "Czy to prawda, czy to fałsz? Gdy odgadniesz, sygnał dasz."
Konik polny w wodzie gra.
Żaba dwie głowy ma.
Biedroneczki są w kropeczki.
Motyle mają ciepłe czapeczki.
Stokrotka jest czerwona.
Ważka jest większa niż wrona…
6. PRACA PLASTYCZNA "MÓJ MOTYL" - malowanie farbami.
7. BAJKA "O Makowej Panience i smutnym Emmanuelu" https://youtu.be/VkTfgAVqKo8


DZIEŃ 1: BARWA OCHRONNA
1. ĆWICZENIA PORANNE – zestaw nr 35. /potrzebny będzie tamburyn lub coś brzęczącego - kołatka, grzechotka lub dwie pokrywki ha, ha, ha/

Zabawa orientacyjno-porządkowa "Owady na łące".
Dziecko porusza się w różnych kierunkach na palcach, naśladując głosem ciche brzęczenie. Na dźwięk tamburynu przykuca – owady odpoczywają na kwiatach. Na dwa dźwięki tamburynu ponownie porusza się w różnych kierunkach.
Ćwiczenie dużych grup mięśniowych "Bukiety kwiatów".
Dziecko spaceruje po łące, co pewien czas schyla się i zrywa kwiatek. Na hasło: "Bukiety kwiatów" zatrzymuje się i podnosi do góry raz prawą, raz lewą rękę prezentując w ten sposób bukiet kwiatów.
Zabawa ruchowa z elementem równowagi "Bocian chodzi po wysokiej trawie".
Dziecko chodzi po pokoju wysoko unosząc kolana. Po kilku krokach zatrzymuje się i staje na jednej nodze, drugą ma opartą o kolano nogi, na której stoi. Porusza złączonymi przed sobą rękami wyobrażającymi dziób bociana i powtarza słowa: Kle, kle, kle, żabki mi się chce.
Zabawa ruchowa z elementem skoków "Ostrożne żabki".
Dziecko - żabka porusza się, skacząc w przysiadzie. Hasło "Nie ma bociana" jest sygnałem, że niebezpieczeństwa nie ma, żabki mogą skakać dalej.
Zabawa bieżna "Próbujemy złapać motyla".
Dziecko biega w różnych kierunkach. Na hasło Hop! wyskakuje w górę z klaśnięciem nad głową.
A teraz na koniec ćwiczeń dziecko maszeruje po obwodzie koła we wspięciu na palcach – wysoko, a potem w przysiadzie – nisko.
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 36−38.
Oglądanie obrazka. Określanie, co dzieje się na łące w maju. Oglądanie zdjęć zwierząt, nazywanie ich. Słuchanie opowiadania o cyklu rozwojowym motyla. Numerowanie kolejnych obrazków za pomocą kropek (lub liczb). Oglądanie zdjęć motyli. Słuchanie ich nazw. Opowiadanie o najciekawszym motylu.
/Mateuszek i Mikołaj/
Karta Pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.2, s. 48 - 49
Obejrzyj obrazki. Powiedz, co zieje się na łące w maju. Połącz fragmenty obrazka znajdujące się na dole karty z ich miejscami na dużym obrazku.
3. SŁUCHANIE I NAUKA PIOSENKI "WIOSNA NA ŁĄCE" sł. i muz. Jolanta Kucharczyk https://youtu.be/814z9Tpphk
4. ROZMOWA NA TEMAT PIOSENKI INSPIROWANA PYTANIAMI:
Kto przybył na łąkę?
Co zaczęło się dziać na łące, kiedy przyszła wiosna?
Co to znaczy, że świerszcz stroi skrzypce?
Wymień mieszkańców łąki, o których jest mowa w piosence.
Rozmowę na temat treści piosenki można połączyć z oglądaniem obrazków/zdjęć przedstawiających jej mieszkańców oraz występujące na niej rośliny. Inną propozycją jest wykonanie łąki z karbowanej zielonej bibuły, na której dzieci umieszczają zrobione samodzielnie podczas działań plastycznych rośliny i mieszkańców łąki.
5. ZABAWA RUCHOWA "ŻABIE ZABAWY" polecamy zabawę przy piosence: https://youtu.be/bSvnVcfC3-s
Na hasło "Żabki skaczą", dzieci naśladują żabie skoki. Na hasło "Żabki pływają", wykonują siad klęczny, chowają głowę w ramionach, pochylają się do przodu.
6. PRACA PLASTYCZNA "MAJOWA ŁĄKA" - forma wykonania i pomysł w własnych pomysłów dzieci. Inspiracje, sugestie /patrz mail grupowy i profil/
7. BAJKA "KRECIK  LIZAK" https://youtu.be/C1hTps1NP3Q

==========================================================================================================================================

TYDZIEŃ: od 11.05. do 15.05.2020r.

DZIEŃ 5: DANIA TEŻ LEŻY W EUROPIE

1. ZABAWA "BAWIMY SIĘ SŁOWAMI" (metafora wizualna).

Przygotowujemy dziecku obrazki przedstawiające zwierzęta (psa, kota, słonia, tygrysa, koguta…) w jednym koszyku oraz zjawiska atmosferyczne, elementy pogody (wiatr, deszcz, śnieg, tęczę, słońce, chmury…) w drugim koszyku.
Dziecko nazywają obrazki. Następnie pokazujemy, jak wykonuje się ćwiczenie.
Losujemy po jednym kartoniku z obrazkiem z każdego koszyka. Jeżeli wylosowane obrazki przedstawiają, np. deszcz i koguta, to otrzymamy następujące możliwości połączenia nazw obrazków: deszczowy kogut, koguci deszcz. Następnie obrazki losują dzieci i tworzą z wylosowanych kartoników swoje własne metamorfozy słowne.

2. ZABAWA "KTO TO POTRAFI"? /potrzebne będą gazety/.
Dzieci przeskakują przez rozłożoną gazetę obunóż, skaczą dookoła gazety na jednej nodze. Zwijają gazety w kulki, dmuchają na nie tak, aby turlały się po podłodze. Wrzucają papierowe kule do pojemnika.

3. SŁUCHANIE OPOWIADANIA na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena
"Księżniczka na ziarnku grochu".
Pokazanie na mapie Europy – Danii.
Mapa Europy, flaga Danii.
Wskazujemy Danię na mapie Europy, podajemy nazwę jej stolicy – Kopenhaga. (Dania należy do UE). Pokazujemy flagę Danii. 
Przedstawienie autora baśni – duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena /patrz mail grupowy wizerunek pisarza/. Następnie czytamy dziecku opowiadanie.
4. ROZMOWA O TREŚCI OPOWIADANIA INSPIROWANA PYTANIAMI.
Z kim chciał ożenić się książę?
Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?
Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?
Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?
5. ZABAWA RUCHOWA PODRÓŻ PO POLSCE I PO DANII" /potrzebujemy flagę Danii i flagę Polski/
Kiedy pokazujemy dziecku flagę Polski, dziecko naśladuje jazdę na rowerach: powoli po terenach górzystych, szybciej po terenach nizinnych. Gdy zmieniamy flagę na duńską, dzieci przesiadają się do samolotu i lecimy nad Danią i całą Europą. Wracamy do Danii i lądujemy n lotnisku.
6. BAJKA "BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT"  https://youtu.be/exIWeUp7Kec
 
DZIEŃ 4: MIESZKAMY W EUROPIE
1. ĆWICZENIA O PORANKU
Stań w lekkim rozkroku, rączki połóż na biodrach i proszę robimy skłony tułowia do przodu 3, 2, 1, wyprost, następnie do prawego boku 3, 2, 1, wyprost, a teraz do lewego boku 3, 2, 1, wyprost... odpocznij chwilkę... a teraz zrób 10 przysiadów licząc głośno... super odpocznij chwilkę... ćwiczymy skłony prawą ręką do lewej stopy a lewą ręką do prawej stopy i proszę liczymy 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, wyprost... oddychaj spokojnie i odpocznij... świetnie ćwiczysz przedszkolaku pamiętaj, że ruch to zdrowie... a teraz ruszaj do łazienki... umyj się, uczesz się i... i uśmiechnij się mówiąc do siebie "JESTEM ZUCH, DUŻY ZUCH"
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 34 - 35.
Oglądanie mapy Europy. Słuchanie nazw państw europejskich – sąsiadów Polski /szarym kolorem zaznaczone zostały kontynenty Azji i Afryki/. Kolorowanie flagi Polski. Określanie, w którą stronę są zwrócone. Oglądanie obrazków flag. Nazywanie samodzielnie lub z pomocą dorosłego państw UE, do których one należą. Kolorowanie rysunków flag według wzoru. Oglądanie obrazków innych flag. Oglądanie globusa; wyjaśnienie czym jest i do czego służy; odczytywanie wspólnie z dorosłym nazw kontynentów, jakie się na nim znajdują.

3. ZABAWA RYTMICZNA "DOMOWA RYTMIKA Z PANIĄ ELIZĄ odc.1- https://youtu.be/BggoLK1gMnw
4. FILMIK EDUKACYJNY DLA DZIECI "POZNAJ UNIĘ EUROPEJSKĄ" - https://youtu.be/jXIgRJXt1Q4 cz.1, https://youtu.be/AkVUDHfOfvM cz.2
Rozmowa z dzieckiem nt. Unii Europejskiej 
Co to jest Unia Europejska?
Czy pamiętasz le krajów jest we wspólnocie Unii Europejskiej?
Jak myślisz co jest zadaniem Unii Europejskiej?
Jak wygląda flaga Unii Europejskiej?
5. CZAS DLA SIEBIE TAK JAK W PRZEDSZKOLU - dzisiaj był poważny temat, więc teraz po prostu odpocznij sobie. Masz teraz czas dla siebie, pobaw się tak jak chcesz.
 

