AAAA+
42-224 Częstochowa
ul. Michałowskiego 32
34 322 22 50
Grupa VII

Zapraszamy Rodziców do kontaktu poprzez maila grupowego kasiaimarta7@onet.pl

29.06.2020

Dzień 1. Wakacyjne plany

Słuchanie opowiadania S. Karaszewskiego Wakacyjne plany.

2. Słuchanie opowiadania.

Z początkiem czerwca rozkwitły akacje. Cudowny zapach białych kwiatów akacji zwabił tysiące pszczół krążących wokół drzew brzęczącą chmurą. Zbierały pyłek i nektar kwiatów na pyszny miód akacjowy.Sześciolatki, dla których były to już ostatnie dni w przedszkolu, myślały o swoich przyszłych szkołach. Niektóre z radością, inne z lekkim niepokojem.

Szkoła szkołą – ale wcześniej są wakacje.

– Jadę do Krainy Wielkich Jezior – powiedział Bartek. – Mama i tata mają żaglówkę i wyru­szymy w długi rejs po jeziorach. Będziemy łowili ryby, rozpalali ognisko na brzegu, smażyli ryby i piekli kiełbaski. A wieczorem dobijemy do przystani i prześpimy się w namiocie na polu namiotowym.

– Ja też kiedyś byłem nad jeziorami – wtrącił Tadek. – Ale nie chciałbym tam jechać. Wszędzie tłok, pełno żaglówek, kajaków, motorówki i skutery wodne prują jak szalone. Zostawiają smugi spalin i plamy paliwa na wodzie. Brzegi jezior błotniste i pozarastane trzcinami. Na żaglówce cały czas trzeba siedzieć spokojnie, bardzo łatwo wpaść do wody. Ja wolę ciszę, spokój, gdzie mogę posłuchać śpiewu ptaków i rechotania żab. Jadę do wujka, do leśniczówki. Razem z wuj­kiem i ciocią będę poznawał zwyczaje zwierząt leśnych. Będziemy rozpoznawać tropy różnych zwierzą t. Będziemy zbierać rogi zgubione przez rogacze, samce saren, jelenie, łosie i daniele. Wujek nauczy mnie rozpoznawać drzewa po liściach, kwiatach nasionach i kształcie koron. A z ciocią będziemy zbierać różne zioła, suszyć je. Zioła to naturalne lekarstwa. Ciocia jest doświadczoną zielarką i wie, które rośliny na co pomagają.

– A ja pojadę nad morze – powiedziała Ania. – Będziemy kąpali się w morzu, opalali na piasz­czystej plaży, razem nazbieramy ładnych kamyków, muszelek, żółtych i brązowych bursztynów. A potem będziemy kopać w piasku dołki, budować zamki, które przyozdobimy kamykami i pa­tykami. Muszelki i bursztyny zbierzemy do pudełka, to będzie nasza wakacyjna pamiątka.

– To prawda, morze jest piękne – dodał Grzesiek. – Ale bardzo kapryśne. I plaże wspaniałe, piaszczyste. Pod warunkiem, że nie wieje wiatr. Bo wtedy piasek jest wszędzie: w ubraniu, włosach, oczach. Woda w Bałtyku przeważnie jest bardzo zimna, a nawet lodowata. Nie da rady się kąpać. Można co najwyżej zamoczyć nogi, a potem szczękać zębami. A kiedy jest wysoka fala, to nawet nie wolno zbliżać się do wody.

– A ja pojadę z rodzicami w góry. – powiedziała Zosia. – Rodzice zabierają rowery górskie. Będziemy jeździć po szlakach rowerowych, a tam, gdzie nie da się dojechać na rowerze, pój­dziemy pieszo z kijkami i plecakami, aż do schroniska i jeszcze dalej, na sam szczyt góry, skąd są piękne widoki.

– Góry są bardzo niebezpieczne. Pełno przepaści, można spaść i się połamać. Gdy wieje halny, łamie drzewa, świerki się przewracają. Pogoda szybko się zmienia. Nawet w słoneczny dzień może zaskoczyć burza. A wtedy – walą takie pioruny, że nie wiadomo, gdzie się skryć!

– A ja pojadę do babci i dziadka na wieś – powiedziała Helenka. – Może nie ma tam jezior, morza ani gór, ale jest za to piękna, czysta rzeka, nie za szeroka i płytka, piaszczyste plaże, którymi jeśli ktoś chce – może spacerować kilometrami. Można płynąć z prądem w pontonie albo w kajaku, albo w łódce – jak kto chce. I jest las – a w nim sarenki, lisy, zające, a nawet widziałam łosie!

– Na wsi strasznie nudno! – wybrzydzał Filip. – Nie ma kina, placów zabaw, mało dzieci, nie ma się z kim bawić. Trzeba uważać na kundle, które biegają wszędzie i tylko patrzą, żeby ugryźć w nogę. Nie można się od nich opędzić. Na łąkach pasą się krowy i konie, które brzydko pachną, brudzą, trzeba uważać, żeby w coś nie wdepnąć!

– A w mieście jest lepiej? – żachnęła się Kasia. – Po trawnikach biegają psy i też brudzą! A nie każdy właściciel po nich sprząta! A samochody? Taki ruch, że nie ma jak przejść przez ulicę! Trąbią, wymuszają pierwszeństwo, pędzą jak szalone, setką albo i szybciej. I wszędzie spaliny! Udusić się można!

– W mieście wcale nie jest źle! – powiedział Rysiek. - W mieście jest co robić! Wystarczy wyjść na podwórko – jest plac zabaw, można pojeździć na hulajnodze lub deskorolce! Zawsze można spotkać kolegów, koleżanki! Można spacerować chodnikiem i oglądać wystawy sklepów! Jak jest gorąco, można pójść na basen. Wyjeżdżam na wakacje na działkę, ale chyba wolałbym zostać w domu, w mieście!

Dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych wyjazdach, o podróżach i atrakcjach, jakie na nie czekają. Rozgorączkowane, przerywały sobie nawzajem, przekrzykiwały się jedno przez drugie. Tylko jedno dziecko, Krzyś, stał z boku, przysłuchiwał się, ale nie powiedział ani słowa. Miał smutną minę i łzy szkliły mu się w oczach.

– A ty, Krzysiu, gdzie pojedziesz na wakacje? – spytała Helenka.

– Ja nigdzie nie pojadę – powiedział Krzyś i się rozpłakał.

Dzieci umilkły. Podeszły do Krzysia i zaczęły go pocieszać.

Żeby ci nie było smutno, będziemy wysyłać pocztówki.

I będziemy dzwonili, żeby opowiedzieć, jak jest na wakacjach!

I przywieziemy ci pamiątki z naszych podróży.

I opowiemy ci, gdzie byliśmy, co robiliśmy i narysujemy ci obrazki z naszych podróży.

I będziesz się czuł, jakbyś był z nami!

Krzyś rozpromienił się. W lecie zostanie w domu, ale jednocześnie będzie tam, gdzie jego przyjaciele. Wakacje jego kolegów i koleżanek będą jego wakacjami.

3. Rozmowa na temat opowiadania.

Gdzie wybierał się Bartek z rodzicami?

Co mieli tam robić?

Gdzie miał spędzić wakacje Tadek? Co miał robić w leśniczówce?

Co Ania zamierzała robić nad morzem?

Co Zosia planowała z rodzicami robić w górach?

Kto miał spędzić wakacje na wsi?

Co Helenka mogła tam robić?

Gdzie wybierał się Krzyś?

Co postanowili jego przyjaciele?

4. Historia relaksująca – Fale.

Dzieci kładą się na dywanie. Są falami, które porusza wiatr. Nauczyciel włącza suszarkę, która symbolizuje wiatr. Gdy dzieci – fale – usłyszą szum, turlają się po dywanie. Gdy nauczyciel wyłączy suszarkę – leżą spokojnie.

Potem dobierają się parami i siadają w parach jedno za drugim. Nauczyciel opowiada i wyko­nuje określone ruchy, a dzieci wykonują je na plecach partnera.

Wielkie morze jest dzisiaj spokojne.

Posłuchaj, co chce opowiedzieć.

Wiatr lekko dotyka morza.

(Dzieci czubkami palców dotykają pleców partnera, przesuwając je po nich).

Spójrz, co robi z falami.

Wiatr je budzi.

(Czubkami palców lekko dotykają pleców partnera).

Zaczyna się ich taniec.

Spójrz, jedna z fal bardzo się cieszy,

wesoło tańczy na morzu.

(Czubkami palców wykonują delikatne, lekkie ruchy).

Teraz turla się tak szybko, jak tylko potrafi.

Stopniowo przesuwa się do przodu.

(Palcami wykonują koliste ruchy od dołu ku górze).

Fika koziołki, szybko i lekko.

Sprawia jej to wielką radość.

(Uderzają palcami o plecy, na zmianę: szybko i powoli).

Fika koziołki bez wytchnienia,

a wiatr dzielnie jej pomaga.

(Uderzają palcami o plecy, na zmianę: szybko i powoli).

Słońce oświetla morze.

(Kładą całe dłonie na plecach).

Mała fala już nie tańczy.

Słońce się chowa.

(Zdejmują ręce z pleców).

Tak skończyła się historia.

 

Zabawy ruchowe

https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4

Atrakcje w Bezpieczne Wakacje [2020] | Wiersz Wakacje | Bajki po Polsku

https://www.youtube.com/watch?v=CQkc4Dfe1aw

 

 

30.06.2020

Dzień 2. Co zabierzemy na wakacje?

Zabawa Co zabieramy na wakacje?

Nauczyciel przygotował obrazki przedmiotów przydatnych na wakacjach. Umieścił je na tabli­cy wokół dużego obrazka plecaka. Dzieci mają wybrać obrazki przedmiotów potrzebnych na wakacjach i umieścić je na obrazku plecaka. Ale nie mogą podać ich nazw, tylko inne nazwy, które określają ich zastosowanie. Np. zamiast ponton dziecko podaje nazwę – wodny pływacz czy coś podobnego.

Przykładowe obrazki: lupa, latarka, piłka, deskorolka, koc, wiaderko, łopatka, okulary prze­ciwsłoneczne, kożuch, sanki, materac, książka, koszyk, łyżwy…

Zabawy patyczkami – ćwiczenia w liczeniu.

Dzieci dostają po 10 patyczków w trzech kolorach, cyfry i znaki.

Układają przed sobą patyczki według kolorów, a pod nimi działanie, które to ilustruje. Np. dziecko dostało 6 patyczków niebieskich, 3 patyczki zielone i 1 żółty patyczek. Układa dzia­łanie: 6 + 3 + 1 = 10.

Potem dzieci odkładają wymienioną liczbę patyczków (nauczyciel podaje każdemu dziecku, ile patyczków ma odsunąć) i układają działania.

Symulują za pomocą patyczków sytuacje przedstawione przez nauczyciela, układają odpo­wiednie działania, udzielają odpowiedzi.

Np. Nauczyciel podaje treść zadania: Mama miała 8 jabłek. 4 jabłka dała babci. Ile jabłek zostało mamie?

Dzieci układają przed sobą 8 patyczków, 4 odsuwają i układają działanie: 8 – 4 = 4. Następnie udzielają odpowiedzi: Mamie zostały 4 jabłka.

 

1. Poznawanie właściwości piasku.

Dzieci z zamkniętymi oczami dotykają piasku. Określają, jaki jest: sypki, miękki, drobny…

Badają jego rozpuszczalność w wodzie (nie rozpuszcza się), plastyczność (trudno się lepi, gdy jest mokry, suchy – wcale się nie lepi).

2. Poznawanie właściwości gliny.

Dzieci dotykają gliny. Określają, jaka jest (gładka, mokra, plastyczna, lepi się).

3. Określanie zastosowania piasku i gliny.

Z piasku w wysokich temperaturach i z odpowiednimi dodatkami otrzymujemy szkło. Wyko­rzystujemy go też do filtrowania wody.

Glina jest wykorzystywana do wyrobu naczyń, ozdób.

Lato i wakacje | prace plastyczne

https://ekodziecko.com/category/prace-plastyczne/lato

 

https://dzieciakiwdomu.pl/2018/07/pomysly-na-wakacyjne-zabawy-i-prace-plastyczne-dla-dzieci-na-lato.html

 

Wakacje tuż, tuż - inspiracje

https://przedszkouczek.pl/2019/06/03/wakacje-tuz-tuz/

 

Piosenki dla dzieci - Niech żyją wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

=======================================================================================================================================

Witajcie w kolejnym tygodniu !!!!!!!!!

22 -26.06.2020

Czerwiec, tydzień 4

Dzień 1

Zajęcia 1. Sznurek Jurka – tworzenie siatki pytań.

Wprowadzenie tematu związanego z ekologią na podstawie wiersza Igora Sikiryckiego Sznurek Jurka.

Obrazki lub przedmioty: sznurek, skórka od banana, torba śniadaniowa, papierki po cukierkach, ścierka, bombonierka, patyki od lodów, plastikowe kubki, pestki od słonecznika, kalosz, nauszniki, trampki, piłka z dziurą, wieczne pióro, opony od rowerów, papiery.

N. czytając wiersz, rozrzuca wokół wymienione przedmioty.

Za przedszkolem, bardzo blisko,

Było miejsce na boisku.

Kiedyś tam wyrzucił Jurek

Poplątany stary sznurek.

A nazajutrz obok sznurka

Od banana spadła skórka,

Wyrzucona przez Karola.

Tam też wkrótce Jaś i Ola

Wyrzucili bez wahania

swoje torby po śniadaniach.

Stos papierków po cukierkach

Wysypała tam Walerka.

Na papierki spadła ścierka,

Jakaś pusta bombonierka,

i od lodów sto patyków,

Pustych kubków moc z plastiku,

Wyskubane słoneczniki,

Jeden kalosz, nauszniki,

Stare trampki, piłka z dziurą,

Połamane wieczne pióro,

Kilka opon od rowerów

I ogromny stos papierów.

Oto tak, od sznurka Jurka,

Wnet urosła śmieci górka,

A z tej górki, wielka góra,

Której szczyt utonął w chmurach.