DZIEŃ 3: WARSZAWSKA SYRENKA
1. GIMNASTYKA - "W PODSKOKACH" 5 minutek dla zdrowia
 https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

2. SŁUCHANIE HYMNU POLSKI – Mazurka Dąbrowskiego.
Nagranie hymnu: https://youtu.be/_5VZNXrywoo 
Wyjaśniamy dzieciom, w jakich okolicznościach można go usłyszeć i śpiewać.
Omawiamy z dziećmi  zasady zachowania się podczas słuchania i śpiewania hymnu; ponowne wysłuchanie hymnu w postawie na baczność i w ciszy.
3. WARSZAWA - STOLICA POLSKI 
https://youtu.be/yTN74uNHN28 
Wyjaśniamy dzieciom pojęcia Warszawa – stolica Polski.
Ilustracje przedstawiające najważniejsze urzędy państwowe znajdujące się w stolicy. Zwrócenie uwagi na najważniejsze urzędy państwowe znajdujące się w stolicy i ich rolę dla całego kraju. Pokazanie ich na zdjęciach, np.: budynek Sejmu, Pałac Prezydencki, Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji Narodowej.
4. PRZYPOMNIENIE PIOSENKI "SYRENKA" - swobodne śpiewanie piosenki przez dzieci.
5. WYKONANIE MAŁEJ MAPY POLSKI /patrz sugestie plastyczne mail grupowy/
Poznawanie położenia geograficznego Polski na podstawie mapy.
Mapa Polski.
Wskazywanie granic, zwracanie uwagi na kolorystykę poszczególnych regionów naszego kraju: góry, wyżyny, niziny, wody, pokazywanie i nazywanie najdłuższych rzek (Wisła, Odra), największych miast leżących nad Wisłą (Kraków, Gdańsk), odczytywanie na mapie niektórych nazw: Tatry, Bałtyk. Oglądanie mapy Polski.
6.  ZABAWY RUCHOWE - RUCH TO ZDROWIE
Zabawa ruchowa "Waga".
Wyciągamy ramiona w bok i wykonujemy skłony tułowia na boki – w prawo i w lewo, pokazując jak szalki wagi przechylają się w jedną i w drugą stronę.
Zabawa ruchowa z elementem skoku "Skaczące piłki".
Na hasło: Piłki skaczą wysoko – dzieci podskakują jak najwyżej;
Piłki skaczą nisko – dzieci skaczą nisko; Piłki leżą – dzieci stoją bez ruchu.
7. LEGENDA "WARSZAWSKA SYRENKA" - posłuchaj tej historii. https://youtu.be/7ZtJjiR5wbk
 

DZIEŃ 2: STOLICA, WISŁA, SYRENKA
1. ĆWICZENIA PORANNE - zapraszamy do wspólnej gimnastyki oto filmik "Mały sportowiec w domu"https://youtu.be/vkwzFVN2Bds
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 30−33. Określanie, co zwiedzali w Warszawie Olek, Ada, mama i tata z rodzicami mamy. Oglądanie zdjęć warszawskich syrenek. Rysowanie po śladach rysunków bez odrywania kredki od kartki. Dzieci rysują szlaczki po śladzie, a potem samodzielnie. Następnie kolorują butelki, rysują je po śladzie a potem samodzielnie według wzoru. 
Wspólna i indywidualna recytacja wiersza Ewy Stadtmüller Kim jesteś? /patrz piątek 10.05/ 
Układanie zdań z podanymi słowami: stolica, Wisła, syrena.
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady - przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 75 /książka różowa/. Kolorowanie klocków – klocki tego samego kształtu powinny być w takim samym kolorze.
3. NAUKA PIOSENKI "SYRENKA" - Nauka pierwszej i drugiej zwrotki piosenki. Osłuchanie z pozostałymi. https://youtu.be/c-id729zpjs

4. ROZMOWA NA TEMAT TREŚCI PIOSENKI inspirowana pytaniami:
Co to jest stolica?
Jak nazywa się stolica Polski?
Jak nazywa się najdłuższa z polskich rzek?
O kim opowiada piosenka?
Czy znacie legendę o Syrence?
Gdzie w Warszawie można spotkać Syrenkę?
Co to jest herb?
5. ZABAWA RUCHOWA Z BUTELKAMI PLASTIKOWYMI

Przygotowujemy dla dziecka butelkę plastikową.
dziecko ustawia ją względem siebie według następujących propozycji:
- połóżcie butelkę przed sobą, za sobą,
- połóżcie ją po waszej prawej stronie, po waszej lewej stronie,
- turlajcie butelkę po podłodze.
6. PRACA PLASTYCZNA "GODŁO POLSKI" - forma dowolna wg własnego pomysłu /sugestie plastyczne patrz mail grupowy/
7. BAŚNIE POLSKIE "GNIAZDO BIAŁEGO ORŁA"  https://youtu.be/yMWBZkLIaa0


Dzień 1: ZAKOCHANY W SYRENIE
1. ĆWICZENIA PORANNE – zestaw nr 34 /potrzebny będzie bębenek/
Zabawa orientacyjno-porządkowa "Hop – bęc". 
Dzieci maszerują w różnych kierunkach po sali. Na hasło: Hop wyskakują w górę, a na hasło: Bęc – przykucają. Po wykonaniu tych czynności ponownie przechodzą do marszu.

Ćwiczenia dużych grup mięśniowych "Sięgnij jak najwyżej".
Dzieci wspinają się na palce, wyciągają ręce naprzemiennie w górę, aby sięgnąć jak najwyżej; następnie wykonują siad klęczny, przyciskają głowę do kolan starają się zwinąć w jak najmniejszą kulkę.

Ćwiczenia nóg "Jak sprężynka".
Dzieci wykonują rytmiczne przysiady i wspięcia w tempie uderzeń rodzica w bębenek.

Ćwiczenie równowagi "Kto potrafi?"
Dzieci dotykają prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie; wytrzymują chwilę w tej pozycji.

Podskoki Haczyki.
Dzieci spacerują w różnych kierunkach. Na hasło: Haczyki dobierają się parami, podają sobie prawe ręce zgięte w łokciach i podskakują – najpierw w prawą stronę a potem, po zmianie rąk, w lewą stronę.

Ćwiczenie uspokajające "Dwa koła".
Dzieci tworzą dwa koła współśrodkowe; jedno porusza się w prawa stronę, a drugie – w lewą stronę. Dzieci idą jedno za drugim, powtarzając rymowankę: Jesteśmy Polakami i w Polsce mieszkamy (po słowach Polakami, mieszkamy zatrzymują się).
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 29.
Rysowanie po śladach rysunku Syreny i fal.
Mateuszek i Mikołaj kolorują kolorowankę "Syrenka Warszawska" /patrz mail grupowy załącznik/
3. "MAJA ZDOBYWA WARSZAWĘ" - FILMIK EDUKACYJNY https://youtu.be/RVO6Kif2eiA
Po obejrzeniu filmiku proponujemy aby dzieci wraz z rodzicami wyszukują książek, albumów lub widokówek o Warszawie, które oglądają, swobodnie opisują charakterystyczne miejsca dla Warszawy. Następnie wszystkie zebrane materiały umieszczamy  widocznym miejscu naszej biblioteki.
4. SŁUCHANIE OPOWIADANIA Agaty Widzowskiej "Zakochany w syrenie".
Oglądanie mapy Polski. Fizyczna mapa Polski.
Dzieci oglądają mapę. Wyjaśniamy dzieciom, co oznaczają poszczególne kolory. Odszukujemy Wisłę, Bałtyk i Warszawę. Wyszukujemy na mapie Polski nasze rodzinne miasto jakim jest Częstochowa. Następnie słuchamy opowiadania.
Rozmowa na temat opowiadania inspirując się pytaniami:
O czym dowiedziała się Ada w przedszkolu?
Kto pomógł jej przedstawić legendę?
5. TWÓRCZA PRACA PLASTYCZNA -  "POLSKA PIĘKNY RAJ"
Przygotowujemy dla dziecka zdjęcia lub obrazki (wycięte z czasopism) przedstawiające różne miejsca Polski. Zaproponowanie wykonania obrazka przedstawiającego miejsca, które dzieciom się podobają, z jednoczesnym uchwyceniem różnorodności polskiego krajobrazem. Można umieścić te obrazki w konturach mapy Polski.
6. ZABAWA "ROZWIJAMY ZDANIA"
Obrazek szarego kota pijącego mleko z niebieskiej miski.
Pokazujemy dzieciom obrazek szarego kota pijącego mleko z niebieskiej miski. Następnie podajemy zdanie i mówimy, że dodając kolejne słowa będziemy rozwijali je. Np.:
Kot pije mleko.
Szary kot pije mleko.
Szary kot pije mleko z miski.
Szary kot pije mleko z niebieskiej miski.
Potem rodzic pokazuje inne obrazki, podaje proste zdania, a dzieci podając słowa – rozwijają je.
7. PIOSENKA DO POSŁUCHANIA "SYRENKA" sł. i muz. Krystyna Gowik https://youtu.be/c-id729zpjs

=================================================================================================================================================

TEMATYKA TYGODNIA: MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION

DZIEŃ 5 /piątek 8.05.2020r./
Temat dnia: KIM JESTEM?
1. ĆWICZENIA PORANNE - gimnastyka
Wstawaj przedszkolaku mały Polaku, częstochowiaku i obywatelu ha, ha, ha...zaczynamy gimnastykę. Prosimy biegnij w miejscu licząc cichutko do 10...super...a teraz uspokój oddech i ćwicz...ręce w górę wdech powietrza nosem z równoczesnym wspięciem na palcach...a teraz ręce w dół wydech powietrza ustami i całe stopy dotykają podłogi powtórz to ćwiczenie 3x. Dobrze a teraz zegnij łokcie i zrób taki mały koszyczek w takiej postawie wykonujemy skręty tułowia w prawo 4 razy i w lewo też 4 razy...opuść ręce i teraz machaj nimi na przemian do przodu i to tyłu tak jakbyś maszerował... i to już koniec ale jeszcze tym zamaszystym marszem ruszaj do łazienki...hej...hej tylko pamiętaj UMYJ ZĘBY!!! I uśmiechnij się od ucha do ucha najpierw do siebie w lustrze chwaląc się jak pięknie i dokładnie je umyłeś a potem pochwal się mamie i tacie!!! Jesteś SUPER!!! Brawo!!!
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 27 - 28