Nie ma miejsca na boisko,

Lecz śmietnisko mamy blisko.

Rozmowa na temat wiersza.

N. pyta:

Jakie śmieci znalazły się na boisku?

Dlaczego ktoś je wyrzucił?

Gdzie należy wyrzucać śmieci?

 

• Tworzenie siatki pytań na temat ekologii.

Arkusz papieru, flamastry w kilku kolorach.

N. rozkłada arkusz papieru z umieszczonym na górze napisem ekologiczne, a następnie zadaje dzieciom pytania:

−Co to jest ekologia?

−Po czym poznać, że coś jest ekologiczne?

−Co chcielibyście wiedzieć o ekologicznych przedmiotach?

 

Improwizacje ruchowe do muzyki relaksacyjnej.

https://www.youtube.com/watch?v=vODeM1HLads

 

Dzieci ilustrują ruchem dźwięki, które słyszą i opowiadają o tym, co one im przypominają.

 

Tworzymy ekozaproszenia – rozwijanie aktywności twórczej.

 

••Wykonanie ekologicznych zaproszeń na spotkanie kończące projekt.

Gazety czarno-białe i kolorowe (z jak najmniejszą ilością obrazków), dla każdego dziecka: kleje, kartka techniczna A4, flamastry/farby, pędzel, tekst zaproszenia oraz napis Zaproszenie.

• Dzieci oglądają zgromadzone gazety i dzielą je na czarnobiałe oraz kolorowe. Wypowiadają się na temat tego, które mogą być ciekawsze do pracy (dające więcej możliwości).

• Dzieci wydzierają z gazet ich fragmenty – tak, aby wykleić nimi całą przednią część zaproszenia. Następnie piszą wyraz Zaproszenie (według wzoru) flamastrami lub malują farbami.

 

•• Zabawa plastyczna Dorysuj…

Dla każdego dziecka kartka z narysowaną po środku dowolną figurą geometryczną, kredki.

Zadaniem dzieci jest dorysowanie figurze wybranych przez siebie elementów, tak, aby tworzyła spójną całość i nadanie jej tytułu (np. Kula śmiechu, Kwadratowy obrazek).

Dzieci mogą także samodzielnie obrysować na kartkach przedmioty w różnych kształtach.

 

Czerwiec, tydzień 4

Dzień 2

•• Przeprowadzanie doświadczenia z magnesem.

Kilka sztuk magnesu: sztabkowego, w kształcie podkowy, okrągłego, ozdobnego na lodówkę. Kilka sztuk: metalowych i plastikowych łyżeczek, szklanych przedmiotów np. słoiczki; metalowych przykrywek, drewnianych klocków.

N. wyjaśnia, że istnieją magnesy w różnym kształcie i pokazuje je dzieciom. Następnie prosi, aby dzieci pobawiły się nimi w dowolny sposób – np. dotykały magnesy różnymi stronami.

Chętne osoby przykładają magnes do kolejnych przedmiotów, obserwując, co się będzie działo. Próbują samodzielnie sformułować wniosek, że magnes przyciąga przedmioty metalowe, a innych nie.

 

Zajęcia 1. Co można zrobić z metalem?

•• Określanie cech puszek.

Puszki różniące się wielkością, kształtem i kolorem.

N. pokazuje dzieciom kolejno puszki i pyta, z czego są zrobione i po czym dzieci to poznały. Następnie dzieci opowiadają, czym się różnią między sobą poszczególne puszki.

• Segregowanie puszek.

Puszki w różnych kolorach, kształtach oraz wielkości, żółte obręcze dla każdego dziecka.

N. prosi, aby dzieci posegregowały w obręczach puszki ze względu na:

−−kolor,

−−wielkość (zbliżoną do siebie, od najmniejszej do największej i na odwrót),

−−wybrane przez siebie kryterium.

Żółty kolor wynika z koloru pojemnika, do jakiego segreguje się metalowe tworzywa.

 

• Określanie cech wspólnych wszystkich metali i innych tworzyw.

Dwie puszki, miska z bardzo ciepłą wodą, butelka plastikowa, szklana, drewniany klocek.

Dzieci siedząc w kole kolejno dotykają puszki. Określają jej temperaturę poprzez dotykanie rękoma lub przyłożenie do policzka. Jeśli puszka się nagrzeje, trzeba wymienić ją na inną lub szybko schłodzić. Następnie N. zanurza puszkę w misce z bardzo ciepłą wodą. Chętne osoby ponownie

określają jej temperaturę i zastanawiają się, kiedy metale są ciepłe, a kiedy zimne. Następnie N. pokazuje pozostałe tworzywa, a dzieci zastanawiają się, czy któreś z nich ma właściwości takie, jak metal (np. przewodnictwo cieplne).

Po rozmowie dzieci sprawdzają swoją teorię poprzez porównanie.

•• Zebranie i ekspozycja informacji dotyczących metali.

N. przypomina poszczególne etapy zajęć, które pomogą dzieciom w sformułowaniu właściwości metali. Pytanie końcowe:

− Jaki kolor najczęściej mają metale?

−Czy mają zapach?

−Do czego można wykorzystać metale?

−Gdzie spotykamy metale?

Pytanie problemowe, jakie może postawić N.: Dlaczego metalowe grzejniki/kaloryfery są ciepłe w sezonie grzewczym?

Wniosek końcowy, powinien brzmieć tak, że metale nie mają zapachu i szybko się nagrzewają (przewodzą ciepło).

 

•• Tworzenie z puszek Pojemnika na kredki.

Dla każdego dziecka mała (najlepiej jednobarwna) puszka, papier samoprzylepny, nożyczki.

Dzieci ozdabiają puszki w sposób opisany przez N. (np. papierowymi figurami geometrycznymi, papierem w określonym kolorze) lub wybrany przez siebie.

Należy pamiętać, żeby każda puszka była odpowiednio przygotowana – nie miała górnej warstwy i była zeszlifowana (nie miała ostrych krawędzi).

 

•• Zabawa Łowimy ryby w stawie.

Rybki z folii aluminiowej, miska z wodą, sznurek o długości ok. 20 cm z przywiązanym na jednym końcu magnesem.

Dzieci kolejno podchodzą do stawu (miski) i próbują wyłowić rybkę. Po wyłowieniu ryb, następuje ich przeliczenie przez dzieci i wyłonienie Przedszkolnego Rybaka. Aby utrudnić zadanie, można dodać element łowienia w określonym czasie lub łowienie w zespołach.

Liczba rybek uzależniona jest od liczby dzieci – powinno ich być co najmniej tyle samo.

Przygotowanie rybek z foli aluminiowej: kilkakrotnie składamy kawałek folii aluminiowej i wycinamy z niej kształt ryby, w korpus każdej ryby wsuwamy spinacz biurowy.

 

Czerwiec, tydzień 4

Dzień 3

•Wykonanie pracy plastycznej Symbol recyklingu – metoda i technika wykonania pracy dowolna.

http://segregus.chorzow.eu/baza-wiedzy/12-znaki-ekologiczne

 

•• Ćwiczenia oddechowe Zapach lasu.

Olejek o zapachu leśnym.

N. prosi, aby dzieci zamknęły oczy, a następnie rozpyla olejek. Dzieci wąchają go, robią głęboki wdech nosem i wydech ustami, a także określają, z czym on im się kojarzy.

 

Zajęcia 1. Rozmowa na podstawie piosenki Świat w naszych rękach Co to jest recykling?

•• Rozmowa na podstawie piosenki Świat w naszych rękach (słowa: Łukasz Tartas, muzyka: Weronika Korthals).

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

I. Ci co lubią

otóż oni mają rację.

Gdy w osobne pojemniki

lecą papier, szkło, plastiki.

Ref.: Cały świat jest w naszych rękach

właśnie o tym ta piosenka.

Możesz dbać o cały świat

chociaż masz niewiele lat. (2x)

II. A recykling trudne słowo.

Chodzi o to by na nowo

z naszych śmieci zrobić coś:

papier, plastik albo szkło.

Ref.: Cały świat jest w naszych rękach... (2x)

III. Więc dorośli oraz dzieci.

posłuchajcie.

Sprawą śmieci trzeba zająć się dziś,

żeby jutro dobrze żyć.

Ref.: Cały świat jest w naszych rękach… (3x)

•• Rozmowa na temat piosenki.

N. pyta:

−Na czym polega segregacja śmieci?

−Co to jest recykling?

−Dlaczego sprawą śmieci trzeba zająć się szybko?

−W jaki sposób dzieci mogą dbać o cały świat?

 

•• Układanie zdań ze słowami śmieci, segregacja, recykling.

Pierwsze zdanie układa N. Potem propozycje zdań podają dzieci.

Np.:

Śmieci trzeba wkładać do odpowiednich pojemników.

Segregacja powoduje, że jest większy porządek.

Recykling może być zabawny.

 

Zajęcia 2. Czy instrumenty muzyczne mogą być ekologiczne? – tworzenie instrumentów z recyklingu.

 

•• Burza mózgów Czy instrumenty muzyczne mogą być ekologiczne?

Instrumenty wykonane z recyklingu (np.: grzechotki z pojemników po jogurtach; kawałek gazety, który gdy go gnieciemy szeleści; pojemnik po chusteczkach ze ,,strunami” z gumowej rękawiczki).

 

−Co to znaczy, że instrument jest ekologiczny?

−Czy instrumenty mogą pochodzić z recyklingu?

••Wykonanie instrumentów muzycznych według własnego pomysłu.

Przedmioty z poprzedniego zadania, różnego rodzaju ziarna, kolorowy makaron, gruba taśma klejąca, nożyczki, markery.

N. udostępnia dzieciom instrumenty. Dzieci mogą eksperymentować z wydawanymi przez nie dźwiękami, w zależności od włożonego do środka przedmiotów materiału (jego rodzaju i ilości). Po dokonaniu wyboru, N. zabezpiecza taśmą instrumenty, a dzieci mogą je ozdobić markerami.

 

•• Praca plastyczno-techniczna Ekologiczny samochód.

Dla każdego dziecka: plastikowa butelka, cztery plastikowe korki, dwa patyczki do szaszłyków, plastelina, papier kolorowy, flamastry, nożyczki, klej; śrubokręt.

Dzieci kładą butelki przed sobą i z pomocą N. przekłuwają je w dwóch miejscach (u góry i u dołu). Będą to miejsca, przez które należy przełożyć patyczki do szaszłyków, a do nich przymocować plasteliną korki. Papier kolorowy posłuży do dowolnego ozdobienia samochodu i np. narysowania pasażerów.

 

Czerwiec, tydzień 4

Dzień 4

•• Zabawa plastyczno-techniczna Lornetki.

Dla każdego dziecka: dwie rolki po papierze toaletowym, sznurek długości ok. 50 cm, kredki, klej, zszywacz.

Dzieci w dowolny sposób ozdabiają obie rolki i je sklejają. Z pomocą N. przyczepiają do lornetki sznurek.

 

•• Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem papierowych pasków.

Kilka stron z gazet.

N. prosi, aby każde dziecko wydarło sobie pasek z gazety. Następnie dzieci siadają w kole i dmuchają na pasek z gazety z różnym natężeniem.

 

•• Oglądanie filmu Dzieci, segregujcie śmieci.

https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY

 

Po obejrzeniu filmu, N. zadaje pytania:

−Czy ludzie produkują dużo czy mało śmieci?

−Co to znaczy, że mądrze gospodarujemy śmieciami?

−Dlaczego warto segregować śmieci?

−Dlaczego przed wrzuceniem plastikowej butelki do pojemnika,

należy ją zgnieść?

−Co można zrobić z odpadów?

−Co to znaczy, że jakiś przedmiot ma drugie życie?

Ekologiczny dom - bajka edukacyjna

https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs

 

Zajęcia 2. Co można zrobić z papierem? – zabawy badawcze.

 

•• Zapoznanie z papierem o różnej fakturze.

Kartka z bloku technicznego, kartka z bloku rysunkowego, strona z gazety czarno-białej i kolorowej, tektura, ulotka reklamowa, papierowy talerzyk, pudełko z papieru, papier śniadaniowy.

N. rozkłada przed dziećmi przedmioty z różnego papieru.

Dzieci dotykają papier i przedmioty wykonane z niego.Określają, jaki w dotyku jest papier. N. pyta:

−Czy każdy papier jest taki sam?

−Gdzie spotykamy produkty z papieru (np.: zeszyty, książki)?

 

•• Zabawy badawcze z wykorzystaniem papieru.

Kartki papieru rysunkowego i technicznego, kawałki tektury, kulki z papieru, drobno podarte kawałki papieru, miska z wodą, kwiatek papierowy.

• Latający papier.

N. opuszcza kolejno przedmioty z papieru i pyta dzieci:

−Czy opadają?

− Jeśli tak – który szybciej, a który wolniej?

Wnioski: Jedyną formą, która opadła na dno była kulka papieru. Stało się tak, ponieważ jej masa była rozłożona nierównomiernie, a po nasiąknięciu wodą, stała się cięższa.

 

• Pływający papier.

N. umieszcza różnego rodzaju kartki papierowe na powierzchni wody. Dzieci obserwują i porównują sposób oraz szybkość nasiąkania wodą materiałów papierowych.

Wnioski: Szybciej nasiąka papier techniczny. Dzieje się tak, ponieważ jego gramatura, a więc  gęstość i sztywność, jest większa.

 

• Rozkwitający kwiatek.

N. kładzie kwiatek na wodzie. Po jakimś czasie (do kilkunastu minut), kwiatek rozkwitnie.

Papier składa się między innymi z włókien roślinnych, w których znajdują się kapilary – cienkie rurki do transportowania wody. Po umieszczeniu papieru w wodzie, w wyniku sił działających w kapilarach na cząsteczki wody, papier pęcznieje. Dzięki temu zjawisku kwiatek wygląda jakby rozkwitał.

Wykonanie kwiatka z papieru:

średniej wielkości kontur liścia, a na nim naklejone płatki kwiatowe – tworzące jeden wspólny  kielich – płatki zagięte do środka – muszą być tak zamknięte, aby poszczególne płatki nie blokowały się.

 

•• Praca plastyczna Postać z gazety.

Gazety z różnorodnie ubranymi postaciami, nożyczki, kleje, kredki.

Dzieci rysują twarz człowieka, następnie doklejają pozostałe elementy wycięte z gazet.

 

Czerwiec, tydzień 4

Dzień 5

Zajęcia  podsumowujące.

 

•• Sprawdzenie wiedzy na temat ekologii na podstawie siatki pytań.

Siatka pytań.

N. ponownie zadaje pytania z siatki pytań i porównuje je z wcześniejszymi odpowiedziami dzieci:

−Co to jest ekologia?

−Po czym poznać, że coś jest ekologiczne?

−Co już wiecie o ekologicznych przedmiotach?

 

• Podsumowanie wiedzy – quiz ekologiczny.

Kartki: zielone i czerwone, koło dla każdego dziecka.

N. zadaje pytania, a dzieci udzielają odpowiedzi twierdzących(zielone kółko) lub zaprzeczających (czerwone kółko).

N. pyta:

−Czy wszystkie śmieci wrzucamy do jednego pojemnika?

−Czy dzięki recyklingowi można dać drugie życie wykorzystanym już raz przedmiotom?

−Czy łatwo jest podrzeć mokrą tekturę?

−Czy do zbierania śmieci mogą się przydać rękawiczki ochronne?

− Jeśli w pobliżu nie ma pojemników do segregowania odpadów, wrzucamy je do kosza?

−Czy instrumenty muzyczne mogą być wykonane z materiałów odpadowych?

 

Wykonanie ekostworka.- praca plastyczna.

Kilka kartonów, kleje, gazety, plastikowe butelki, plastikowe korki, plastelina, opakowania po produktach spożywczych, rolki po papierze toaletowym.

Rodzice wspólnie z dziećmi tworzą grupowego ekostworka z dostępnych materiałów.

Rady na odpady - bajka edukacyjna

https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k

 

Dziękujemy Wam Rodzice i Dzieci za miłą współpracę. Życzymy wszystkim bezpiecznych, pełnych wrażeń i niezapomnianych wakacji.

 

            Życzymy Wam samych sukcesów w szkole, powodzenia kochani !!!!!!

==============================================================================================================================================================

Witajcie w kolejnym tygodniu !!!!!!!!!

15 -19.06.2020

Na przywitanie:

Piosenka „Pszczółka Maja”

https://www.youtube.com/watch?v=UG-WU0ZbgK8

 

Czerwiec, tydzień 3 Pożegnania nadszedł czas

Dzień 1 Pocieszajki dla maluszków

•• Słuchanie piosenki „Przedszkola czas juz minął”

https://www.youtube.com/watch?v=8JYyc0eSl_c

• Określanie charakteru melodii oraz liczby zwrotek piosenki.

• Zaznaczanie uderzeniem w bębenek refrenu piosenki.

• Ćwiczenia emisyjne na sylabach: wa, wo, wi.

•• Zabawa Z czym kojarzy się przedszkole.

Karton z obrazkiem przedszkola, mazak.

Dzieci podają skojarzenia z przedszkolem, a N. zapisuje je wokół obrazka przedszkola. Np.uśmiech, sympatia, dobre obiadki, różne zabawki, troskliwość, zrozumienie…

 •• Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Pocieszajki dla maluchów.

Książka (s. 86–89) dla każdego dziecka.

•• Rozmowa na temat opowiadania.

− Co przygotowała grupa Ady na pożegnanie przedszkola?

− Co przygotowali młodsi koledzy?

− Co robiły Ada i Kasia?

− Kogo pożegnała Ada?

− Co to były pocieszajki Ady?

− Gdzie je zostawiła?

•• Nauka wierszyka z opowiadania fragmentami, metodą ze słuchu.

Nie płaczcie, kochani, gdy nas tu nie będzie,

nasz wesoły uśmiech zostawimy wszędzie,

a gdy po wakacjach znajdziemy się w szkole,

będziemy wspominać kochane przedszkole!

•• Wspominanie przez dzieci tego, co zapamiętały z pobytu w przedszkolu.

Zajęcia 2. Obrazek o lecie – wykonanie prezentu dla kolegi/koleżanki na pożegnanie przedszkola.

Dla każdego dziecka: kartka A5, kredki, farby plakatowe, pędzelek, kubeczek z wodą, pastele, kartka z kolorowego bloku technicznego, klej, bibuła, kolorowy papier.

• Wykonanie na kartkach formatu A5 obrazka o lecie (wybraną techniką).

• Ozdabianie powstałych ramek kulkami z kolorowej bibuły lub kawałkami kolorowego papieru.

• Podpisanie się samodzielnie z tyłu obrazka.

 Słuchanie piosenki „Mój kolego z przedszkola”

https://www.youtube.com/watch?v=Q_e3t6I0fvQ

 

• Karta pracy, cz. 4, s. 72.

Odszukiwanie na obrazku piłek. Określanie ich położenia. Rysowanie po śladzie drogi piłki do bramki.

 

Czerwiec, tydzień 3 Pożegnania nadszedł czas

Dzień 2 Liczymy patyczki


Chihuahua - zabawa taniec dla dzieci, animacja

https://www.youtube.com/watch?v=S8onOsWs_hk
 

•• Karta pracy, cz. 4, s. 73.

Kończenie rysowania szlaczków. Dzielenie nazw obrazków na sylaby (lub na głoski).

•• Utrwalanie pierwszej zwrotki i refrenu piosenki Na zawsze zapamiętasz

 

Zajęcia 1. Ćwiczenia w liczeniu za pomocą patyczków.

Patyczki w różnych kolorach, znaki, liczby.

Dzieci biorą sobie po tyle patyczków, ile mają palców u rąk, i siadają w kole.

•• Układanie z patyczków kształtów figur geometrycznych.

Dzieci układają z patyczków trójkąt, prostokąt, kwadrat. Określają, ile patyczków potrzebowały do ułożenia kształtu każdej figury.

•• Układanie patyczków według kolorów.

Dzieci liczą patyczki w każdym kolorze.

Podają całkowitą liczbę patyczków,

mówiąc np., 3 patyczki czerwone dodać 4 patyczki zielone i dodać 3 patyczki żółte

to razem 10 patyczków.

Układanie działania ilustrującego liczbę

patyczków. Np.

3 + 4 + 3 = 10

•• Odkładanie patyczków, np. w kolorze żółtym.

Dzieci liczą pozostałe patyczki, mówiąc:

10 odjąć 3 to siedem.

Układają działanie:

10 – 3 = 7

•• Odkładanie patyczków, np. czerwonych.

Dzieci liczą pozostałe patyczki, mówiąc:

7 odjąć 3 to cztery.

Układają działanie:

7 – 3 = 4

Dalsze ćwiczenia przeprowadzamy analogicznie.

 

„ Ćwiczenia z liczeniem w podskokach „

https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg

•• Karta pracy, cz. 4, s. 74.

Oglądanie obrazków. Opowiadanie, co się na nich dzieje. Zastanawianie się i mówienie, co Ada robiła kiedyś, co robi teraz, a co będzie robić w przyszłości. Wymienianie kolorów kredek.

•• Utrwalanie nazw miesięcy na podstawie fragmentu wiersza Krystyny Datkun-Czerniak Rok.

W styczniu Nowy Rok przychodzi,

często mrozem grozi.

W lutym czyni tak samo.

W marcu bywa jak w garncu (…).

Kwiecień z majem

w zieleni skąpane (…).

Czerwiec obiecuje

radości wiele, bo

– moi przyjaciele –

lipiec i sierpień to wakacji czas (…).

Wrzesień i październik

zmieniają kolory ziemi (…).

W listopadzie

smutek na drzewach się kładzie.

A w grudniu zmęczony pracą Stary Rok

żegna się i… zaprasza Nowy Rok. (…)


Zabawy matematyczne dla dzieci, pomysły na naukę matematyki, dodawanie i poznawanie cyferek.
https://www.youtube.com/watch?v=R7LdKzYSncw

 

Czerwiec, tydzień 3 Pożegnania nadszedł czas

Dzień 3 Na zawsze zapamiętasz

•• Karta pracy, cz. 4, s. 75.

Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego o wakacjach. Kończenie kolorowania kred ek według wzoru (rytmu) z poprzedniej karty.

•• Zabawa Wakacje.

Dla każdego dziecka: kartka, kredki.

Rysowanie w prawym górnym rogu kartki słoneczka, z jednoczesnym wypowiadaniem zdania: Wakacje muszą być słoneczne. Rysowanie w lewym dolnym rogu kartki kwiatka i wypowiadanie zdania: Wakacje muszą być pachnące. Rysowanie w lewym górnym rogu kartki lodów i wypowiadanie zdania: Wakacje muszą być słodkie. Rysowanie w ostatnim, pustym rogu kartki skrzyni i wypowiadanie zdania: Wakacje muszą być tajemnicze. Określanie, który to róg. Rysowanie na środku kartki siebie na wakacjach.

Zajęcia 2. Co najbardziej podobało mi się w przedszkolu – rysunek.

•• Zabawa Dokończ zdania.

N. rozpoczyna zdania, a dzieci siedzące w kole kolejno je kończą. Np.: W przedszkolu lubiłem/lubiłam… W przedszkolu nie lubiłem/nie lubiłam… W przedszkolu czułem się/czułam się…

•• Wypowiadanie się dzieci na temat: Co najbardziej podobało mi się (wśród zdarzeń w ciągu roku) w przedszkolu.

Zdjęcia, obrazki.

N. pokazuje zdjęcia zrobione podczas uroczystości, wycieczek, ciekawych zajęć w przedszkolu. Dzieci oglądają je, wspominają. Wypowiadają się swobodnie na temat.

•• Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy.

Karta pracy, cz. 4, s. 76 (dla każdego dziecka).

Rysowanie tego, co podobało się w przedszkolu. Wskazywanie obrazków zgodnie z kolejnością pór roku.

•• Karta pracy, cz. 4, s. 77.

Czytanie tekstu z N. lub samodzielnie. Rozmowa na temat tego, co dzieci poznały w przedszkolu.

Rysowanie słoneczek po śladach. Kolorowanie rysunków.

•• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 80. Rysowanie po śladach.

•• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s. 80.

Ćwiczenia w czytaniu.

 

Mała motoryka, zabawy i ćwiczenia dla dzieci wspierające rozwój małej motoryki
https://www.youtube.com/watch?v=Ck7vmL2D8XU

Zabawy dla dzieci, zabawy wspomagające rozwój dziecka, nauka symetrii, moje dzieci kreatywnie

https://www.youtube.com/watch?v=LF8pzZnYF

 

Czerwiec, tydzień 3 Pożegnania nadszedł czas

Dzień 4 Wakacyjny pociąg

 

•• Utrwalanie piosenki Na zawsze zapamiętasz oraz układu ruchowego do niej (przewodnik,ncz. 5, s. 154).

•• Karta pracy, cz. 4, s. 78.

Granie w parach w grę.

Zajęcia 1. Zabawa badawcza – Dlaczego czereśnie pękają?

Czereśnie – całe i popękane, rabarbar, woreczek foliowy, miska z wodą.

•• Wyjaśnianie dzieciom, dlaczego, kiedy pada deszcz, dojrzewające latem owoce pękają.

• Oglądanie rabarbaru; opisywanie jego wyglądu, przeznaczenia; zwracanie uwagi na czerwoną skórkę brudzącą palce oraz, że liście rabarbaru mają charakterystyczny kształt.

• Włożenie jednego kawałka liścia do woreczka foliowego, a pozostałych – do miski z wodą. Następnego dnia porównywanie wyglądu rabarbaru z woreczka i z rabarbarem z wody (rabarbar wyjęty z woreczka nie zmienia swojego wyglądu, ma nadal równe, całe końce; natomiast ten wyjęty z wody jest na końcach popękany i zwinięty).

To efekt wchłaniania wody. Skórka wchłania jej więcej niż miąższ. Właśnie dlatego rabarbar pęka na końcach i się zwija.

N. wyjaśnia, że podobne zjawisko można zaobserwować również u innych owoców. Czereśnie, kiedy są już dojrzałe i pada na nie deszcz, zaczynają pękać. Miąższ znajdujący się skórką chłonie jak gąbka krople wody, które padają na skórkę. Owoc zwiększa więc swoją objętość. Skórka natomiast nie zachowuje się jak nadmuchiwany balonik, nie rozciąga się i dlatego pęka. Podobnie jak czereśnie pękają również wiśnie, śliwki i agrest.

•• Degustowanie czereśni – całych i popękanych.

•• Zabawa rozluźniająca mięśnie wokół oczu i na czole – Duże oczy.

N. opowiada, dzieci słuchają i wykonują polecenia.

Za chwilę będziecie mogli zrobić duże, bardzo duże oczy. Unieście przy tym brwi do góry tak mocno, jak tylko możecie. Wyobraźcie sobie, że macie jeszcze dodatkowe, trzecie oko pośrodku czoła. I właśnie to oko otwórzcie tak szeroko, jak tylko potraficie… A potem możecie poruszać waszymi szeroko otwartymi oczami we wszystkie strony: w dół, do góry, w prawą stronę, w lewą stronę. Być może zauważycie waszymi trzema szeroko otwartymi oczami coś, czego do tej pory nie widzieliście. Za chwilę zacznę powoli odliczać do sześciu. Kiedy dojdę do szóstki,

zamknijcie na moment oczy i nadajcie im w myślach taki rozmiar, jaki chcielibyście mieć. Trzecie oko będziecie mogli sobie później wyobrazić za każdym razem, kiedy będziecie chcieli zobaczyć coś w waszej wyobraźni. Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć.

 

Czerwiec, tydzień 3 Pożegnania nadszedł czas

Dzień 5 Czas pożegnania

•• Recytowanie wiersza Agaty Widzowskiej Pożegnanie przedszkola.

– Lato się śmieje, czas na wakacje!

Pa, pa, zabawki! Żegnaj, przedszkole!

Zawsze będziemy o was pamiętać,

stawiając krzywe literki w szkole.

Starszak potrafi: budować wieże,

rozpoznać w książkach najdziksze zwierzę,

układać puzzle, kroić warzywa,

wie, że się pokłuć można w pokrzywach.