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie po śladach spirali – dużych i małych. Czytanie całościowe zdania "To mapa Polski". Czytanie z pomocą rodzica napisów odszukanych w naklejkach: Wisła, stolica, Bałtyk, Tatry. Naklejanie ich w odpowiednich miejscach na mapie. Zadajemy dzieciom pytania i razem z nimi odpowiadamy, rozmawiamy o tym:
Co to jest Bałtyk?
Gdzie się znajduje?
Jak nazywa się stolica Polski?
Oglądanie godła. Kolorowanie rysunku godła według wzoru. Kolorowanie flag, żeby wyglądały jak flaga Polski.
3. ZABAWA "DOKOŃCZ ZDANIA" - rodzic mówi początek zdania, a dzieci je kończą:
Miejscowość, w której mieszkam, to…
Mieszkam w… przy ulicy…
Lubię swoje miasto, bo…
Moje przedszkole znajduje się w… przy ulicy…
4. PRACA Z WIERSZEM "KIM JESTEŚ?" Ewy Stadtmuller
Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza.
Co jest bliskie osobie z wiersza?
Jakie znaki ojczyste?
Co jest jeszcze bliskie?
Kim jest osoba z wiersza? 
A wy, kim jesteście?
Wskazywanie wśród obrazków różnych flag – flagi Polski.
Obrazki flag różnych państw.
5. ZABAWY RUCHOWE - do tych zabaw potrzebujemy czegoś co robi hałas ha, ha, ha np.: grzechotka, kołatka, bębenek, tamburyn lub yyyyyy 2 pokrywki do garnków ha, ha, ha.
Zabawa orientacyjno-porządkowa "Do przodu, do tyłu".
Dzieci są piłeczkami skaczą obunóż do przodu, gdy rodzic gra na bębenku; poruszają się do tyłu – kiedy gra na tamburynie.
Zabawa ruchowa "Coraz szybciej, coraz wolniej".
Dzieci uważnie słuchają, w jaki sposób rodzic gra na kołatce i poruszają się zgodnie z tym tempem. Jeśli dorosły gra coraz szybciej – poruszają się coraz szybciej, kiedy gra coraz wolniej – stopniowo zwalniają ruchy.
6. BAJKA "MASZA I NIEDŹWIEDŹ" - Uśmiech proszę! https://youtu.be/pgxV-BFfyrl
Do zobaczenia w poniedziałek kochani na naszych wirtualnych łączach. Dziękujemy za to ,że JESTEŚCIE, że JESTEŚMY RAZEM choć z dala od siebie. POZDROWIONKA DLA WSZYSTKICH!!!

 

DZIEŃ 4 - czwartek 7.05.2020r.
1. GIMNASTYKA PORANNA PRZEDSZKOLAKA
No nie ziewaj, nie ziewaj przedszkolaku nasz kochany...nóżki hop z łóżeczka i już mała rozgrzewka. Na początek skręty bioder na raz w prawo i na dwa w lewo powtórz 5x, dalej wyciągnij ręce przed siebie i robimy 10 przysiadów głośno licząc...potem odpocznij strząsając nóżki, tak by rozluźniły się mięśnie. Teraz przedszkolaku stań bokiem do łóżka, przytrzymaj się ręką poręczy i robimy wymachy nóżką 10 razy...i zmiana na drugą nogę super świetnie dobrze Ci idzie i za nim pobiegniesz do łazienki zrób proszę wiatraczek z rączek pomachaj pomachaj i ...i brykaj do łazienki... hej... hej tylko pamiętaj UMYJ ZĘBY!!!
2. KARTY PRACY
Krta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 25 - 26 

Rysowanie po liniach od obrazków dzieci do zdjęć miejscowości, w których mieszkają. Rysowanie po śladzie drogi babci i dziadka do domu. Określanie, co przedstawiają zdjęcia. Odszukanie w naklejkach zdjęć podobnych krajobrazów i naklejenie ich obok odpowiednich zdjęć. Rysowanie takiego samego rysunku po prawej stronie, jaki jest po lewej stronie. Określanie, co znajduje się w rogach rysunków.
3. PRACA PLASTYCZNA WYKONANIE ALBUMU MIASTA LUB MAKIETY MIASTA
Rozwiązywanie zagadek o wybranych punktach charakterystycznych dla naszego miasta. Obrazek/widokówka przedstawiająca charakterystyczne punkty dla miasta. Opisujemy dziecku wybrane miejsce, zabytek, a dzieci odgadują co to jest, i odszukują pasujący obrazek, widokówkę.
Zapoznanie ze sposobem wykonania albumu reklamującego miejscowość, w której mieszkają dzieci i zachęcającego do jej odwiedzenia. Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu albumu i jego treści.
Wykonanie pracy przez dzieci.
Dzieci naklejają na kartkach widokówki, obrazki przedstawiające miasto Częstochowę. Następnie przyklejają pod widokówkami, obrazkami podpisy (przygotowane wcześniej przez rodzica) informujące, o miejscu, które przedstawia widokówka. następnie łączymy kartki w jedną całość, za pomocą wstążeczki przewleczonej przez otwory wykonane dziurkaczem. Dołączamy kartonową okładkę z herbem naszego miasta. Album można podpisać "Kilka słów o Częstochowie" lub "Moje miasto Częstochowa"
Prezentacja albumu w domowej bibliotece.
Pomysły na makietę - patrz mail grupowy
4. NAUKA WIERSZA NA PAMIĘĆ - "DROGA DO PRZEDSZKOLA" autor: Bożena Forma /dla wszystkich dzieci zachęcamy do nauki tego wiersza na pamięć/
Codziennie wczesnym rankiem zawsze drogą tą samą
do przedszkola maszeruję razem z moją mamą.
Mijam skrzyżowanie, sklepy, park i szkołę 
potem kilka domów i widzę przedszkole.
Chociaż jestem mały to swój adres znam. 
Do domu potrafię drogę wskazać sam.
5. ZABAWA MATEMATYCZNA "W CHOWANEGO Z CYFERKĄ" - utrwalenie nazywania cyfr, ćwiczenia w dodawaniu  odejmowaniu na konkrecie /klocki, guziki/
Rodzic przygotowuje razem z dzieckiem kartoniki z cyferkami od 1 do 10 oraz kilka kartoników z działaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Zapraszamy dziecko do zabawy w chowanego z cyferką. Prosimy dziecko, aby na chwilę wyszło z pokoju, my w tym czasie chowamy w różnych miejscach kartoniki z cyferkami, gdy jesteśmy już gotowi zapraszamy dziecko mówiąc: "zgaduj zgadula, gdzie się cyferka 10 ukryła" itd. Jeśli dziecko odnajdzie kartonik z inną cyferką to po prostu pytamy je "ooo widzę, że znalazłeś inną cyferkę brawo...jaka to cyferka?". Możemy zamieniać się z dzieckiem ono chowa kartoniki a my szukamy. Ważne by cieszyć się trafnymi odpowiedziami dziecka a jeśli dziecko pomyli cyferki trzeba powiedzieć "ups pomyłka...to jest cyferka 10" i przechodzimy dalej do zabawy. To samo robimy z kartonikami, na których mamy działania dodawania i odejmowania. Jeśli dziecko znajdzie kartonik z dodawaniem przechodzimy do klocków lub guzików i razem  dzieckiem ustalamy wynik.
6. BAJKA "PRZYGODY KOTA FILEMONA" - Co w szafie piszczy?
https://youtu.be/3u0noWsMz_E

 

DZIEŃ 3: NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA ŚWIATA
1. GIMNASTYKA PORANNA 
Rozgrzewka - Pobudka!!! Wstajemy!!! Nie Marudzimy!!! Raz, dwa, trzy i wyskakujesz z łóżeczka, otwórz szeroko okno, oczywiście nie wychylaj się przez nie, tego robić Ci nie wolno!!! Stajemy prosto, ale swobodnie bez napięcia mięśni, unosimy ręce w górę robiąc jednocześnie wdech powietrza nosem i wspięcie na palcach, następnie opuszczamy ręce wydech powietrza ustami i stopy opadają również - ćwiczenie powtarzamy 3x. Dalej prostujemy ramiona, jakby to były skrzydła samolotu i robimy skręty w prawo i w lewo ćwiczenie powtarzamy 5x. Teraz przedszkolaki szykują się do biegu, biegnij w miejscu lekko i swobodnie licząc cicho do 10. BRAWO!!! A teraz brykaj do łazienki zrobić toaletę poranną, potem załóż ubranko, zjedz pyszne i zdrowe śniadanko i do kart pracy nie ma to tamto ha, ha, ha. Uśmiechnij się proszę...bo uśmiech to też zdrowie!!!

2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s. 22 - 24 
Kolorowanie ramki zdjęcia przypominającego miejscowość dziecka. Kolorowanie rysunku. Dzieci czytają z dorosłym nazwy miejscowości. Następnie rysują znak + pod napisami miasto lub wioska, jeżeli dane zdjęcie przedstawia elementy miasta lub wsi. Oglądanie herbów różnych miast. Rysowanie herbu miejscowości dzieci. Dzieci kolorują rysunki. Rysowanie po śladzie drogi Ady i taty do domu.