Zna pory roku, kierunki świata,

wie, że na miotle nie da się latać,

sam się ubiera, buty sznuruje,

mówi: „przepraszam, proszę, dziękuję”.

Umie zadzwonić na pogotowie,

wie, że się nie da chodzić na głowie,

zasady ruchu zna doskonale

i po ulicy nie biega wcale.

Lubi teatrzyk, śpiewa piosenki,

wie, czym się różni słoń od sarenki,

pieluch nie nosi ani śliniaka.

To są zalety dziecka starszaka.

– Kwiatek dla pani. Cmok dla maluchów.

Trochę nam smutno… Pa, pa, przedszkole!

Lecz czy będziemy mogli tu wrócić,

gdy nam się znudzi w tej nowej szkole…?

 

 Słuchanie piosenki „Mój kolego z przedszkola”

https://www.youtube.com/watch?v=Q_e3t6I0fvQ

„Hej, przedszkole”

https://www.youtube.com/watch?v=oZhs4Yc7oL0

 

•• Recytowanie wiersza Agaty Widzowskiej (z opowiadania Pocieszajki dla maluchów).

Nie płaczcie, kochani, gdy nas tu nie będzie,

nasz wesoły uśmiech zostawimy wszędzie,

a gdy po wakacjach znajdziemy się w szkole,

będziemy wspominać kochane przedszkole!

 

•• Śpiewanie piosenki Kończymy już przedszkole (sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło).

https://www.youtube.com/watch?v=549Qbk97dqE

I. Kończymy już przedszkole, do szkoły czas,

zeszyty i tornistry wołają nas.

A my nie chcemy, nie chcemy jeszcze iść.

Ref.: Tak bardzo nam tu dobrze,

że nie chcemy wcale jeszcze iść. (2x)

II. Wakacje szybko miną, a potem już

zadzwoni pierwszy dzwonek, lekcje tuż-tuż.

A my nie chcemy, nie chcemy jeszcze iść.

Ref.: Tak bardzo...

III. Lecz co tu robić, w życiu zawsze tak jest,

że upływają lata, starszym się jest.

A my nie chcemy, nie chcemy starsi być.

Ref.: Tak bardzo...

 

Zabawa dla dzieci:
https://www.youtube.com/watch?v=rDL2Sg-wD20
Propozycja fantastycznej zabawy manualnej i gry dla dzieci. Zabawa dla dzieci łowienie rybek to świetna propozycja dla wszystkich przedszkolaków. Do zabawy potrzebujemy makaron “rurki” i słomki z możliwością wyginania. Wprowadzamy dzieci do zabawy tłumacząc, że wygięte słomki to nasze wędki, a makaroniki to rybki. Jeśli mamy więcej czasu na przygotowanie zabawy, możemy wspólnie z dziećmi pomalować makaroniki niczym kolorowa ławica morskich rybek. Następnie pokazujemy jak chwycić wędkę (chwyt prawidłowy do trzymania kredki) czyli w sprytny sposób w czasie zabawy uczymy prawidłowego chwytu do nauki pisania
A teraz łapiemy rybkę, początkowo jak zobaczycie na filmiku nie jest to łatwe zadanie…
Trochę ćwiczeń i możemy urządzać zawody w łapaniu rybek, trenując w ten sposób koordynację, prawidłowy chwyt, cierpliwość i współpracę
 

Zamek z piasku praca plastyczna, techniki plastyczne, zabawy dla dzieci na lato.
https://www.youtube.com/watch?v=hTNpX0C1kXA&list=PLnApR7ICaznCKLcfqPF1w4Cm0o32H1hxz&index=37&t=0s

===============================================================================================================================================

Tematyka tygodnia: Wakacyjne podróże

Czerwiec, 08 – 12.06.2020                                                                     

Dzień 1 Wakacje na Wybrzeżu

Akademia Bystrzaków - poranna gimnastyka

https://www.youtube.com/watch?v=W8c6k4FGgHM

• Karta pracy, cz. 4, s. 60.

Wykonanie łódki według instrukcji. Rysowanie po śladach.

• Słuchanie piosenki Lato na wakacjach (sł. i muz. Krystyna Gowik)

N. zadaje dzieciom pytania dotyczące tekstu piosenki.

− O czym jest ta piosenka?

− Dlaczego lato wita wszystkie dzieci?

− Gdzie możemy spędzić wakacje?

− Dlaczego najprzyjemniejsze są wyjazdy latem?

• Określanie charakteru melodii i budowy piosenki.

Słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Wakacyjne podróże.

•• Rozmowa na temat opowiadania.

− Co Olek, Ada i tata planowali z samego rana?

− Dzięki czemu mogli podróżować palcem po całym świecie?

− Jakie kontynenty były widoczne na globusie?

(N. obraca globus, a 6-latki samodzielnie lub przy jego pomocy odczytują nazwy kontynentów).

− Co wskazywał palec Olka?

− Co wskazywał palec taty?

− Gdzie chciała pojechać mama?

− Co wspominała cały czas Ada?

− Co wskazywał palec Ady? Gdzie ona chciała pojechać na wakacje?

 Zabawa Gdzie pojedziemy na wakacje?

Kostka z obrazkami różnych miejsc.

N. przygotował kostkę z obrazkami: gór, morza, jeziora, wsi, palm, miasta. Dzieci rzucają kostką, określają, co ona wskazała, i układają zdanie na ten temat.

•• Słuchanie nagrania odgłosu fal morskich uderzających o plażę (szumu morza).

https://www.youtube.com/watch?v=mai_J-9VfFQ

Odtwarzacz CD, nagranie szumu morza – fal morskich uderzających o plażę.

N. pyta:

− Czego odgłosu słuchaliście?

− Czy ten odgłos był przyjemny?

− Pokażcie rękami, jak porusza się fala.

N. prosi dziecko o dokończenie zdania: Chciałbym (chciałabym) pojechać nad morze, bo…

Zabawa – opowieść ruchowa Na plaży (według Małgorzaty Markowskiej).

Jesteśmy na plaży. Spoglądamy w niebo, na którym fruwają latawce. (Dzieci biegają po sali w jednym kierunku). Latawce unoszą się wysoko na wietrze. (Wznoszą ramiona do góry). Teraz opadają w dół. (Wyciągają ramiona w bok). Przestało wiać.    Latawce opadają na piasek. (Dzieci siadają skrzyżnie). Rysujemy na piasku kształt swojego latawca. Wietrzyk zaczyna lekko wiać, latawce podrywają się do lotu. (Dzieci powoli podnoszą się do stania i kontynuują bieg po sali).

Słonko świeci, piasek staje się gorący. Idziemy ochłodzić stopy w wodzie. Idąc, podnosimy wysoko kolana, staramy się utrzymać przez chwilę na jednej nodze. Wchodzimy do wody i ochładzamy ciała, polewając wodą ramiona, plecy, brzuch. Podskakujemy obunóż, rozchlapując wodę dookoła. Czas na kąpiel słoneczną. Kładziemy się na piasku i opalamy brzuchy. (Leżą tyłem). Patrzymy na niebo i podziwiamy latawce. Teraz opalamy plecy. (Przechodzą, przez przetoczenie, do leżenia przodem).

 Wskazanie na mapie Polski Morza Bałtyckiego.

https://www.youtube.com/watch?v=fTAKRwHG09I

 

Mapa Polski.

Dzieci wskazują Morze Bałtyckie na mapie Polski.

•• Słuchają nazw miejscowości leżących nad Bałtykiem, odczytywanych przez 6-latki.

•• Odczytują nazwy miejscowości leżących na Wybrzeżu.

 

 Praca plastyczna Wakacje na Wybrzeżu - metoda i forma wykonania pracy dowolna.

•• Karta pracy, cz. 4, s. 61.

Rysowanie po śladach drugiej połowy rysunku misia i lalki. Kolorowanie rysunków. Kończenie rysowania hulajnogi według wzoru.

 

Czerwiec, tydzień 2 Wakacyjne podróże

Dzień 2 Góralskie liczenie

• Utrwalanie pierwszej zwrotki i refrenu piosenki Lato na wakacjach

• Nauka kolejnej zwrotki na zasadzie echa muzycznego.

• Ćwiczenia oddechowe – Na łące.

Odtwarzacz CD, nagranie piosenki Lato na wakacjach, szablon pszczoły.

Dzieci maszerują w dowolnych kierunkach sali w rytmie piosenki. Podczas przerwy w nagraniu zatrzymują się. N. zwraca się do dzieci: – Jesteśmy na wsi. Tutaj spędzamy wakacje. W ogrodzie pełnym drzew owocowych i kwiatów stoją ule. W nich mieszkają pszczoły, które wydają różne dźwięki, poruszając odpowiednio skrzydełkami. Unosi szablon przedstawiający pszczołę.

Dzieci nabierają nosem powietrze. Kiedy je wypuszczają, wypowiadają głoskę bzz lub buu.

Zabawa Bańki mydlane – rozwijanie sprawności ruchowej.

Odtwarzacz CD, nagranie piosenki Lato na wakacjach.

Dzieci maszerują w rytmie nagrania piosenki, w określonym kierunku. Na hasło: Bańki mydlane, naśladują łapanie baniek – klaszczą w dłonie, zmieniając ich położenie.

• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 76.

Kolorowanie pól według kodu. Określanie,o czym śniła Ada.

• Ćwiczenia indywidualne w czytaniu.

 Zabawa matematyczna – Góralskie liczenie.

• Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu.

Liczmany, kartoniki z liczbami i znakami: +, , = (6-latek).

Zadanie 1.

Na hali, na hali Dwie w góry mu uciekły.

10 owiec juhas pasie. Ile teraz masz owiec, juhasie?

Dzieci układają 10 liczmanów. Odsuwają 2.

Udzielają odpowiedzi na pytanie:

Teraz jest 8 owiec.

Układają 10 liczmanów. Odsuwają 2. Układają działanie:

10 – 2 = 8

Odpowiadają na pytanie:

Teraz jest 8 owiec.

Tak samo postępują przy innych zadaniach.

Zadanie 2.

Do zagrody 9 owiec uciekły z zagrody.

wpędził juhas młody. Policz teraz szybko mi –

Ale cztery starsze owce ile owiec w zagrodzie śpi?

Zadanie 3.

Na hali, na hali Powiedz teraz mi –

raz się tak zdarzyło, ile wszystkich owiec

że do 7 starszych owiec w zagrodzie śpi?

3 młode przybyły.

Zadanie 4.

Na łące pod górą i pięć białych hasa.

juhas owce pasie; Ile wszystkich owiec

cztery czarne owce jest w stadzie juhasa?

Zabawy na świeżym powietrzu

•• Spacer w pobliżu przedszkola – obserwowanie przyrody.

•• Wskazywanie pasm górskich na mapie; odczytywanie ich nazw z N. lub samodzielnie; zwrócenie uwagi na kolorystykę pasm górskich na mapie.

Mapa fizyczna Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=oGjfOzvojwg - Nasze polskie góry! filmik dla dzieci

• Malowanie gór farbami na pogniecionej kartce – praca plastyczna

Dla każdego dziecka: farby plakatowe, kartka, pędzelek, kartka z bloku technicznego.

Dzieci formują z pogniecionego papieru pasmo górskie, przyklejają je na kartce z bloku technicznego; malują farbami plakatowymi na różne odcienie brązu; malują drzewa iglaste u podnóża gór.

 

Czerwiec, tydzień 2 Wakacyjne podróże

Dzień 3 Lato na wakacjach

•• Karta pracy, cz. 4, s. 62.

Słuchanie, dokąd podróżują ludzie podanymi środkami lokomocji. Naklejanie obok obrazków środków lokomocji obrazków odpowiednich miejsc.

•• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 77.

Rysowanie po śladach fal. Nazywanie tego, co się w nich ukryło.

•• Tworzenie mapy skojarzeń do wyrazu wakacje.

Litery, obrazki, małe kartki, duży karton, wyraz wakacje.

N. umieszcza na środku dużego kartonu wyraz wakacje. Dzieci podają skojarzenia

i rysują je na małych kartkach lub układają odpowiednie wyrazy. Następnie N.

umieszcza je wokół wyrazu wakacje, tworząc mapę skojarzeń.

Zajęcia 2. Wspólne wykonanie pracy Wakacyjny pociąg.

•• Zabawa Z jakim miejscem się kojarzą?

Obrazki kojarzące się z lasem, morzem, górami, łąką, wsią.

Dzieci losują obrazki, mówią, co one przedstawiają, z jakim miejscem im się kojarzą, np. szyszka, szpilki, sowa, jagody, poziomki – las; muszla, piasek, statek, parasol plażowy, latarnia morska – morze; plecak, kolejka linowa, szarotka, trapery – góry; kwiaty, pszczoła, żaba, motyl – łąka; traktor, kosa, gęsi, krowa – wieś.

•• Zabawa Gdzie chciałbym pojechać na wakacje?

Obrazki przedstawiające krajobrazy: morski, leśny, górski, wiejski, tamburyn.

N. odsłania (umieszczone w różnych miejscach sali) obrazki przedstawiające krajobrazy: morski, leśny, górski, wiejski. Dzieci poruszają się po sali w rytmie wygrywanym na tamburynie.

Na przerwę w grze siadają pod obrazkiem miejsca, do którego chciałyby pojechać na wakacje; uzasadniają swój wybór.

•• Karta pracy, cz. 4, s. 62–63 (fragment).

Kolorowanie na obu kartach wakacyjnego pociągu.

•• Wskazywanie morza, gór na mapie Polski.

Mapa fizyczna Polski.

Dzieci, samodzielnie lub z pomocą N., wskazują na mapie morze Bałtyk, góry Tatry, jeziora…

ttps://www.youtube.com/watch?v=bl0v3sRN1eA

 Wykonanie pracy Wakacyjny pociąg.

•• Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy Wakacyjny pociąg.

Napis Wakacyjny pociąg, dla każdego dziecka: kartka z bloku technicznego z narysowanym na niej prostokątem (większym od rozmiaru widokówki) i dwoma kołami, widokówka z wybranego regionu Polski, klej, nożyczki, farby plakatowe, pędzelek, kubeczek z wodą.

• Wycinanie kół i prostokąta.

• Malowanie prostokąta na dowolny kolor, a kół – na czarno.

• Po wyschnięciu przyklejenie widokówki na prostokącie, doklejenie kół tak, żeby powstał wagonik.

• Karta pracy, cz. 4, s. 63.

Nawlekanie muszelek na nitkę według wzoru (rytmu).

 

Czerwiec, tydzień 2 Wakacyjne podróże

Dzień 4 Nadeszło lato

• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 78.

Wskazywanie Adzie i Olkowi drogi na plac zabaw. Zaznaczanie jej.

•• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s. 77.

Odszukanie w naklejkach nazw środków lokomocji przedstawionych na zdjęciach.

Naklejanie ich w odpowiednich miejscach.

 Nadeszło lato – rozmowa na temat nowej pory roku.

•• Rebus fonetyczny.

Obrazki, kartoniki z liczbami.

N. umieszcza na tablicy obrazki, a pod nimi liczby. 6-latki dzielą nazwy obrazków na głoski i wyodrębniają głoski wskazane liczbami. 5-latki łączą głośno głoski wypowiedziane przez starszych kolegów i podają całą nazwę nowej pory roku.

Obrazki:

lalk a (l) róża (a) łopata (t) wagon (o)

3 4 5 4

•• Karty pracy, cz. 4, s. 64−65.

Odczytanie zdania: Jest lato. Oglądanie zdjęć, słuchanie tekstu na ich temat, odczytanego przez N. Rysowanie na każdej kolejnej gałązce o jedną jagodę mniej. Kolorowanie rysunków.

•• Układanie zdań na temat lata (z wykorzystaniem zdjęć z kart pracy).

Np.

Latem na polu dojrzewa zboże.

Latem w ogrodach i na polach ludzie zbierają truskawki.

Latem w lesie rosną jagody

Dzieci układają zdania, N. je zapisuje. Potem przypomina je dzieciom, a one liczą w nich wyrazy.

 Zabawa dydaktyczna Czym pojedziemy na wakacje?

•• Karta pracy, cz. 4, s. 66.

Określanie, dlaczego pętle są tak narysowane. Kończenie rysowania linii między kwiatami.

Kolorowanie kwiatów.

•• Rozwiązywanie zagadek o różnych środkach lokomocji.

Obrazki/zdjęcia różnych środków lokomocji – rozwiązań zagadek.

Dzieci rozwiązują zagadki i wskazują obrazki/zdjęcia przedstawiające ich rozwiązania.

Pędzi po torze szybko, z daleka,

bo tłum podróżnych na stacji czeka. (pociąg)

Ma skrzydła, choć nie jest ptakiem.

Lata podniebnym szlakiem. (samolot)

Ma maskę, a pod nią konie,

cylindry – nie na głowie.

A w środku siedzi człowiek. (samochód)

Ta wielka latająca maszyna

owada – ważkę, przypomina. (helikopter)

 

•• Rebus fonetyczny – Co to za pojazdy?

Obrazki: rak, oko, walizka, ekran, ręka, rower, sukienka, arbuz, motyl, okno, lalka, orzech, torba, miś, okulary, tort, obraz, rower, spodnie, teczka, ananas, telewizor, ekierka, kot.

Dzieci różnicują pierwsze głoski w nazwach obrazków. Dokonują ich syntezy po wymienieniu ich przez N. i odgadują nazwy różnych pojazdów, np. rak, oko, walizka, ekran, ręka– rower; sukienka, arbuz, motyl, okno, lalka, orzech, torba – samolot; miś, okulary, tort, obraz, rower – motor; spodnie, teczka, ananas, telewizor, ekierka, kot – statek.

•• Ćwiczenia słuchowe.

https://www.youtube.com/watch?v=kShLSH-J81A - ŚRODKI LOKOMOCJI

 

Obrazki pojazdów.

Rozpoznawanie pojazdów na obrazkach wylosowanych przez dzieci; podawanie ich nazw z podziałem na sylaby; odgadywanie przez pozostałe dzieci, co to za pojazdy. Naśladowanie wydawanych przez nie odgłosów.

•• Ćwiczenia klasyfikacyjne – Po lądzie, w wodzie czy w powietrzu?

Obrazki pojazdów: z wcześniejszych okresów niż obecny i obecnych, obrazki: chmury, fal, ciemnej linii.

Dzieci segregują obrazki pojazdów zgodnie z miejscem ich poruszania się. Układają je pod obrazkami symbolizującymi te miejsca, np. powietrze – chmurki; woda – fale; ląd – ciemna linia.

Oglądanie obrazków pojazdów z wcześniejszych okresów niż obecny; zwrócenie uwagi na zmiany w ich wyglądzie. Ukazanie rozwoju motoryzacji, wzbogacanie słownictwa dzieci.

• Karta pracy, cz. 4, s. 67.

Otaczanie w pierwszej pętli obrazków kwiatów polnych, a w drugiej – obrazków zwierząt leśnych. Kończenie rysowania linii między kwiatami według wzoru z poprzedniej karty.

Kolorowanie kwiatów.

 

Czerwiec, tydzień 2 Wakacyjne podróże

Dzień 5 Słoneczny uśmiech

PORANEK i TAŃCE WYGIBAŃCE - ZAPRASZAMY!!!
https://youtu.be/MG6iPAU2b0I

• Zabawa rozwijająca umiejętność orientowania się na kartce papieru.

Dla każdego dziecka: kartka, mazak.

Dzieci dobierają się parami, siadają naprzeciwko siebie w nieznacznej odległości. Każde ma kartkę i mazak do rysowania. Jedno dziecko zaczyna rysować drogę na swojej kartce i dokładnie opowiada partnerowi o tym, co robi, np.: Rysuję drogę od lewego dolnego rogu kartki, prosto do góry, teraz w prawo, w bok kartki, teraz prosto, do dołu, a teraz w lewo i z powrotem do góry, aż do górnego prawego

rogu.

Partner rysuje na swojej kartce dokładnie to, co słyszy od kolegi. Na zakończenie

zabawy dzieci porównują rysunki; zwracają uwagę na to, jak dokładne były wskazówki.

• Wypowiedzi dzieci na temat ich wakacyjnych planów.

N. pyta:

− Gdzie wybieracie się na wakacje? Gdzie chciałybyście wyjechać?

• Słuchanie wiersza Marioli Golc Słoneczny uśmiech.

Nadchodzą wakacje,

słoneczna pora.

Słoneczny uśmiech

śle więc przedszkolak.

I tym uśmiechem

ze słonkiem razem

ogrzeje wszystkie

nadmorskie plaże.

• Rozmowa na temat wiersza.

− Kto przesyłał uśmiechy?

− Komu przedszkolak przesyłał uśmiechy?

− Dlaczego przesyłał je dzieciom?

• Karty pracy, cz. 4, s. 68–69.

Oglądanie zdjęć miejsc, w których Ada i Olek byli rok temu z rodzicami na wakacjach, opowiadanie o niektórych z nich. Rysowanie po śladzie drogi rodziny Ady nad morze.

Promienny uśmiech

prześle też górom,

by się nie kryły

za wielką chmurą.

Ma jeszcze uśmiech

dla wszystkich dzieci.

Niech im w wakacje

słoneczko świeci.

 

N. opowiada o tych miejscach, zadaje dodatkowe pytania; dzieci opowiadają o innych, ciekawych miejscach w Polsce.

•• Karta pracy, cz. 4, s. 70.

Rysowanie w ramce na górze karty, gdzie dziecko pojedzie na wakacje, a na dole – gdzie chciałoby pojechać na wakacje. Rysowanie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

• Zagadki słuchowe dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.

Dzieci słuchają zagadek Barbary Kosmowskiej, dopowiadają ich zakończenia – rozwiązania.

Wiem, że pan ratownik mnie nie zauważy,

dlatego nie kąpię się na niestrzeżonej… (plaży)

Kiedy płoną lasy, to giną zwierzęta,

dlatego dbam o to i o tym pamiętam,

by w lesie wszystkim żyło się dogodnie.

Z tego powodu nie bawię się… (ogniem)

Jeśli się zagubię w obcym dla mnie mieście,

wiem, co mam zrobić, wiem nareszcie!

Mogę zaufać pewnemu człowiekowi,

czyli panu… (policjantowi)

Gdy nie ma rodziców w domu,

to choć bardzo przykro mi,

nie otwieram obcym ludziom

do naszego domu… (drzwi)

Ze względu na żmije zawsze w lesie noszę

moje ukochane, gumowe… (kalosze)

Grzybobranie to grzybów zbieranie,

a nie ich jedzenie czy też smakowanie.

Dlatego po powrocie z lasu

sięgam do grzybów pełnego… (atlasu)

Nie podchodzę do dzikich zwierząt,

bo choć są piękne i bajeczne,

bywają także dla ludzi bardzo… (niebezpieczne)

• Karta pracy, cz. 4, s. 71.

Oglądanie rysunków schematycznych. Mówienie, na co powinno się zwracać uwagę na wakacjach. Rysowanie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

•• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Przygotowanie do czytania, pisania, liczenia, s. 79.

Otaczanie pętlami muszli tego samego rodzaju. Porównywanie ich liczby.

•• Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s. 78–79.

Świetna zabawa do "Disco kids - tańcz, tańcz" zapraszamy rodziców i dzieci!!!
https://youtu.be//6BwHuwiknOs 
 

=====================================================================================================================================================

Tematyka tygodnia:  Niby tacy sami, a jednak inni

1.06– 5.06.2020

Dzień 1   

ĆWICZENIA PORANNE - "GIMNASTYKA W PIŻAMIE"
Polecamy ten filmik, który pokazuje bardzo zabawny a jednocześnie zdrowy sposób na poranną gimnastykę. No to już kochane przedszkolaki nie ociągamy się a raczej przeciągamy i wyciągamy we wszystkie świata strony a my do gimnastyki bardzo Was zachęcamy, bo ruch to zdrowie:
https://youtu.be/oUFKW4OjhiM

 Słuchanie piosenki Dziwni goście (sł. i muz. Krystyna Gowik). Rozmowa na temat piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=Mq5LVKj8pXQ

• Rozmowa na temat piosenki.

N. zadaje dzieciom pytania:

− O czym jest ta piosenka?

− Co oznacza słowo: emocje?

− O jakich emocjach jest mowa w piosence?

− Jakie emocje nas „odwiedzają”? Co się wtedy dzieje?

 Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Piłka dla wszystkich.

Rozmowa na temat opowiadania.

− Co śniło się Frankowi?

− O czym opowiadał Adzie?

− Jak zachowywali się chłopcy?

− Co zrobił ich kapitan?

− Kim został Franek na meczu?

− Co powiedzieli chłopcy Frankowi na pożegnanie?

− Co będzie ćwiczył Franek?

− Jak oceniacie zachowanie chłopców na początku, a jak potem, po rozmowie z kapitanem?

 

Wyjaśnienie pojęcia tolerancja.

Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.

N. pyta:

− Czy chłopcy byli tolerancyjni?

− Czy znacie inne przypadki braku tolerancji? (Wyśmiewanie się z ludzi o innym kolorze skóry, innego wyznania…).

− Czy należy wyśmiewać się z kogoś, dlatego że jest gruby, jeździ na wózku…?

Rozmowa na temat indywidualności dzieci.

N. podkreśla, że nie można kogoś nie lubić za wygląd lub sposób zachowania, mówienia.

N. mówi:

− Wszystkie dzieci lubią się bawić.

− Wszystkie dzieci chcą mieć koleżanki i kolegów.

− Wszystkie dzieci cieszą się, gdy jest im wesoło.

− Wszystkie dzieci płaczą, gdy jest im smutno.

Karta pracy, cz. 4, s. 54.

Rysowanie siebie w swoim ulubionym ubraniu, ze swoją ulubioną zabawką. Kolorowanie ramki swoim ulubionym kolorem. Samodzielne pisanie swojego imienia (swoich imion) i nazwiska (lub z pomocą N.).

Zabawy ruchowe dla dzieci - Głowa, ramiona, kolana pięty

https://www.youtube.com/watch?v=l-P0PfiZp9E

 

Dzień 2

 Co jest cięższe, a co lżejsze? – zabawy z zastosowaniem wagi szalkowej.

 Zapoznanie z wagą szalkową.

Waga szalkowa.

Dzieci oglądają wagę, nazywają jej części za N.

 Ćwiczenia z zastosowaniem wagi szalkowej.

Klocki: drewniane, sześcienne, miś.

N. przygotował klocki: drewniane, sześcienne, i misia.

N. mówi, że dzieci będą porównywać wagę (masę) misia i klocków.

• Pierwsza sytuacja.

N. kładzie na lewej szalce misia, a na prawej – trzy klocki.

− Co jest cięższe? Po czym to poznaliście?

− Co jest lżejsze? Po czym to poznaliście?

• Druga sytuacja.

N. kładzie na lewej szalce misia, a na prawej – cztery klocki.

− Co jest cięższe? Co jest lżejsze?

− Po czym poznaliście, że cztery klocki ważą tyle co miś?

(Ilość klocków musi być taka, aby ich masa równoważyła masę misia).

• Trzecia sytuacja.

N. kładzie na lewej szalce misia, a na prawej – pięć klocków.

− Co jest cięższe? Po czym to poznaliście?

− Co jest lżejsze? Po czym to poznaliście?

 Ćwiczenia w porównywaniu masy przedmiotów.

Różne przedmioty, np.: klocki, piłeczki, lalki, misie, tworzywo przyrodnicze, wagi szalkowe.

Każde dziecko porównuje masę wybranych przedmiotów i określa, co jest cięższe, co jest lżejsze.

 Karta pracy, cz. 4, s. 55.

Kolorowanie w każdej parze cięższego przedmiotu. Kończenie rysowania wag według wzoru.

Zajęcia 2. Ćwiczenia gimnastyczne – zestaw nr 19.

Szarfy.

•• Marsz po obwodzie koła, dłonie oparte na biodrach – kciuk znajduje się z przodu, a pozostałe

palce – z tyłu. (Należy zwrócić uwagę na wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch,

wysokie podnoszenie kolan).