Karty pracy /Mikołaj i Mateuszek/ Nowe przygody Olka i Ady cz.2 s. 46 - 47 
Połącz ze sobą połówki pocztówek przedstawiających ciekawe miejsca. Nazwij te miejsca z pomocą osoby dorosłej. Rysuj fale po śladach. odszukaj na dużym zdjęciu przedstawiającym Wawel umieszczone pod nim fragmenty.
3. PRACA PLASTYCZNA - HERB MOJEGO MIASTA CZĘSTOCHOWY /patrz mail grupowy plansze edukacyjne herb Częstochowy/
4. SŁUCHANIE PIOSENKI "Najpiękniejsze miejsce świata" (sł. i muz. Krystyna Gowik).https://youtu.be/31iMeePXKM8

Rozmowa na temat piosenki:
O jakim miejscu jest piosenka?
Jakie ono jest?
Co to znaczy, że mamy „swój kawałek Polski”?
5. ZABAWA RUCHOWA "Podróżujemy po naszej miejscowości". 
Dzieci ruchem naśladują: tramwaje, samochody, autobusy. Przy dźwiękach tamburynu poruszają się samochody osobowe, przy dźwiękach bębenka tramwaje, przy dźwiękach drewienek – autobusy.
6. FILMIK EDUKACYJNY "CZĘSTOCHOWA  LOTU PTAKA" https://youtu.be/yUakTQDmwig

DZIEŃ 2 /wtorek 5.05.2020r./
Temat dnia: Miejsca, które znam.
1. ĆWICZENIA PORANNE - "GIMNASTYKA W PIŻAMIE"
Polecamy ten filmik, który pokazuje bardzo zabawny a jednocześnie zdrowy sposób na poranną gimnastykę. No to już kochane przedszkolaki nie ociągamy się a raczej przeciągamy i wyciągamy we wszystkie świata strony a my do gimnastyki bardzo Was zachęcamy, bo ruch to zdrowie:
https://youtu.be/oUFKW4OjhiM
2. KARTY PRACY
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s.21
Dzieci rysują po śladach. Określają, który rysunek kojarzy się z ich otoczeniem.
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.2 s. 44 - 45
Rysuj flagę Polski po śladzie. Pokoloruj ją wg wzoru. Odszukaj elementy godła wśród naklejek i uzupełnij brakujące elementy. Pozostałe ćwiczenia wykonujemy wg poleceń.
3. FILMIK EDUKACYJNY "JASNE, ŻE CZĘSTOCHOWA" https://youtu.be/FOc6mCZn6l 
Rozmowa na temat miejsc w swojej miejscowości, które należy odwiedzić.Pocięte zdjęcia/widokówki przedstawiające charakterystyczne punkty w miejscowości dzieci. Układamy razem z dzieckiem pocięte zdjęcia/widokówki przedstawiające charakterystyczne punkty w naszym mieście; określanie, co przedstawiają. Dzieci opowiadają o innych miejscach, które znają, odwiedzają z rodzicami. Zachęcamy do bliższego poznania swojej miejscowości. Dzieci wypowiadają się na temat swojego miejsca zamieszkania.
Z czego znany jest nasz region?
Co jest najbardziej charakterystyczne w naszej miejscowości?
Co się wam najbardziej podoba? 
Czego chcielibyście się dowiedzieć o swoim regionie?
4. PRACA PLASTYCZNA - HERB CZĘSTOCHOWY. Materiał użyty do wykonania dowolny ale pracę należy wykonać wg podanego wzoru tzn., że kolorystyka musi się zgadzać z oryginałem herbu Częstochowy /patrz plansze dydaktyczne mail grupowy/
5. ZABAWA RUCHOWA "Pięta, kciuk i klaszczemy" https://youtu.be/RyrEYiGKCxc
6. ZABAWA MATEMATYCZNA Z KOSTKAMI - potrzebne dwie kostki do gry lub cukierki.
https://youtu.be/jMTvTBAOIH8
Dodawanie z użyciem kostek. Dzieci rzucają kolejno dwiema kostkami. Po wyrzuceniu liczą oczka np: 4 i 2 to 6

Odejmowanie z użyciem kostek. Dziecko rzuca kostkami. Najpierw tą z większą liczbą oczek, a potem tą drugą. Liczą oczka wyrzucone na pierwszej, a potem – na drugiej kostce. Od liczby kropek z pierwszej kostki odejmują liczbę kropek z drugiej kostki.
7. BAJKA "REKSIO NAUCZYCIEL"
https://youtu.be/ktXJS1op5eY


DZIEŃ 1: MAŁE MIASTECZKO
1. ĆWICZENIA PORANNE - ZESTAW nr 32

Zabawa orientacyjno - porządkowa "Tworzymy koło".
Dzieci poruszają się w rytm wesołej muzyki. Podczas przerwy w grze jak najszybciej podają sobie ręce i tworzą koło.
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych "Pobudka".
Dzieci leżą na dywanie – śpią. Na uderzenie w bębenek lub pokrywki powoli wstają, prostują się, przeciągają, przecierają oczy, maszerują po pokoju, aby rozprostować mięśnie; ale chce im się jeszcze spać i na sygnał – dwa uderzenia w bębenek – ponownie zasypiają.
Ćwiczenia z elementem czworakowania "Rozrzucone klocki".
Dzieci chodzą na czworakach pomiędzy rozłożonymi na dywanie klockami. Co pewien czas prostują się i rozglądają, jak dużo klocków rozłożonych jest na dywanie.
Ćwiczenia tułowia połączone z ćwiczeniem równowagi "Zbieramy klocki".
Dzieci spacerują po pokoju, trzymając krążek lub plastikowy talerz na wyciągniętej dłoni w taki sposób, aby im nie spadł. Na uderzenie w bębenek wykonują skłon w przód (nogi proste w kolanach), podnoszą klocek i kładą go na krążku. Na zakończenie zabawy wrzucają klocki do wyznaczonego pojemnika.
Zabawa bieżna "Wracamy do domu".
Krążki – domy rozłożone są na podłodze. Dzieci biegają w rytm bębenka pomiędzy nimi, w różnych kierunkach, starając się zapamiętać, gdzie znajduje się ich dom. Podczas przerwy w grze wracają do domu i siadają na krążku.
Zabawa uspokajająca "Marsz z krążkiem".
Dzieci maszerują po obwodzie koła w rytm bębenka, trzymając krążki na dłoni w taki sposób, żeby nie spadły. Potem odkładają je na wyznaczone miejsce.
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.20
Dzieci rysują szlaczki po śladach, a potem – samodzielnie.
Następnie naklejają w ramce widokówki, zdjęcia albo rysują ważne miejsca ze swojej miejscowości. Rysują po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.
Karty pracy /mikołaj i Mateuszek/ Nowe przygody Olka i Ady cz. 2 s. 42 - 43
pokoloruj na zielono ramki zdjęć które przedstawiają miasta, a e które przedstawiają wieś na niebiesko. dokończ rysować autobusy wg wzoru. pokoloruj rysunki. Rysuj budynki po śladzie.
3. ĆWICZENIA TWÓRCZE "NOWE ULICE" 
Dzieci zamieniają nazwy ulic (swojego osiedla lub miejscowości), na nazwy pochodzące od owoców (np. Cytrynowa, Bananowa) lub słodyczy (np. Czekoladowa, Herbatnikowa).
4. ZABAWA RUCHOWA "KTO JAK SKACZE" https://youtu.be/LNouuY9zrKQ
5. SŁUCHANIE WIERSZA Małgorzaty Strękowskiej -Zaremby MAŁE MIASTECZKO".
Zabawa z rymowanką – Miejscowość swoją znamy, miejscowość swą kochamy.
Dzieci wypowiadają rymowankę cicho, głośno, rytmizują ją prostym, wymyślonym przez nie ruchem (np.: klaskanie, tupanie, podskoki), śpiewają na własną melodię.
Rozmowa na temat wiersza.
Pytamy dzieci i razem  nimi próbujemy odpowiedzieć na pytania:
Jak wygląda małe miasteczko?
Jakie są plusy mieszkania w małym miasteczku?
Wskazywanie różnic między miasteczkiem (wsią), a dużym miastem.
Napisy: Jakie jest?, Małe miasto (wioska), Duże miasto.
Dzieci podają określenia, samodzielnie lub z pomocą dorosłego układają je jeśli potrafią. Np.: spokojnie, dużo zieleni, nie ma smogu, mało hałasu…(małe miasto/wioska); dużo hałasu, smog, pojazdy, dużo osób… (duże miasto).
6. ZABAWA RUCHOWA "SPACER KRĘTĄ ULICZKĄ".
Apaszka do zawiązania oczu.
Wybieramy dwoje dzieci. Jednemu z nich zawiązuje oczy, drugie jest przewodnikiem, który prowadzi pierwsze dziecko po uliczce utworzonej z pozostałych dzieci. Podajemy określenia kierunku, np.: prosto, w prawo, w lewo, a zadaniem przewodnika jest przeprowadzenie kolegi do końca uliczki.
7. BAJKA "KRECIK W MIEŚCIE" https://youtu.be/LDBfEM5F04w

======================================================================================================================================

TYDZIEŃ - 27.04. do 30.04.2020r. /4 dni/

TEMAT: PRZEDSZKOLAK - MAŁY PATRIOTA

Drogie przedszkolaki i drodzy rodzice przed nami, aż trzy święta narodowe mianowicie:
1 MAJA - tj. piątek ŚWIĘTO PRACY
2 MAJA - tj. sobota DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ
3 MAJA - tj niedziela ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Zgodnie z treściami podstawy programowej wychowania przedszkolnego z zakresu kształtowania w dzieciach postawy patriotycznej, a w tym znajomości symboli narodowych proponujemy opowiadanie i oczywiście dla chętnych dzieci w ramach twórczości własnej przesyłamy propozycje plastyczne /patrz mail grupowy/ symboli narodowych do wykonania lub nawet do obejrzenia i porozmawiania z dzieckiem o tych symbolach. Życzymy miłego świętowania tychże ważnych dni jak i również tzw. majówki ale pamiętajcie kochani dbajcie o siebie i stosujmy się do ogólnych zaleceń, które chronią nasze i innych zdrowie. I cóż mamy nadzieję DO ZOBACZENIA WKRÓTCE.

1. SŁUCHANIE OPOWIADANIA Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby "DZIEŃ FLAGI"

Po przeczytaniu opowiadania porozmawiajmy z dziećmi na temat treści:
Dlaczego przedszkolaki malowały flagi? 
Jak czuła się Ada, maszerując 2 maja z kolegami i koleżankami i machając chorągiewką?
Z czego była dumna?

2. FILMIK EDUKACYJNY "POLAK MAŁY" film o polskich symbolach narodowych dla najmłodszych. 
https://youtu.be/FJ83RqFPBA
3. PIOSENKA DO POSŁUCHANIA I ZAŚPIEWANIA - "CO TO JEST NIEPODLEGŁOŚĆ?" ZoZi
https://youtu.be/-ml645aCTgo
4. PRACA PLASTYCZNA - "MÓJ SYMBOL NARODOWY" 
Słuchając w tle powyższej piosenki i nucąc sobie możemy wykonać swój wybrany symbol narodowy. Zachęcamy do chwalenia się swoimi pracami przesyłając zdjęcie na grupowego maila, za co bardzo dziękujemy

 

Czwartek 30.04.2020r.
DZIEŃ 4: "LIS I LORNETKA"
1. GIMNASTYKA PORANNA - ĆWICZ RAZEM Z NAMI!!! 
"Skaczemy, biegniemy" - wygibasy z naszej klasy, piosenka dla dzieci 
https://youtu.be/OZTYeTEZ2wA
2. ZABAWA DYDAKTYCZNA "ZANIECZYSZCZENIE RZEK" 
Plansze edukacyjne do zabawy /patrz: mail grupowy/ w pierwszej kolejności
oglądamy z dziećmi filmik edukacyjny "Rzeka"
https://youtu.be/XwPK0mCWq2Y 
Rozmowa z dzieckiem na temat wpływu zatrutego środowiska na rośliny, zwierzęta, ludzi.