•• Swobodny bieg po sali, na hasło: Wichura – podbieganie przez dzieci do ściany i przyleganie

do niej plecami, ramiona ułożone w skrzydełka, brzuch wciągnięty.

•• Marsz po sali, szarfa leży na głowie, złożona na pół, odliczenie sześciu kroków, wspięcie na

palce, uniesienie ramion w górę, wdech nosem, opuszczenie ramion, wydech ustami.

•• Leżenie na brzuchu, ramiona wyprostowane (są przedłużeniem tułowia), na sygnał podniesienie

głowy i rąk z szarfą nisko nad podłogą, wytrzymanie około 5 sekund, opuszczenie głowy i rąk.

•• Siad prosty, podparty z tyłu, rozłożona szarfa leży na podłodze – zwijanie szarfy jedną

nogą, zgiętą w kolanie, przesuwając ją palcami stopy. Potem – zmiana nóg.

•• Pozycja stojąca, trzymanie szarfy za plecami jedną ręką, podniesioną do góry – łapanie

szarfy od dołu drugą ręką, opuszczoną, zgiętą w łokciu, przeciąganie szarfy rękami, naśladowanie

wycierania się ręcznikiem. Potem – zmiana rąk.

•• Ćwiczenia w parach: siad prosty w rozkroku naprzeciw siebie, oparcie stóp o stopy partnera,

trzymanie dwóch szarf wyciągniętymi do przodu rękami (jak do przeciągania liny),

naprzemienne pociąganie za szarfy przez ćwiczących, odchylanie się i pochylanie partnera.

•• Bieganie przez dzieci po całej sali, na której są porozkładane szarfy (gniazda). Na hasło:

Ptaszki do gniazd – wchodzenie do szarf, układanie rąk w skrzydełka.

•• Siad klęczny na obwodzie koła, trzymanie dłońmi szarfy za końce, oparcie dłoni o podłogę

blisko kolan, odsunięcie szarfy jak najdalej (zwrócenie uwagi, aby pośladki pozostawały

oparte na piętach), głowa pochylona, znajduje się pomiędzy ramionami – kwiat się rozwija.

Powolne przesuwanie szarfy do kolan, uniesienie ramion z szarfą do góry, pogłębienie odchylenia

kwiat jest rozwinięty.

•• Marsz po obwodzie koła, ramiona z szarfą uniesione do góry.

 

 Słuchanie wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Nazwy miesięcy – utrwalanie nazw miesięcy.

W miejscach oznaczonych * dzieci powtarzają za N. – na jednym wydechu – nazwy miesięcy.

 

Dzień 3.

 Karty pracy, cz. 4, s. 56–57.

Patrzenie na obrazek. Opowiadanie, co się na nim dzieje. Odszukiwanie na dużym obrazku

przedmiotów, roślin umieszczonych na dole kart.

 Słuchanie piosenki Hymn dzieci (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk). Rozmowa na temat tekstu

piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=jev2nba-pZY

 

N. pyta dzieci:

 

− Czego pragnie każde dziecko?

− Czy każde dziecko jest bezpieczne i szczęśliwe?

− Czy dzieci innych ras, mające inny kolor skóry, różnią się jeszcze czymś od was?

 Wykonanie pracy Obrazek dla przyjaciela.

Wypowiedzi dzieci na temat: Kogo nazywamy przyjacielem?

Kartonowe serce, mazak.

Dzieci podają cechy przyjaciela, które N. zapisuje na kartonowym sercu. Potem umieszcza je na tablicy.

Np.: dba o nas, jest pomocny, opiekuńczy, rozbawia nas, czujemy się przy nim bezpiecznie…

 Wykonanie prac przez dzieci – metodą dowolną.

 Wręczenie prac swoim przyjaciołom.

Karta pracy, cz. 4, s. 58.

Opowiadanie o tym, jak Olek i Ada obchodzili Dzień Dziecka. Układanie zdań o każdym obrazku. Pisanie samodzielnie lub przez N. imienia dziecka. Ozdabianie pola z imionami.

 Układanie zdań z podanych wyrazów.

"Przyjaźń - wielka sprawa" MUZYKA SMYKA : https://www.youtube.com/watch?v=CHRrns4VEsQ

                                                

Dzień 4

 Zabawa dydaktyczna O którym koledze mówimy?

N. wybiera jedno dziecko, które opuszcza salę. Pozostałe dzieci, siedząc w kole, omawiają wygląd wybranego kolegi. N. ukierunkowuje dzieci, zadając pytania, np.:

− Kto to jest: chłopiec czy dziewczynka?

− Jakiego koloru i długości ma włosy?

− Jakiego koloru ma oczy?

− Czy jest wysoki (wysoka)?

− Czy ma spodnie, sukienkę, czy spódnicę?

Odgadujące dziecko powraca do sali i, słuchając określeń dotyczących jednego dziecka, podawanych przez inne, próbuje ustalić, o kogo chodzi. Gdy odgadnie imię opisywanej osoby, goni ją wokół koła, aby złapać, zanim ona dobiegnie do swojego miejsca.

 Zabawa rozwijająca wyobraźnię, zdolności obrazowania tekstu ruchem, wyrażania emocji

Różne opowiadania.

Pozyskane przez N. nagranie wybranej muzyki pasującej do opowiadania, gazety, klocki, aktorzy: mama, dziecko, pluszowy kot, krzesełko i kocyk (zasłona).

N. wybiera utwory (według własnego uznania) do przedstawianych dzieciom krótkich opowiadań.

Wybrane fragmenty muzyki muszą mieć odpowiedni charakter, dostosowany do treści.

Przebieg zajęć:

N. włącza nagranie muzyki o tajemniczym nastroju. Dziecko wciela się w postać Tomka, wykonując płynne ruchy, zgodne z nagraniem muzyki. Nasłuchuje. N. gniecie gazetę lub w inny wybrany przez siebie sposób naśladuje dziwne szmery. Chłopiec biegnie do mamy, wskazuje kierunek, z którego dobiegają dźwięki, robi przerażoną minę. Razem z mamą wraca do pokoju. Mama skrada się w kierunku, z którego słychać dziwne dźwięki. Odsłania zasłonę. Tomek podskakuje wesoło, przestaje się bać. Bierze kotka na ręce, pokazuje go mamie. Uśmiecha się i przytula swojego domowego przyjaciela.

Teksty Bożeny Formy:

• Tomek bawi się w swoim pokoju. Nagle słyszy dziwne szmery. Jest przerażony. Biegnie do mamy.

Mamusia postanawia sprawdzić, co to za odgłosy. Trzyma Tomka za rękę i wraca do jego pokoju.

Po cichu skradają się w kierunku firanki, zza której nagle wychodzi kot. Ach, to jego sprawka. Tomek

bierze go na ręce, przytula, głaszcze i żartobliwie mu grozi. Uśmiecha się do mamy.

• Dzisiaj są urodziny Marty. Marta jest bardzo smutna, ponieważ wszystko jest przygotowane,

a goście nie przychodzą. Ciągle pyta rodziców, która godzina. Siada na fotelu i zaczyna płakać.

Nagle słychać dzwonek. Biegnie do drzwi – otwiera je… O!! Ze zdziwienia otwiera buzię. Ile

gości. Cała rodzina i dzieci. Wszyscy mają kolorowe balony i prezenty, uśmiechają się. Marta

jest szczęśliwa. Radośnie bije jej małe serduszko. Zaprasza gości do środka.

• Tymon bawi się z Arturem klockami. Jest bardzo zadowolony i szczęśliwy. Nagle podbiega do

nich Tomek. Nie zwraca uwagi na Tymona. Szepce coś Arturowi do ucha i po chwili chłopcy

odchodzą. Tymon jest bardzo smutny. Zaczyna płakać. Po chwili staje się bardzo zły. Niszczy

piękną budowlę z klocków. Kładzie się na dywanie i płacze, uderzając rękami o dywan. Nagle

podchodzą do niego Ada i Rafał. Pocieszają go i zapraszają do wspólnej zabawy. Tymon znów

się uśmiecha. Jest zadowolony i miły.

 

Ćwiczenia w czytaniu !!!!!!!

ZUMBA KIDS SUPERHEROES: https://youtu.be/f9KqF_11EYc

 

Dzień 5

Zabawa Z czego jestem zadowolony?

Dla każdego dziecka: duża koperta, małe karteczki (B6).

Dzieci dostają koperty, które podpisują lub ozdabiają. Potem na karteczkach rysują to, co

zrobiły wczoraj dobrze, z czego są zadowolone. N. pisze datę na karteczkach, a dzieci chowają

je do kopert. Ćwiczenie to wykonujemy przez tydzień, a potem je podsumowujemy.

Każde dziecko pokazuje karteczki i mówi, co przez tydzień robiło dobrze, z czego było zadowolone.

 

Słuchanie tekstu Jolanty Kucharczyk Moje uczucia.

 

 Rozmowa na temat tekstu.

 

− Co mieszka w sercu?

− Czy zawsze jest nam wesoło?

− Czy zdarza się, że coś was smuci?

− Czy zdarza się, że coś was złości?

N. przypomina, że uczucia, emocje są czymś normalnym, naturalnym, co zawsze towarzyszy ludziom – dorosłym i dzieciom. Ale należy pamiętać o tym, że po burzy zawsze jest tęcza, po deszczu słońce znowu świeci, po chwilach trudnych i smutnych znowu szczęśliwe są dzieci.

 

 Bajka o emocjach :  https://www.youtube.com/watch?v=TcLK9ZBUsDs

Śpiewające Brzdące - Piosenki dla dziec : https://www.youtube.com/watch?v=kRJFN6V7TB4

 

 Rysowanie na kartkach tego, co cieszy dzieci, i tego, co je smuci.

Dla każdego dziecka: kartka podzielona na pół – w lewym górnym rogu rysunek chmurki, a w prawym górnym rogu – słoneczka, kredki.

Dzieci dostają kartki podzielone na pół, z rysunkiem chmurki i słoneczka w ich rogach. Po lewej stronie kartki (chmurka) rysują to, co je smuci, a po prawej stronie (słonko) – co je cieszy. Potem dzieci siadają w kole i omawiają swoje rysunki.

 Karta pracy, cz. 4, s. 59.

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie rybek i fal po śladach.

Kończenie rysowania rybek według wzoru. Kolorowanie ich.

 Wprowadzenie nazwy czerwiec na podstawie fragmentu wiersza Apolinarego Nosalskiego

O dwunastu braciach.

Drogą do lasu                                                     Patrzy na łąkę

idzie już czerwiec                                                mokrą od rosy:

z wiązanką chabrów −                                       Już czas najwyższy

i dzbanem czernic.                                             Na sianokosy.

                                              

N. pyta dzieci:

− Jak nazywa się nowy miesiąc?

− Co to są sianokosy?

− Jak wyglądają chabry?

− Wymieńcie nazwy wszystkich miesięcy, zaczynając od czerwca.

Zabawy edukacyjne dla dzieci z łyżkami, nauka czytania, cyferki, emocje, moje dzieci kreatywnie.

https://www.youtube.com/watch?v=dUYhFXsJQvg

ZABAWA RUCHOWA Z TATĄ przy piosence "Mama i tata to nie są roboty"
https://youtu.be/imoS6Wkr04w

ZABAWY Z MAMĄ w tle włącz wesołą muzyczkę
https://youtu.be/imoS6Wkr04w

===========================================================================================================================================

W tym tygodniu tematyka Święto rodziców   25.05 – 29.05.2020                                                                                       

Zabawy ruchowe dla dzieci w ogrodzie:

Tu możliwości jest więcej i teren bezpieczniejszy, o ile nie ma na nim przedmiotów, o które dziecko może się uderzyć czy rozciąć skórę. Do ogrodu można przenieść wszystkie zabawy dla dzieci opisane wyżej. Dodatkowo można też zorganizować:
1. Utrzymaj kijek w pionie
Zadanie: ustaw kijek/patyk pionowo na dłoni. Puść go i poruszając ręką, na której kijek stoi, postaraj się uchronić go przed upadkiem. Uwaga! Lepiej do zabawy nadaje się prosty patyk/kijek o dość dużej długości – im krótszy, tym trudniej go utrzymać w pionie.
2. Zabawa w chowanego
Jedna osoba liczy do 10 w wybranych miejscu, np. przy ścianie domu – to będzie miejsce do zaklepywania. W tym czasie pozostałe osoby chowają się na terenie. Po doliczeniu do 10 szukający zaczyna wypatrywać schowanych. Gdy kogoś zobaczy, podbiega do miejsca, gdzie liczył i woła: raz, dwa, trzy, (wymienia imię) za krzakiem przy furtce. Jeśli wymieniona z imienia osoba faktycznie tam się schowała, musi wyjść z ukrycia. Osoby chowające się mogą uchronić się przed znalezieniem – w tym celu, muszą podbiec do miejsca, gdzie szukający liczył i zawołać: raz, dwa, trzy – zaklepany!
3. Ciepło-zimno
Jedna osoba ukrywa w ogrodzie wybrany przez wszystkich przedmiot. Szukający poruszają się po ogrodzie, a osoba, która ukryła przedmiot, kieruje szukającymi – gdy któreś z nich zbliża się do przedmiotu, wymienia imię tej osoby i mówi: ciepło. A gdy ktoś się oddala, mówi imię i "zimno". Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie schowany przedmiot.
Tak samo możemy bawić się w domu
Zumba kids- https://www.youtube.com/watch?v=ymigWt5TOV8

 

Dzień 1 Mama i tata

Słuchanie piosenki Tango dla mamy (sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło).

https://www.youtube.com/watch?v=yE3UE-cuXX8

• Ćwiczenie dużych grup mięśniowych Myjemy z tatą samochód.

Dzieci naśladują mycie samochodu i spłukiwanie go wodą z wiadra.

• Ćwiczenie wyprostne Rodzic zmęczony i rodzic wypoczęty.

Dzieci siedzą skrzyżnie, ręce trzymają na kolanach. Na hasło Rodzic zmęczony wykonują luźny skłon tułowia w przód. Na hasło Rodzic wypoczęty – prostują tułów, głowę trzymają prosto.

• Podskoki Froterujemy z mamą podłogę.

Dzieci rytmicznie, naprzemiennie wykonują wykroki nogami w przód.

• Ćwiczenie równowagi Rysujemy obrazek dla mamy i taty.

Dzieci stoją na jednej nodze, a drugą rysują w powietrzu dowolny obrazek. Rysują na przemian prawą i lewą nogą.

• Ćwiczenie ożywiające Rodzinna wycieczka rowerowa.

Dzieci biegają w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan i naprzemiennym uginaniem i prostowaniem rąk w łokciach.

• Ćwiczenie uspokajające Mama i tata.

Dzieci maszerują po obwodzie koła z rytmicznym wytupywaniem i powtarzaniem rymowanki

Mama i tata kochają nas, na słowo nas zatrzymują się i klaszczą w dłonie; Mama i tata mają dla nas czas – na słowo czas zatrzymują się i klaszczą w dłonie.

 Nauka wiersza Jadwigi Koczanowskiej Mama i tata.

Rozmowa na temat wiersza.

N. pyta:

− Kim dla dzieci jest mama i tata?

− Za co dzieci dziękują rodzicom?

 Kończenie zdań rozpoczętych przez N.

− Moi rodzice są kochani, bo…

− Pomagam rodzicom w…

− Lubię być w domu, bo…

− Z tatą najchętniej robię…

− Z mamą najchętniej robię…

N. recytuje wiersz, a dzieci dopowiadają końcowe słowa wersów.

Mama i Tata to świat nasz… (cały),

ciepły, bezpieczny, barwny… (wspaniały),

to dobre, czułe, pomocne… (ręce)

i kochające najmocniej… (serce).

To są wyprawy do kraju… (baśni),

wakacje w górach, nad morzem, na… (wsi),

loty huśtawką, prawie do… (słońca)

oraz cierpliwość co nie ma… (końca).

Kochana Mamo, Kochany… (Tato)

dzisiaj dziękować chcemy Wam… (za to),

że nas kochacie, że o nas(dbacie)

i wszystkie psoty nam… (wybaczacie).

 

Karta pracy, cz. 4, s. 44–45.

 Układanie zdrobnień do słów: mama, tata.

mama – mamusia, mamuśka, mamunia… tata – tatuś, tatusiek, tatunio…

Prezent dla Rodziców:

Laurka dla mamy i taty

 

Dzień 2 Jak nasi rodzice

 Słuchanie piosenki Mój tata (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk). Rozmowa na temat piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=gf0NbCPJIrQ

Karta pracy, cz. 4, s. 46.

Czytanie zdań z N. lub samodzielnie. Rysowanie swojej mamy i swojego taty. Nazywanie kwiatów.

 Słuchanie piosenki Gdzie jest tata? (sł. i muz. Krystyna Gowik).

https://www.youtube.com/watch?v=RQeF_-rGE1c

Karta pracy, cz. 4, s. 47.

 Kolorowanie ubrań tej osoby z pary, która jest wyższa. Naklejanie zdjęć odpowiedniego kwiatu.

 Karta pracy, cz. 4, s. 48.

Wyklaskiwanie podanego rytmu, w powtarzaniu tekstu za N. Określanie, w którą stronę zwrócone są  serduszka. Naklejanie brakujących serduszek. Rysowanie po śladach dużych serduszek. Rysowanie w ich wnętrzu małych serduszek.

Wypowiedzi dzieci na temat Co lubią moi rodzice?

Dzieci określają, co lubi mama, co lubi tata, ale odpowiedzi podają, dzieląc dane słowa na sylaby.

Np.: chłopiec mówi, że jego mama lubi cze-ko-la-dę, a tata cias-to. Pozostałe dzieci syntezują sylaby i podają całe słowa (czekolada, ciasto).

 

Dzień 3 Mój tata

 Rozmowa na temat – Jak dzieci pomagają rodzicom?

N. pyta:

− Czy pomagacie rodzicom w domu? W czym?

− Czy powinniście pomagać rodzicom? Dlaczego?

 Karta pracy, cz. 4, s. 49.

Wycinanie serduszek z czerwonego papieru i ozdabianie – praca plastyczna

 Słuchanie wiersza Agaty Widzowskiej Dla mamy i taty. Nauka wiersza.

Karta pracy, cz. 4, s. 50.

 

Dzień 4 Wokół mamy i taty

 Karta pracy, cz. 4, s. 51.

Karta pracy, cz. 4, s. 52.

 Układanie zdań o rodzicach.

Dla każdego dziecka: kartonowe czerwone serca (ok. 15 cm), mazaki.

Dzieci układają zdania o mamie, tacie lub o obojgu rodzicach. N. zapisuje wybrane zdania na kartonowych czerwonych sercach.

 Liczenie słów w wybranych zdaniach.

Serca ze zdaniami.

N. odczytuje wybrane zdania z serc, a dzieci liczą w nich słowa i podają ich liczbę. Np.:

Mama to mój największy skarb. (5)

Niech tata żyje sto lat! (5)

Życzę mamie i tacie, aby byli zdrowi, szczęśliwi. (8)

Mamo, tato kocham was. (4)

 Dzielenie na sylaby lub głoski nazw obrazków przedstawiających prezenty dla rodziców.

Obrazki przedmiotów, roślin, koszyk.

Dzieci losują obrazki z koszyka. Dzielą ich nazwy na sylaby (5-latki) lub głoski (6-latki).

Przykładowe obrazki: róża, czekolada, tort, kot, obrazek, wazon, kawa, korale, irys, gerbera,

pudełko…

 Podawanie rymów do słów: mama, tata.

Mama – rama, gama, tama, dama, lama…

Tata – wata, data, chata, łata, mata…

 

Zabawa Czy znamy imię mamy i taty?

Dzieci podają imiona rodziców, dzielą je na sylaby. Określają pierwsze i ostatnie głoski w ich imionach.

 

 Rozmowa na temat słowa serce.

Wycięty z czerwonego kartonu kształt ludzkiego serca.

N. pokazuje dzieciom serduszko wycięte z czerwonego kartonu i pyta:

− Z czym kojarzy się wam ten kształt?

− Czym jest serce?

Serce jest mięśniem wielkości pięści. Jego szersza część skierowana jest ku górze, węższa ku dołowi. Dzięki sercu w naszym ciele może krążyć krew.

− Do czego ludziom potrzebne jest serce?

− Czy tylko ludzie mają serca?

− Czy znacie jakieś przysłowia o sercu?

Np.:

Co w sercu to na języku.

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Serce nie sługa, nie zna co to pany.

Kwiaty dla Mamy i Taty

https://www.youtube.com/watch?v=qdq6znih_Yw

 

Dzień 5

 Karta pracy, cz. 4, s. 53.

 

 Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Festyn.

Dzieci słuchają czytanego przez N. opowiadania i oglądają ilustracje w książce.

 Rozmowa na temat opowiadania.

N. pyta:

− Z jakiej okazji odbywał się festyn w przedszkolu Ady?

− Kto z rodziny Ady przybył na festyn?

− Jaki konkurs wygrał tata Olka i Ady?

− Na czym polegał konkurs drużynowy – dorośli z dziećmi?

− W jakim konkursie mama Olka i Ady zajęła pierwsze miejsce?

− Jakie inne konkursy odbyły się jeszcze podczas festynu?

− Jakie nagrody przygotowały dzieci?

− Czym częstowali się goście?

− O kim Ada recytowała wiersz?

− Czym zakończył się festyn?

Praca plastyczna - „ Portret Rodziców” (technika dowolna)

Dance kids- https://www.youtube.com/watch?v=wheGAwTdrak

Życzymy wszystkim dobrego tygodnia.

================================================================================================================================================

W tym tygodniu tematyka –„ Łąka w maju” - 18.05 – 22.05.2020

Zabawa na przywitanie i rozgrzewkę – układ taneczny.

https://www.youtube.com/watch?v=l78D-0TKWBM 

 https://www.youtube.com/watch?v=ymigWt5TOV8

Dzień 1 Barwa ochronna

Karta pracy, cz. 4, s. 36−37.

Oglądanie obrazka. Określanie, co dzieje się na łące w maju. Oglądanie zdjęć zwierząt, nazywanie ich.

https://www.youtube.com/watch?v=bgmm4e9ARw4

 Rozmowa na temat opowiadania.

N. pyta:

− W co bawili się: żabka, konik polny, biedronka i motylek cytrynek?

− Dlaczego biedronka nie mogła odnaleźć przyjaciół?

− Co to jest barwa ochronna?

Ubarwienie ochronne czy maskujące polega na upodobnieniu się barwą ciała do środowiska życia danego zwierzęcia. Ubarwienie ochronne jest rozpowszechnione wśród zwierząt, takich jak niedźwiedź polarny, pasikonik, rzekotka drzewna.

Rozwiązywanie zagadek Bożeny Formy Mieszkańcy łąki.

Wiosną i latem się pojawia,

kiedy ranek nastaje

jej kropelki są na kwiatkach,

listkach i na trawie. (rosa)

 

Na niebie jej barwy

pięknie się mienią,

jak most ogromny

łączy niebo z ziemią. (tęcza)

 

Błyszczący na jej plecach

płaszczyk czerwony,

czarnymi kropkami

pięknie ozdobiony. (biedronka)

 

Rozciąga policzki

jak woreczki małe.

Zimowe zapasy

przenosi w nich całe.

Na czas mroźnej zimy,

gromadzi je w norze.

Ma miłe futerko,

znacie go może? (chomik)

 

Ma barwne skrzydła,

fruwa nad łąką

i bardzo lubi,

gdy świeci słonko. (motyl)

 

Jak się ten owad nazywa?

Przez cały dzień pracuje.

Na plecach nosi ciężary,

kopiec wielki buduje. (mrówka)

Karta pracy, cz. 4, s. 38.

Słuchanie opowiadania N. o cyklu rozwojowym motyla. Numerowanie kolejnych obrazków za pomocą kropek (lub liczb). Oglądanie zdjęć motyli. Słuchanie ich nazw. Opowiadanie o najciekawszym motylu.

https://www.youtube.com/watch?v=eMUawKnnHU4

 

Dzień 2 Motyle i kwiaty

Słuchanie piosenki Wiosna na łące (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk).

Wiosna na łące - piosenka z tekstem - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=814z9Tpphkw

Rozmowę na temat treści piosenki można połączyć z oglądaniem obrazków/zdjęć przedstawiających jej mieszkańców oraz występujące na niej rośliny.

https://www.youtube.com/watch?v=8krnRKa9jWI

Karta pracy cz. 4, s. 39.

Nazywanie zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Otaczanie pętlą owadów. Dokańczanie rysunku motyla według wzoru.

Ćwiczenia w określaniu wartości logicznej zdań.

Czy to prawda, czy to fałsz?

Gdy odgadniesz, sygnał dasz.

− Konik polny w wodzie gra.

− Żaba dwie głowy ma.

− Biedroneczki są w kropeczki.

− Motyle mają ciepłe czapeczki.

− Stokrotka jest czerwona.

− Ważka jest większa niż wrona…

Zabawy z sześcianem.

 Przypomnienie cech kwadratu.

N. mówi:

− Nakreślcie w powietrzu kształt kwadratu.

− Jakie są boki kwadratu?

 Zapoznanie z sześcianem.

Kilka sześcianów różniących się wielkością.

N. prezentuje dzieciom kilka sześcianów różniących się wielkością. Nazywa figury. Dzieci je oglądają. Liczą ściany. Określają ich kształt – kwadrat. Układają figury według wzrastającej wielkości, a potem – według malejącej.

 Karta pracy, cz. 4, s. 40.

Oglądanie sześcianów. Określanie różnic i podobieństw między nimi.

Oglądanie rozłożonego sześcianu – jego siatki. Liczenie kwadratów. Rysowanie na każdej ścianie innego owada. Oglądanie obrazków sześcianu w różnym położeniu.

 Karta pracy, cz. 4, s. 41.

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie motyla po śladach.

Kolorowanie rysunku. Rysowanie po śladzie drogi motyla do stokrotki.

https://www.youtube.com/watch?v=anYx7nJCI4s

 

Dzień 3 Wiosna na łące

Karta pracy, cz. 4, s. 42.

Liczenie pszczół. Łączenie pszczół z obrazkiem plastrów, do których lecą. Kończenie kolorowania plastrów miodu.

Oglądanie zdjęć. Słuchanie nazw produktów, które otrzymujemy dzięki pszczołom.

Rozmowa na temat budowy biedronki.

Ciekawostki o biedronkach:

https://www.youtube.com/watch?v=qjvx4d1kK5w

Biedronki należą do rodziny chrząszczy. Przechodzą przez stadia przeobrażenia (jak np. motyl). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami biedronek są dwukropki i siedmiokropki, co oznacza, że liczba kropek nie wskazuje na wiek, tylko na gatunek. Biedronki są pożyteczne, bo zjadają mszyce – szkodniki roślin.

Rozwój biedronki:

https://www.youtube.com/watch?v=fHqn-M5V1FU

Wykonanie biedronek – praca plastyczna

https://www.youtube.com/watch?v=r0mUU1IM9mM

Ćwiczenia logorytmiczne Rób to, o czym mówi wiersz.

Dzieci poruszają się razem z N. zgodnie z tekstem wypowiadanego przez niego wierszyka.

Następnie poruszają się same podczas recytacji przez N.

Zrób do przodu cztery kroki,                                     

i rozejrzyj się na boki.

Tupnij nogą raz i dwa,

ta zabawa nadal trwa.

Teraz w lewo jeden krok,

przysiad, i do góry skok.

Zrób do tyłu kroków trzy,

by koledze otrzeć łzy.

 

Klaśnij w ręce razy pięć,

na klaskanie też masz chęć!

Wokół obróć się, raz dwa,

piłka skacze hop-sa-sa.

Ręce w górę i na boki,

zrób zajęcze cztery skoki.

Gdy się zmęczysz, poleż sobie,

i wyciągnij w górę nogę.

 

 Aktywne słuchanie muzyki Antonia Vivaldiego Cztery pory roku. Wiosna.

https://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o&list=RDZ_tk-AhlA1o&index=1

 

Dzień 4 Wiosenna łąka

Karta pracy, cz. 4, s. 43.