Obrazki pokazujące zanieczyszczenie środowiska.
Pokazujemy dzieciom obrazki (np. ścieki z fabryki spływające do rzeki) i pytamy:
Co się stanie z rybami z tej rzeki?
Co się stanie, jeżeli rybak złowi te ryby i je potem spożyje po usmażeniu?
Kto tutaj był trucicielem?
Obrazek – zniszczony las, widać wyniszczone zwierzęta, w tle znajdują się dymiące kominy dużego zakładu. Pytamy dziecko:
Co się stało z lasem?
Co się stało ze zwierzętami, dla których był on domem?
Kto tu zawinił?
Jak można przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia otaczającej nas przyrody?
3. SŁUCHANIE OPOWIADANIA Agaty Widzowskiej "Lis i lornetka".
Czytamy dzieciom opowiadanie lub włączamy słuchowisko z tym opowiadaniem https://youtu.be/w3-VKVvJGzI
Rozmowa na temat opowiadania.
Jak zwierzęta przyjęły obecność dzieci w lesie?
Dlaczego zwierzęta bały się dzieci?
Co powiedziały o dzieciach zwierzęta, które je obserwowały: jeleń, ptaki, lis?
Co zrobiły dzieci po powrocie do przedszkola?
Kogo narysowała Ada? Dlaczego?
Co narysowała pani? Co przedstawiał jej rysunek?
4. ZUMBA KIDS - Minions Papaya Dance remix 
https://youtu.be/-XeuNvwVECs
5. PRACA PLASTYCZNA "Samolocik"
https://youtu.be/K3OopZKvBnc
6. BAJKA "BOLEK I LOLEK" - Bocian
https://youtu.be/_ddrHa6IQ6w

 

Środa 29.04.2020r.
DZIEŃ 3: "OCHROŃ PRZYRODĘ"
Kochane ekoludki i przyjaciele przyrody dzisiaj ciąg dalszy naszej ekologicznej edukacji zapraszamy!!!

1. ZABAWA RUCHOWA – "Gęsty las – rzadki las".

Na początek dnia zapraszamy Was do zabawy i już wyjaśniamy na czym ona będzie polegała otóż na hasło: "Gęsty las" wszystkie dzieci skupiają się wokół osoby dorosłej natomiast na hasło: "Rzadki las" rozbiegamy się po ogrodzie lub pokoju. Biegamy w podskokach do chwili, gdy usłyszymy hasło: "Gęsty las" itd.
2. KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 16 - 17
Oglądanie sytuacji przedstawionych na obrazkach. Układanie o nich zadań. Przedstawianie ich za pomocą liczmanów. Rysowanie po śladzie drogi Olka, Ady i dziadka do lasu.
Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie po śladach. Rysowanie tulipanów po śladach, bez odrywania kredki od kartki. Kolorowanie ich.
Karty pracy /Mateuszek i Mikołaj/ Nowe przygody Olka i Ady cz.2 s. 41
Obejrzyj obrazki. Nazwij kolory pojemników. Połącz liniami obrazki śmieci z odpowiednimi pojemnikami. Poniżej pokoloruj pojemniki na odpowiednie kolory.
Karty pracy dla wszystkich dzieci /książka różowa/ Nowe przygody Olka i Ady przygotowanie do nauki pisania i czytania s. 73 - 74
przeczytaj z dorosłym nazwy zwierząt i roślin. Odszukaj na rysunku zwierzęta i rośliny, których nazwy odczytałeś. Pokoloruj rysunek. Odszukaj ukryte zwierzęta. Nazwij je. Pokoloruj rysunek.
3. ZABAWA RUCHOWA /kształtująca postawę ciała/ – "Kwiatek rośnie".
Jesteśmy w rozsypce w pokoju, w siadzie skrzyżnym. Tułów pochylamy do przodu, dłonie układamy na podłodze. Na hasło: "Kwiatek rośnie", dziecko powoli prostuje tułów. Na hasło: "Kwiatek wyciąga się do słońca" – wyciągamy ręce jak najwyżej. Na hasło: "Kwiatek więdnie" powoli wracamy do pozycji wyjściowej.
4. ZABAWA DYDAKTYCZNA – "Segregujemy śmieci".
Segregowanie opakowań. Potrzebujemy opakowania po różnych materiałach, i duże pudełko wypełnione różnymi opakowaniami: papierowymi, szklanymi, aluminiowymi i plastikowymi. Zastanawiamy się, po czym są poszczególne opakowania, segregujemy je według materiału, z jakiego zostały wykonane.
Kolejny etap zabawy to: Do jakiego pojemnika? /segregacja odpadów/
Pokazujemy dzieciom obrazki specjalnych pojemników, których używa się do segregowania odpadów, i wyjaśniamy, jakie odpady można do nich wkładać. Podkreślamy znaczenie segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania w celu odzyskania materiału, który może zostać ponownie wykorzystany. Śmieci nie zanieczyszczają wtedy środowiska, tylko ponownie mogą zostać użyte. Wyjaśnia pojęcie recyklingu.
Pojemnik (lub worek) niebieski – papier,
pojemnik (lub worek) zielony – szkło,
pojemnik (lub worek) żółty – metale i tworzywa sztuczne.
5. FILMIK EDUKACYJNY - proekologiczny 
https://youtu.be/RV5IBJGAypY
6. PRACA PLASTYCZNA "Ekologiczny kwiatuszek lub ekoludek" praca wg pomysłowości twórczej dzieci. W tle możemy włączyć i posłuchać piosenki 
"Dbaj o Ziemię" https://youtu.be/S-AdnBeh7W4
7. BAJKA "Przygód kilka wróbla Ćwirka"
https://youtu.be/43jjCoRw1P4

 

Wtorek 28.04.2020r.
DZIEŃ 2: JAK DBAĆ O PRZYRODĘ?
Zaczynamy kolejny dzień kochane przedszkolaki i rodzice. Dzisiaj wtorek, miesiąc kwiecień, wyglądamy przez okno i spoglądamy na piękne wiosenne niebo i drzewa i kwiaty i cieszymy się śpiewem ptaków. To cała nasza kochana przyroda, o którą każdy ekoludek dba prawda??? My oczywiście przyrodę kochamy i bardzo o nią dbamy a jak dowiemy się szczegółowo dzisiaj. Zapraszamy.
1. GIMNASTYKA PORANNA
Rozgrzewka - Pobudka!!! Wstajemy!!! Nie Marudzimy!!! Raz, dwa, trzy i ekoludek wyskakuje z łóżeczka, otwiera szeroko okno, oczywiście nie wychyla się przez nie, tego robić nie wolno!!! Stajemy prosto, ale swobodnie bez napięcia mięśni, unosimy ręce w górę robiąc jednocześnie wdech powietrza nosem i wspięcie na palcach, następnie opuszczamy ręce wydech powietrza ustami i stopy opadają również - ćwiczenie powtarzamy 3x. Dalej prostujemy ramiona, jakby to były skrzydła samolotu i robimy skręty w prawo i w lewo ćwiczenie powtarzamy 5x. Teraz ekoludki szykują się do biegu, biegnij w miejscu lekko i swobodnie licząc cicho do 10. BRAWO EKOLUDKU!!! A teraz brykaj do łazienki zrobić toaletę poranną, potem załóż ubranko, zjedz pyszne i zdrowe śniadanko i do kart pracy nie ma to tamto ha, ha, ha. Uśmiechnij się proszę...bo uśmiech to też zdrowie!!!
2. KARTY PRACY

Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s. 14–15.
Oglądanie obrazków. Ocenianie, czy Olek i Ada są przyjaciółmi przyrody.
Rysowanie, jak dzieci dbają o przyrodę. Słuchanie nazw roślin chronionych przedstawionych na zdjęciach. 
Karty pracy /Mateuszek i Mikołaj/ Nowe przygody Olka i Ady cz.2 s. 39 - 40 
Nazwij kwiaty w skrzynkach, odszukaj w naklejkach obrazki tych kwiatów. Naklej kwiaty tak, żeby ich liczba zgadzała się z liczbą kropek na skrzynkach. pokoloruj kwiaty  u dołu strony zgodnie z poleceniem. Nazwij części rośliny i połącz te części z odpowiednimi miejscami na obrazku kwiatka. dokończ rysunki tulipanów.
3. ZUMBA ATOMIC https://youtu.be/k2hBMkZuvP8
4. Oglądanie plansz edukacyjnych nt "CHROŃMY ZIEMIĘ" /patrz: mail grupowy/
Rozmowy z dziećmi na temat przedstawionych sytuacji na planszach edukacyjnych, prowokujemy dzieci do wypowiadania się sugestie, pytania. Prosimy, by dziecko samo wypowiedziało się jak ono może przyczynić się do ochrony przyrody.
5. Słuchanie i dowolny taniec dziecka do eko - piosenki "Świat w naszych rękach"
https://youtu.be/pRNtFXew_VE
6. ZABAWY BADAWCZE – Gdzie jest powietrze?
Dla dziecka przygotowujemy: balon, słomka do napojów, kubeczek z wodą, paski bibuły zawieszone na nitce.
Rozmowa na temat powietrza (przypomnienie) – gdzie się znajduje; czy ma kolor, kształt; w jaki sposób można poznać, że znajduje się wokół nas.
Nadmuchiwanie balonów – obserwowanie ich powiększania się, wypuszczanie powietrza z balonów w kierunku własnych twarzy.
Wciąganie powietrza do płuc i wydychanie go przez słomkę do napojów do kubeczka z wodą – obserwowanie powstających bąbelków.
Dmuchanie na paski bibuły zawieszone na nitce.
Obserwowanie drzew poruszanych wiatrem. Wyjaśniamy dzieciom, że powietrza nie można zobaczyć ani powąchać, lecz można poczuć, ale tylko wtedy, gdy porusza się jako wiatr. Podkreślamy znaczenie powietrza dla życia ludzi i zwierząt
oraz jego wszechobecność wokół nas i o tym, jak bardzo musimy dbać o czyste powietrze wokół nas poprzez ochronę przyrody.
7. BAJKA EDUKACYJNA - Maria Weryho Bajkowisko - "Leśne opowieści" 
https://youtu.be/cs706BU_7wU
 
 

PONIEDZIAŁEK 27.04.2020r.
DZIEŃ 1: STRAŻNICY PRZYRODY
1. ĆWICZENIA PORANNE z zestawu nr 31
Rozgrzewka - przeciągamy się i wyciągamy się we wszystkie świata strony i raz, i dwa, i trzy, w prawo, w lewo, w górę i w dół, do przodu, do tyłu i w bok. Lekkie skręty głową do lewego ramienia i do prawego ramienia tik - tak, tika -tak, tik - tak. A teraz:  

Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – Rzucamy szyszkami. Spacerujemy po lesie /na niby oczywiście/, co pewien czas podnosimy szyszkę /znów na niby oczywiście/ i rzuuuucamy nią z duuuużym zamachem jak najdalej.

Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – A teraz przedzieramy się przez leśne zarośla. Przyjmijcie pozycję na czworakach i teraz wyobraź sobie zarośla i między tymi wyobrażonymi zaroślami, co pewien czas prostuj się i maszeruj do przodu, i znów wskakujesz w zarośla i na czworakach przedzierasz się...hmm a może spotkasz tam jeżyka, jeśli tak to poturlaj się z nim chwilkę.

2. Słuchanie piosenki "Ochroń Ziemię" sł. i muz. Krystyna Gowik https://youtu.be/92ySNopG43Y

Określanie nastroju piosenki.
Pytamy dzieci:
Co to znaczy, że mieszkamy na wielkiej kuli?
Czym jest Ziemia? Dlaczego musimy o nią zadbać?
Czy wszyscy dorośli są przyjaciółmi Ziemi?
Co oznaczają słowa piosenki: „W ogromnym kosmosie Ziemia się nie zgubi, gdy ją mały człowiek zacznie lubić?”
3. KARTY PRACY
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4, s. 12–13.
Słuchanie wiersza Agaty Widzowskiej "Strażnicy przyrody". 
Kolorowanie rysunków zwierząt.
Co robiły dzieci w lesie?
Co mówiły zwierzęta o dzieciach?
Jak wy zachowujecie się w lesie?
Karty pracy /Mateuszek i Mikołaj/
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.2, s. 37 - 38
Obejrzyj obrazek. Powiedz co robią mama i Ada. Powiedz jak należy dbać o rośliny. W każdej doniczce narysuj kwiatek policz je. wiedz do czego służy konewka, rysuj po śladzie, nazwij z pomocą dorosłego narzędzia i powiedz do czego służą.
Karta pracy /książka różowa/ Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 72.
Opisywanie, co przedstawia obrazek.
Określanie pierwszych głosek w słowie hamak i nazwach rysunków.
Rysowanie po śladach rysunków.
Kolorowanie wybranych rysunków.
Zaznaczanie liter h, H w wyrazach.
4. ZUMBA - RUCH TO ZDROWIE
"Be happy" https://youtu.be/7hGtkE3mG_g
5. FILMIK PRZYRODNICZO - EDUKACYJNY 
Co to jest las? https://youtu.be/31z7hEilDVs
 

------------------------------------------
TEMAT TYGODNIA: DBAMY O PRZYRODĘ
Dzień 1: Strażnicy przyrody
Dzień 2: Jak dbać o przyrodę
Dzień 3: Ochroń przyrodę
Dzień 4: Lis i lornetka
KARTY PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s. 12 do 19
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady - przygotowanie do nauki pisania i czytania /różowa książka/ s. 72 - 74
KARTA PRACY /Mateuszek i Mikołaj/
karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.2 s. 37 do 41
Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady - przygotowanie do nauki pisania i czytania /różowa książka/ s. 72 - 74
ĆWICZENIA PORANNE - ZESTAW NR 32 
/potrzebne będą bębenek lub grzechotka/

Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał – Dzieci w lesie.

Można podzielić dzieci na dwie grupy. Pierwsza grupa to drzewa – dzieci stoją w rozsypce; druga to dzieci, które poruszają się swobodnie między drzewami. Na uderzenie w bębenek dzieci jak najszybciej przykucają za najbliższymi drzewami. Przy powtórzeniu zabawy następuje zmiana ról.
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – Rzucamy szyszkami.
Dzieci na niby spacerują po lesie, co pewien czas podnoszą szyszkę i rzucają nią z dużym zamachem jak najdalej.
Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Przedzieramy się przez leśne zarośla. Dzieci poruszają się na czworakach między wyobrażonymi zaroślami, co pewien czas prostują się i maszerują do przodu.
Zabawa ruchowa rozwijająca wyczucie ciała i przestrzeni – Toczymy zwalony pień. Dzieci dobierają się parami. Pierwsze dziecko jest przewróconym przez burzę pniem drzewa leży na podłodze, drugie delikatnie turla pień w różnych kierunkach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Po chwili następuje zmiana ról.
Ćwiczenia ramion i tułowia – Piłujemy drzewo.
Dzieci stoją w parach, twarzami do siebie. Podają sobie ręce i naprzemiennie przeciągają je do przodu i do tyłu, z równoczesnym pochylaniem i odchylaniem tułowia – naśladują piłowanie drzewa.
Ćwiczenie uspokajające – Wracamy z lasu.
Dzieci maszerują parami po obwodzie koła za wybraną parą. Co jakiś czas następuje zmiana prowadzących i kierunków.
PIOSENKA TYGODNIA:
Słuchanie i nauka piosenki "Ochroń Ziemię" /słowa i muzyka Krystyna Gowik/
https://youtu.be/92ySNopG43Y
OPOWIADANIE TYGODNIA "LIS I LORNETKA"
Rozmowa na temat opowiadania.
Jak zwierzęta przyjęły obecność dzieci w lesie?
Dlaczego zwierzęta bały się dzieci?
Co powiedziały o dzieciach zwierzęta, które je obserwowały: jeleń, ptaki, lis?
Co zrobiły dzieci po powrocie do przedszkola?
Kogo narysowała Ada? Dlaczego?
Co narysowała pani? Co przedstawiał jej rysunek?
EKOLOGIA - ROZMOWY PROEKOLOGICZNE i ZABAWY BADAWCZE
Rozmowa na temat wpływu zatrutego środowiska na rośliny, zwierzęta, ludzi.
Plansze edukacyjne, zdjęcia, obrazki pokazujące zanieczyszczenie środowiska. Pokazujemy dzieciom plansze edukacyjne, obrazki (np. ścieki z fabryki spływające do rzeki) i pytamy:
Co się stanie z rybami z tej rzeki?
Co się stanie, jeżeli rybak złowi te ryby i je potem spożyje po usmażeniu?
Kto tutaj był trucicielem?
Obrazek – zniszczony las, widać wyniszczone zwierzęta, w tle znajdują się dymiące kominy, dużego zakładu i pytamy:
Co się stało z lasem?
Co się stało ze zwierzętami, dla których był on domem?
Kto tu zawinił?
Jak można przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia otaczającej nas przyrody?
Zabawa badawcza – oczyszczanie wody z wykorzystaniem prostego filtra.
Słoiki, pędzle ubrudzone w farbie, duża plastikowa butelka, nożyczki, szmatka flanelowa,gaza lub lignina, węgiel drzewny, żwirek, piasek.
PRACE PLASTYCZNE TYGODNIA /do wyboru/
1. Kochamy drzewa https://www.youtube.com/watch?v=2FjRnpKuT5k 
2. Stempelkowa łąka https://youtu.be/q85x875FfGc 
3. Ekologiczny kwiatuszek lub ekoludek - wg pomysłowości własnej dzieci.
4. Samolocik https://youtu.be/K3OopZKvBnc
ZUMBA - RUCH TO ZDROWIE
https://youtu.be/k2hBMkZuvP8 
https://youtu.be/7hGtkE3mG_g
ZABAWA DRAMOWA "MY DRZEWA"
Dzieci są drzewami. Opowiadamy, co działo się z lasem, drzewami, a dzieci wcielają się w role drzew i uzewnętrzniają stany emocjonalne w zależności od kolejnych zdarzeń opisywanych przez nas. Opowiadamy:
"Dawno temu lasy były czyste, pełne ptaków i innych zwierząt. Drzewa były szczęśliwe, wesoło się uśmiechały, słuchając śpiewu ptaków siedzących na ich gałęziach. Mijały lata, powoli zachodziły zmiany – wycinki, bezmyślne niszczenie drzew. Zaczęło to złościć drzewa. A gdy na dodatek pojawiły się śmieci, które ludzie wywozili do lasu – drzewa wystraszyły się, co się z nimi stanie. Czy zginą w tych górach śmieci? Czy uschną? Dzisiaj smutno patrzą na to, co się dzieje. Może dzieci im pomogą?"
QUIZ EKOLOGICZNY 
Będą to zagadki i pytania dotyczące ochrony przyrody.
Kochani to taki telegraficzny skrót tego, co będziemy robić w tym tygodniu. A tymczasem jesteśmy w kontakcie, będziemy Wam przesyłać zabawy i zadania na każdy dzień tygodnia. Miłej zabawy i nauki z ekologią nasze ekoludki i przyjaciele przyrody.

===========================================================================================================================================

Tydzień : 20.04. Do 24.04.2020r.

Temat tygodnia: Wiosna na wsi

DZIEŃ 5: "WIOSENNE PRACE NA WSI"
Hejo przedszkolaki i rodzice słonko dawno już wstało, my też wstajemy i dziś do ogródka się udajemy, zrobimy tam porządki, posadzimy kwiatki i przekopiemy grządki, więc ruszamy do wirtualnego lub realnego ogrodu zapraszamy

1. ĆWICZENIA PORANNE – ZESTAW NR 31

Zabawa orientacyjno-porządkowa – „Przestraszone kurczątka”. Dzieci są kurczątkami. Swobodnie poruszają się w różnych kierunkach sali. Na hasło: Uwaga, kot! Uciekają do kurnika (wyznaczonego miejsca w pokoju lub w ogrodzie), wydając odgłosy: pi, pi, pi. Hasło: Nie ma kota, jest sygnałem do ponownego wykonywania ruchów.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – „Kaczuszki szukają ziarenek”. Dzieci są kaczuszkami. Chodzą po pokoju lub ogrodzie małymi krokami, kołysząc się na boki; co pewien czas wykonują skłony tułowia w przód – zbierają ziarenka – i prostują się.

Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – „Pieski gonią gęsi”. Dorosły przymuje rolę pieska a dziecko gąski. Piesek, który na początku zabawy zajmuje miejsce z boku a gąska, spacerują. Na mocne uderzenie w bębenek piesek na czworakach przegania gąskę i zabawa w gonitwę trwa. Potem następuje zmiana ról.

2. ZABAWA Z PIOSENKĄ – „W NASZYM OGRÓDECZKU”

https://youtu.be/C4AqPmD3aU4

W naszym ogródeczku zrobimy porządki, zrobimy porządki, zrobimy porządki,
Wygrabimy ścieżki, przekopiemy grządki, przekopiemy grządki raz, dwa, trzy.

Potem w miękką ziemię wsiejemy nasionka, wsiejemy nasionka, wsiejemy nasionka. Będą się wygrzewać na wiosennym słonku, na wiosennym słonku raz, dwa, trzy.

Przyjdzie ciepły deszczyk i wszystko odmieni, i wszystko odmieni, i wszystko odmieni. W naszym ogródeczku grządki zazieleni, grządki zazieleni raz, dwa, trzy.

3.KARTY PRACY „Nowe przygody Olka i Ady” cz.4 s. 10 – 11 

Rozmowa na temat wiosennych prac na wsi. Oglądanie strony gazety ze  zdjęciami przedstawiającymi prace na wsi. Określanie, co to za prace. Rysowanie w każdym kolejnym polu o jedną łopatę więcej niż w poprzednim.

 Pole - na polach rozpoczęły się prace: orka, bronowanie kultywatorami gleby  oraz jej wałowanie, a następnie siew i sadzenie roślin.

 Dawniej nie było traktorów. Co wykorzystywano do prac polowych? Co robią ludzie w ogródkach? Co jest im potrzebne do pracy? 
Sad - sadzie wiosną (w marcu) właściciele przycinają gałęzie drzew i  krzewów, opryskują drzewa, bielą wapnem ich pnie.

 Dlaczego są wykonywane takie prace?

 Zwierzęta wiejskie - rolnicy przez cały rok codziennie muszą dbać o  zwierzęta. Np. krowy muszą być dojone kilka razy dziennie. Zwierzęta trzeba    karmić i poić. Trzeba o nie dbać, bo tylko wtedy będą zdrowe i szczęśliwe jak  my.

 Czy praca rolnika jest łatwa?

 Rysowanie narzędzi ogrodniczych po śladach. Czytanie z dorosłym lub  samodzielnie ich nazw.Łączenie rysunków z nazwami. Rysowanie w  każdym  kolejnym polu o jedne grabie mniej niż w poprzednim.
 4. KARTY PRACY 
Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania,  pisania, liczenia, s. 70–71.

Rysowanie po śladach. Kolorowanie rysunków.
5. ZABAWA RYTMICZNO - RUCHOWA "Taniec z gazetami"
https://youtu.be/-v3t0Ks0dQk
6. FILMIK EDUKACYJNY "Wiosna w polu"
https://youtu.be/I6EGdlPn8Lg
7. BAJKA "KRECIK OGRODNIKIEM"
https://youtu.be/GxPe_XXXTPO
Dziękujemy za cały tydzień współpracy kochane dzieci i rodzice!!! Miłego weekendu.

 

-----------------------------------------------------
DZIEŃ 4 "Makieta wiejskiego podwórka"

1. ZABAWA "KONIKI"
Dzieci maszerują w określonym kierunku, w rytmie nagrania wesołej melodii. Zgodnie z jego rytmem poruszać się po okręgu – naśladują koniki. Reagują na ustalone hasła:
W tył zwrot – poruszają się w przeciwnym kierunku,
Wierzgamy kopytkami – zatrzymują się, jedną nogą wykonują ruchy podobne do wierzgania,
Stop! – zatrzymują się, zwracają twarzami do środka koła i recytują tekst, równocześnie wykonując odpowiednie ruchy (powtarzają go dwa razy):
2. DOPOWIADANIE SKOJARZEŃ.
Dorosły mówi nazwę zwierzęcia, a dzieci dopowiadają kojarzące się z nim słowo (z wierszy, z bajek, opowiadań). Np.
kaczka – dziwaczka
kaczątko – brzydkie
koza (kozucha) – kłamczucha
kot – Filemon lub "w butach"
kurka – Czubatka
3. ĆWICZENIA KLASYFIKACYJNE – Gdzie mieszkają zwierzęta?
Obrazki domów zwierząt. Dorosły odsłania obrazki lub slajdy domów, w których mieszkają zwierzęta. Dzieci je nazywają, a następnie pod każdym domem umieszczają sylwetę zwierzęcia, które w nim mieszka (stajnia – koń; obora – krowa; kurnik – kura, kogut; buda – pies; gołębnik – gołąb).
4. ZABAWA - CO NAM DAJĄ ZWIERZĘTA?
Plansze lub obrazki /patrz mail grupowy/: kury, owcy, krowy, pszczół, gęsi, jajek, miodu, jogurtu, sera, wełny, pióra, poduszki. Dzieci razem z dorosłym nazywają przedstawione na nich zwierzęta i razem zastanawiamy się, co one dają człowiekowi. Dorosły pokazuje drugą grupę obrazków (jajka, miód, mleko, jogurt, ser, wełna, pióra, poduszka). Dzieci nazywają produkty pochodzące od zwierząt wskazując zwierzę, d którego dany produkt pochodzi.
5. BURZA MÓZGÓW - Co można zrobić z tych produktów?

Podajemy nazwę produktu otrzymanego od zwierząt  prosimy, aby dziecko zastanowiło się, do zrobienia czego można go wykorzystać. Np. jajka – ciasto, kanapki, sałatka… mleko – ser, budyń, jogurt, pióra – poduszka, pierzyna, wełna – szalik, sweter, czapka.
6. PRACA PLASTYCZNA - wspólne wykonanie makiety wiejskiego podwórka.
Przygotowujemy kartkę A3 i rysujemy na niej ołówkiem wiejskie podwórko /budynki - obora, kurnik, chlewik, kojec dla pieska, korytko dla kurek/ oczywiście jakieś krzewy, kwiaty, narysowane elementy kolorujemy kredkami lub malujemy farbami, następnie na makiecie umieszczamy ulepione zwierzątka  plasteliny. robimy fotografię i przesyłamy swoją piękną pracę a maila grupowego za co dziękujemy.
7. ZABAWA MUZYCZNO - RUCHOWA przy piosence "Na podwórku".
8. BAJKA "REKSIO" - DETEKTYW https://youtu.be/JBZMGNBBeHw

----------------------------------------
Dzień 3 "Na podwórku"
1. PRZYSŁOWIA
Zapoznanie z wybranymi popularnymi przysłowiami, których bohaterami są zwierzęta; wyjaśnienie ich znaczenia.

Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.
Zapomniał wół, jak cielęciem był.
Koń ma cztery nogi i tak się potyka.
Pasuje jak wół do karety.
Nie kupuj kota w worku.
Rytmizowanie wybranego przysłowia; ilustrowanie go ruchem według pomysłów dzieci.
2. ĆWICZENIA ORTOFONICZNE
Zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym – Głosy zwierząt.
https://youtu.be/tj2ccM-9kF0
Dziecko naśladuje głos zwierzęcia, które widzi na ekranie odpowiednio modelując swój głos. Zwierzęta dorosłe naśladują grubym głosem, a młode cienkim. Wymień spośród usłyszanych zwierząt te, które można spotkać na wiejskich podwórkach w Polsce.
3. ZAGADKI
Dzieci zajmują miejsca na okręgu, w siadzie skrzyżnym. Słuchają zagadek Bożeny Formy, które recytuje dorosły:
 
Lubi głośno gdakać, kiedy zniesie jajko.
Każdy wie, że jest stałą kurnika mieszkanką. (kura)

Zakręcony ogonek, śmieszny ryjek ma 
„Chrum, chrum – głośno woła – kto jedzenie da?” (świnka)

Na przykład łaciate, w oborze mieszkają. 
Pasą się na łąkach, zdrowe mleko dają. (krowy)
 
Nie pieje, nie gdacze, tylko głośno kwacze.
Po stawie pływa. Jak się nazywa? (kaczka)

Grzebień ma na głowie, swoim głośnym pianiem
wszystkich wczesnym rankiem budzi na śniadanie. (kogut)
4. KARTA PRACY
Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 69. /książka różowa/
Rysowanie drogi kury do kurcząt.
5. FILMIK EDUKACYJNY "Zwierzęta z wiejskiego podwórka"
https://youtu.be/5cT69xkHVh8
6. PRACA PLASTYCZNA
Zwierzęta z wiejskiego podwórka - lepienie z plasteliny
https://youtu.be/lyivgVlwKGE
7. BAJKA "Przygody Kota Filemona" - Kwiecień plecień
https://youtu.be/UYcc84Ne27Y

Dziękujemy za uwagę i mamy nadzieję, że miło Wam upłynie dzień.