Odszukanie na obrazku ukrytych zwierząt. Nazywanie ich. Określanie, dlaczego trudno

było je odszukać. Oglądanie zdjęć. Słuchanie nazw produktów z roślin zielnych.

Bajka dla dzieci : Wędrówki Skrzata Borówki  – Łąka

https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

Praca plastyczna:

Wyrażanie swoich wrażeń i przeżyć za pomocą ekspresji plastycznej – rysowanie łąki na

zielonych kartkach pastelami olejnymi lub farbami.

•• Instrumentacja wiersza Bożeny Formy Wiosna.

Dzieci:

Powiał wiatr majowy,

łąka zapachniała.

Świeżą koniczyną

pokryła się cała.

Brzęczą głośno pszczoły,

pracują wytrwale.

Zapylają kwiaty,

nie nudzą się wcale.

Słońce mocno grzeje,

świat do życia budzi.

Dobry czas nastaje,

dla zwierząt i ludzi.

Rozgrzewka dla całej rodzinki – aktywna zabawa.

https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w

 

Dzień 5 Pierwsza kartka zielnika

Kończenie rymowanek o łące.

Trawa, kwiaty, biedronka – to na pewno… (łąka)

Czerwone jak gotowane raki – to… (maki)

Ma żółty środek, białe płatki,łodyga u niej wiotka.

Ten łąkowy kwiat to… (stokrotka)

Piegowata  dama. Po łące chodzi od rana.

Wygrzewa się w promykach słonka.

To maleńka… (biedronka)

Czy to fruwające kwiaty? Jest ich tyle! Nie, to… (motyle)

Lata, lata koło nosa. Uwaga! To groźna… (osa)

Lata, lata obok czoła. To miodna… (pszczoła)

Zabawa relaksacyjna Złota żaba.

N. mówi: chciałbym zaprosić was do zabawy, w czasie której musimy wszyscy siedzieć bardzo cicho – inaczej nie będziemy mogli złapać tego, co może uda nam się złapać później. Usiądźcie wszyscy na podłodze i skrzyżujcie nogi. Możecie jedną stopę położyć na udzie, jeśli macie na to

ochotę (pół pozycji lotosu). Utrzymujecie wasze plecy w wyprostowanej pozycji, a potem lekko opuśćcie barki. Zamknijcie oczy.

Czy widzieliście kiedykolwiek małą, złotą żabkę, która siedzi na dużym, zielonym liściu lilii wodnej cicho, cichutko… tak cicho, że nic się nie porusza, a żabka wygląda, jakby spała? Dzisiaj wszyscy będziemy takimi żabkami. Wyobraźcie sobie, że siedzicie na liściu lilii wodnej pośrodku stawu… Siedzicie tam, jak ta żabka, bardzo cicho, i oddychacie powoli. Nabieracie głęboko powietrza do płuc i wypuszczacie je do końca. W ten sposób żaby łapią muchy na kolację – siedzą tak cicho, że muchy ich po prostu nie widzą. Nagle wyciągają swój długi język i łapią muchę. Czy potraficie tak szybko wystawić język? A teraz siedzicie spokojnie, a ja będę udawać bzyczącą muchę. Za każdym razem, kiedy wydam z siebie taki dźwięk (demonstruje ten dźwięk), możecie wystawić język i złapać muchę. Na zakończenie będziecie mogli szepnąć mi na ucho, ile much złapaliście.

 

 Karta pracy. Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby, cz. 2, s. 76.

Czytanie zdań, pisanie X pod wyrazem tak jeżeli zadanie jest prawdziwe, lub pod wyrazem nie, jeżeli zdanie jest fałszywe.

Zestaw zabaw ruchowych do wyboru,  na cały tydzień.

„Powitanie ciała”- dziecko  tańczy w rytm dowolnej wesołej muzyki. Do ruchu włącza się całe ciało. Kolejno tańczą: ręce, głowa, ramiona, tułów, całe ciało. Gdy muzyka ucichnie, np.: czoło „wita się” z kolanem, nos „wita się” z piętą itp.

„ Kwiaty rosną” - ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dziecko w przysiadzie podpartym – „kwiaty zwiędły,” powolny wyprost do wspięcia na palce – „kwiaty rosną po deszczu”. W tle „Walc Kwiatów”  Czajkowskiego  https://www.youtube.com/watch?v=GC7PycSBILc

„Piórka” - ćwiczenia oddechowe. Dziecko dmucha na piórko, tak aby jak najdłużej utrzymywało się w powietrzu.

„Zabawa z gazetą” wg C.Orffa  - ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Zadaniem dziecka jest wzięcie gazety i wydobycie z niej jakiegoś dźwięku. Dźwięków staramy się nie powtarzać, np. darcie, zwijanie, stukanie, pocieranie, potrząsanie, podrzucanie. Dziecko siedzi wygodnie i rytmicznie drze brzeg gazety tworząc frędzle w rytm wyliczanki „Idzie rak” – jeden pasek – „nieborak” – drugi pasek, „jak uszczypnie” – trzeci pasek, „będzie znak” – czwarty pasek

„Taniec z gazetą”- ćwiczenie równoważne wg C.Orffa . Taniec z gazetą na głowie, brzuchu, plecach, rękach, itp. w rytm  dowolnej wesołej melodii.

 „ Zumba kids”   https://www.youtube.com/watch?v=FP0wgVhUC9w

=======================================================================================================================

Witajcie w kolejnym tygodniu

Na początku dziękujemy za Wasze prace i nadsyłane zdjęcia, które dowodzą jak dzielnie i pięknie pracujecie w książkach, kartach pracy, ćwiczeniach. Jesteśmy pod wrażeniem Waszych prac plastycznych, budowli z klocków, układanek z puzzli, konstrukcji z papieru , a szczególnie Waszych portretów- kolaży w ramach arteterapiiJ

To bardzo ciekawe doświadczenie, gdy dzielicie się własnymi wizjami samych siebie, tworząc tak piękne i oryginalne dzieła.

Czekamy na resztę!

W tym tygodniu, chcemy Wam zaproponować kolejną pracę w ramach naszych zabaw z  arteterapią. Tym razem będzie to namalowany, bądź narysowany widok z Waszego okna…

Czasami dzieje się tak, że najbliższe otoczenie staje się dla nas całym światem. Tak było niedawno, kiedy większość z nas musiała jakiś czas przebywać w domu. Kiedy nie możemy być tam, gdzie chcemy, zaczynamy dostrzegać więcej szczegółów dokoła nas…Może dzięki temu, widzimy więcej, lepiej, wyraźniej, piękniej….?

Czekamy na Wasze widoki z okna namalowane wewnątrz…pokrywek od pudełek po butachJ

Dzięki temu stworzycie obraz w czymś, co będzie świetnie udawało obraz w ramie;) Powodzenia! I czekamy na zdjęcia.

A teraz zadania na kolejne dni tygodnia, których tematem będzie „Moja ojczyzna”

 

Dzień I:

  1. Obejrzyjcie film o Warszawie- naszej stolicy, przypomnijcie sobie najbardziej znane miejsca i zabytki miasta.

 

  1. Poproście rodziców, by napisali Wam na komputerze, bądź odręcznie wyraz  „Polska”, spróbujcie wykleić po śladzie każdą literę do wyboru - plasteliną, kulkami bibuły, ziarenkami grochu, koralikami, lub innym materiałem jakim dysponujecie w domu.

 

  1. Teraz chwilkę się pogimnastykujcie:

 

  1. Wspinajcie się na palce wysoko, tak jakbyście chcieli dotknąć sufitu.
  2. Wykonajcie 5 głębokich wdechów i wydechów.
  3. Pobawcie się w żuczki, które spacerowały na czworakach, a potem wpadły w dziurę i przewróciły się na plecki… Machając nogami i rękami przewracajcie się na boki, jak żuczki, które próbują wydostać się z dołka.
  4. Wykonujcie ruchy naprzemienne- podnosząc prawe kolano uderzcie w nie lewą dłonią, następnie podnieście lewe kolano i uderzcie w nie prawą dłonią. Ćwiczenie wykonujcie tak długo, aż dojdziecie do wprawy.
  5. Wykonajcie 10 rytmicznych przysiadów.
  6. Pobiegnijcie jak najszybciej w miejscu.
  7. Weźcie 10 głębokich wdechów i wydechów.
  1. Obejrzyjcie mapę Polski, zwróćcie uwagę, gdzie leży Bałtyk i Warszawa.
  2. Posłuchajcie opowiadania czytanego przez rodzica – książka (s.72-73), obejrzyjcie obrazki. Następnie dzieci 6 letnie próbują czytać samodzielnie- rodzice oceniają:

- „wspaniale czytasz”- dostajesz 3 całuski

-„dobrze sobie radzisz”- dostajesz 2 całuski

-„jeszcze troszkę musisz poćwiczyć”- dostajesz całuska

      6. Odpowiedzcie na pytania:

             - O czym dowiedziała się Ada w przedszkolu?

             -Kto pomógł jej przedstawić legendę?

     7. Wykonajcie zadanie w Kartach pracy, cz.4, s.29

     8. Poszukajcie z rodzicami zdjęć różnych zakątków Polski, które najbardziej Wam się    podobają lub, w których już byliście.

    9. Pobawcie się w kalambury: Pokażcie rodzicom co można robić w różnych rejonach Polski, a rodzice zgadują, o jakie miejsca chodziło (góry, morze, jezioro, ulubione miejsce, gdzie spędzacie wakacje, miejsce, gdzie chcielibyście pojechać itp.)

 

Dzień II

1.Wykonajcie zadania w Kartach pracy, cz.4, s. 30-31

2. Ułóżcie zdania ze słowami:

stolica, Wisła, syrena

3.Ćwiczenie oddechowe- „Wiślane fale”- połóżcie się na dywanie, następnie połóżcie sobie na brzuchu kartkę papieru zwinięta w kulkę, teraz nabierzcie powietrza w płuca i wydychajcie powietrze, najpierw powoli, potem gwałtownie, szybko, krótko, długo…obserwujcie jak Wasza łódeczka faluje na rzece Waszego brzuszka.

4. Zajęcia 1. Zabawy i ćwiczenia związane z mierzeniem pojemności płynów.

 

 Określanie, ile wody jest w butelce.

Rodzic stawia przed dziećmi zakręconą butelkę z wodą. Pyta dzieci: Ile jest wody w butelce –

dużo, mało? Potem przewraca butelkę i pyta, czy jest w niej tyle samo wody.

 Ustawianie butelek według wzrastającej w nich ilości wody.

−− Dzieci określają, w której butelce jest najwięcej barwionej wody, a w której najmniej.

−− Ustawiają butelki według ilości zawartego w nich płynu – od tej z najmniejszą ilością, do

tej z największą.

−− Dmuchają w kolejne odkręcone butelki. Porównują dźwięki wydawane przez nie.

 Zapoznanie z miarą płynów.

Rodzic pokazuje butelki – 0,5l, 1l, 1,5l. Mówi dzieciom, że miarą pojemności płynów jest 1l – 0,5l to jest połowa 1l, a 1,5l – to litr i jeszcze połowa litra.

 

Sprawdzanie ilości napojów w dwóch różnych butelkach (jedna niska i szeroka, a druga –

wąska i wysoka) za pomocą wspólnej miary.

 

*Dzieci przelewają do kubka wodę z jednej butelki, a potem z drugiej butelki i liczą, ile kubków

wody było w jednej, a ile w drugiej butelce, Określają, gdzie wody było więcej (było

tyle samo).

5.Wykonajcie ćwiczenia w Kartach pracy, cz. 4, s. 32–33.

Obejrzyjcie zdjęcia, zwróćcie uwagę na poziom soku w szklankach.

6.Teraz utrwalimy znajomość cyfr: rodzic pokazuje wybraną cyfrę od 1-10, a Wy przynosicie odpowiednia ilość przedmiotów, którą wskazuje cyfra.

 

Dzień III.

 

1.Wysłuchajcie i przypomnijcie sobie polski hymn narodowy – „Mazurek Dabrowskiego”. Pamiętajcie, ze hymn śpiewa się w szczególnych sytuacjach, ważnych dla naszego kraju. Należy również stać wtedy na baczność.

 

2. Wyjaśnienie pojęcia Warszawa – stolica Polski.

Ilustracje przedstawiające najważniejsze urzędy państwowe znajdujące się w stolicy.

Zwrócenie uwagi na najważniejsze urzędy państwowe znajdujące się w stolicy i ich rolę

dla całego kraju. Pokazanie ich na zdjęciach, np.: budynek Sejmu, Pałac Prezydencki, Urząd

Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

3. Wykonajcie teraz warszawską Syrenkę.

 

Wytnijcie po liniach konturowych, narysowanych przez rodzica na papierze kolorowym, poszczególnych

elementów Syrenki i naklejanie ich na kartkach.

Ułóżcie z rozsypanki literowej i przyklejcie podpis Syrenka (6-latki).

 

4. Obejrzyjcie mapę  Polski w atlasie lub na stronie internetowej. Wykonajcie z pomocą rodzica kontur mapy Polski.

 

(Wskazywanie granic, zwracanie uwagi na kolorystykę poszczególnych regionów naszego

kraju: góry, wyżyny, niziny, wody, pokazywanie i nazywanie najdłuższych rzek (Wisła, Odra),

największych miast leżących nad Wisłą (Kraków, Gdańsk), odczytywanie na mapie niektórych

nazw: Tatry, Bałtyk, odczytywanie nazw państw sąsiadujących z Polską (6-latki).

 

5.Zaznaczcie na swoich mapkach miejsce Warszawy i naszego miasta- Częstochowy. Zwróćcie uwagę na kolory zaznaczone na mapie. Pokolorujcie swoje mapki.

 

  1. Ułóżcie z rozsypanki literowej przygotowanej przez rodzica napisy „To jest Polska”, Polska to nasz kraj”, „Jestem Polakiem” – dzieci 6- letnie!
  2. Pójdźcie z rodzicami na wiosenny spacer do lasu. Warto podziwiać piękno majowego krajobrazu i przyrody, która wystrzeliła zielenią, kwiatami i zapachami, które zapierają dech w piersi