----------------------------------------------------

Kochani Rodzice poniżej przesyłamy link do flipbook-a kart pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-kp-4/mobile/index.html

Dzień 2: Tyle stóp, tyle kroków

1. Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza Teresy Fiutowskiej "Podwórkowa awantura"
Rozmowa z dziećmi nt. wiersza:
Które zwierzęta brały udział w podwórkowej awanturze?
Jakie zwierzę próbowało je uspokoić? W jaki sposób to zrobiło?
2. Utrwalanie piosenki Na podwórku. Nauka zwrotek.
3. Opowieść ruchowa przy muzyce – Wycieczka na wieś. /w tle piosenka "Na podwórku"
Nadeszła wiosna. Na wsi jest zielono i radośnie. Odwiedzamy wiejską zagrodę. Straszny tutaj gwar.
Widać domowe zwierzęta: owce, krowy, świnie, kaczki, gęsi, kury, indyki. (wymieniamy nazwy gatunków zwierząt, dzieci naśladują ich charakterystyczne głosy). Patrzcie, przyfrunęły bociany. Wysoko na dachu domu mają swoje gniazdo. (Dzieci robią daszek nad oczami, spoglądają w górę. Następnie w rytmie bębenka poruszają się za N., naśladując charakterystyczne ruchy i klekot bociana).
Za płotem gospodarstwa widać pole. Rośnie na nim zboże. Zamieniamy się w trawy i kłosy zbóż (dzieci przechodzą do przysiadu, na hasło: rośniemy, dzieci powoli wstają). Na łące pojawiają się zające. Małe zajączki chcą się bawić. Chowają się w trawie. Widać ich duże
uszy. (dzieci naśladują ruchy zajączków, ponownie słychać nagranie wesołej melodii). W ogrodach kwitną piękne kwiaty, ich kielichy otwierają się do słoneczka. (Unoszą ręce w górę, naśladują otwierające się do słońca kielichy kwiatów). Za domem jest sad. Przez chwilę odpoczniemy w cieniu drzew, słuchając świergotu ptaków.
(Dzieci kładą się na plecach. Umieszczają ręce na przeponie i miarowo oddychają).
4. Długi, krótki – ćwiczenia w mierzeniu długości.
Rozwijanie umiejętności mierzenia; mierzenie długości stopami, krokami /potrzebna jest miarka krawiecka lub linijka/.
Mierzymy różne przedmioty, które wybiorą dzieci i porównujemy długości wskazując co jest krótsze, co jest dłuższe, które przedmioty są tej samej długości, mierzymy też stopami lub krokami np.:
1. Mierzenie szerokości dywanu stopa za stopą. Mały dywan. Dziecko mierzy szerokość dywanu, stawiając stopę przed stopą (palce jednej stopy dotykają pięty drugiej stopy) i głośno licząc. − Dlaczego wyszły wam różne wyniki? − Czy wasze stopy są jednakowej długości? 
2. Mierzenie długości dywanu krokami. Mały dywan. Dziecko mierzy długość dywanu krokami, które głośno liczy. − Dlaczego wyszły wam różne wyniki? − Z czym jest związana długość waszych kroków? (Ze wzrostem). 
Pokaz linijki, miarki krawieckie. Mały dywan mierzymy linijką i miarką krawiecką.

5. Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s. 7.
Olek i Ada zastanawiają się, która tasiemka jest dłuższa. Zastanówcie się, jak to sprawdzić. 
Kolorowanie tasiemek. 
Kończenie rysowania kurcząt według wzoru. 
Kolorowanie trzeciego kurczęcia, licząc od prawej strony.
6. Zabawa bieżna "Jaskółki" /potrzebne wstążki z bibuły jako gniazdo jaskółek/
Na ziemi leżą szarfy rozłożone w kółeczkach. W każdym kółeczku (gniazdku) stoi dziecko (jaskółka). Na sygnał jaskółki wylatują z gniazd i krążą w różnych kierunkach. Na zawołanie: Burza – jaskółki wracają do swoich gniazd.
7. Karta pracy, cz. 4, s. 8.
Kolorowanie tak samo puzzli ze zdjęciami dorosłych zwierząt i ich dzieci. 
Nazywanie dorosłych zwierząt i ich potomstwa. 
Czytanie całościowe nazw zwierząt przedstawionych na zdjęciach (5-latki)
Naklejanie ich zdjęć w odpowiednich miejscach.

--------------------------------------------------------------------------

Dzień 1. Uparty kogut
1. Słuchanie piosenki Na podwórku (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk)- https://youtu.be/An265-G0WOs

Rozmowa z dziećmi nt. pioseneki:

− Gdzie mieszkają zwierzęta, o których jest mowa w piosence?

− Jakie zwierzęta mieszkają w wiejskiej zagrodzie?

Rozmawia z dziećmi na temat wyglądu, zwyczajów i charakterystycznych głosów, które wydają wymienione w piosence zwierzęta.

• Określanie budowy, nastroju, melodii piosenki.

• Nauka refrenu piosenki na zasadzie echa muzycznego.

• Próby nucenia melodii piosenki mormorando, wspólnie.

2. Karta pracy, cz. 4, s. 3 - 5

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem samodzielnie. Rysowanie po śladzie drogi kury do kurnik. Nazywanie zwierząt, które grupa Ady zobaczyła na wsi w gospodarstwie agroturystycznym. Odszukiwanie zwierząt znajdujących się w pętlach na dużym obrazku.

3. Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przy- gotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 68.

• Określanie, co przedstawia obrazek. Podawanie pierwszej głoski z jego nazwy.

• Rysowanie po śladach rysunków.

• Podawanie głosek, jakimi rozpoczynają się słowo żubr i nazwy rysunków.

• Zaznaczanie liter ż, Ż w wyrazach.

4. Zabawa Jakie jest zwierzę? Jaki (jaka) jest…?

– podajemy nazwę zwierzęcia, a dzieci wymyślają określenia. Np. Jaka jest kura? (mała, głośna…) Jaki jest kogut? (szybki, głośny…) Jaka jest kaczka? (spokojna, powolna…) Jaka jest krowa? (duża, łagodna, spokojna…) Jaki jest koń? (duży, szybki, groźny…)

5. Zabawa bieżna – Jastrząb, kura i pisklęta. Skakanka. Wyznaczenie przestrzeni podwórka dla dzieci do biegania. Po prawej stronie znajduje się kurnik ogrodzony skakanką, po drugiej gniazdo jastrzębia. Kura wyprowadza pisklęta na podwórko. Przysiadają tam i zbierają ziarenka. Na zapowiedź: Leci jastrząb – pisklęta wraz z kurą uciekają do kurnika. Jastrząb łapie pisklęta, które nie zdążyły uciec.

Powodzenia kochani

 

Witamy kochani Rodzice i dzieci grupy VI dziękujemy za to, że jesteśmy razem w tym trudnym czasie... za każdy przejaw życzliwości, pozytywnej energii i radości pomimo wbrew i na przekór... to dobrze, że nie gaśnie w nas nadzieja na lepsze jutro...

Dziękujemy za korespondencję, za współpracę i piękne zdjęcia i prace plastyczne dzieci, które nam nadsylacie również te na konkurs "Zakładka do książki". Przed nami kolejny tydzień na łączach maila grupowego i stron internetowych przedszkola trzymajmy się cieplutko i bądźmy w kontakcie.

Pozdrawiamy serdecznie Wasze panie: Małgosia, Iza i Anetka.

W tym tygodniu przechodzimy do cz. 4 książki fioletowej czyli Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s. 3 do 11

Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady przygotowanie do nauki czytania i pisania s. 68 - poznajemy litery Ż, ż

Ćwiczenia poranne zestaw nr 31

1. Zabawa orientacyjny -porządkowa: "Przestraszone kurczątka". Dzieci są kurczątkami. Swobodnie poruszają się w różnych kierunkach sali. Na hasło: Uwaga, kot! uciekają do kurnika (wyznaczonego miejsca w sali), wydając odgłosy: pi, pi, pi. Hasło: Nie ma kota, jest sygnałem do ponownego wykonywania ruchów.

2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: 'Kaczuszki szukają ziarenek". Dzieci są kaczuszkami. Chodzą po sali małymi krokami, kołysząc się na boki; co pewien czas wykonują skłony tułowia w przód – zbierają ziarenka – i prostują się.

3. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania: "Pieski gonią gęsi'.Dzielimy dzieci na dwie grupy: pieski, które na początku zabawy zajmują miejsce z boku, i gąski, które spacerują po dywanie. Na mocne uderzenie w bębenek lub na klasniecie pieski na czworakach przeganiają gąski pod ściany. Potem następuje zmiana ról.

4. Ćwiczenia tułowia, skłony: "Kogut zasypia". Dzieci w siadzie klęcznym, wykonują skłon tułowia w dół, z dotknięciem głową kolan kogut chowa głowę w piórka. Potem powoli prostują się i ustawiają głowy prosto.

5. Ćwiczenie równowagi: "Na grzędzie". Dzieci są kurkami. Przechodzą, stawiając nogę za nogą, po sznurku, tak aby z niego nie spaść.

6. Zabawa uspokajająca: "Na podwórku". Dzieci maszerują po obwodzie koła z rytmicznym klaskaniem i powtarzaniem rymowanki: "na podwórku jest wesoło, wiele zwierząt chodzi w koło. Ko, ko, ko i kwa, kwa, kwa, niech zabawa dalej trwa.

Piosenka na ten tydzień: "Na podwórku" słowa i muzyka Jolanta Kucharczyk https://youtu.be/An265-G0WOs

Prace plastyczne na ten tydzień:

1. Zwierzątka z wiejskiego podwórka - lepienie z plasteliny

2. Makieta wiejskiego podwórka - wg pomysłowości własnej /do makiety można wykorzystać zrobione wcześniej zwierzątka z plasteliny.

Bardzo prosimy o przesłanie tej pracy na grupowego maila będzie nam bardzo miło. Dziękujemy.

Ćwiczenia matematyczne: "Długi, krótki" ćwiczenia w mierzeniu długości: potrzebna jest miarka krawiecka lub linijka.

Mierzymy różne przedmioty, które wybiorą dzieci i porównujemy długości wskazując co jest krótsze, co jest dłuższe, które przedmioty są tej samej długości, mierzymy też stopami lub krokami np.:

• Mierzenie szerokości dywanu stopa za stopą. Mały dywan. Dziecko mierzy szerokość dywanu, stawiając stopę przed stopą (palce jednej stopy dotykają pięty drugiej stopy) i głośno licząc. − Dlaczego wyszły wam różne wyniki? − Czy wasze stopy są jednakowej długości? • Mierzenie długości dywanu krokami. Mały dywan. Dziecko mierzy długość dywanu krokami, które głośno liczy. − Dlaczego wyszły wam różne wyniki? − Z czym jest związana długość waszych kroków? (Ze wzrostem). • Pokaz linijki, miarki krawieckie. Mały dywan mierzymy linijka i miarka krawiecka.

 

Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do współpracy codziennie będziemy podawać zadania i linki do ciekawych zabaw w zakresie tematyki każdego kolejnego dnia.

Życzymy radosnego spotkania ze zwierzętami z wiejskiego podwórka.